Menu +

Jak se v Třebíči "vaří" led

Aktuální zprávy
T ř e b í č - Ačkoli podle kalendáře právě prožíváme léto, v Třebíči se už nosí zimní bundy a na nohou filcové gumáky. Ne, že by léto bylo letos tak kruté, i když k ideálu má letos opravdu daleko. Vyjmenované oblečení se používá na Zimním stadionu Města Třebíče, kde ledaři připravují novou ledovou plochu pro kvapem se blížící sezónu. Třebíčský led je široko - daleko znám svojí kvalitou, kterou si drží i při letních vedrech. Zašli jsme mezi ledaře a jednoho z nejdéle sloužících Zdeňka Krejčího jsme se na detaily výroby ledu zeptali.
Sdílejte článek
 
K hokeji patří nejen hráči, trenéři, maséři a mnohé další profese. Stejně důležitá, jako ty již vyjmenované, je profese ledaře. A právě pohled na práci třebíčských ledařů Vám teď nabízíme.



První vrstvička ledu

Samotné výrobě ledu už druhou sezónu předchází demontáž in-line plochy, kterou využívali hráči Horácké Slavie i veřejnost. Pak se musí vychladit betonová deska na bod mrazu, aby se vůbec mohlo začít s nanášením vody.


“Když je takové počasí, jako letos, jde to samozřejmě rychleji. V neděli jsme začali mrazit a v úterý ráno jsme mohli začít stříkat, protože plocha už byla ojíněná,“ přibližuje Zdeněk Krejčí.



Lajnování brankoviště

Deska je tedy vychlazená, poté může na řadu přijít stříkání prvních vrstev vody.


"Na vychlazenou betonovou desku se nanese první vrstva ledu, tím se plocha vyrovná, protože beton není ideálně rovný, poté se led nabílí. Na to padnou čtyři sudy vápna, které se na vrstvu ledu nastříká. Pak přijdou další dvě vrstvy vody."



Míchání toho správného odstínu pro plochu brankoviště

Lajnování, to je práce, která se nedá uspěchat - každá čára musí být přesně na svém místě, každý kruh musí být udělaný přesně. K tomu má parta třebíčských ledařů speciální pomůcky. Nyní se však už čáry nemalují, nýbrž se „lepí“ čáry papírové. K malování zůstala jen brankoviště a půlkruh pro rozhodčí.



Stanislav Jirovský lepí červenou čáru

“Pak, když je první vrstva ledu nabílená a překrytá další vrstvičkou ledu, teprve pak přijde na řadu lajnování a malování brankovišť a půlkruhu pro rozhodčí. Brankoviště a půlkruh pro rozhodčí se dělá modrým vápenným roztokem," doplňuje Zdeněk Krejčí, který ledovou plochu v Třebíči připravuje už jubilejní třicátou sezónu.



Příprava půlkruhu pro rozhodčí

Konečnou fází je pak poslední vrstva ledu, kterou rozbruslí mládež a na níž pak přijde finální vrstva už rolbou upraveného ledu.


“Ano, je to tak. Led je potřeba nejprve rozbruslit, aby se jednotlivé vrstvy dobře spojily. Teď je to jednolitá vrstva ledu, potřebujeme, aby lehce popraskala, a aby se nám led spojil. K tomu rozbruslení vždy využijeme naši mládež. Ta se tak dostává na led jako první. Teprve, když je led takto připravený, můžou na něj vyjet muži.“



Brankoviště se už začíná modrat

Pro Třebíč vždy platilo a platí stále, že má jeden z nejkvalitnějších ledů v republice.


“To je pravda a platí to stále, máme jen dobré zkušenosti a ohlasy a každý, kdo zde trénoval, nebo hrál, si třebíčský led chválil. Pamatuji i zápasy reprezentace na našem stadionu, Francii, Švédsko i Bělorusko, nebo šampionát osmnáctiletých. V devadesátém druhém roce, když tady byla Francie a Švédsko, jsem zde přímo nebyl, protože jsem byl v Bratislavě na Mistrovství světa, kde jsem s rolbou dělal led. Pokud však máme ohlasy, vždy byli trenéři i hráči spokojeni.“



Branky se přes léto dočkaly nového nátěru, ten ale brzo otlučou tisíce kotoučů

Ke kvalitě ledové plochy v Třebíči přispívá žulové podloží, které dobře drží nízkou teplotu a není náchylné k teplotním změnám, ovšem bez výborné a poctivě odvedené práce party ledařů by led rozhodně nebyl tak kvalitní, jaký v Třebíči už dlouhou dobu je.

Podobné články

Aktuální zprávy

Pátý ročník O Kapku lepšího hokeje byl nejúspěšnější!

14.05.2024
Aktuální zprávy

Přípravná utkání - startujeme ve Velkém Meziříčí, generálka 5.9.

08.05.2024
Aktuální zprávy

Chcete vidět hvězdy světového hokeje v akci? Stále máte možnost!

03.05.2024