Jak si vedla Horácká Slavia v poslední čtvrtině základní části?

Pohled do historie
T ř e b í č -
Třebíčští hokejisté připravili svým fanouškům i sami sobě v poslední čtvrtině dramatický boj o klíčovou šestou příčku v tabulce po základní části a tedy možnost zahrát si play-off. Zajímavý souboj s Prostějovem nakonec Třebíčští rozhodli mohutným finišem v posledních šesti zápasech základní části, ve kterých vybojovali patnáct bodů. Horácká Slavia tak stejně jako loni nebude chybět ve vyřazovací části 1. hokejové ligy.
Přinášíme stručnou rekapitulaci zápasů Horácké Slavie v poslední čtvrtině základní části.

34. kolo: Horácká Slavia Třebíč - Sareza Ostrava 2:4 (0:1, 2:1, 0:2), branky: Dolníček, Dibelka.

Třebíčští sice vstoupili do zápasu velmi aktivně, ovšem gólově jako první udeřili hosté z Ostravy, když se v 8. minutě prosadil Stránský. Sareza dokázala hru vyrovnat a udržet těsné vedení po celou úvodní třetinu. Do druhé dvacetiminutovky vstoupili Třebíčští s jasným cílem, obrátit skóre zápasu ve svůj prospěch. A to se podařilo. Nejprve David Dolníček v přesilovce vyrovnal na 1:1. Vedení pro Horáckou Slavii pak zajistil svým důrazem před brankou hostí Lubor Dibelka. Sareza ale nesložila zbraně a těsně před koncem druhé třetiny vyrovnala. Domácí borce pak hodně srazila rychlá branka Sarezy hned v úvodu poslední třetiny, navíc přidali hosté brzy další gól a Třebíčští proti těmto úderům již nenašli odpověď. Všechny tři body tak putovali do Ostravy.

35. kolo: Šumperk – Třebíč 3:1 (3:1, 0:0, 0:0), branka: Přibyl.

O výsledku zápasu nakonec rozhodla již jeho úvodní třetina, ve které sice byla lepším mužstvem Horácká Slavia, ale střílet branky dokázali především domácí hokejisté. K pohodlnému vedení jim stačilo třikrát proměnit své šance. Třebíčští na gólové údery ze strany Draků našli odpověď až v posledních vteřinách první dvacetiminutovky. Druhá část přinesla vyrovnanou partii a žádný další gól. V poslední části si Třebíčští zvýšenou aktivitou vypracovali několik slibných šancí, ale zakončení bylo jejich slabou stránkou. I proto nakonec odjeli se Šumperka s prázdnou.

36. kolo: Havířov – Třebíč 2:1 (1:0, 0:1, 1:0), branka: Heřman.

Ve vyrovnané první třetině měly šance oba týmy, jedinou z nich dokázali proměnit těsně před první přestávkou domácí Panteři. Ve druhé dvacetiminutovce měli sice domácí více ze hry, ale Horácké Slavii se podařilo vyrovnat. Třebíčští pak měli v úvodu poslední části dvě obrovské šance, bohužel je však nedokázali proměnit. Ani Martin Čech, ani Přemysl Sedlák. O těsném vítězství Panterů rozhodl zkušený Zdráhal při přesilovce pouhou půl minutu před vypršením 60. minuty. Třebíčští tak velmi smolně přišli nejméně o jeden bod.

37. kolo: Třebíč – Prostějov 2:4 (0:0, 1:3, 1:1), branky: Dolníček, Zahradník.

Pro oba týmy velmi důležitý zápas se v úvodní části vyznačoval velkou opatrností. Góly začaly padat až ve druhé třetině, kdy šli hosté z Prostějova postupně až do tříbrankového vedení. Třebíčští vykřesali jiskřičku naděje snižujícím gólem těsně před druhou přestávkou zásluhou Davida Dolníčka. Třetí třetina přinesla velmi neurovnanou hru plnou nepřesností. Domácí se dočkali kontaktního gólu v 57. minutě, ale jak se ukázalo, přišel pozdě a na obrat ve skóre to již nestačilo. Naopak hosté přidali hned o minutu později pojišťovací trefu zkušeným Pavelkem.

38. kolo: Třebíč – Kometa 1:6 (1:1, 0:2, 0:3), branka: Sedlák.

Hned od prvních vteřin se hrál na třebíčském ledě zajímavý a bojovný hokej. V polovině úvodní části šli do vedení domácí po trefě Přemysla Sedláka. Odpověď Komety byla velmi rychlá, trvala čtyři minuty a na 1:1 vyrovnával Zábranský. Ve druhé třetině Kometa dokázala trestat chyby Horácké Slavie a přidala další dva góly. Zkušený tým hostů si tak vytvořil rozhodující náskok. T5ebíčští se sice tlačili stále do útoku, ale v rozhodujících okamžicích jim chyběl důraz a klid v koncovce. Zkušené mužstvo Komety již vedení nepustilo. Naopak Kometa dokázala přidat ve třetí dvacetiminutovce další tři branky a připsala si tak nakonec vysoké vítězství.

39. kolo: Olomouc – Třebíč 1:2 (0:1, 0:0, 1:1), branky: 2 Zahradník.

Třebíčským hokejistům se podařilo v Olomouci prolomit velmi nepříjemnou a dlouhou sérii dvanácti porážek v řadě a po bojovném a disciplinovaném výkonu se mohli radovat z vítězství. To se ale nerodilo vůbec lehce. Hanáci hrají v této sezóně velmi dobře, daří se jim střelecky a zvláště na domácím ledě body nerozdávají. Důležitý okamžik přinesla poslední minuta první třetiny, kdy se prosadil Petr Zahradník. Druhá třetina přinesla zajímavý hokej a šance na obou stranách. Také v poslední části Třebíčští pozornou hrou v obraně nenechali domácím téměř žádný prostor k ohrožení jejich branky. Klíčový okamžik přišel v polovině poslední třetiny, kdy po samostatném úniku zvýšil Petr Zahradník. Hanáci sice rychle snížili, ale více jim obrana Horácké Slavie nedovolila. Cenné tři body tak putovaly do Třebíče.

40. kolo: Třebíč - Jihlava 2:3 (SN) (1:2, 1:0, 0:0 – 0:0), branky: B. Sláma, Hrbáček.

Derby Vysočiny přineslo tradičně zajímavou podívanou před solidní diváckou návštěvou. Jihlavští se prosadili jako první a to v 9. minutě zásluhou Martina Krupky. Další góly padly až na konci první třetiny, kdy nejprve vyrovnal Bořek Sláma, aby vzápětí poslal hosty do vedení kapitán Oldřich Bakus. Hokej s šancemi před oběma brankami nabídla i prostřední dvacetiminutovka. Třebíčští opět využili přesilovku a Marcel Hrbáček zařídil vyrovnání. Rozhodnutí měla přinést až poslední část. Zajímavý hokej s řadou šancí ale gól nepřinesl, na řadu muselo přijít prodloužení. I v něm měly oba týmy útočné choutky a chtěly rozhodnout. Rozuzlení musely nakonec přinést až nájezdy. V nich byli úspěšnější hosté a Oldřich Bakus rozhodl o dvou bodech pro Jihlavu.

41. kolo: Sareza – Třebíč 2:3 (SN) (1:1, 1:1, 0:0 – 0:0), branky: Zahradník, Malena, Dibelka.

Úvod zápasu přinesl opatrnou hru a jen málo šancí. O něco aktivnější byli domácí, ale první gólový úder obstarali Třebíčští zásluhou Petra Zahradníka. Domácí srovnali při přesilovce dvanáct vteřin před koncem první třetiny. Ve druhé části byli aktivnějším týmem Třebíčští, vytvořili si několik šancí, dočkali se ale až ve 36. minutě při přesilovce, kdy obránce Malena tečoval střelu Sedláčka. Poslední část přinesla zvýšenou aktivitu domácí Sarezy, která chtěla obrátit skóre ve svůj prospěch. Ani přes řadu šancí se jí to nepodařilo. Ani prodloužení pak nepřineslo rozhodnutí, a tak přišly na řadu nájezdy. V nich se postupně prosadili všichni třebíčští exekutoři v pořadí – Aleš Kreuzer, Lubor Dibelka, Petr Zahradník. Třebíčští tak na ledě Sarezy vybojovali nesmírně cenné dva body.

42. kolo: Třebíč – Šumperk 3:2 (1:0, 1:1, 1:0 ), branky: Dibelka, V. Burian, Zahradník.

Třebíčští hokejisté potřebovali proti nepříjemnému soupeři, který bojuje o záchranu zvítězit. Náročnost zápasu se v jeho průběhu potvrzovala a hosté bojovali o každý centimetr ledu. Šumperk se v průběhu sezóny posílil o zkušené borce a také v tomto duelu to bylo znát. Domácí šli brzy do vedení, již v 5. minutě se prosadil Dibelka a v úvodní třetině se již skóre neměnilo. Ve druhé části prostřední dvacetiminutovky zvýšil Vilém Burian na 2:0 a zdálo se, že Třebíčští kráčejí rozhodně za třemi body. Hned o dvě minuty později ale snížil Ondráček a zápas znovu dostal dramatický náboj. Šance na obou stranách se střídaly i v poslední třetině. V její polovině se Šumperk dočkal vyrovnání, kdy vydařenou střelou srovnal Osina a začínalo se tak znovu. Minutu a půl před koncem třetí třetiny se domácí přece jen dočkali. Po střele Zdeňka Sedláčka stál na správném místě ve správnou dobu Petr Zahradník a strhl tak šťastné a vydřené vítězství na stranu Horácké Slavie.

43. kolo: Třebíč – Havířov 2:1 (0:0, 2:1, 0:0), branky: Laš, Sedláček.

Předposlední kolo základní části mohlo definitivně rozhodnout o postupu do play-off. Havířov se v Třebíči představil jako velice nepříjemný protivník a především zásluhou Filipa Luňáka nakonec domácí vybojovali tolik potřebné tři body. Úvodí třetina přinesla vyrovnanou partii, která potom pokračovala až do konce třetiny poslední. V té úvodní přes několik šancí gól nepadl. Střelci si nechali své trefy až do druhé dvacetiminutovky. Nejprve při přesilovce uspěl Marek Laš. V polovině druhé třetiny také při početní výhodě vrátil vedení Horácké Slavii krásnou střelou Zdeněk Sedláček. Nakonec to byl i gól vítězný. Třebíčští tak mohli slavit po 43. kole zasloužený postup do play-off, který si zajistili právě tímto veledůležitým vítězstvím.

44. kolo: Prostějov – Třebíč 2:3 (0:1, 0:1, 2:1), branky: 2 Heřman, Kreuzer.

Třebíčští potvrdili také v Prostějově, že je závěrečná část poslední čtvrtiny základní části zastihla v dobré formě a oplatili tak soupeři domácí porážku. Dvěma góly se ve vyrovnaném zápase blýskl forvard Jan Heřman. Domácí se sice ze všech sil snažili odvrátit porážku, ovšem soustředěný výkon hokejistů Horácké Slavie rozhodl o těsném vítězství a zisku cenných tří bodů.