Lukáš Květoň - dostali jsme hloupý gól, ale pak jsme se rozjeli

T ř e b í č - Poslední derby Vysočiny v této sezóně se odehrálo na Horáckém zimním stadionu v Jihlavě. Po velmi zajímavém průběhu, kdy se oba celky vystřídali ve vedení, se po šedesáti minutách body dělily. V následném prodloužení pak rozhodli domácí o zisku prémiového bodu pro Duklu za výhru 4:3 v prodloužení. Tento výsledek znamená, že pomyslný boj o krále hokejové Vysočiny letos skončí bez vítěze. Oba celky totiž ze čtyř vzájemných zápasů vydolovaly stejný počet šesti bodů. Celkově je na tom však lépe Dukla, kterou čekají boje v play-off, zatímco Horácké Slavii v pondělí sezóna skončí posledním zápasem základní části, v němž doma přivítá Chomutov. Po utkání jsme si k mikrofonu pozvali kapitána Bedřicha Ščerbana a oba střelce třebíčských branek Denise Reháka, a Lukáše Květoně. Za domácí zhodnotil utkání autor vítězného gólu Jonáš Fiedler.

Fotografie z utkání najdete ZDE.

Derby jako řemen vidělo šestnáct stovek diváků, kteří přišli na Horácký zimní stadion v Jihlavě. Od začátku se hrál otevřený hokej a již v první minutě šla domácí Dukla do vedení po důrazném zakončení Oldřicha Bakuse. Teprve pak Třebíčští zapnuli a byli Jihlavanům vyrovnaným soupeřem. Zejména Olivova formace dělala v obranném pásmu domácích pěkný vítr. Odměnou jí byly ještě v první třetině a to v jedenácté a šestnácté minutě, dva góly za zády Suchanovými. Oba padly po spolupráci Jiří Oliva-Lukáš Květoň, když druhý jmenovaný hráč byl tím, kdo se puku před jeho cestou do sítě dotkl jako poslední. Zvláště druhý gól po kombinaci na jeden dotek a zakončení do prázdné byl velmi pohledný. Začátek druhé části zápasu vyšel opět lépe domácím, kteří ve dvaadvacáté minutě vyrovnali na 2:2. Hra byla ve druhé části poznamenána velkým množstvím vyloučených. Nervozita na ledě vyvrcholila vyloučením Lukáše Květoně do konce zápasu za nesportovní chování. Oba celky měly v druhé třetině několik výborných příležitostí, ale brankáři svá mužstva podrželi. Jak Jaroslav Suchan, tak Filip Šindelář byli opravdovými oporami svých mužstev. Více štěstí měl domácí muž s maskou, který udržel čisté konto až do čtyřicáté minuty. Filip Šindelář přece jen jednu branku ještě v šestatřicáté minutě inkasoval z hole Daniela Hodka. Chvíli před tím však stejnému hráči dokázal zlikvidovat samostatný nájezd téměř od poloviny kluziště. Do třetí části tedy vstupovali domácí s náskokem jednoho gólu za stavu 3:2. Hráči Horácké Slavie ale bojovali a nechtěli z Jihlavy odjíždět s hlavami sklopenými. Udělali pro to maximum a po jednom ze závarů před brankou Suchanovou prostřelil shluk těl i samotného Suchana krásnou střelou od modré obránce Denis Rehák. To na časomíře svítila minuta sedmačtyřicátá. Ve třetí třetině měli hosté možnost přesilové hry pěti proti třem a v ní domácím pořádně zatápěli. Snad největší šanci měl Petr Zahradník, ale překonat již ležícího Suchana se mu nepovedlo. Domácí diváci nezvládali někdy trochu přísné výroky rozhodčího a několikrát zasypali led odpadky. Nutno říci, že rozhodčí se nepřesností dopustil na obou stranách a nervozita se přenesla i mezi hráče.
TRECHO

Bedřich Ščerban se snaží nepustit útočníka Dukly k dorážce

Do konce zápasu však už branka nepadla a oba týmy si po šedesáti minutách připsaly po jednom bodu. V prodloužení se zřejmě projevil fakt, že Horácká Slavia už je v soutěži zachráněna a prakticky už jí o nic nejde, zatímco Dukla potřebuje každý bodík, aby si zajistila pro vyřazovací boje co nejlepší pozici a do prodloužení nastoupila s větším důrazem. Hned v první minutě nastavení ukončil čtvrtou část zápasu Fiedler po přihrávkách Bakuse a Hodka, když překonal již bezmocného Filipa Šindeláře.

Jonáš Fiedler v prodloužení připravil natěšené diváky o čtyři a půl minuty hokeje. Ti, kteří fandili domácí Dukle mu to ale jistě rádi odpustí. Jonáš totiž prodloužení ukončil již po jedenatřiceti vteřinách hry brankou na konečných 4:3 pro domácí Duklu.

Já už jsem v téhle sezóně stačil nedat spoustu šancí, ale tohle už nedat nešlo. Byla to perfektní nahrávka od Bakyho (Oldřich Bakus – pozn. red.) a já už jsem puk jen doklepl do prázdné brány.“

Utkání bylo poznamenáno nervozitou a také několika menšími strkanicemi. Jonáš Fiedler to ale hodnotí s nadhledem a s úsměvem: „Myslím si, že tohle k derby prostě patří. Spíš by bylo smutné, kdyby se nic takového nedělo. Docela mě to dneska bavilo.

„Byl to dobrý hokej nahoru, dolů, dobře se bránilo a oba týmy chtěli vyhrát. Hrálo se s velkým nasazením. Na hráčích Třebíče bylo vidět, že si to nějak moc neberou. Hráli svůj hokej dál i po tom našem rychlém gólu, dostali se i do vedení, takže myslím, že dneska to tady zvládli dobře:“ pochválil výkon Třebíčských Fiedler.

TRECHO

Lukáš Květoň má důvod k úsměvu. Před okamžikem totiž podruhé překonal jihlavského Jaroslava Suchana

Kapitán Horácké Slavie Bedřich Ščerban odehrál další z výborných utkání a po zápase zhodnotil poslední derby sezóny následovně: „Na nás se už projevuje to, že soutěž vlastně dohráváme. I když se snažíme vyhecovat, tak dneska jsme do zápasu nastoupili nesoustředěně a to nás stálo ten první gól a možná i vítězství v zápase, protože, když se podíváme na vývoj utkání, tak ten jeden gól vlastně rozhodl. Pak pod tíhou toho, že se jedná o derby a také díky tomu, že hra se přiostřila jsme se dokázali dostatečně motivovat. Naštěstí už na nás neleží ta tíha toho, že musíme, takže s tím rychle obdrženým gólem jsme se vyrovnali poměrně dobře. Dřív to bývalo o hodně horší a každý gól, který jsme dostali nás hodně srážel.“

Lukáš Květoň v derby potvrdil pozici nejproduktivnějšího hráče Horácké Slavie a dvěma brankami výrazně přispěl k zisku bodu z ledu krajského rivala.

„Utkání jsme nezačali moc dobře. Sice jsme dostali hloupý první gól, ale pak jsme se rozjeli a vyrovnávacím gólem jsme se dostali do zápasu. Určitě se dnes nemáme za co stydět.“

Lukáš Květoň si v utkání připsal již svůj šestnáctý a sedmnáctý gól v této sezóně. Oba padly po spolupráci s centrem Jiřím Olivou.

Při té první brance mi to od mantinelu výborně přihrál Jirka Oliva. Já jsem z mezikruhů vystřelil pod lapačku a prošlo to do brány. Ten druhý gól byl ještě jednodušší. Jirka Oliva tam výborně vyřešil situaci a nahrál mi to vlastně před prázdnou bránu.

TRECHO

Denis Rehák, střelec krásné třetí branky Horácké Slavie

V polovině utkání však skvělé Květoňovo vystoupení v zápase utnulo vyloučení do konce zápasu. Rozhodčí Dvořák se z jeho úst dozvěděl něco co mu asi nebylo příliš příjemné a šikovného útočníka bez rozmýšlení poslal pod sprchy. Lukáš Květoň viděl situaci ze dvacáté deváté minuty takto: „Dostával jsem puk na modrou a jeden z hráčů se mě pokoušel podrazit. To jsem ještě ustál, pak mě podrazil znovu a rozhodčí na to nereagoval. Neudržel jsem nervy na uzdě a řekl jsem mu nějaké slovíčko, které jsem asi neměl. Ohodnotil to tak jak to ohodnotil, ale během zápasu tam na jeho adresu padala i horší slova.

Obránci obecně moc branek nedávají, když už se ale povede střela od modré a skončí tam, kde má, tedy v síti, bývají to výstavní branky. A přesně taková byla třetí třebíčská, kterou dal Denis Rehák. Tahle branka navíc zajistila hostujícímu týmu bod, protože to byla vyrovnávací branka na 3:3 a toto skóre na světelné tabuli svítilo i o šedesáti minutách hry.

„Byl to gól v přesilovce. Jožka ( Jozef Lukáč – pozn. red.) to tam výborně zavezl a pak mi to hodil na střed. Vystřelil jsem z první a beci před bránou trochu zazmatkovali, puk se znovu dostal ke mně, tak jsem ho tam znovu vypálil a tentokrát prošel až do brány. Skoro jsem si myslel, že tam ani projít nemůže a že trefím nějakého hráče z toho chumlu před bránou, ale prošlo to tam. Byl v tom i kousek štěstí:“ s úsměvem popsal důležitou třetí branku Třebíče mladý obránce.