Třebíčští přehráli i Karlovy Vary, už šest kol nepoznali porážku

T ř e b í č - Po pěti výhrách odjížděli hokejisté Horácké Slavie na led lídra soutěže z Karlových Varů. Ani tam se nemuseli před loňským extraligistou sklonit a díky nezlomné vůli a šikovnosti v nájezdech dokázali zvítězit pošesté v řadě. Červenobílí prohrávali už 2:0, jenže pak přišly dva rychlé góly z holí Davida Dolníčka a Michala Vodného a bylo vyrovnáno. Vyrovnaný stav udrželi hosté až do konce základní hrací doby a v prodloužení se museli bránit v oslabení proti čtyřem domácím. I to však ustáli a v nájezdech došlo na obrovské drama. To rozsekl až pátým nájezdem Petr Kratochvíl, zatímco Lukáš Dostál (na fotografii) v třebíčské svatyni neinkasoval ani jednou. V sobotu přivítají Bílé hvězdy na svém ledě další tým z čela tabulky, Kladno.

29.kolo, středa 6.12.2017
KVA KVA
2:3sn0:0, 2:0, 0:2 - 0:0
Branky a nahrávky: 27. Gorčík (T. Rachůnek), 40. Podlipnik (Flek, Šafář) – 50. Dolníček (Nedbal), 50. Vodný (Diviš, Kusko), rozhodující samostatný nájezd Kratochvíl. Rozhodčí: Wagner, Veinfurter – Bosák, Špringl. Vyloučení: 5:5, navíc Skuhravý (KVA) 10 minut OT. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1637. Střely na branku: 43:21. Průběh utkání: 2:0, 2:3.
HC Energie Karlovy Vary: F. Novotný – Sičák, Krejčí, Podlipnik, M. Rohan, J. Tomeček, Kovačevič, Šafář – T. Rachůnek, Balán, Gorčík – Stloukal, Kverka, Kohout – T. Rohan, Skuhravý, Flek – M. Zadražil, Šik.
SK Horácká Slavia Třebíč: Dostál – Čejka, Nedbal, Furch, Hort, Kaláb, Půža, - Dolníček, Erat, Jan Wasserbauer – Mlynář, Kristl, Malec – Vodný, Diviš, Kusko – Kratochvíl, Ferda, Tadeáš Král.

Již od úvodního vhazování byla iniciativa zcela v rukou Karlovarských, kteří několikrát z těsné blízkosti dotírali na hostujícího gólmana Lukáše Dostála a obecně soupeře téměř nepustili k puku. Po nejistém vstupu do utkání se však Třebíčským podařilo srovnat tempo se soupeřem, čímž se hra přesunula spíše do středního pásma a šancí na obou stranách ubylo. Absence déletrvajícího útoku byla ovšem záhy přerušena vyloučením v řadách hostů, což umožnilo domácím kombinovat ve své útočné třetině. Prakticky nepřetržité ofenzívy energetici nevyužili a s vyrovnáním počtu mužů na ledě se vyrovnala také hra. V průběhu celé periody se oba gólmani ve svých klecích poměrně nudili, domácí i hosté drželi pevně semknutou obranu a do blízkosti brankovišť se dostalo jen velice málo puků. Tempo hry obecně bylo spíše podprůměrné a jedinými zajímavějšími okamžiky třetiny byla vyloučení hostů, při nichž se dění na dvě minuty přesunula zcela k třebíčské svatyni. Na více se ale již ani jeden celek nezmohl a první dvacetiminutovka se dohrála za velice vyrovnané a defenzivní hry.

Druhé dějství zahájili podstatně lépe Karlovarští, kteří se dostali do svého klasického tempa a Lukáš Dostál se v brance hostů dost zapotil. I za pomoci svých obránců však nadále držel skóre utkání beze změny. Neutuchající tlak energetiků nakonec vyústil v samostatný únik Jakuba Fleka, který musela hostující obrana zastavit až faulem a za cenu trestného střílení. V tom však faulovaný forvard domácích uspět nedokázal a hra mohla pokračovat bez gólové změny. Příznivci Energie ale nesmutnili dlouho, ve 27. minutě se po zdařilé kombinaci prosadil přesnou střelou Sebastián Gorčík a otevřel skóre utkání. Nicméně záhy dostala Horácká Slavie výbornou možnost k vyrovnání, domácí si dvakrát v krátkém sledu počínali nedovoleně, a nabídli tak Třebíčským převahu dvou hráčů. Hosté se propracovali do zajímavých kombinací a poprvé v utkání souvisle ostřelovali Filipa Novotného, ten však odmítl pustit jakýkoliv puk za svá záda. Nepříjemný okamžik posléze zažil hostující Petr Kratochvíl, který po střetu se soupeřem zůstal s bolestivým výrazem v obličeji ležet na ledě, ze kterého však za asistence lékaře odkulhal po svých, a zanedlouho se již opět objevil ve hře. Postupně také stoupala vyhrocenost utkání, což se projevilo zejména potyčkami po přerušeních a bylo to znát také na tvrdosti soubojů. To vyústilo v podstatně rychlejší hru oproti prvnímu dějství, která lépe seděla stylu domácích a těm se nakonec podařilo udeřit podruhé! U modré čáry dostal puk Matic Podlipnik a nejproduktivnější zadák ligy gólem v poslední minutě poslal oba týmy do šaten s naprosto rozdílnými emocemi.

I úvod posledního dějství byl v režii domácích, způsobilo to zejména velice brzké vyloučení v třebíčských řadách. Ač zůstala tato početní výhoda bez využití, Energie si držela jasnou převahu nad soupeřem a i navzdory vedení nepolevila v aktivitě. Hostům nezbývalo nic jiného, než na soupeře dotírat všemi možnými způsoby, čehož se ujali poměrně úspěšně, vytoužený gól však stále nepřicházel. Po neustálém tlaku se ale nakonec Třebíč úspěchu dočkala v polovině třetiny a slavit mohla rovnou dvakrát! Nejprve to byl kapitán David Dolníček, který překonal Filipa Novotného a o pouhých 27 sekund později se karlovarský gólman dopustil hrubky při práci s hokejkou, když se nechal obrat o puk a Michal Vodný vyrovnal do zcela prázdné branky. Po tomto dvojitém inkasování spustili domácí doslova kanonádu a soupeře přehrávali rozdílem třídy, jejich snahu však v nejlepším zhatilo vyloučení kapitána Václava Skuhravého, který posléze neudržel nervy na uzdě a s osobním trestem mohl odejít rovnou do šaten. Energetici se dostali psychicky na dno a záhy přišel další trest spolu s přesilovkou 5 na 3 pro Třebíč. V tom se ale bravurně předvedl Filip Novotný, když udržel skóre vyrovnané a odčinil své dřívější pochybení. V posledních vteřinách periody se již nic zajímavého neudálo, a utkání tak dospělo do prodloužení.

Svižnou hru 3 na 3 načala podstatně lépe Energie, která si vypracovala hned několik velkých šancí, z těsné blízkosti se však nedokázala prosadit. Další příležitost dostali domácí po vyloučení hostí a Karlovarští prakticky neopustili palebné pozice, nicméně Lukáš Dostál vykryl všechny pokusy domácích hráčů. I za přispění brankové konstrukce došlo utkání až do samostatných nájezdů, které v 5. sérii rozhodl Petr Kratochvíl a přinesl Třebíči bonusový bod.

29. kolo: KVA - TŘE 2:3 sn - Martin Sobotka

29. kolo: KVA - TŘE 2:3 sn - Tomáš Mariška

Martin Sobotka - SK Horácká Slavia Třebíč: Dnes se nám utkání hodnotí dobře. Věděli jsme, že jedeme na led výborného soupeře s výborným pohybem a kombinací. Tomu jsme uzpůsobili naši herní taktiku, chtěli jsme dobře bránit a rychlými brejky narušovat klid soupeře. Nechtěli jsme ale být vyloženě zalezlí v obranném pásmu, naopak jsme dobře přistupovali ke hráčům Varů už ve středním pásmu a tím jsme jim narušovali rozehrávku a kombinaci. Sice jsme prohrávali 2:0, ale hrozně si cením přístupu hráčů. Po druhé třetině, kdy jsme ztráceli dva góly, jsme si v kabině řekli, že dát dvě branky může být otázka jediné minuty a to se i potvrdilo a stalo. V prodloužení jsme pak museli ubránit ještě jedno oslabení, ale i to jsme dokázali ustát. V nájezdech nás výborně podržel Lukáš Dostál, který vychytal všechny hráče Karlových Varů a jedinou trefou nájezdů rozhodl o druhém bodu Petr Kratochvíl. Jsem moc rád, že jsme dnes popřeli hokejové pravidlo, že kdo nedá přesilovku pět na tři, nemůže vyhrát. My jsme nevyužili hned dvě, a přesto máme dva body, kterých si velice ceníme. Je to pro nás ale zdvižený varovný prst před sobotním utkáním s Kladnem, tam by se nám to třeba už nemuselo vyplatit. První přesilovka pět na tři se nám nepovedla, naproti tomu ta druhá byla lepší, s několika střelami na bránu. Znovu opakuji, že za vítězství a dva body jsme dnes moc rádi. Dlouhá cesta domů bude dnes veselejší.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Dnes se to utkání nehodnotí lehce. Bylo vidět, že nejsme ve stoprocentní psychické pohodě po utkání ve Vsetíně, který jsme zbytečně ztratili. I tak si myslím, že se naši hráči padesát minut rvali o výsledek a během prvních dvou třetin jsme si vytvořili dostatek šancí na to, abychom vstřelili více jak dvě branky. To se bohužel nestalo a následně jsme si vstřelili sami dvě branky a přišli o to utkání. A nepotvrdilo se ani to pravidlo, že když tým nedá přesilovku pět na tři, kterou hosté hráli dokonce dvakrát a dost dlouho, tak nemůže vyhrát. Bereme jen bod, a to je pro nás ztráta. Na druhou stranu hráči bojovali, ale bohužel jsme v období, kdy se nám moc nedaří. Nemáme štěstí aby se k nám něco odrazilo a puky nám přeskakují hokejky. Musíme prostě jen naší pracovitostí jít do dalšího utkání, tak abychom další body ubojovali.