Výsledek z Olomouce je výbornou pozvánkou na Chomutov

T ř e b í č - V předehrávaném utkání 52. kola nastoupili třebíčští hokejisté v Olomouci. Tímto utkáním završili sérii čtyř zápasů na stadionech soupeřů. Domácí Kohouti se dvěma slepenými brankami na začátku druhé třetiny dostali do vedení 2:0. Kdo si myslel, že Horácké Slavii už o nic nejde a utkání zabalí, šeredně se zmýlil. Třebíčští dokázali, že jejich novoroční forma je opravdu výborná a brankami Jozefa Lukáče a Lukáše Květoně ze třicáté osmé, respektive čtyřicáté čtvrté minuty dovedli další utkání k bodovému zisku. Z Olomouce si totiž po remíze 2:2 odváží bod. V prodloužení pak o zisku druhého bodu pro Olomouc rozhodl v 61. minutě Žajgla, když stanovil konečný výsledek 3:2 pro Moru. Je jen škoda, že podobné výsledky nepřišly dříve. V současné formě mohla Horácká Slavia být v play-off dravou štikou.

52.kolo, sobota 18.2.2006
OLO OLO
3:2p0:0, 2:0, 0:2 - 1:0
Branky a nahrávky: 21. Světlík (Ministr), 22. Šimo (Bartoň), 61.Žajgla (Ministr, Kříž) - 38. Lukáč (Oliva), 44. Květoň (Fryauf, Sláma). Rozhodčí: Smeták - Lipina, Záviský. Vyloučení: 8:5. Diváci: 500. Střely na branku: 33:33. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2.
HC Olomouc: Žigárdy - Kříž, Světlík, Faltýnek, Ondrušek, Bartoň, Protivný, Vlček T., Paška - Žajgla, Ministr, Bouz - Smejkal, Najdek, Metlička - Šimo, Čuřík, Hradecký - Kreuzman, Karný, Frieb.
SK Horácká Slavia Třebíč: Luňák - Ščerban, Lukáč, Rehák, Šefčík, Lučka, Sláma, Ludvík - Fryauf, Oliva, Květoň, Dolníček, Korotvička, Laš, Zahradník, Látal, Čech, Sobotka, Přibyl.

Vlažný úvod utkání, kdy se obě mužstva nijak nehnala do útočných aktivit, oživil až ve 3.minutě olomoucký nájezd 2 na 1. Chyby Ščerbana ale nedokázal Ministr s Bouzem využít. O minutu později putoval na trestnou Najdek, přesilovka Třebíče měla oddechové tempo. Po jejím skončení přeci jen Květoň poprvé rozehřál Žigárdyho. Za zmínku stál ještě průnik Zahradníka z levého křídla zakončený povedenou střelou. Divácky nezáživný a téměř bezkontaktní hokej svědčil více Slavii, tým z Vysočiny byl častějším návštěvníkem v olomouckém obranném pásmu. Vše změnilo až vyloučení Lukáče z 10.minuty, Mora se na 60 vteřin dostala do tlaku, poté ovšem předvedl Najdek krosček a síly byly vyrovnány. Větší prostor na ledě přeci jen donutil hráče intenzivněji bruslit a oba gólmani byli častěji v permanenci. Ve 14.minutě znamenala zdvižená pravice sudího Smetáka trest pro Olivu. První olomoucká pětka dostala hosty pod zámek, Bouz, Kříž ani Ministr skulinku mezi Luňákovými betony nenašli. Závěr třetiny patřil Třebíči, střela Čecha ani nenápadně vypadající pokus Olivy však Žigárdyho z míry nevyvedly. V poslední minutě ještě potěšil olomoucké diváky Smejkal, střílel ale doprostřed brány.

Do druhého dějství vlétla lépe Mora, už po 27 vteřinách dorazil Světlík kotouč za Luňáka, po individuálním průniku Ministra 1-0. Za 59 vteřin provedl dokonalý blafák do bekhendu Šimo a Mora vedla 2-0. Třebíč se snažila o rychlou odpověď, Fryafův výpad z křídla pokryl Žigárdy s notnou dávkou štěstí. Následně fauloval Korotvičku Faltýnek. Třebíč se ale v přesilovce neprosadila, naopak byl v plné práci Luňák, který likvidoval Vlčkův a následně i Ministrův nájezd. Hra se přeci jen zrychlila, úvodní ospalost byla pryč. Ve 28.minutě odpočíval za seknutí Čuřík, Sobotka se Ščerbanem se sice v přesilovce dostali ke střelám, ty však netrefily prostor brány. Aktivitu převzala Mora, hrálo se více před Luňákem. Ve 34.minutě předvedl výpad z pozice obránce Bartoň, Luňák stačil betonem zareagovat. Třebíči se nedařil přechod do útoku, výjimkou byla Rehákova střela, kterou nebezpečně tečoval Látal. Poté ještě vyprášil Žigárdyho betony Přibyl a karta se začínala obracet. Vyloučení Slámy z 36.minuty ale rodící se třebíčskou převahu zabrzdilo. Obrovskou příležitost měl v přesilovce Smejkal, Šefčík však zabránil na poslední chvíli jeho doklepnutí do prázdné brány. Po skončení oslabení vyslal Oliva na zteč Lukáče a ten po ukázkovém uvolnění prostřelil Žigárdyho 2-1. Dvě minuty před sirénou byl vyloučen Karný, Třebíč příležitosti k vyrovnání nevyužila, navíc 13 vteřin před koncem odešel na trestnou Korotvička.

Mora tak poslední třetinu začínala přesilovkou a během ní namířili své prudké rány Ministr a Bartoň do Luňákovy masky. Ve 44.minutě využil skvělého pasu Fryaufa a své rychlosti Květoň a střelou z jízdy nedal Žigárdymu šanci 2-2. Následně udělal před olomouckou bránou svým rychlým pohybem zmatek Látal a Smejkal musel zatáhnout za záchrannou brzdu hákováním. I přesto, že Žigárdy odchytal půlminutu oslabení bez své hole, hosté jeho klec neohrozili. Slavia byla ovšem na koni a dokázala dostat Moru pod tlak. Z něj se olomoučtí nemohli vymanit dlouhé minuty, pětice bránících hráčů se soustředila jen na rozbíjení třebíčských kombinací. Z toho pramenily chyby, v 51.minutě stáhnul nedovoleně Zahradníka Protivný. Hosté ale nabízené dvouminutové výhody nevyužili. Další minuty patřily Olomouci. Mora se snažila strhnout vedení na svou stranu, aktivně si počínal Ministr, jeho pokusy Luňák kontroloval. Poté předvedla pořádný kolotoč Najdkova formace, opět bez úspěchu. Hosté se začali bránit pouze za cenu zakázaných uvolnění. V 57.minutě poslal v pořadí třetí ránu do Luňákovy masky Vlček. Další závar před hostujícím gólmanem vyrobil překvapivou kličkou do středu hřiště Ministr, Žajgla nedokázal dosáhnout na kotouč před prázdnou bránou. Chvíle olomouckého forvarda však měla teprve přijít. Utkání dospělo až do prodloužení. V něm po 37 vteřinách právě Žajgla, svou první letošní trefou, rozhodl o dalším bodu pro Olomouc.

Jiří Otoupalík (trenér SK Horácká Slavia Třebíč):“Hrál se oboustranně otevřený, útočný hokej se spoustou šancí, divákům se zejména poslední dvě třetiny musely líbit. My jsme zaspali 2.třetinu, kdy jsme nechali jít domácí do vedení 2:0, ale podařilo se nám vyrovnat. Poté jsme hráli vyrovnanou partii, měli jsme i šance. Přišlo prodloužení a stala se nám stejná věc jako v posledním utkání v Jihlavě. Hned v úvodu jsme se dopustili hrubé chyby a domácí zvítězili. Za sebou máme sérii čtyř utkání venku, dokázali jsme z nich dovézt pět bodů, takže celkově můžeme být spokojeni.“

Aleš Tomášek (trenér HC Olomouc): “Na poslední zápasy, ve kterých už o nic nejde se hráči špatně motivují. My už víme proti komu nastoupíme v play-off, takže první třetina podle toho vypadala. Už se tolik nebrání, nechodí se tolik do těla. O Třebíči víme, že je velmi nepříjemným soupeřem jak doma, tak i venku. Proto jsme z utkání měli obavy, vzhledem k tomu, že šlo o poslední domácí zápas v základní části, chtěli jsme vyhrát. Bohužel ve 2.třetině po vedení 2-0 jsme nepřidali třetí gól a naopak jsme dostali. Ve 3.třetině jsme se po hloupých vyloučeních trápili. Remíza na konci byla víceméně spravedlivá. V prodloužení už je to o štěstí, a my jsme ho měli, díky naší aktivitě, víc.“