Menu +

Konkurence v mužstvu je zdravá a velká, vždycky může za někoho naskočit jiný připravený hráč, pochvaluje si Martin Sobotka

Rozhovory
T ř e b í č - Chance liga má tento týden první reprezentační přestávku, kterou tráví každý klub trošku jinak. Právě tato doba je ale také vhodná k prvnímu bilancování a hodnocení již odehraných dvaceti kol. Proto jsme s naším redakčním mikrofonem zašli do trenérské kabiny Zimního stadionu Města Třebíče – KHNP ARENY a o rozhovor jsme požádali hlavního trenéra Martina Sobotku.
Sdílejte článek
 

Martine, jaké je vaše hodnocení zatím odehrané části sezóny. Desáté místo asi není to, s čím byste byli spokojeni.

Samozřejmě je to tak. Naším cílem stále zůstává postup do play-off. Dosavadní průběh sezóny se dá rozdělit na dvě části, a to zápasy doma a zápasy venku. Zatímco doma se nám daří a s výsledky můžeme být spokojeni, venku je to horší. Tam se nám podařilo bodovat jen v prvním kole v Ústí a pak až v teď v utkání v Porubě. Doufáme ale, že už jsme to zlomili a budeme bodovat i v utkáních na ledech soupeřů. Hra ve venkovních utkáních nebyla špatná, ale vždycky tomu něco chybělo. Hlavně v začátku soutěže jsme navíc venku inkasovali hodně branek, což se podařilo zastavit.

Soupiska týmu je poměrně široká, je na ní třináct obránců, dvacet jedna útočníků a pět brankářů. Pojďme si teď rozebrat jednotlivé posty. V obraně máte poměrně velkou konkurenci, po příchodu Lukáše Vágnera a Šimona Szathmaryho se někteří hráči, kteří na začátku sezóny pravidelně hráli, nyní nevejdou do základu.

Ano, je to tak. Konkurence v obraně a nejen tam, je obecně velmi prospěšná. Zvlášť u mladých hráčů, které nutí na sobě více pracovat. Mají za zády hráče, kteří je mohou kdykoli vystřídat. Složení obrany je kvalitní a jsme s ním spokojeni.


 • Martin Sobotka: Naším cílem stále zůstává postup do play-off.

 • Co útočné řady? Tam vyčnívají Lukáš Nedvídek, Adam Raška a Silvester Kusko. Nepožadovali jste příchod ještě alespoň jednoho zkušenějšího hráče?

  Hlavně jsme moc rádi, že tihle jmenovaní kluci ten tým táhnou a daří se jim. Lukáše Nedvídka a Adama Rašku jsme si vyhlédli a podařilo se je do týmu přivést, což je dobrá práce sportovního manažera. Oba do týmu výborně zapadli, jsou to kluci, kteří se dostávají do ideálního hokejového věku, mají už nějaké zkušenosti, zapadli nám do koncepce naší hry a jsou tahouny. Silvester Kusko je v Třebíči už delší dobu, zná prostředí a stal se přirozeným tahounem mužstva. Dobrými výkony si vysloužil i pozvánku do Komety Brno, za kterou dnes nastoupí v Lize mistrů proti finské Tappaře. Na hru v Chance lize si zvykají i další hráči, góly dává Vojta Střondala i další kluci.

  V brankovišti máte jistotu v osobě Lukáše Dostála, takže tam Vás asi bota netlačí.

  Je to tak. Brankoviště máte pokryté výborně a bylo to tak v každé ze tří sezón, které zde působím. Všichni brankáři jsou kvalitní. Na začátku sezóny, když byl Lukáš Dostál na kempu v NHL, tak nám pomáhal Karel Vejmelka a i on měl parádní zákroky a podával výborné výkony, o čemž jasně hovořily i jeho statistiky. Konkurence v brankovišti je tak velká, že třeba Pavel Jekel jezdí chytat do Moravských Budějovic. Chceme, aby byl v herním rytmu a připraven, kdyby bylo třeba, aby nastoupil. Navíc Moravským Budějovicím pomáhá k výborným výsledkům, což je dobré nejen pro klub, ale i pro něj osobně a jeho sebevědomí.

  Do Moravských Budějovic ale jezdí i další hráči, jaký je důvod?

  Je to tak. Jezdí tam hrát a pár zápasů už odehráli třeba Robert Havlát, Dominik Svoboda, Tomáš Jurnečka, Jakub Čejka, Radim Ferda nebo třeba Lukáš Paták. Důvod je stejný, jako jsem uvedl u Pavla Jekela. Je důležité, aby ti kluci hráli, byli v zápasovém tempu a zatížení. Pak mohou bez problémů naskočit i u nás o soutěž výš, což se pravidelně děje.

  Naopak zase někteří hráči ze druhé ligy mají střídavé starty ze druhé ligy ze Žďáru nad Sázavou a Havlíčkova Brodu sem do Horácké Slavie, ale v utkání se zatím objevil jen Jan Milfait, proč?

  Tam je to proto, abychom v případě potřeby, když Kometa třeba bude hrát Ligu mistrů a nám by kolidovaly termíny se zápasy Chance ligy, tak abychom mohli tyto hráče použít. (Horácká Slavia žádala některé kluby o přeložení některých zápasů na jiný termín, ale nebylo jí ze strany soupeřů vyhověno – pozn. red.) Zatím jsme nasadili jen Honzu Milfaita na Kladně, protože Havlíčkův Brod měl v té době volno. Jinak jsou to stabilní hráči Žďáru nad Sázavou a Havlíčkova Brodu, kde jsou klíčovými hráči, takže jejich využití u nás na nějak výrazně víc zápasů zatím nepředpokládáme. Ale jak říkám, udělaní sem k nám jsou a můžeme je využít. Záleželo by ovšem na dohodě s Brodem nebo Žďárem.

  V poslední době se daří i přesilové hry, čemuž jistě pomáhá i fakt, že tým je pohromadě a může je dobře natrénovat.

  Samozřejmě je pro nás lepší, když nám kluci zůstanou delší dobu pohromadě, ale také, když máme možnost využít Luboše Horkého nebo Radima Zohornu, tak je do přesilových her také zapojíme i přes to, že tady s námi netrénují. Jsou to natolik dobří hráči, že kvalitu přesilovky zvednou. Někdy přesilovky sehrajeme dobře, ale nevyjde jen poslední střela, která jde buď vedle nebo do brankáře. Poslední utkání se nám ale daří přesilovky proměňovat, i když je hrajeme podobně.
  Začalo se totiž dařit střelecky a puky chodí více k tyčkám, jsou razantnější a netrefují brankáře. Zmínit musím i dobrou práci před brankovištěm a clonu brankáři. To všechno jsou důležité věci, které děláme od samého začátku, a teď se nám začínají vyplácet. Důležité je i řešení finální fáze, kde kluci dříve ještě přihrávali, a teď už jde střela a zakončení akce. Věřím tomu, že se to bude dařit i dál.

  S tím souvisí i vyrovnané skóre 55:55. Výrazně k tomu pomohly tři poslední utkání, v nichž jste nastříleli sedmnáct branek, což je jistě parádní počin.

  Důležité jsou hlavně body, ale díváme se samozřejmě i na skóre vstřelených a obdržených branek. Nejlepší je být v plusových číslech a k tomu nám pár gólů ještě chybí. S nastřílenými góly narůstá pohoda v týmu a já jsem moc rád, že tři zápasy před pauzou jsme vyhráli. Klukům se bude dobře trénovat a dobře rehabilitovat, protože tréninky teď o reprezentační přestávce budou náročnější. Dobře je, že jsme těch branek dali opravdu hodně, sedmnáct, a inkasovali jsme ze tří zápasů jen pět, což musím zaklepat.
  Věřím, že na tuto vlnu najedeme i po reprepauze a budeme takhle pokračovat dál.

  Už jste zmínil reprezentační přestávku. Jaký program v ní hráče čeká?

  Po sobotním zápase se Vsetínem měli volnou neděli. V pondělí jsme se účastnili akce s darováním krve a ti, kdo nedarovali, měli individuální trénink na ledě, kde byli téměř všichni. Udělali si, co potřebovali, někteří šli ještě do posilovny, pondělní program byl takový volnější. Úterý a středa budou dvoufázové tréninky na ledě a k tomu ještě dopoledne i odpoledne trénink na suchu a v posilovně. Ve čtvrtek dostanou hráči volno a v pátek znovu najedeme na ten pravidelný předzápasový dopolední trénink. V pondělí pak už vyrazíme na Benátky.

  A ve středu 14. listopadu Vás pak čeká domácí derby s Jihlavou, což je každý rok hodně sledované utkání. Vím, je to zápas o tři body, jako každý jiný, ale právě ta větší publicita a sledovanost dává tomuto utkání takový další rozměr a prestiž.

  Derby je vždycky trošku jiný zápas, ale my se na něj musíme připravovat stejně, jako na každého jiného soupeře. Zvýšená motivace pro hráče i pro diváky tam určitě bude a my se budeme snažit uspět, podat co nejlepší výkon a potěšit naše diváky. Nejdřív se ale musíme pořádně připravit a soustředit na utkání v Benátkách. Teprve pak se začneme chystat na derby. Určitě ale budeme chtít Jihlavě oplatit porážku z jejich ledu.

  Na mužstvu je vidět, že mu hodně pomáhá vstřelený první gól a také domácí prostředí a hlasití diváci. Na utkání se Vsetínem diváci hráče v dobrém slova smyslu doslova zbláznili.

  Domácí kulisa je pro hráče vždycky výborná. Když nás diváci povzbudí, zatleskají, pomůžou, tak se hráčům pracuje daleko líp. Věřím tomu, že pozvánka v zápase se Vsetínem byla od kluků dobrá a že na derby dorazí zase o něco větší počet diváků a bude to dobrý zápas s dobrou diváckou kulisou.

  Děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí v další práci.

  Podobné články

  Rozhovory

  Cíle pro letošní sezonu? Osobní bych si raději nechal pro sebe a ty týmové bych rád viděl v play – off, říká Lukáš Paták

  před 3 dny
  Rozhovory

  Box? Byly to zajímavé tréninky, ale určitě chci zůstat u hokeje, usmívá se Radim Ferda

  06.07.2019
  Rozhovory

  Můj hokejový cíl? Rád bych se dostal co nejvýše, ale je přede mnou hodně dřiny a dlouhá cesta, říká Pavel Jekel

  23.06.2019