Menu +

Sezóna nedopadla úspěchem, ale viděli jsme parádní zápasy, které diváky bavily, říká Karel Čapek

Aktuální zprávy
T ř e b í č - S redakčním mikrofonem jsme po trenérské dvojici zašli i za generálním ředitelem Horácké Slavie Třebíč, PaedDr. Karlem Čapkem, aby sezónu zhodnotil. Otázkami jsme se dotkli jak průběhu sezóny a role mladých i starších hráčů v ní, tak spolupráce s partnerským klubem z Brna. Řeč byla i o motivaci hráčů k postupu do play-off. Nechybí ani výhled na další sezónu.
Sdílejte článek
 
Horácká Slavia bohužel nepostoupila do vyřazovacích bojů a sezónu skončila poměrně brzo, ještě v únoru. Tým přitom vybojoval jen o tři body méně, než v minulé sezóně, kdy to stačilo na páté místo. Považuje ji klub za úspěšnou nebo neúspěšnou?

Z hlediska splnění cíle, kterým byl postup do play-off nebyla sezóna úspěšná. Ovšem z hlediska předváděné hry hlavně v domácích zápasech jsme podali některé velmi dobré výkony, které strhly fanoušky. Z ochozů se opět ozýval nadšený potlesk a diváci odcházeli z těchto zápasů spokojeni. Proto chci říct, že tuto sezónu bereme v mnoha ohledech spíše jako velmi poučnou, než neúspěšnou. Ano, nesplnili jsme cíl postupu do play-off, které by sem do Třebíče přivedlo zajímavé soupeře, se kterými bychom se mohli konfrontovat. To se bohužel nepovedlo a nebylo to jen tím posledním utkáním.

Kdy se tedy podle Vašeho názoru rozhodovalo o tom, že se postup nemusí podařit?

Bylo to paradoxně už v době, kdy jsme díky dobrým výkonům pokukovali i po sedmém nebo i šestém místě. Přišla řada zranění v době, kdy jsme tým měli myslím dobře složený. Navíc někteří mladší hráči nezopakovali dobré výkony z předchozích utkání. Jsou mladí a toto se u mladých hráčů stává. Hlavní díl však vidím v tom, že zkušení nebo už zkušenější hráči měli také výpadky ve svých výkonech. A to bylo rozhodující pro konečný úspěch. Myslím si, že zkušenější hráči měli hlavně zápasy venku rozhodnout. Ať už to bylo v přesilovkách nebo hře pět na pět. To se bohužel nepovedlo a my si to musíme velmi dobře zanalyzovat, nedělat překotné závěry. Věřím, že hokejový svaz a jeho odborné komise si letošní sezónu také rozeberou a vyhodnotí. Protože ta letošní byla taková nultá a svazoví činovníci nechali její průběh víceméně na rozhodnutí klubů, jakým směrem půjdou. Jestli budou zařazovat mladé hráče nebo ne. My jsme zvolili cestu dohody s partnerským klubem Kometou Brno v tom, že budeme zařazovat šikovné mladé hráče z extraligy juniorů nebo dorostu. Jednalo se o celou řadu našich odchovanců, kteří přešli do Brna, a my jim teď dáváme prostor v soutěži mužů. Myslím si, že to bylo pro nás poučné a objevili jsme několik hráčů, kteří by mohli vyrůst pro tuto soutěž a třeba i extraligu, pokud dostanou větší prostor na ledě. Tyto hráče jsme si otipovali, víme o nich. Znovu ale opakuji, že od některých zkušenějších hráčů, které máme v kádru už několik sezón nebo už jako zkušení přišli, nám chyběla jejich rozhodnost a více bodů. To jsou podle mého názoru ty tři, možná čtyři body, které nám chyběly k lepšímu postavení v tabulce a možná i postupu do play-off.

WSM Liga letos měla několik přestávek, které ale nekopírovaly akce mládežnických reprezentací. Naopak mladé hráče jste postrádali v průběhu soutěže, kdy zde mohli hrát. Místo toho byli na repre akcích. Nebyl to až příliš velký zásah do sestavy, vlastně se třikrát opakující?

Ano, i toto je věc k zamyšlení. Věřím, že si toto činovníci na hokejovém svazu a jeho odborné komise vyhodnotí a nastaví nějaká pro všechny závazná pravidla. Je třeba pravidla o nasazování mladých hráčů buď sjednotit pro všechny soutěže, nebo je úplně zrušit a nechat to na klubech samotných. Důležité je, aby se WSM Liga nehrála v době, kdy se hrají reprezentační turnaje osmnáctky, devatenáctky a dvacítky. Letos právě tyto reprezentační akce kolidovaly se zápasy WSM Ligy, která měla přestávky nastavené na dobu, kdy se hrály reprezentační akce mužské reprezentace. My mladé hráče složitě zapracujeme do sestavy, najdou si v ní své místo a pozici a najednou nám odjedou na reprezentační akci a my zapracováváme další kluky. Po návratu pak musíme znovu tým vracet do předchozího stavu. Ano, zkoušíme tím také, kdo by tuto soutěž - WSM Ligu mohl hrát. Ale je pak pro celý tým problém udržet stabilní výkonnost. I kvůli tomu jsme ztratili nějaké body. Toto pro nás byla nevýhoda. Proto očekáváme od hokejového svazu nějaký závěr a jasné zadání pro příští sezónu. Jde o to, aby kluby, které zapracovávají mladé hráče a dělají tím službu českému hokeji, za to pak nebyly tímto způsobem bity.

Na druhou stranu to vypadá, že ne všichni diváci v Třebíči se ztotožnili s touto rolí Horácké Slavie, obehrávat mladé hráče. Návštěvnost se i přes vynikající domácí vítězné zápasy snížila. Jedním z důvodů určitě bylo chybějící derby s některým z týmů z regionu, ale i tak je to k zamyšlení.

Ano, pochopitelně jsou to dva faktory. Vypadlo nám derby s Jihlavou, což bylo vždy velmi sledované utkání. Možná nám některé diváky ubrala i nejvyšší soutěž právě v Jihlavě. Fanoušek, který bydlí na pomezí okresů Třebíč – Jihlava a v pátek nebo v neděli jede na hokej do Jihlavy, už asi těžko pojede v sobotu do Třebíče. Toto nám možná vzalo nějaké diváky. Svoji roli mohl hrát i fakt, že WSM Liga je nesestupová, někdo si mohl říct, vždyť ono zas o tolik nejde. I toto je argument k zamyšlení. I já si myslím, že nesestupová soutěž nerozvíjí ani hráče, trenéry ani nikoho jiného. Ve světě se ze soutěží sestupuje a já stále tvrdím, že abychom se jako hokej mohli výkonnostně posunovat, tak musí být tlak v podobě sestupu a postupu a nejlépe přímo. Nedělal bych žádné mezi soutěže a baráže, protože tím si blokujeme volné termíny a ničíme tím soutěže. Už několik let se končí v únoru nebo začátkem března a jiné termíny prostě nemáme, nevymyslíme je. Pokud se bude hrát baráž a ještě k tomu široká, tak jiný systém, než končit takhle brzo základní část nevymyslíme. Pořád bude mít skoro polovina mužstev WSM Ligy velmi brzo po sezóně. Fotbal se toho nebojí, pravidelně se tam sestupuje a postupuje přímo a nic se neděje. I já bych se k tomuto přiklonil. Soutěž by se stala atraktivnější. Ne, že bychom neviděli zajímavé zápasy, znovu chci připomenout, že letos jsme u nás v Třebíči viděli velkou řadu vynikajících zápasů.

Mělo mužstvo nějakou motivaci k tomu, aby se probojovalo do play-off kromě vytýčení cíle postupu? Řekněme třeba finanční?

Samozřejmě. Hráči mají ve smlouvách, že jsou jinak finančně hodnoceni, když se postup do play-off podaří a jinak, když se nepodaří. Tato motivace byla jednoznačně daná ve smlouvách už před sezónou. A musím říct, že u některých hráčů to dělá docela podstatný rozdíl. Navíc u mladších hráčů je tady faktor, o kterém mluvíme velmi často. My jim dáváme k dispozici kvalitní soutěž a prostor k tomu, aby se prosadili a mohli dále hokejově růst. A když nebudou hrát tyto těžké zápasy, nemohou se zlepšovat, ani si pak říct o smlouvy v extraligových týmech. Tady je motivace i bez financí, které zde ale pro hráče, a to znovu opakuji, byly. Je teď otázkou další analýzy, kteří hráči na to mají, a dokáží opakovat dobré výkony. Takoví pak u nás budou a budou v našem klubu bojovat i v další sezóně.

Můžete nastínit časový horizont, kdy by mělo být jasno o formě další spolupráce s Kometou Brno?

Předběžně jsme o tom už mluvili, ale domluvili jsme se, že si teď dáme určitou pauzu. Je třeba pochopit, že pro Brno teď přichází vrchol sezóny a musí se na něj soustředit. Jakmile sezóna pro Kometu skončí, pak si sedneme a budeme řešit další možnosti a formy spolupráce. Jestli je možné to ještě vylepšit, a jakým způsobem dál pokračovat. Udělala se reorganizace v mládežnických soutěžích, takže i toho se bude týkat naše další jednání. V tuto chvíli je předčasné o tom blíže hovořit. Jakmile bude jasněji o tom, jakým směrem se budeme ubírat, budeme fanoušky informovat. Věřím, že v té době už budou i výše zmiňovaná pravidla od Českého svazu ledního hokeje pro nasazování mladých hráčů.

Jak hodnotíte práci trenérské dvojice Martin Sobotka Jaroslav Barvíř?

V souvislosti se zapracováním mladých hráčů Komety Brno do našeho týmu i toto bude předmětem jednání s panem Zábranským. My předneseme svůj pohled on také svůj. Měla by tam zaznít i jména potencionálních hráčů, kteří by se u nás mohli objevit v příští sezóně. Proto hodnocení práce trenérů není jen na nás, ale i na pohledu partnerského klubu.

V této souvislosti se nabízí také otázka, zda by pro Horáckou Slavii byla schůdná cesta působení ve WSM Lize bez Komety Brno? Je jasné, že spolupráce s některým z extraligových týmů je nutností, ale jde o to v jakém rozsahu, či šíři.

Náš vztah s Kometou není nějak smluvně dán. Jde spíš o provázanost i historickou a hráčskou. Mnoho hráčů od nás chodí do Brna, pomohli Kometě vyhrát titul. Naše spolupráce vychází z praktických zkušeností. V Brně hraje i celá řada našich mládežnických hráčů, kde jsou úspěšní, v Brně působí i trenér od nás Kamil Pokorný. Proto se toto propojení obou klubů nabízí s tím, že by mohlo i pokračovat. Samozřejmě musíme počítati s tím, že se něco může stát. Náš hokej zde v Třebíči fungoval i před spoluprací s Kometou. Vždy jsme spolupracovali i s jinými kluby, ať už to byl Zlín, České Budějovice, Sparta, Pardubice, Olomouc, letos i Jihlava. Ve hře byl i Třinec, jednu dobu i Vítkovice. Máme vazby na více klubů a každý extraligový klub má zájem na tom, aby jeho nadějní hráči hráli WSM Ligu. Systém, který nyní praktikujeme ve spolupráci s Kometou Brno má samozřejmě své klady, ale i úskalí. Úskalí je v tom, že trenéři musí neustále hledat různé sestavy, nové složení týmu. Když partnerský klub nějakého hráče z různých důvodů potřebuje, má například marodku, tak sáhne logicky k nám po úspěšných hráčích v našem kádru. Z poslední doby můžeme jmenovat Radima Zohornu, letos se prosadil Luboš Horký, našlápnuto mají i další. Petr Kratochvíl, Lukáš Vágner, Dalimil Mikyska, loni hrál finále extraligy Tomáš Havránek. V každém případě musím říct, že za spolupráci s Kometou Brno jsme byli rádi, dali jsme prostor mladým hráčům. Naši hráči si zase zkusili jaké to je v Brně. Znovu opakuji, že pro nás byla spolupráce prospěšná a tato sezóna byla v mnoha ohledech poučná. Teď bude důležité si vše správně vyhodnotit a nastavit dobře další směřování našeho klubu.

I když hokej se v Třebíči hraje ještě o něco déle Horácká Slavia si v letošním roce slaví devadesát let od svého založení, což je významnou událostí v životě klubu.

Patříme mezi nejstarší kluby v naší republice a tomu odpovídá i řada akcí s tímto naším výročím spojených. Jsme domluveni, že v létě uděláme velkou celodenní akci, jejíž stěžejní částí bude utkání s Kometou Brno. Program ale bude na celý den se spoustou doprovodných akcí. To všechno budeme řešit teprve po sezoně. Fanoušky budeme včas informovat, už teď bych je ale rád na tento den třebíčského hokeje pozval. Určitě pozveme všechny významné osobnosti třebíčského hokeje, některé bychom rádi dostali i na led a do hokejové výstroje. Samotnou přesnou formu oslavy ještě hledáme.

Děkuji za rozhovor

Na závěr bych chtěl poděkovat všem partnerům a fanouškům za to, že nám zachovávají dlouhodobě přízeň.

Podobné články

Aktuální zprávy

K týmu se připojí posila obranných řad, tvořivý obránce Karel Nedbal

16.08.2018
Aktuální zprávy

VIDEO: Zimní stadion rekonstrukci potřebuje, nejen kvůli mládeži, říká Martin Svoboda

15.08.2018
Aktuální zprávy

Korejští dobrovolníci přiletěli opět pomáhat v regionu, pracovali i na třebíčském stadionu

10.08.2018
Dnes v 18:00 | Muži
VHK Vsetín
SK Horácká Slavia Třebíč