Třebíč bojovala. Nakonec však v Sokolově padla a sezona pro ni končí

Je konec. Horáci vstupovali do čtvrtého zápasu čtvrtfinálové série s pomyslným Damoklovým mečem nad hlavou. Třebíčská družina musela zvítězit, jestliže si chtěla letošní prvoligový ročník prodloužit. To se ale nepovedlo. Domácí Sokolov rozhodl o svém vítězství v první periodě, kdy si vybudoval náskok dvou gólů. Ten už do konce zápasu nepustil. Třebíčští bojovali ze všech sil, ale nebylo jim přáno. Do semifinále tak postupují Západočeši. Horákům se i přes momentální zklamání sluší poděkovat za parádní sezonu, která vyvrcholila třetím místem v základní části. To je jeden z nejlepších výsledků za pětadvacet let klubu v první lize.

, úterý 15.3.2022
SOK SOK
3:02:0, 0:0, 1:0
Branky a nahrávky: 3. J. Konečný (Radek Jeřábek, T. Rohan), 4. V. Bílek (J. Novák, Vracovský), 58. M. Sloboda (T. Jandus, T. Rohan). Rozhodčí: Bejček, Valenta – Jindra, Štofa. Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1014. Střely na branku: 22:36. Průběh utkání: 3:0.
HC Baník Sokolov: Cichoň – J. Pohl, Radek Jeřábek, J. Novák, Kadeřávek, Klejna, Vodička, A. Rulík – J. Konečný, Kverka, D. Přibyl – Jurčík, Vrhel, Tomi – T. Jandus, Hašek, M. Sloboda – Vracovský, T. Rohan, V. Bílek.
SK Horácká Slavia Třebíč: Jekel – Mlčák, Hunkes, L. Forman, M. Furch, Poizl, Tureček, Popela – Ferda, D. Michálek, Gajarský – D. Sklenář, Vodný, Střondala – Meluzín, Nedvídek, Krliš – Šťovíček, L. Bittner, Psota.

Zápas o všechno začal pro Třebíč špatně. Když hned v první minutě zahrozil ránou od modré obránce Jan Novák, mělo to být pro bílé hvězdy dostatečným varováním. Bohužel se tak nestalo. Hned o minutu a půl později už bylo zle. To se k puku dostal v mezikruží Jakub Konečný a svižnou ránou nedal Pavlu Jekelovi šanci. Sotva se Třebíčští zvládli oklepat z prvotního šoku, přišel ze strany Baníku další úder. Nejdříve zamířil na trestnou lavici Matěj Psota, načež Sokolov dokázal nabídnutou příležitost bleskurychle využít. Puk se po přihrávkách Jana Nováka a Tomáš Vracovského dostal až k Vítězslavu Bílkovi, který propálil vše, co mu stálo v cestě. Později se ukázalo, že právě začátek zápasu byl pro další vývoj čtvrté a poslední čtvrtfinálové bitvy klíčový. Bílé hvězdy už síly na zvrat najít nedokázaly. Třebaže snaha jim upřít nelze, zkrátka to nelepilo, jak se v hokejovém názvosloví říká. Příkladem v bojovnosti šel třeba David Michálek, který vlastním tělem zblokoval hned několik tvrdých střel soupeře. Však se také z ledu několikrát sbíral jen s obtížemi.

Jednu z největších třebíčských příležitosti měl ještě během první periody Michal Vodný. Poctivý útočník svým zakončením orazítkoval tyčku. Pravda je ale taková, že i kdyby Vodného projektil skončil síti, stav utkání by se neměnil. Branka domácích byla totiž v té chvíli už mimo své pravidly určené postavení. Druhé dějství přineslo na svém počátku velkou možnost Daniela Přibyla. Člen elitního útočného komanda Baníku najížděj na Pavla Jekela zcela sám. Neuspěl. Třebíčský brankář jeho úmysl přečetl a bekhendové zakončení zneškodnil. Na druhé straně zahrozil Krliš, jenže při Oldřichu Cihoňovi dnes stáli všichni svatí. Krlišova tečovaná rána se totiž už už snášela za záda dezorientovaného sokolovského brankáře, nakonec však svůj cíl těsně minula. Když v následné přesilovce nezamířil přesně ani Střondala, bylo jasné, že třebíčské akcie zažívají pomalý, leč konstantní propad. Poté zkusil zavelet k obratu ten nejzkušenější. Zadák Jiří Hunkes vypálil prudkou ránu od modré čáry – Oldřich Cichoň si s ní poradil.

Třetí dějství už moc zajímavé podívané nenabídlo. Sokolov si byl dobře vědom svého náskoku a nikam se nehnal. Na hokejkách Třebíče byla k vidění pro změnu křeč. Logicky. Závěrečná siréna se blížila a tíha okamžiku byla stále výraznější. Jednu z mála příležitostí měl na své holi Erik Meluzín, který vypálil z kruhu. O dorážku se ještě snažil Lukáš Nedvídek, jenže Oldřich Cichoň oba těžké momenty zvládl. V ten moment již třebíčská sezona 2021/2022 zatahovala oponu. Nic na tom nezměnil ani poslední zoufalý pokus o zvrat, k němuž Kamil Pokorný sáhl. Šlo o odvolání brankáře a následnou hru se šesti bruslaři v poli. I tahle snaha však byla marná. Zvlášť když Marek Sloboda přidal do opuštěné branky třetí sokolovský gól. Šlo o pomyslné razítko na postup do semifinále první ligy, který Západočeši slaví poprvé ve své historii. Bílým hvězdám sezona 2021/2022 dnešním dnem skončila.

Autor reportáže Pavel Mandát

Kamil Pokorný – SK Horácká Slavia Třebíč: Dnešní utkání rozhodlo prvních pět minut. Čekali jsme, že po včerejším vítězství bude Sokolov hrát aktivně. Dali rychlou branku a pak využili přesilovou hru. My jsme hlavně ve druhé třetině ukázali, co nás v této sérii nejvíc trápilo, a to byla koncovka. Ve třetí třetině už to z naší strany byla spíš křečovitá snaha s tím utkáním ještě něco udělat. Soupeři gratuluji k postupu. Náš tým hrál v celé sérii na hraně maxima.