Z Havířova se bílé hvězdy vrací s prázdnou

V Havířově se bílým hvězdám nedařilo. I přes střeleckou převahu prohráli svěřenci hlavního trenéra Pokorného na ledě posledního týmu soutěže 1:4. O jediný úspěšný zářez Horáků se postaral Dominik Sklenář, který využil svůj samostatný únik. Další zápas čeká třebíčskou družinu v sobotu, kdy na Vysočinu zavítá Frýdek-Místek.

36.kolo, středa 12.1.2022
HAV HAV
4:10:0, 1:1, 3:0
Branky a nahrávky: 29. E. H. Jansons (Maruna, J. Žolobov), 48. J. Doktor (Kadeřávek, Hudeček), 57. Tjurin (Lytvynov, J. Žolobov), 60. E. H. Jansons (Maruna) – 38. D. Sklenář. Rozhodčí: Koziol, Květoň – Hanzlík, Konvička. Vyloučení: 4:4, navíc J. Doktor (HAV) a L. Forman (TRE) 5 minut OT. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 385. Střely na branku: 20:47. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1.
AZ RESIDOMO Havířov: Dolejš – M. Hlaváč, Kadeřávek, E. H. Jansons, Korím, Lytvynov, G. Jansons, F. Kočí – Dostálek, Hudeček, J. Doktor – Maruna, Becher, Š. Kratochvil – Tjurin, Hotěk, Křemen – D. Pastor, Damašek, J. Žolobov.
SK Horácká Slavia Třebíč: Mičán – Hunkes, L. Doudera, M. Furch, L. Forman, Tureček, Poizl, Mlčák – Střondala, L. Bittner, Šťovíček – D. Sklenář, Nedvídek, Krliš – Ferda, D. Michálek, Vodný – Gajarský, Křehlík.

Zápas v Havířově začal slušným tlakem Horáků. Jako první se do přečíslení dral David Michálek, který předložil puk Michalu Vodnému, ale ten už byl příliš blízko brankáři Dolejšovi, a tak nedokázal přesně zakončit. Následně zahrozil Lukáš Nedvídek, který svou prudkou střelou vyprášil betony havířovského maskovaného muže. Třebíčští byli v úvodních minutách zkrátka lepší. Soubor z Vysočiny disponoval hbitějším pohybem, což Havířovu činilo nemalé problémy. I kvůli tomu museli hráči AZetu faulovat. V polovině úvodního dějství zamířil na trestnou lavici Damašek, který se provinil podražením. Následná přesilovka přinesla solidní příležitost Michala Vodného, avšak jeho pokus z voleje přizvedl na poslední chvíli jeden z havířovských obránců. Chvíli po návratu Damaška na ledovou plochu fauloval pro změnu kapitán Havířova Jan Maruna. Ani jeho nedovolený zákrok však potrestán nebyl. Nejblíže měl ke vstřelení gólu Jan Mlčák. Mladý obránce napřáhl na modré čáře a svou střelou orazítkoval pravou tyč havířovské svatyně. Domácí si během úvodní dvacetiminutovky žádnou výraznější šanci nevypracovali. Do kabin se proto šlo za stavu 0:0.

Druhá perioda nabídla o poznání svižnější průběh. Nejprve v ní zahrozil kapitán Ladislav Bittner, ovšem jeho únik ke gólové radosti Třebíče nevedl. Na druhé straně odpověděl Jakub Doktor, který si vylámal zuby na Janu Mičánovi. Další příležitost bílých hvězd měl na své holi Martin Šťovíček. Projektil zkušeného forvarda skočil ke smůle druhého týmu tabulky v lapačce Daniela Dolejše. Na první trefu museli diváci čekat do osmadvacáté minuty. V ní dostal Havířov k dispozici přesilovou hru, kterou domácí bleskurychle využili. Po vyhraném buly se k puku dostala lotyšská akvizice AZetu Eduardds Hugo Jansons a jeho projektil od modré čáry skončil až v síti. Okamžitě vyrovnat mohl Vojtěch Střondala. Člen elitního třebíčského útoku byl před Dolejšem sám, jenže z blízkosti nedokázal přehodit jeho lapačku. Následovala velká šance Dominika Sklenáře, který se havířovskou obranou proháčkoval až do samostatného úniku – neuspěl. Tentýž hráč si však stejnou situaci vyzkoušel znovu ve 38. minutě a tentokrát už Dominik Sklenář zazářil. Brankáře Dolejše překonal přesnou střelou nad vyrážečku. Po 40 minutách tedy platilo vyrovnané skóre 1:1.

Rozhodnutí mělo logicky přinést závěrečné dějství. Do něj vstoupila lépe Třebíč, avšak příležitost Vojtěcha Střondaly skončila jen na tyči. Jak se později ukázalo, byl to jeden z klíčových momentů zápasu. Opět totiž platilo staré známé hokejová pravidlo. Nedáš – dostaneš. Ve 48. minutě putoval za katr Michal Vodný, který se provinil podražením a Havířov možnost přesilové hry proměnil ve vedoucí branku. Jakub Doktor dostal nadýchaný bochánek v podobě ideálně načasované přihrávky přímo na vrchol levého kruhu a nabídnutou příležitostí nepohrdl. Doktorova bomba byla přesná, rychlá a hlavně nechytatelná. Od té chvíle začali Horáci ostřelovat havířovskou svatyni. Leč neúspěšně. Když navíc Jurij Žolobov ujel do přečíslení dvou proti jednomu společně s Konstantinem Tjurinem, bylo zle. Žolobov situaci vyřešil přihrávkou na Tjurina a ruský internacionál působící většinu letošní sezony v druholigovém Hronově zvýšil na 3:1. Nic naplat, že havířovský útočník dostal puk do sítě bruslí, rozhodčí po vzájemné poradě trefu uznali. Dvě a půl minuty před koncem základní hrací doby sáhnul třebíčský trenérský štáb k možnosti hry bez brankáře. Ta z optického pohledu nevypadala vůbec špatně. Do šancí se dostali Ferda nebo Bittner, avšak ani jeden nedokázal vykřesat pomyslnou jiskřičku naděje pro třebíčské barvy. Naopak. V čase 59:09 se k puku dostal Lotyš Eduards Hugo Jansons, jehož rána přes celé kluziště znamenala čtvrtý gól Havířova. Možnost na reparát dostanou bílé hvězdy už v sobotu, kdy na Vysočinu zavítá Frýdek-Místek.

Autor reportáže Pavel Mandát

Filip Konštacký - AZ HEIMSTADEN Havířov: Nejprve bych chtěl poděkovat fanouškům za předvedený výkon. Za tu dobu, co tady jsme, jsem slyšel poprvé nějaký aplaus, povzbuzování a poděkování hráčům za dobrý výkon. Za to jim fakt chci opravdu hodně poděkovat. Co se týká zápasu, tak dnes to kluci odbojovali a myslím si, i zaslouženě vyhráli. Hráli jsme obětavě, podařilo se nám využít dvě přesilové hry, kterým jsme v poslední době věnovali hodně času, za to jsem rád. Samozřejmě pořád se potýkáme se zraněními a nemocemi, zkrátka nejsme kompletní. Dnešní výkon byl velmi dobrý a chci za něj klukům poděkovat.

Kamil Pokorný – SK Horácká Slavia Třebíč: Jsme velmi zklamaní z výkonu našich hráčů. Takovéto výkony, jako jsme předvedli, nám v první části soutěže k bodům nepomohly. Naše nasazení a malá obětavost nestačila na nasazení a obětavost domácích. Nikdo z našich hráčů není ochoten jít před branku soupeře, dva góly dostaneme po střelách od modré čáry a nikdo si do těch střel není ochoten lehnout. Tohle je špatný přístup a špatný výkon. Proti Frýdku–Místku v sobotu to musí být úplně jiné. Nikdo v našem týmu není nedotknutelný. Přestupový termín končí až 31. ledna a je docela možné, že týmem zatřepeme. Máme povinnosti vůči sponzorům a divákům… Domácí dnes vyhráli naprosto zaslouženě.