JIH – TRE 3:2 pp – V generálce na ligu vyrovnaný zápas s jihlavskou Duklou

T ř e b í č - Poslední přípravný zápas před nadcházející jubilejní dvacátou prvoligovou sezónou sehrála Horácká Slavia s Vejmelkou v brance v Jihlavě. Ta se dostala sice v sedmé minutě do vedení, nechytatelnou střelou však vyrovnal Zdráhal. Domácím se podařilo si znovu vypracovat jednobrankový náskok, na začátku třetí třetiny ovšem vyrovnal Kusko. Stav 2:2 vydržel až do šedesáté minuty, a proto se prodlužovalo. V nastaveném čase rozhodli při přesilové hře domácí.

, čtvrtek 1.9.2016
JIH JIH
3:2p1:1, 1:0, 0:1 - 1:0
Branky a nahrávky: 7. Diviš (Zeman, Čachotský), 32. Bilčík (Diviš, Zeman), 63. Diviš (Zeman, Čachotský) – 14. Zdráhal (Dolníček, Erat), 42. Kusko (Mifait). Rozhodčí: Kotlík, Polák – Rittich, Guth. Vyloučení: 7:8, navíc Jícha (JIH) 5 minut + OT do konce utkání. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 577. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2.
HC Dukla Jihlava: Škarek – Kaláb, Kajínek, Říha, Bilčík, Dundáček, Grebenyuk, Dobrovolný – Důras, Skořepa, Stoklasa, Čachotský, Zeman, Diviš, Jergl, Seman, Anděl, Březina, Jícha, Síkela.
SK Horácká Slavia Třebíč: Vejmelka – Zdráhal, Lojek, Bartejs, Niko, Čejka, Koch, Schejbal, Chrapak – Erat, Dolníček, Zohorna, Kusko, Milfait, Psota, Wasserbauer, Havránek, Dymáček, Čech, Juráň, Paták.

Úvodní minuty zápasu přinesly sice oboustrannou aktivní hru, ale ani jeden z týmů se do vyložené gólové šance nedostal. Zaujmout tak mohl čistý střet Skořepy, který v rohu za brankou tvrdě, ale čistě, atakoval Juráně, jenž zůstal na nějakou dobu ležet na ledové ploše. Z první hezké souhry Dukly hned udeřilo. Čachotský zavezl puk do pásma, kde jej dal nalevo pro Diviše. Ten ještě přihrával na Zemana, který zblízka Vejmelku nepřekonal. Celá akce ale pokračovala zásluhou Čachotského, Zeman poté nahrál touš na pravý kruh pro Richarda Diviše a domácí útočník se střelou po ledě již radoval. Desátá minuta přinesla šanci pro Dymáčka, který se ze středního pásma dostal až k levé tyči Škarka, ovšem jeho zakončení nad rameno mladíček v brance Dukly vystihl.

Následovala čtyřminutová přesilovka Třebíče, při které došlo k vyrovnání. Po dorážce Dolníčka poskakoval puk na brankovišti, kde jej Škarek za pomocí spoluhráčů uchránil i proti doklepnutí Psoty. Jihlavští vyhodili touš a šli střídat, Dolníček dal přesný pas do jízdy pro Jana Zdráhala, jenž ránou ze středu útočného pásma do pravého horního rohu nedal brankáři šanci, puk se ještě otřel o tyčku a zaplul do svatyně - 1:1. Před přestávkou mohl vrátit vedení domácím kapitán Dobrovolný, který po nedobré rozehrávce hostí mířil z pravého kruhu těsně vedle. Když se zblízka neprosadil ani Síkela a Dukla nevyužila přesilovku, šlo se do kabin za nerozhodného stavu.

Úvod druhé třetiny přinesl domácí šanci v přesilové hře. Čachotský zblízka už zakončoval do branky, která byla z poloviny volná. Vejmelka by se přesunout nestačil, ovšem navrátilec do jihlavského týmu zvedl puk příliš a zamířil nad branku. Změnu stavu nepřinesly ani přesilové hry, Třebíč ani Dukla si v ní nevypracovali žádné šance. Z pohledu červenožlutých to vyšlo až na čtvrtý pokus ve dvaatřicáté minutě. Diviš přihrál z pravé strany z nulového úhlu před branku, kam si z postu beka sjel Vlastimil Bilčík a z bezprostřední blízkosti zvedl puk nad Vejmelku - 2:1. O dvě a půl minuty později mohl využít Čachotský vyloučení Lojka. Gólman Bílých hvězd totiž vyrazil střelu Kajínka k pravému kruhu, kde si jihlavská devadesátka připravila touš a zamířila jen těsně nad vzdálenější horní roh klece. V závěru druhého dějství mohl naopak v jihlavském oslabení srovnat Zohorna. Útočník Třebíče ukázal rychlé nohy, ze středního pásma se prodral na levý kruh, nicméně Škarek byl pozorný.

Druhé vyrovnání hostí přišlo 61 vteřin po začátku třetí dvacetiminutovky. Silvester Kusko přebral přihrávku od Milfaita, namířil si to blíže k brance a vymetl z pohledu gólmana pravý horní roh - 2:2. Třebíčské vyrovnání hodně nabudilo. Patákova nepříjemná střela z pravého kruhu před Škarkem skočila, přesto jí brankář Dukly stačil reflexívně vyrazit. Slibnou šanci měl také Psota, který v protiútoku dva na dva zakončoval u levé tyče do části volné klece, jenže hokejkou promáchl do prázdna. V jednapadesáté minutě ujel do úniku Dymáček, ovšem v závěru akce jej dostihl vracející se obránce a proto při zakončení třebíčský forvard neuspěl.

Po vyloučení Jíchy na pět minut a do konce utkání se naskytla hostům šance na zvrat zápasu. Nicméně to by hostující ekipa nesměla propadnout hned po buly. Jihlava se dostala do situace dva na jednoho. Kajínek nenahrával, vypálil a Vejmelka jeho pokus vyrazil, stejně dobře pak zneškodnil dorážku Diviše z mezikruží. Po jednom trestu na obou stranách se pokračovalo ve hře čtyř třebíčských hráčů proti třem domácím. Horácká Slavia uzavřela Duklu před Škarkem, který výtečně zneškodnil Zdráhalovu střelu i Zohornovu dorážku. Krizové momenty červenožlutí přestáli a zápas šel do prodloužení, které se hrálo systémem tři na tři.

Leč ne dlouho. V času 61:12 rozhodčí již poněkolikáté vylučovali za hru vysokou holí, nyní na straně hostujícího týmu. Dukla kombinovala, Seman našel mezi kruhy volného Jergla a proti jeho střele pohotově zakročil Vejmelka. Kombinaci z levé strany na pravou v podání Diviše a Čachotského vyšperkoval druhý jmenovaný najitím Jergla, který zblízka před prázdnou klecí promáchl. Poté se již domácí radovali. Čachotský z mezikruží dal puk Zemanovi, ten zády k brance přistrčil kus černé gumy pro Richarda Diviše a zkušený forvard svým druhým gólem nejenže trefil poloprázdnou klec, ale zejména rozhodl zápas - 3:2 po prodloužení.

Martin Sobotka - SK Horácká Slavia Třebíč: Když to shrnu, tak to byl takový ten poslední přípravný zápas. Účel to splnilo a zjistili jsme, kde nás ještě trošku tlačí bota a kde máme rezervy. Byli jsme Dukle vyrovnaným soupeřem a ve finále je remíza spravedlivá. V prodloužení už bohužel pro nás byla Dukla šťastnější a dala gól v přesilovce. Taková ta slabina našeho mladého týmu je, že máme pětiminutovou přesilovku a místo, abychom v ní rozhodli, tak jsme během ní málem třikrát inkasovali. Na tom ještě musíme více zapracovat, abychom v přesilových hrách byli více produktivnější.

František Zeman - HC Dukla Jihlava: Jak řekl kolega, byla to generálka před soutěží. Ve hře jsme našli spoustu výborných věcí, ale i takových, na které se musíme podívat a hráčům je ukázat, aby se těchto chyb vyvarovali. Dali jsme tři krásné góly. Martin říká, že remíza po šedesáti minutách byla spravedlivá. Já si myslím, že jsme měli vyhrát v základní hrací době, protože jsem šli vítězství více naproti. Nakonec jsme vyhráli v prodloužení, které se hraje tři na tři, kdy jsme dali gól v přesilovce. Znovu říkám, že jsme dali tři krásné góly a po právu jsme vyhráli.