Menu +

Chceme se prezentovat dobrou rychlou hrou a chceme do play-off, říká Martin Sobotka. Kdo bude novým kapitánem?

Rozhovory
T ř e b í č - Přípravná utkání před novým ročníkem naší druhé nejvyšší hokejové soutěže, jež několik sezón ponese název Chance liga, jsou minulostí. Třebíčští hokejisté v nich postupně zlepšovali výkonnost i výsledky. V týmu došlo k velkým změnám, mužstvo omladilo a hraje teď velmi rychlý a důrazný hokej založený právě na skvělém pohybu, což by se divákům mělo líbit a soupeřům dělat problémy. Na druhou stranu mužstvu asi budou chybět zkušenosti, které ale hráči musí někde nasbírat. Větší roli převezmou hráči, kteří zde již působí několik sezón. Tým má před sebou hodně práce, ale také velké možnosti. Jak přípravu hodnotí, a co od sezóny očekává hlavní trenér Martin Sobotka, se dočtete v následujícím rozhovoru.
Sdílejte článek
 

Martine, začneme obligátní otázkou na celkové hodnocení přípravy před novým ročníkem Chance ligy.

Měli jsme naplánovaných devět přípravných utkání a během nich se náš tým postupně skládal, získával svou herní tvář. Hned v prvním utkání jsme dostali 1:8 od Komety, ale náš tým se od té doby změnil, všechno si sedalo, přicházeli noví kluci, kteří získávali herní praxi a jistotu. Poslední dva zápasy s Prostějovem i Přerovem jsme vyhráli shodně 3:2 a oba to jsou silní soupeři. Ve hře je pořád co zlepšovat, pořád se udělají nějaké chyby, ale myslím si, že jsme se dopracovali ke stadiu, kdy můžeme do ligy a k prvnímu mistráku do Ústí nad Labem vyrazit se zdviženou hlavou.

Znamená to, že se hrou v těch posledních dvou utkáních už jste byli spokojeni?

Neřekl bych, že ty zápasy splňovaly z našeho pohledu nejpřísnější měřítka. Zatím nemáme tak vyzrálé mužstvo, které by dokázalo hrát celých šedesát minut bez chyby. Někteří naši mladší kluci se hokej stále ještě učí. Hra ve zmiňovaných zápasech nebyla špatná, ale vždycky je co zlepšovat.

Zmínil jste první utkání v Ústí. Už máte jasno o sestavě, se kterou k tomuto úvodnímu duelu Chance ligy vyjedete?

Sestava se bude tvořit z našeho současného kádru. Víc zatím konkrétní být z více důvodů nechci.

Existuje šance, že se v Třebíči objeví do začátku soutěže ještě další hráči z partnerské Komety Brno?

Kádr, který máme připravený pro sezónu, čítá dvacet čtyři hráčů plus čtyři brankáře. Z tohoto kádru budeme vybírat a tenhle kádr do zápasu v Ústí určitě změny nečekají.

Co se týká brankářů, v přípravě nastoupili jak Dominik Svoboda a Pavel Jekel, tak Karel Vejmelka a Lukáš Dostál. Už máte jasno o tom, kdo bude k dispozici pro zmiňované úvodní kolo?

Určitě to nebude Lukáš Dostál, protože ten odjíždí v úterý nebo ve středu do Ameriky. Ten tedy s námi na první zápas určitě nebude. Z našeho pohledu i tak na postu brankáře problémy nemáme, tam je konkurence veliká a může chytat každý z nich.

Ústí nad Labem je pro Třebíč tradiční soupeř. Co čekáte od tohoto utkání?

Ústí má každopádně zkušený tým se zkušenými hráči, ať už je to Roubík, Vrdlovec, Melka a další. Je to směsice starších zkušených hráčů doplněná dravými mladíky. Určitě těžký soupeř na úvod. Navíc v Ústí se nám nepodařilo za ty dvě sezóny, co v Třebíči s Jardou Barvířem působíme, nadělat moc bodů. Ale každá série jednou končí, tak třeba bychom to mohli teď v sobotu zlomit.

Chance liga je opět nesestupovou soutěží s lichým počtem účastníků. Koho tipujete jako největšího favorita na boj o postup do extraligy?

Před sezónou jsou vždy tyhle tipy ošidné, protože v sezóně pak může být všechno jinak. Můj tip jsou čtyři týmy – České Budějovice, Vsetín, Jihlava a Kladno. Samozřejmě jsou tam i další týmy, které mohou překvapit a být v tabulce vysoko. Jsou ambiciózní kluby, jako je třeba Prostějov, který skládá také velice silný tým. Můj tip jsou ale ta jmenovaná čtyři mužstva.

Dostáváme se k cílům Horácké Slavie Třebíč. Co by bylo podle vašeho názoru optimální?

Přáli bychom si, abychom hráli takový hokej, jaký po hráčích chceme. Každý tým chce do play-off a i my budeme koukat po osmičce a budeme chtít na konci sezóny hrát play-off. Nikdy neříkám, chceme být pátí nebo devátí, pro nás je důležité hrát dobrý hokej a věřím, že s tím pak přijdou i výsledky.

Oproti minulému ročníku se výrazně změnil kádr. Největší změnou je, že kariéry ukončili David Dolníček a Roman Erat. Jak jejich zkušenosti chybí s ohledem na devět odehraných přípravných zápasů?

Největším problémem jsou přesilovky, tam je to asi nejvíc vidět. Neříkám, že loni byly nějak super, ale v přesilových hrách jejich zkušenost opravdu chybí. Do začátku ligy máme ještě týden a přesilovkám se budeme hodně věnovat, něco si s klukama řekneme, ukážeme, něco vyzkoušíme. Věřím, že v přesilovkách se ukáží další hráči, ať už Adam Raška nebo pokud by nastupoval Petr Kratochvíl, který loni v přesilovkách působil dobře. Na modré čáře pak máme Romana Čermáka, Michal Furcha a Vlastu Bilčíka. To jsou tipy beků do přesilovek na modrou čáru. Uvidíme, koho budeme mít k dispozici z Brna. I tam jsou přesilovkové tipy hráčů. Zkušenosti Romana s Davidem nám určitě chybět budou, ale pořád věřím tomu, že se objeví další hráči, kteří budou v přesilovkách platní, a že nám přesilovky budou vycházet. Takové malé světýlko jsme viděli v zápase s Přerovem, kde jsme dvě přesilovky využili. Tu první po důrazu Ondry Malce, druhou pak po střele švihem od modré od Vlasty Bilčíka a dorážce Silvy Kuska. Hráči musí pochopit, že přesilovky musíme hrát co nejjednodušeji, nevymýšlet nějaké super kombinace. Musí přijít střela, clona před bránou a pak důraz do brány.

Tým je hodně mladý, budete tedy spoléhat na dobrý pohyb a důraz? Tedy na styl, který byl vidět právě v zápasech s Prostějovem a Přerovem?

V Chance lize chybují beci, pokud je dostanete pod tlak, a to platí pro všechny týmy. Pokud soupeře dobře napadáte, můžete mu odebrat kotouč už v jeho obranném pásmu a mít z toho tlak a šance. V zápasech s Prostějovem i Přerovem jsme měli opravdu dobrý pohyb. Je to ale styl hry, který se nedá praktikovat celých šedesát minut. V pasážích zápasu, kdy se nám to povede, můžeme soupeře dostat pod tlak, rozhodit ho a vytvořit si z toho šance nebo branky. Takovouto hrou bychom se chtěli prezentovat, ale samozřejmě to nemůže být jen hrrr do útoku, abychom propadali vzadu. Vše musí být dobře zajištěné a musí to fungovat jako celek bez velkých děr.

Prozradíte, kdo bude na dresu nosit kapitánské céčko a bude tedy nástupcem Davida Dolníčka na kapitánském postu?

Bude to Václav Čejka, asistenty kapitána budou Michal Vodný a Silvester Kusko.

Co byste na závěr vzkázal fanouškům, kteří mají z nové sezóny dílem strach po odchodu zkušených hráčů, dílem ale také velká očekávání?

Chtěl bych je poprosit o trochu trpělivosti, možná bude nějaký čas trvat, než si všechno úplně sedne. Změn bylo letos přece jen dost a náš tým je mladý. Kluci potřebují spíš podporu, než pískot a nadávky. Tím ještě nikdo nikomu nepomohl. Věřím, že naší fanoušci to pochopí, hráče podpoří a ti jim to pak na ledě vrátí dobrou hrou i výsledky.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí.

Podobné články

Rozhovory

David Dolníček hodnotí dosavadní průběh sezony

29.12.2020
Rozhovory

Hraje ve vánočních ponožkách. Hezké, že? směje se Matěj Psota. Kdo mu leze do zelí?

21.12.2020
Rozhovory

V Ústí jsem nebyl tři čtvrtě roku, tak ty brány musel někdo vyčistit, směje se střelec Krliš

02.12.2020