Do play-off jdeme s čistou hlavou, říká střelec sta gólů za HST David Dolníček

T ř e b í č - Těžko by v historii českého ledního hokeje šlo najít podobnou anabázi, jakou si v závěru soutěže prošli hokejisté Horácké Slavie Třebíč. Díky rozhodnutí od zeleného stolu museli za 102 hodin odehrát čtyři utkání, z toho tři ve třech dnech po sobě a dvě z nich navíc proti prvním mužstvům tabulky. Ale oni to zvládli a nakonec se mohou radovat z postupu do play-off. Definitivně o něm rozhodl svou stou brankou v dresu Horácké Slavie kapitán David Dolníček.

Cesta do play-off, ale nebyla rozhodně jednoduchá. Když Horáci neuspěli v sobotu v Havlíčkově Brodě, jen málokdo věřil, že z posledních tří po sobě jdoucích utkáních nasbírají skvělých osm bodů. Ale povedlo se a Horáci mohou už s čistou hlavou myslet na vyřazovací boje, ve kterých se utkají znovu s Ústím nad Labem a to už v pondělí a úterý v Ústí. V pátek a v sobotu se bude hrát v Třebíči. Série se hraje na čtyři vítězná utkání.

David Dolníček

“Bylo to hodně těžké, ale udělali jsme si to sami hlavně tou první čtvrtinou soutěže. Tam jsme na to play-off asi ani vůbec nemysleli. Postupně jsme se ale zvedali a najednou z toho to play-off je,“ oddechl si pár minut po skončení rozhodujícího utkání před stadionem v Ústí nad Labem kapitán Třebíče David Dolníček.

“Dnešní zápas? Třetí ve třech dnech, navíc ještě tady na tom širokém hřišti a s těmi výbornými bruslaři Ústí. Bylo to těžké, ale snažili jsme se do toho dát všechno a když už jsme věděli, že Písek nevyhrál, tak jsme to chtěli zkusit na penalty a nakonec to vyšlo,“ popisuje lídr kanadského bodování třebíčského týmu rozhodující momenty zápasu.

Na krásné kostce ústeckého stadionu se pravidelně objevovaly výsledky ostatních zápasů. Když Písek vedl v Chomutově 2:0 a Litoměřice s Mostem vedly 3:0, nevypadalo to s postupem Třebíče vůbec dobře. Ale nakonec dokázali Piráti vyrovnat a Třebíč v Ústí uhrát po šedesáti minutách i prodloužení remízu. Pak tedy přišly na řadu již zmiňované nájezdy. V nich se za domácí trefil jen Rok Pajič krásně provedeným blafákem, za Třebíč skóroval Tomáš Kaut a David Dolníček. Oba poslali kus tvrzené pryže mezi betony brankáře Orcta. A když třebíčská zeď jménem Šimon Hrubec vychytala Roubíka, mohl vypuknout gejzír nefalšované radosti nejen mezi hokejisty, ale i ve skupince asi patnácti fanoušků, kteří za hráči do dalekého Ústí přicestovali.

“Výsledky jsme sledovali na kostce, ale zase jsme na to nemohli nějak moc myslet, museli jsme pořád hrát a soustředit se hlavně na hokej. Nakonec to došlo až do nájezdů a vyšlo to výborně. Vypadá to dobře dát stý gól za Třebíč a když je to i ten postupový, tím líp. Ale zase, kdyby přede mnou nedal Tomáš Kaut, tak bych už nejel já a ten gól bych dneska nedal, takže jsme na to vlastně dva a já mu děkuju,“ užívá si David Dolníček nejen slastný pocit postupu, ale i radost z branky s číslovkou 100, kterou jako správný kapitán zajistil svému týmu vlastně záchranu v soutěži a postup do vyvrcholení celé soutěže, kterou je play-off.

Na tomto místě se sluší připomenout dnes už památná slova brankáře Šimona Hrubce, který možná v žertu, možná vážně v listopadovém off –line rozhovoru v době, kdy Třebíč sbírala jednu porážku za druhou řekl, že se bude rozhodovat v posledním kole a že v něm Horácká Slavia postoupí do play-off.
Odpovědi Šimona Hrubce si můžete přečíst ZDE.

Asi tomu osud chtěl, že v pondělí se v prvním kole vyřazovacích zápasů znovu střetnou středeční soupeři. A David Dolníček si chce rozhodující část soutěže užít s čistou hlavou. Je jasné, že obrovským favoritem série mezi Ústím nad Labem a Třebíčí jsou právě hokejisté Slovanu, kteří s přehledem vyhráli základní část ligy.

“Co čekat od té série? Nejsme pod žádným tlakem, můžeme si užít atmosféru play-off, diváky … Favoritem je Ústí, určitě bude chtít hrát trošku jinak než dnes. Bylo znát, že se jakoby šetří, nechtějí se zranit. Ale takhle nám to vyšlo už v zápase s Chomutovem. Ty týmy už neměly takovou motivaci,“ čeká třiatřicetiletý centr od favorizovaného Ústí v play-off zcela jiné nasazení a jiný hokej. Ovšem Třebíčští už ukázali obrovskou vnitřní sílu a tak rozhodně není třeba stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko.

Náročný program posledních dní se hodně podepsal na výkonu Horáků, domácí byli v zápase 52. kola lepším a hokejovějším týmem. V první třetině se slávisté téměř nedostali z vlastního obranného pásma, často faulovali. Přesto se šlo po prvních dvaceti minutách do kabin za stavu 1:1. Do vedení šli hosté brankou Tomáše Vondráčka už ve druhé minutě, hosté srovnali v přesilovce Roubíkem.

“Jo, tak pod tlak jsme se spíš dostali těmi fauly, dvakrát jsme hráli oslabení ve třech proti pěti. Domácí hráli výborně, v těch přesilovkách nás vůbec nepustili k nim do pásma, bruslili jako blázni, ale je to za námi…,“ usmívá se spokojený David Dolníček, autor sedmnácti branek a dvaceti tří přihrávek, což v součtu dává skvělých čtyřicet kanadských bodů.

Není to tak dlouho, co David Dolníček v jednom z rozhovorů řekl, že by nikdy nemohl dělat kapitána, že by po diskusích s rozhodčími jen sbíral desítky a seděl na trestné. Možná je to věkem, možná zkušenostmi, ale David Dolníček je letos tím správným kapitánem, který nejen že nesbírá desítky, ale pomohl svému týmu skvělými výkony až do play-off.

“Dal jsem si takové předsevzetí a skoro se mi to letos povedlo. Za jedno slovo jsem dostal stop dva zápasy a to mě zase trošku vyléčilo, snažil jsem se nediskutovat a soustředit se spíš na hru,“ říká s lišáckým úsměvem kapitán a střelec už stovky gólů v dresu Horácké Slavie Třebíč David Dolníček.