Postup, finanční potíže na konci 60. let
Divizní ročník 1969/70 ovládl Spartak bez jediné porážky a postoupil do B skupiny národní hokejové ligy. Tu hrál už pod hlavičkou ZMS Třebíč. Spartak se totiž dostal do svízelné finanční situace, kterou vyřešil podnik Západomoravských strojíren. Mužstvo skončilo v moravské skupině, jež tvořilo čtrnáct týmů, na 9. místě.
V létě roku 1971 se uskutečnila rozsáhlá rekonstrukce zimního stadionu, příprava na novou sezónu tak probíhala mimo Třebíč. Po první části ligy se soutěž rozdělila na dvě skupiny, Třebíč skončila desátá a musela hrát o udržení. Konečné 13. místo znamenalo sestup do divize. Začátkem roku 1972 byla zakoupena na zimní stadion rolba značky Zamboni. V této sezóně se začalo podstatně více věnovat práci s mládeží.
Divizní ročník 1972/73 mužstvo jednoznačně ovládlo a po roce se navrátilo do druhé ligy. Tam se umístilo na 6. místě, o rok později pak obsadilo příčku sedmou. V těchto letech byla změněna strategie klubu, velký důraz byl kladen na výchovu mládeže.
Sloučení s brněnským ZKL
Už v roce 1972 navázaly tělovýchovné jednoty TJ ZKL Brno a TJ ZMS Třebíč užší spolupráci, v listopadu roku 1975 došlo ke sloučení „A“ mužstev, Třebíč hrála v sezóně 1975/76 skupinu C druhé ligy (pozn. red.: moravskou skupinu) nově pod hlavičkou TJ Zetor (ZKL) B. V hráčském kádru se objevili hráči z brněnského Zetoru, mužstvo skončilo na poměrně úspěšném 5. místě.
Od 1. ledna roku 1976 byl podnik Západomoravských strojíren z rozhodnutí ministerstva přejmenován na ELITEX, mládežnická mužstva tak hrála pod názvem TJ ELITEX Třebíč, „A“ tým po přejmenování ZKL Brno na ZETOR Brno pod názvem ZETOR B.
23. září roku 1976 zemřel výborný sportovec (atlet) a později sportovní lékař hokejového oddílu MUDr. Ivo Procházka, od roku 1978 se na jeho počest koná každým rokem turnaj mladšího dorostu „Memoriál MUDr. Ivo Procházky“.
Stadion vypadal jako jedno velké staveniště, tým opět vybojoval 5. místo. Současně s ukončením sezóny pokračovaly práce na zastřešování stadionu, třebíčská hokejová mužstva se tak musela připravovat na sezónu 1977/78 mimo Třebíč (pozn. red.: muži se připravovali v Litvínově a Jihlavě, mistrovské zápasy se pak hrály na „domácím“ ledě v Jihlavě).
Tragická havárie
Jak začala ale předchozí sezóna, tak začala i ta další. 24. října roku 1977 se ve večerních hodinách při tréninku dorostu zřítila rozestavěná střešní konstrukce, která byla už téměř hotova nad celou ledovou plochou. Při neštěstí zahynuli dva lidé. Na ledě hráč dorostu a student gymnázia Štěpán Maruš, v ochozech stadiónu pak dlouholetý brusič bruslí, pan Miroslav Böhm.
Po tragické havárii se všechny zápasy třebíčských mužstev hrály na nově otevřeném kluzišti v Náměšti nad Oslavou. Trénovalo se i v Jihlavě, ve Znojmě, ti nejmladší třeba i v Čechočovicích na přírodním kluzišti.
Třebíčský Zetor B skončil na vynikajícím 3. místě B skupiny (české) druhé ligy, druhou polovinu soutěže ho vedl jako trenér Vladimír Nadrchal.
TJ Elitex Třebíč
Od 1. září roku 1978 byl znovu po odklizení havarované střechy a nutných úpravách v provozu nezastřešený třebíčský stadion, kde zahájila přípravu všechna mužstva TJ ELITEX Třebíč. Před začátkem soutěže došlo k ukončení spolupráce s brněnským ZETOREM. Mužstvo trenéra Nadrchala skončilo čtvrté, a protože reorganizací se rušila druhá hokejová liga a první národní hokejová liga se rozšířila z jedné skupiny na dvě, znamenalo čtvrté místo kvalifikaci. Třebíč v rozhodujícím zápase prohrála po vyrovnaném boji s pražskou Slavií 3:4. Nepostup znamenal pád do krajského přeboru, neboť druhá liga byla zrušena.
V sezóně 1979/80 se v Třebíči hokej nehrál, protože se prováděla montáž nové střechy. Všechna hokejová družstva se proto přestěhovala do Náměště nad Oslavou, kde měla „domácí“ prostředí. Postup „A“ mužstva se nekonal, neboť skončilo druhé.
Literatura: NAVRKAL, Pavel. Hoši, děkujeme… Akcent: Třebíč, 2003.