Menu +

Jedni z hrdinů zápasu s Litoměřicemi - Čiliak a Bilčík, aneb Mistr nula a Splašená kladiva

Ohlasy po utkání
T ř e b í č - Hodně rychlým tempem pádí první hokejová liga. Ta měla v pondělí na programu už své sedmé kolo, v němž Horácká Slavia přivítala tým s dosud nejlepším útokem soutěže - Stadion Litoměřice. Kališníci přijeli do Třebíče s vizitkou nejproduktivnějšího týmu ligy, jenže na zimním stadionu Města Třebíče – MANN+HUMMEL ARENĚ to nepotvrdili, Třebíčští jim totiž nedovolili ani jeden gólový úspěch.
Sdílejte článek
 

První nula v sezóně, Čiliak vynuloval Litoměřice

Jedním z hrdinů večera byl bezesporu brankář Marek Čiliak, který zavřel bránu a nepustil do ní ani jediný puk.

Marek ČILIAK

“Celý zápas jsme byli lepší. Nepouštěli jsme je do šancí a myslím, že jsme vyhráli zaslouženě,“ zhodnotil vcelku lakonicky, leč jasně třiadvacetiletý gólman dění na ledě.

Čiliak vychytal letos v třebíčském dresu svoji první nulu a jak sám přiznal, hodně už podobný zápas potřeboval.
“Užívám si to, už jsem nějaký podobný zápas hodně potřeboval. Musím ale vyzvednout obrannou hru našeho mužstva. Kluci výborně bránili a soupeř dnes ani moc vyložených šancí vlastně neměl.“

Nejen brankář, ale celý tým čekal na první domácí výhru a šel za ní od prvního buly až do poslední sirény. Celý tým zápas parádně odpracoval a dal tak vzpomenout na kolektivní pojetí hry, která v minulém ligovém ročníku vynesla Horáckou Slavii až do semifinále ligy.

“Ano, ano, to jsme si říkali před zápasem, že budeme hrát tímto stylem, který nám přinesl úspěch. Kluci, jak už jsem říkal, výborně bránili, padali do střel a mnoho jich zblokovali. Bylo to celkem v pohodě,“- pochvaluje si práci spoluhráčů v poli miláček třebíčského publika, na kterého právě díky výborné obranné hře týmu vyslal soupeř jen šestnáct střel.

Pokud byla v utkání fáze, kdy se Litoměřice mohly vrátit do utkání, byla to část hry po druhém třebíčském gólu z hole Jana Křivohlávka. Jenže právě v této době svůj tým podržel brankář Čiliak a díky tomu se šlo podruhé do kabin za stavu 2:0.

Marek Čiliak likviduje jednu z šancí Litoměřic.

“Ano, těch posledních sedm minut ve druhé třetině, tam měli hosté nějakou šanci, ale to bylo vše. Pak už to bylo v pohodě. Myslím, že za dobu, co jsem tady v Třebíči, jsme dnes odehráli určitě nejlepší utkání,“ vyzdvihl sympatický odchovanec slovenského Zvolena nejen určenou taktiku, ale především kolektivní a odpracovaný výkon celého týmu.


Překvapení večera - rychlé pěsti Vlasty Bilčíka, Švagrovský na kolenou

Hráčem, kterého jsme po utkání nemohli s redakčním mikrofonem minout, byl obránce Vlastimil Bilčík. Spolehlivý a pracovitý bek překvapil celý stadion. Čím? To se dozvíte v krátkém povídání sympaťáka, jenž na dresu od letošní sezóny nosí číslo 3.

Vlastimil BILČÍK

“Před zápasem jsme si řekli, že musíme hrát naši hru, vycházet z defenzívy, což si myslím, že se nám povedlo. Celý zápas jsme měli navrch, za tím vítězstvím jsme si šli a soupeř byl úplně bezzubý. Vlastně Litoměřice žádnou pořádnou šanci ani neměly a my jsme utkání ovládli,“ spokojeně konstatuje brněnský odchovanec, jenž v dresu s Bílou hvězdou nastupuje už druhou sezónu.

Stejně jako Marek Čiliak, tak i Vlastimil Bilčík si pochvaloval kolektivní hru a kompaktní výkon celého týmu.

“Z taktického hlediska jsme dnes odehráli určitě náš zatím nejlepší zápas, soupeře jsme k ničemu nepustili, plnili jsme to, co jsme si řekli, dodržovali jsme pokyny trenérů a vedlo to k úspěchu. Jsme samozřejmě moc rádi, že jsme vyhráli.“

Přesně tahle hra svěřencům trenérů Kamila Pokorného a Radka Nováka sedí a přináší i úspěchy. I když je fyzicky velmi náročná a někdy i hodně bolí, ovoce ve formě tří bodů a posun tabulkou určitě stály za to.

“Přesně touto hrou bychom se chtěli prezentovat i dále. Je to styl, který nám loni přinesl úspěch,“ myslí si teprve jednadvacetiletý obránce a nejen výsledek, ale i spokojení a slavící diváci mu určitě dají za pravdu.

A teď přichází chvíle na vysvětlení toho, čím Vlastimil Bilčík překvapil nejen celý stadion, ale určitě i řadu spoluhráčů. Nejdříve ale pár čísel. Valstimil Bilčík – 177 cm, 84 kg, David Švagrovský – 193 cm 97 kg (dle hokej.cz)

Běžela 48. minuta, tedy jen minuta a pár sekund po tom, co šla Třebíč do třígólového trháku druhým gólem z hokejky Tomáše Vondráčka. Tento fakt neunesl útočník hostů David Švagrovský a po nevinném souboji u trestných lavic si vybral k pomstě právě Vlastimila Bilčíka. Jenže netušil, stejně jako nikdo v hledišti, co v tomto postavou nepříliš velkém zadákovi vězí. Záhy to ale poznal, když skončil se svlečeným dresem a s pár ostrými ranami skrčený na ledě. Záchrana v podobě čárových rozhodčích ho uchránila od další potupy. A jak konflikt popsal sám Bilčík?

“Šel jsem ve středním pásmu do puku, on byl u mě. Nějak jsme se pošťuchovali, myslel jsem, že to už skončilo a odjížděl jsem. On mě zezadu sekl, otočil jsem se a viděl jsem, jak na mě už bez helmy jede. Tak jsem taky zahodil rukavice a šel jsem do toho, no…“ vysvětluje vznik konfliktu podsaditý obránce.

Vlastimil Bilčík nedal Davidu Švagrovskému šanci a v boxerském souboji ho jasně porazil.

Jak ukázal další průběh střetu, má Vlastimil v rukách dynamit, který nechal explodoval. Chlapský boxerský souboj, jako vystřižený z nějakého sestřihu zámořské NHL, ocenili i diváci. A vítězství třebíčského borce musel uznat i David Švagrovský, který konflikt vyvolal a mylně se domníval, že postavou menší soupeř nebude velkým problémem. Jenže byl a velkým.

“Já jsem do toho vlastně původně jít nechtěl, ale on si nedal říct. Do poslední chvíle jsem nevěděl, jestli půjde, nebo ne. Ale byl bez helmy, tak jsem si pak řekl, zahodím rukavice a půjdu do toho. Dopadlo to dobře,“ vyloudil úsměv na jinak většinou vážné tváři Bilčík, který přiznal, že nějakou speciální boxerskou průpravu nemá...

“Žádnou speciální průpravu jsem neabsolvoval, párkrát jsem se porval, asi dvakrát. Nějak to nevyhledávám, ale když se to naskytne, tak se toho nebojím a jdu do toho.“

Ale zpátky ke hře. Přesně takovýto výkon Třebíčští potřebovali, aby sami sobě ale i fanouškům dokázali, že mohou kolektivní hrou přehrát a porážet i hodně silné soupeře, k nimž letos výrazně posílené Litoměřice bezesporu patří.

“Přesně tohle jsme potřebovali, vyhrát doma, před našimi diváky a snad už to teď bude jen lepší a na dnešní výkon navážeme i v dalších utkáních,“ vyslovil Bilčík přání nejen své, ale i přání mnoha fanoušků třebíčského hokeje.

Velká výzva a příležitost navázat na výkon z utkání s litoměřickým Stadionem mají třebíčské Bílé hvězdy už ve středu, kdy zajíždí na led dosud neporaženého týmu, kterým jsou poněkud překvapivě Medvědi Beroun. Na svém ledě pak Červennobílí přivítají v sobotu 5. října v derby Vysočiny Duklu Jihlava.

“V Berouně se vyměnil oproti loňsku skoro celý tým, vím, že tam jsou nějací hráči z extraligy, ze Slavie, takže budou mít zkušený tým,“ uzavírá pozápasové povídání obránce, jenž si zaslouženě užil jeden z největších aplausů večera.

Podobné články

Ohlasy po utkání

Šest branek ve třetí třetině? Bylo to nahoru dolů, říká Lukáš Chalupa.

včera
Ohlasy po utkání

Ohlasy trenérů a Zdeňka Vedrala po přípravném utkaní Třebíč - Jihlava

06.08.2020
Ohlasy po utkání

Věřím, že se to odehraje. Všichni chceme hrát, říká Ladislav Bittner

11.03.2020