Menu +

Marek Laš o konci kariéry: Další sezonu s léky proti bolesti už jsem přidat nechtěl

Rozhovory
Měl být jedním z hlavních třebíčských tahounů v následující sezoně. Jenomže zdraví bylo proti. Kvůli přetrvávajícím problémům tohoto rázu musel Marek Laš svou aktivní kariéru ukončit. V rozhovoru objasňuje důvody tohoto kroku nebo vypráví o tom, čemu se bude věnovat v budoucnu.
Sdílejte článek
 

Oproti původním předpokladům se budou muset třebíčští hokejisté v následující sezoně obejít bez Marka Laše. Zkušený třiatřicetiletý útočník se totiž rozhodl ukončit svou aktivní kariéru. Dřív, než sám původně plánoval, jenže zdraví řeklo stop.

„S koncem kariéry už jsem se tak nějak smířil. Společně s trenéry jsme celou letní přípravu řešili, že ta možnost tady je. Všechno se odvíjelo od toho, jak se mi povede letní příprava. Musím říct, že to nebylo ideální, pak na ledě se mi vše vrátilo, tak jsem se rozhodl rychle,“ říká Marek Laš.

Zdravotní problémy trápily třebíčského odchovance poslední dvě sezony. Už v nich hrál mnohdy přes bolest.

„Bylo toho víc, ramena, kolena, záda… Poslední dva roky se to tak nějak točilo, když se mi povedlo vyléčit jedno, ozvalo se to druhé. Za poslední dva roky jsem nezažil období třeba tří dnů po sobě, kdy bych byl zdravotně úplně v pohodě,“ přiznává.

To se pak projevovalo na užívání různých léků proti bolesti, pod kterými musel šikovný útočník nastupovat. „Poslední dva roky jsem s něčím hrál prakticky každý zápas. Postupně jsem s léky nastupoval i do tréninků, to byl ten důvod, proč jsem se rozhodl, že další sezonu už přidat nechci.“

Od září se tak z Marka Laše stane běžný zaměstnanec, pokud tedy vše dobře půjde. „Hledám si teď klasickou práci, nějaké možnosti byly a pokud vše dobře dopadne, od září do jedné takové nastupuji,“ hlásí a dodává, že práce v hokejovém prostředí ho zatím neláká „Je to práce mimo hokejové prostředí, jsme ale domluveni s Třebíčí, že pokud by mi hokej chyběl a já na to měl čas, mohl bych nějakým způsobem vypomáhat s mládeží, to ale ukáže až budoucnost.“

A co práce hokejového manažera? „V tuhle chvíli mě to neláká, chci prostě poznat něco jiného, něco mimo hokejový svět,“ prozrazuje.

Sport, kterému se Marek Laš profesionálně věnoval spoustu let, ale bude sledovat dál. Ostatně takový kus života vymažete jen těžko.

„Hokej určitě sledovat budu. Někdy zajdu na zápasy, jindy zase přes internet, protože nedokážu odhadnout, kolik času na to budu mít, každopádně hokej dál zůstane mou součástí. Občas se třeba zajdu podívat i za klukama do kabiny. Jsem tady z Třebíče, takže to mám kousek.“

Poslední zápas odehrál třebíčský odchovanec během března v předkole play off. Shodou okolností to byl zápas před prázdnými tribunami, toho ale Marek Laš nelituje.

„Je to o úhlu pohledu. Sice to bylo utkání před prázdnými tribunami, ale zase jsme ho zakončili vítězně. Končím v momentě, kdy se tady udělala nějaká série vítězství, ale každý se na to může dívat po svém. Já se věci snažím brát, jak jsou,“ říká bývalý extraligový forvard.

Rozlučkový zápas zatím neplánuje. „V tuhle chvíli o tom neuvažuji. Myslím, že na všech zimních stadionech mají hodně starostí s opatřeními proti covidu, takže by to jen přidělávalo starosti, není to prostě aktuální věc.“

Se svou kariérou je spokojený. Jak by taky ne, zahrál si extraligu i první ligu. Výraznou stopu tedy zanechal v obou českých nejvyšších hokejových soutěžích.

„Se svou kariérou jsem spokojený, samozřejmě, že občas si říkáte, jestli jste se nemohli rozhodnout líp nebo něco udělat jinak, ale obecně panuje spokojenost.“

Počínání teď už bývalých parťáků v přípravných zápasech chválí.

„Je dobře, že kluci vyhrávají. I v té přípravě je fajn naučit se vyhrávat. Nikde není psáno, že když v srpnu všechno prohrajete, tak se to v září nemůže zlomit, ale pro pohodu v tréninku i v kabině je lepší vítězit hned,“ má jasno.

A co by Marek Laš poradil začínajícím hokejistům?

„Rozhodně ať se od malička věnují svému tělu. Nejen tréninku, ale i regeneraci, rehabilitaci nebo kompenzačním věcem. Ve věku dvaceti, pětadvaceti let se to ještě moc neprojeví, ale později už ano. Ten, kdo se tomuhle věnoval, tak má velkou výhodu. Je třeba, aby člověk tělu vrátil to, co mu hokej vzal,“ uzavírá.

Podobné články

Rozhovory

Fyzicky je to náročné, ale postupně se do toho dostáváme, říká Ladislav Bittner

16.11.2020
Rozhovory

Kapitán? Je to pro mě čest a výzva, říká Lukáš Nedvídek

13.09.2020
Rozhovory

Pro úspěch uděláme společně maximum, velí před novou sezonou Jaroslav Barvíř

11.09.2020