Menu +

Míša se vrátil k hokeji: Musíte snít! A mluví o boji s leukémií i pomoci Vejmelky

Rozhovory
T ř e b í č - Třebíčský Míša Holík od sedmi let bojoval s vážnou nemocí – akutní leukémii. Prošel si těžkým obdobím, kdy byl celý rok v nemocnici… Ale dvouletý životní zápas vyhrál! Dokonce se vrátil k milovanému sportu. K uzdravení mu pomohla i láska k hokeji a náš odchovanec Karel Vejmelka.
Sdílejte článek
 

Psal se březen roku 2017. Míša si užíval šťastného dětského života. Ale pak ho postihla akutní leukémie, na kterou upozorňuje i projekt O kapku lepší hokej.

„My jsme zrovna lyžovali… Hrozně se mi křížily nohy, bolela mě hlava a byl jsem moc unavený. Šel jsem k doktorce, která mi vzala krev, pak jsem musel do Brna do nemocnice…“ vrací se o čtyři roky zpět.

V nemocnici strávil rok – z toho měsíc dokonce na intenzivní péči. Hokej ho ale nikdy neopustil. „I v nejtěžších chvílích léčby, kdy mu doopravdy bylo špatně, tak sledoval zápasy, hokejové tabulky, zajímal se o dění v hokejovém světě, z kabiny od kluků dostával i pozdravy,“ vzpomíná jeho otec.


„Myslel jsem na hokej. Podle mě mi to pomohlo."


„Myslím, že hokejový svět mu pomáhal nejenom po psychická stránce, ale i po fyzické! Míša byl na těžký boj dobře připraven,“ vysvětluje tatínek velkého bojovníka.

Jeho slova potvrzuje i jeho syn. „Myslel jsem na hokej. Podle mě mi to pomohlo,“ přikyvuje rodák z Třebíče.

Z toho nejtěžšího se dostal. Po roce opustil Míša nemocnici a mohl domů. Ale bral mnoho léků, měl přísnou dietu, nemohl se další rok vídat s kamarády. Navíc musel vynechat už druhý rok školu.

„Nejhorší bylo, že jsem byl jen zalezlý v posteli a nemohl jsem nic dělat,“ říká smutně samotný Míša. „Přátelé mě občas navštívili doma ve dveřích, když mi donesli úkoly. Jinak jsem je potkávat nemohl,“ dodává k tomuto těžkému období.

Hodně mu vadilo, že nemohl chodit na hokejové zápasy osobně. Vždyť hokej je odmalička jeho život.

Jednoho dne u nich ale zazvonil v té době čerstvý mistr republiky Karel Vejmelka. „Přišel k nám domů se zlatou medailí a ukázal mi ji. Od té doby jsme v kontaktu. Je to můj nejoblíbenější hráč. On mě během nemoci hodně podpořil,“ hlásí nadšeně Míša Holík.


„Vejmelka? On mě během nemoci hodně podpořil. Od té doby jsme v kontaktu."


Karel Vejmelka, rodák ze stejného města, rád pomohl. „Mně o Míšovi řekl jeden farář. Poprosil mě, zda bych mu touhle návštěvou nechtěl udělat radost. Bylo to po sezoně, kdy jsme vyhráli s Kometou titul,“ vrací se do minulosti taktéž odchovanec Horácké Slavie.

„Věděl jsem, že byl ještě dítě, který potřebuje takovou motivaci! Chtěl jsem ho povzbudit, aby to v těžké situaci nevzdával. Věřil jsem, že ho to i namotivuje, když jsem věděl, že má rád hokej a že mě zná,“ vysvětluje Vejmelka svou návštěvu.

„Donesl jsem mu podepsaný dres a ukázal zlatou medaili. Podepsal jsem mu i pár kartiček, aby si na mě vzpomněl. A povídali jsme si o hokeji,“ dodává dvojnásobný vítěz české extraligy.

Míša měl rázem ještě větší motivaci, a i díky hokeji to vše zvládl. Navíc během těžkých chvil nikdy nebrečel. A bojoval stejně jak na ledě…

„Nikdy nezapomenu na okamžiky, kdy se Míšovi po chemoterapiích špatně chodilo. Některé děti dokonce nechodily vůbec…“ povídá otec Míši.

„Ale on nikdy nechtěl v nemocnici jezdit výtahem. Pokaždé říkal, že je sportovec a že je výtah pro nemocné, takže šel pěšky,“ dodává hrdý tatínek.


„Chemoterapie? Některé děti nechodily vůbec. Míša vždy říkal, že je sportovec, a výtahem nejezdil."


Michael Holík tak zdárně vyhrál svůj největší zápas. Tím to ale nekončí. Jeho láska k hokeji ho nadále neopustila. Chtěl ho začít hrát, přitom po náročné nemoci dělal jiný sport – florbal.

„Necítil jsem se mezi kluky jak v hokeji… Není to prostě samotný hokej! V něm je větší kontakt a můžete i bruslit, což mě nejvíce baví,“ vysvětluje, proč skončil s florbalem a vrhl se zpět do nejoblíbenější činnosti. „Byl to můj sen, abych se vrátil k hokeji,“ povídá.

Co k návratu říkal táta? „Podobnou otázku jsem si kladl během jeho léčby několikrát. Říkal jsem si, zda bude mít sílu se vrátit a zda vůbec bude chtít. Ale on chtěl,“ odmlčel se a pak pokračoval.

„Velkým povzbuzením pro něj byla nabídka pro trénování od Horácké Slavie Třebíč po minulém ročníku projektu O kapku lepší hokej,“ říká otec na adresu klubu a marketingového manažera Daniela Šlapáka.

VIDEO: Míšova návštěva kabiny i oslavy přímo na ledě

Právě Míša Holík byl už dvakrát tváří Třebíče v projektu O kapku lepší hokej. Loni byl dokonce za hráči v kabině, vhodil čestné buly a slavil s hokejisty a fanoušky výhru Třebíče přímo na ledě. „Jsem rád, že se pak rychle dokázal vrátit ke sportu,“ pochvaluje si tatínek.

„Klobouk dolů před Míšou, jak to vše zvládl. Je to fakt hustý, jak se uzdravil. Člověk musí mít dobře nastavenou hlavu – být pozitivní a věřit, že tu nemoc porazí!“ praví hráč Třebíče Ladislav Bittner, který se s Míšou osobně potkal ve zmíněné kabině.

Slova chvály měl i Karel Vejmelka, který je s Míšou od jeho návštěvy nadále v kontaktu a často si píšou. „Je to ukázka toho, že je velký bojovník. Jde si za tím, čeho chce dosáhnout a věří tomu. Tohle je důležité nejen v životě. Míša zvládl daleko těžší zápas, než je ten hokejový…“ připomíná Vejmelka.

„I proto si myslím, že to může v hokeji dotáhnout hodně daleko,“ zamýšlí se k aktuálně jedenáctiletému Michaelovi, který se rád k hokeji vrátil. A má své cíle.

„Chtěl bych si zkusit pozici brankáře,“ prozrazuje. „Měl jsem v létě zkoušet post gólmana, ale zrovna jsme někam odjížděli, takže jsme to museli vynechat. A druhá šance nám taky zrovna nevyšla,“ říká hoch, který na ledě makal s druhou třídou, tedy než se stadiony pro mládež uzavřely.

Proč najednou chce chytat? „Hraje tam roli i Karel Vejmelka…“ odpovídá. Míša tehdy při návštěvě Vejmelky sdělil rozhodně: „Říkal jsem mu, že je můj vzor,“ vzpomíná Míša, pro kterého to platí i doposud.


Vejmelka: Musím říct, že když znám jeho příběh a jak se s tím vším vypořádal, tak je vlastně inspirací i pro mě!


Jak těší Karla Vejmelku, že je pro takového bojovníka vzorem? „Je to fajn pocit, že můžu být i já pro něj nějakou motivací. Ale musím říct, že když znám jeho příběh a jak se s tím vším vypořádal, tak je vlastně inspirací i pro mě,“ tvrdí zcela jasně čtyřiadvacetiletý Vejmelka.

A až by si Míša zkusil chytání, tak ví, co pak udělá. „Napsal bych asi Karlovi,“ svěřuje se. Pomohla by případně opora Komety Brno s nějakými radami na ledě? „Když bude Míša chtít, tak s tím nemám problém,“ vzkazuje mu Vejmelka.

Míša Holík by rád motivoval i další děti. Vlastně nejen je. Všem vzkázal důležitá slova, která potřebujeme někdy každý z nás…

„Důležité je vydržet, a hlavně nepropadat panice. Musíte i snít a ono se to splní! A dát si nějaký cíl,“ posílá vzkaz všem jedenáctiletý mladík, a dokonce současný hráč Třebíče.


Míša: Důležité je vydržet, a hlavně nepropadat panice. Musíte i snít a ono se to splní!


Ne každý ale má takové štěstí, že už se vyléčil. Po celé republice je plno dětí, které aktuálně bojují se stejnou nebo podobnou nemocí. Projekt O kapku lepší hokej upozorňuje na problematiku s poruchami krvetvorby a pomáhá samotným dětem!

Do podpory se zapojily všechny hokejové týmy v republice včetně národního týmu. Peníze se vybírají například z dražby dresů, posláním příspěvku či zakoupením oranžové stužky v e-shopu Kapky naděje. Zapojit se může každý z nás.

Do aukce šel i dres našeho kapitána Lukáše Nedvídka. Vydražit si ho můžete ZDE.

Podobné články

Rozhovory

Výsledky teď nejsou to nejdůležitější, ale když se vyhrává, tak se lépe trénuje a hraje, říká David Tureček

13.08.2022
Rozhovory

Martin Čech: Letní příprava od druhé třídy až po juniorku byla skutečně výživná

28.07.2022
Rozhovory

Zatím nejlepší zážitek léta? Pro Domču rozhodně setkání s Pastou!

21.07.2022