Menu +

Na Mistrovství světa se představí hned trojice odchovanců Horácké Slavie

Aktuální zprávy
T ř e b í č - V pátek 1. května 2015 odstartuje 79. ročník Mistrovství světa v ledním hokeji. Letošní turnaj pořádá po jedenácti letech Česká republika, konkrétně města Praha a Ostrava. Na oficiální soupisce českého národního týmu figurují hned tři odchovanci Horácké Slavie.
Pošesté za posledních sedm let si zahraje na závěrečném podniku sezóny obránce Ondřej Němec, po loňském debutu si druhý start v řadě připíše Vladimír Sobotka, na mistrovství světa se představí také Martin Erat, jenž startoval na MS naposledy v roce 2012.
Sdílejte článek
 

Zlatý i bronzový Ondřej Němec

Ondřej Němec objíždí už od roku 2008 pravidelně turnaje Euro Hockey Tour a postupně si vydobyl pozici stabilního člena zadních řad reprezentace. V prvních letech na svoji šanci zahrát si na Mistrovství světa trpělivě čekal v dějišti šampionátu, později už patřil mezi základní šestici defenzívy národního týmu.

V roce 2010 se stal spolehlivý obránce Mistrem světa, v roce 2011 bral společně s Patrikem Eliášem bronz, o rok později byl opět třetí, podaří se mu získat i po dalších třech letech znovu cenný kov v reprezentačním dresu se lvíčkem na hrudi?

ONDŘEJ NĚMEC je nejlepším odchovancem Horácké Slavie Třebíč, který kdy vynikl na postu obránce. S hokejem začínal na třebíčském zimním stadionu v šesti letech, v patnácti přesídlil do Vsetína, kde hrál postupně za dorost, juniory a následně i v extralize dospělých. V roce 2002 si jej vybral na celkově 35. místě v draftu NHL tým Pittsburgh Penguins, do Ameriky se ale nadějný obránce příliš nehrnul a dokázal se prosadit v extralize a posléze i v reprezentaci České republiky. Svou píli korunoval v roce 2010, kdy se stal mistrem světa v ledním hokeji.

Vladimír Sobotka se loni dočkal seniorské reprezentace, letos si připíše za start na Mistrovství světa druhou čárku

Jeden z největších talentů českého hokeje posledních let, který se dostal pracovitostí z mládežnických kategorií Třebíče přes Slavii Praha až do NHL, startoval čtyřikrát na mistrovstvích světa osmnáctiletých, respektive dvacetiletých. S osmnáctkou bral bronz a šesté místo, s dvacítkou byl dvakrát pátý.

Jenže seniorská reprezentace se Sobotkovi dlouho vyhýbala. První mezinárodní start si mohl připsat po vypadnutí St. Louis Blues z play-off v sezóně 2011/02, jenže Alois Hadamczik ho kvůli přetlaku hráčů na postu centra nakonec neoslovil. Do seniorské reprezentace se tak měl podívat až na ZOH v Soči, proti bylo ale zraněné koleno, které Sobotkův debut v národním týmu znovu odložilo. Do třetice to však konečně vyšlo. St. Louis vypadlo v loňské olympijské sezóně z play-off a protože prošel třebíčský odchovanec úspěšně výstupní lékařskou prohlídkou, bylo jasné, že navzdory vypršenému tříletému kontraktu s Bluesmany pojede na Mistrovství světa.

Po roce si zahraje na vrcholném podniku sezóny Vladimír Sobotka znovu. Bude z toho tentokrát nějaká placka?

VLADIMÍR SOBOTKA je třetím odchovancem Horácké Slavie, který se probojoval do zámořské NHL. Talentovaného útočníka si v třebíčském dorostu vyhlédl Vladimír Růžička, jenž ho vytáhl do Slavie Praha, kde hrál nejvyšší soutěž dorostenců a poté i juniorů. Dokázal se prosadit i v české extralize, a když hokejově vyzrál, šel zkusit štěstí za velkou louži. Nejprve působil na farmě Bostonu a poté i v prvním týmu Bruins. Po třech letech byl vyměněn do St. Louis, kde začal novou zámořskou kapitolu. Po vypadnutí St. Louis Blues z play-off v sezóně 2011/02 byla nadějná účast Sobotky na Mistrovství světa, trenér národního týmu, Alois Hadamczik, ho ale kvůli přetlaku hráčů na postu centra nakonec neoslovil. Do seniorské reprezentace se tak měl podívat až na ZOH v Soči, jenže zraněné koleno Sobotkův debut v národním týmu znovu odložilo. Napotřetí to však vyšlo právě na konci loňské olympijské sezóny. Vladimír Růžička třebíčského odchovance nominoval na Mistrovství světa v běloruském Minsku. Nic už na tom nezměnilo ani nutné vyřešení pojistky. Foto: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

Na Mistrovství světa si zahraje počtvrté i Martin Erat

Druhý odchovanec Třebíče, který se prosadil do kanadskoamerické NHL, Martin Erat, si zahraje už na čtvrtém mistrovství světa. Startoval v letech 2006 (stříbro), 2008 a 2012 (bronz).

Nejcennější kov bral trojnásobný účastník zimních olympijských her jenom jednou, ještě coby junior v roce 2001 na Mistrovství světa hráčů do 20 let.

MARTIN ERAT vynikal již v mládežnických kategoriích Třebíče (na žákovských turnajích býval většinou vyhlašován nejlepším hráčem turnaje), a proto jako šestnáctiletý odešel hrát dorosteneckou extraligu do Zlína. Poprvé se více proslavil v roce 2001, kdy vyhrál s českým národním výběrem Mistrovství světa hráčů do 20 let. Nedlouho po zisku juniorského zlata naskočil poprvé do kanadsko-americké NHL a v týmu Nashville Predators působil s roční pauzou v době výluky až do sezóny 2012/13. V národním dresu prožil další úspěch na začátku roku 2006, kdy český tým vybojoval na olympijském turnaji v Turíně bronzové medaile, a po vyřazení Nashvillu v play-off NHL si jej trenér české reprezentace vybral i do týmu pro právě probíhající Mistrovství světa v Lotyšsku. Zde si Martin, přes drobné potíže s třísly, vedl skvěle a s týmem bez největších českých hvězd získal stříbrnou medaili. V kanadském bodování týmu skončil na druhém místě s 8 body (3G+5A) v devíti odehraných zápasech. V roce 2008 se Martin Erat zúčastnil společně s Patrikem Eliášem MS v Kanadě, v roce 2010 pak nechyběl na ZOH ve Vancouveru. Třetí nejcennější kov bral Martin Erat společně s Ondřejem Němcem na MS 2012 ve Finsku a Švédsku. V roce 2014 startoval na ZOH v Soči.

Mistrovství světa potrvá až do 17. května. Pokud se nepodíváte do Prahy, zápasy vysílá jako obvykle Česká televize na programu ČT Sport. Bavte se tedy minimálně u televizních obrazovek společně s odchovanci Města Třebíče, kteří reprezentují třebíčskou hokejovou školu i město, v jehož znaku jsou tři kápě.

Program české reprezentace – základní skupina

Pátek 1. května 2015: Česká republika – Švédsko (20:15)
Sobota 2. května 2015: Česká republika – Lotyšsko (20:15)
Pondělí 4. května 2015: Česká republika – Kanada (20:15)
Čtvrtek 7. května 2015: Česká republika – Francie (16:15)
Pátek 8. května 2015: Česká republika – Rakousko (16:15)
Neděle 10. května 2015: Česká republika – Německo (16:15)
Úterý 12. května 2015: Česká republika – Švýcarsko (20:15)

Podobné články

Aktuální zprávy

Organizační opatření pro přípravná utkání

03.08.2020
Aktuální zprávy

Třebíčský odchovanec Marek Laš ukončil aktivní kariéru

03.08.2020
Aktuální zprávy

Jasztrebie ve čtvrtek nedorazí! Náhradním soupeřem bude Jihlava!

02.08.2020