Menu +

Ondřej Němec popáté na MS, Vladimír Sobotka prožije reprezentační debut

Aktuální zprávy
T ř e b í č - V pátek 9. května 2014 odstartuje 78. ročník Mistrovství světa v ledním hokeji. Letošní turnaj pořádá běloruský Minsk. Na oficiální soupisce českého národního týmu figuruje popáté i odchovanec Horácké Slavie, obránce Ondřej Němec, jenž loni kvůli zranění chyběl, předtím však startoval čtyřikrát v řadě. Debut v seniorské reprezentaci prožije naopak Vladimír Sobotka, jemuž se dres národního týmu dlouho vyhýbal.
Sdílejte článek
 

Zlatý i bronzový Ondřej Němec

Ondřej Němec objíždí už od roku 2008 pravidelně turnaje Euro Hockey Tour a postupně si vydobyl pozici stabilního člena zadních řad reprezentace. V prvních letech na svoji šanci zahrát si na Mistrovství světa trpělivě čekal v dějišti šampionátu, později už patřil mezi základní šestici defenzívy národního týmu.

V roce 2010 se stal spolehlivý obránce Mistrem světa, v roce 2011 bral společně s Patrikem Eliášem bronz, o rok později byl opět třetí, podaří se mu získat i po dalších dvou letech znovu cenný kov v reprezentačním dresu se lvíčkem na hrudi?

ONDŘEJ NĚMEC je zřejmě nejlepším odchovancem Horácké Slavie Třebíč, který kdy vynikl na postu obránce. S hokejem začínal na třebíčském zimním stadionu v šesti letech, v patnácti přesídlil do Vsetína, kde hrál postupně za dorost, juniory a následně i v extralize dospělých. V roce 2002 si jej vybral na celkově 35. místě v draftu NHL tým Pittsburgh Penguins, do Ameriky se ale nadějný obránce příliš nehrnul a dokázal se prosadit v extralize a posléze i v reprezentaci České republiky. Svou píli korunoval v roce 2010, kdy se stal mistrem světa v ledním hokeji.

Čerstvý úspěch se Lvem Praha v KHL

Na velký úspěch dosáhl Ondřej Němec ve druhém roce účinkování pražského Lva v ruské KHL. Parta okolo třebíčského odchovance se stala vicemistrem prestižní Kontinentální hokejové ligy, když dokráčela až do finále play-off proti Magnitogorsku, kde stanovil vítěze soutěže až rozhodující sedmý duel.

VLADIMÍR SOBOTKA je třetím odchovancem Horácké Slavie, který se probojoval do zámořské NHL. Talentovaného útočníka si v třebíčském dorostu vyhlédl Vladimír Růžička, jenž ho vytáhl do Slavie Praha, kde hrál nejvyšší soutěž dorostenců a poté i juniorů. Dokázal se prosadit i v české extralize, a když hokejově vyzrál, šel zkusit štěstí za velkou louži. Nejprve působil na farmě Bostonu a poté i v prvním týmu Bruins. Po třech letech byl vyměněn do St. Louis, kde začal novou zámořskou kapitolu. Po vypadnutí St. Louis Blues z play-off v sezóně 2011/02 byla nadějná účast Sobotky na Mistrovství světa, trenér národního týmu, Alois Hadamczik, ho ale kvůli přetlaku hráčů na postu centra nakonec neoslovil. Do seniorské reprezentace se tak měl podívat až na ZOH v Soči, jenže zraněné koleno Sobotkův debut v národním týmu znovu odložilo. Napotřetí to však vyšlo právě na konci uplynulé olympijské sezóny. Vladimír Růžička třebíčského odchovance nominoval na Mistrovství světa v běloruském Minsku. Nic už na tom nezměnilo ani nutné vyřešení pojistky.

Stopa Ondřeje Němce v play-off

Pondělí 24. března 2014: ČF4 Doněck – Lev Praha 3:1 (asistence)
Pátek 28. března 2014: ČF4 Doněck – Lev Praha 0:1 (vstřelená branka zajistila postup do finále konference)
Středa 2. dubna 2014: SF1 Lev Praha – Jaroslavl 3:0 (vstřelená rozhodující branka)
Čtvrtek 10. dubna 2014: SF5 Lev Praha - Jaroslavl 3:2 (asistence, postup do finále Kontinentální ligy)
Čtvrtek 24. dubna 2014: F4 Lev Praha – Magnitogorsk 3:5 (vstřelená branka na 3:2; rekord v návštěvnosti KHL – 17 073 diváků)
Středa 30. dubna 2014: F7 Magnitogorsk – Lev Praha 7:4 (dvě asistence k vítězství v KHL nepomohly)

Vladimír Sobotka se konečně dočkal seniorské reprezentace

Jeden z největších talentů českého hokeje posledních let, který se dostal pracovitostí z mládežnických kategorií Třebíče přes Slavii Praha až do NHL, startoval čtyřikrát na mistrovstvích světa osmnáctiletých, respektive dvacetiletých. S osmnáctkou bral bronz a šesté místo, s dvacítkou byl dvakrát pátý.

Jenže seniorská reprezentace se Sobotkovi dlouho vyhýbala. První mezinárodní start si mohl připsat po vypadnutí St. Louis Blues z play-off v sezóně 2011/02, jenže Alois Hadamczik ho kvůli přetlaku hráčů na postu centra nakonec neoslovil. Do seniorské reprezentace se tak měl podívat až na ZOH v Soči, proti bylo ale zraněné koleno, které Sobotkův debut v národním týmu znovu odložilo. Do třetice to však konečně vyšlo. St. Louis vypadlo právě v olympijské sezóně z play-off a protože prošel třebíčský odchovanec úspěšně výstupní lékařskou prohlídkou, bylo jasné, že navzdory vypršenému tříletému kontraktu s Bluesmany pojede na Mistrovství světa.

Po deseti letech se tak Vladimír Sobotka podívá do města, ve kterém začal svoji reprezentační kariéru, byť mládežnickou. Právě v Minsku totiž vybojoval v roce 2004 s osmnáctkou bronzové medaile. Symbolicky nastoupí za seniorský národní tým poprvé o deset let později na stejném místě. Bude z toho zase nějaká placka?

Mistrovství světa potrvá až do 25. května. Zápasy vysílá jako obvykle Česká televize na programu ČT Sport. Bavte se u televizních obrazovek společně s odchovanci Města Třebíče, kteří reprezentují třebíčskou hokejovou školu i město, v jehož znaku jsou tři kápě.

Program české reprezentace – základní skupina

Pátek 9. května 2014: Česká republika – Slovensko (19:45)
Neděle 11. května 2014: Česká republika – Švédsko (19:45)
Pondělí 12. května 2014: Česká republika – Kanada (19:45)
Středa 14. května 2014: Česká republika – Itálie (15:45)
Sobota 17. května 2014: Česká republika – Dánsko (15:45)
Neděle 18. května 2014: Česká republika – Norsko (19:45)
Úterý 20. května 2014: Česká republika – Francie (19:45)

Podobné články

Aktuální zprávy

Organizační opatření pro přípravná utkání

03.08.2020
Aktuální zprávy

Třebíčský odchovanec Marek Laš ukončil aktivní kariéru

03.08.2020
Aktuální zprávy

Jasztrebie ve čtvrtek nedorazí! Náhradním soupeřem bude Jihlava!

02.08.2020