Menu +

Osobnosti v poslední hokejové sezóně I. – Němec, Čermák, Erat, Mikeska a Sobotka

Pohled do historie
T ř e b í č - Po článcích o aktivních odchovancích, kteří působili v nejvyšší soutěži, první lize, nižších soutěžích nebo zahraničí, přinášíme v níže uvedeném článku pohled na poslední sezónu Ondřeje Němce, Leoše Čermáka, Romana Erata, Michala Mikesky a Vladimíra Sobotky. Zároveň byly aktualizovány i profily těchto osobností. V sérii článků ještě přineseme pohled na poslední sezónu Patrika Eliáše a Martina Erata.
Sdílejte článek
 

Ondřej Němec

Ondřej Němec prožil výbornou sezónu, na MS v Bělorusku byl častým terčem otázek novinářů; foto Roman Kučera

I ve druhém roce účinkování pražského Lva v ruské KHL platil Ondřej Němec za jednoho z klíčových beků. S devatenácti kanadskými body v základní části (3G+16A, 52Z, 90 střel, ve statistice +/- na +5) byl druhý nejproduktivnější obránce týmu.

Ofenzivní bek měl opět vynikající ice-time, když strávil na ledě 1022 minut a 17 vteřin, což činilo v průměru devatenáct minut a třicet devět vteřin na zápas.

Parta okolo třebíčského odchovance se stala vicemistrem prestižní Kontinentální hokejové ligy, když dokráčela až do finále play-off proti Magnitogorsku, kde stanovil vítěze soutěže až rozhodující sedmý duel. Němec zaznamenal v play-off 7 kanadských bodů (3G+4A).

V průběhu roku se představil ofenzivně laděný obránce na dvou akcích Euro Hockey Tour. Startoval na českém turnaji Czech Hockey Games a ruském Channel One Cupu. Po sezóně bylo jasné, že Němec přidá pátou účast na MS, na pozici lídra zadních řad s ním v předstihu počítal Vladimír Růžička.

Mistrovství světa ve Švédsku a Finsku musel Němec oželet kvůli nutné operaci, rok poté už zase válel v národním mužstvu na vrcholném podniku sezóny.

A účast na šampionátu si třebíčský odchovanec užíval. Hned v prvním zápasu vstřelil branku, asistoval při Jágrově vyrovnávací trefě a byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání. Po celý turnaj nastupoval v první obranné dvojici, naskakoval v přesilových hrách, byl patřičně produktivní (pozn. red.: v kanadském bodování týmu druhý za Jaromírem Jágrem, se sedmi body (2+5) druhý i mezi všemi obránci turnaje). Navíc vykonával i funkci asistenta kapitána a z této pozice poslal svůj tým do semifinále, když vstřelil rozhodující branku ve čtvrtfinále play-off proti Američanům.

Po vynikající sezóně byl Němec vybrán do All Star týmu KHL pro sezónu 2013/14, v anketě Zlatá hokejka 2014 se umístil na výborném dvanáctém místě.

Leoš Čermák se stal před sezónou 2013/14 kapitánem Komety a dokráčel se svým týmem až do finále extraligy; foto Ivo Dostál, HC Kometa Brno

Leoš Čermák

Před sezónou 2013/14 byl novým kapitánem Komety jmenován Leoš Čermák. V průběhu hokejového ročníku sehrál jubilejní 500. utkání v extralize. Jeho bodový přísun v základní části byl 5 branek a 18 asistencí (43Z), což mu stačilo na třetí místo klubové produktivity. V play-off, ve kterém kráčel se svým týmem až do bojů o extraligový titul, zaznamenal v 18 duelech 1 branku a 3 gólové asistence. Po dvou letech vystoupala Kometa Brno znovu až těsně pod samotný vrchol, k titulu vicemistra extraligy.

Po uplynulé extraligové sezóně má Čermák, jenž prodloužil v Kometě spolupráci o další rok, na kontě už 540 zápasů v nejvyšší soutěži, ve kterých získal 304 kanadských bodů (146G+158A).

Roman Erat

Roman Erat, bratr slavnějšího Martina Erata hrajícího nově ve Phoenixu, jenž trénoval v létě stejně jako Michal Mikeska v Třebíči, se nakonec rozhodl vydat na Apeninský poloostrov, kde podepsal smlouvu s týmem SSI Vipiteno Broncos.

V týmu, který působil v italské nejvyšší soutěži, nastupoval společně s bývalým spoluhráčem ze Znojma, Davidem Ludvíkem, a vedl si znamenitě. Byl druhým nejproduktivnějším hráčem klubu v základní části (37Z, 6G+36A), v play-off zaznamenal v šesti startech deset kanadských bodů (5G+5A).

Michal Mikeska

Michal Mikeska posílil v sezóně 2013/14 mateřskou Horáckou Slavii. Dres Třebíče oblékl po dlouhých patnácti letech.

Michal Mikeska se rozhodl v průběhu soutěžního ročníku 2013/14 pomoci mateřskému klubu. Dres Bílých hvězd oblékal od 18. do 46. kola. V devětadvaceti zápasech, ve kterých prokazoval své bohaté zkušenosti a zejména výborný přehled na ledě, vstřelil 3 branky a připsal si 9 asistencí. Po utkání v Litoměřicích, hraném 1. února 2014, se rozhodl pro pauzu. Na ledě se pak již do konce sezóny nikde neobjevil a objevit by se pravděpodobně už ani neměl, neboť se stal trenérem staršího dorostu v Pardubicích.

Vladimír Sobotka

Třetí odchovanec Třebíče ve slavné NHL, Vladimír Sobotka, prožil i přes zranění, které ho připravilo nejen o olympijské hry, nejpovedenější sezónu za Atlantikem. V jednašedesáti zápasech NHL nasázel za záda soupeřových brankářů 9 branek a připojil 24 asistencí. V play-off pak přidal v šesti duelech úvodního kola tři asistence.

Jeden z největších talentů českého hokeje posledních let startoval čtyřikrát na mistrovstvích světa osmnáctiletých, respektive dvacetiletých, jenže seniorská reprezentace se Sobotkovi dlouho vyhýbala. První mezinárodní start si mohl připsat po vypadnutí St. Louis Blues z play-off v sezóně 2011/02, Alois Hadamczik ho kvůli přetlaku hráčů na postu centra nakonec neoslovil. Do seniorské reprezentace se tak měl podívat až na ZOH v Soči, proti bylo ale zraněné koleno, které Sobotkův debut v národním týmu znovu odložilo. Do třetice to však konečně vyšlo. St. Louis vypadlo právě v olympijské sezóně z play-off a protože prošel třebíčský odchovanec úspěšně výstupní lékařskou prohlídkou, bylo jasné, že navzdory vypršenému tříletému kontraktu s Bluesmany pojede na Mistrovství světa do běloruského Minsku. Nic už na tom nezměnilo ani nutné vyřešení pojistky.

Po deseti letech se tak Vladimír Sobotka podíval do města, ve kterém začal svoji reprezentační kariéru, byť mládežnickou. Právě v Minsku totiž vybojoval v roce 2004 s osmnáctkou bronzové medaile. Symbolicky nastoupil za seniorský národní tým poprvé o deset let později na stejném místě.

Sice ho schvátila v průběhu turnaje nemoc, přesto byl na ledě nepřehlédnutelný a nepostradatelný (9Z, 2G+4A). Za své výkony byl zařazen mezi tři nejlepší hráče českého výběru na MS.

Po úspěšné sezóně se objevil Sobotka v elitní desítce ankety Zlatá hokejka 2014, pořadí bude vyhlášeno na slavnostním galavečeru v sobotu 21. června v Karlových Varech.

Podobné články

Pohled do historie

Uplynulá sezóna 2017 – 2018 v řeči čísel

31.03.2018
Pohled do historie

Krátký pohled na další sezónu v prvoligové historii, uplynulý ročník 2017 – 2018

25.03.2018
Pohled do historie

Aktivní odchovanci 2016/17 – nižší soutěže a zahraničí

25.06.2017