Menu +

Osobnosti v poslední sezóně – Eliáš, M. Erat, Němec, Sobotka, Čermák, R. Erat

Pohled do historie
T ř e b í č - Nedávno jsme přinesli dva články o aktivních odchovancích, pozorný čtenář si mohl všimnout, že ve výčtu hráčů chyběli ti hokejově nejúspěšnější. V níže uvedeném článku věnujeme pozornost nejslavnějším novodobým odchovancům Horácké Slavie Třebíč. Zároveň byly aktualizovány i profily těchto osobností.
Sdílejte článek
 

Patrik Eliáš

Před sezónou 2013/14 podepsal Patrik Eliáš nový tříletý kontrakt na 16,5 milionu dolarů. V New Jersey pak platil i ve své osmnácté sezóně v dresu Ďáblů za tradičního lídra a oporu klubu z Newarku. A ani v uplynulém ročníku třebíčský odchovanec nezahálel a v týmové produktivitě skončil třetí. V devětašedesáti startech vstřelil třináct branek a jednadvacet jich připravil.

Ani devětatřicetiletá legenda New Jersey však nedokázala dovést tým do play-off. Tam už tým z Newarku nepostoupil potřetí za sebou.

V průběhu sezóny pokořil Eliáš hranici 1200 utkání v NHL a 1000 kanadských bodů. Po čtvrté v kariéře si zahrál All-star game NHL.

Konečné posezónní číslo – 406 přesných tref v základní části a 1017 kanadských bodů. V součtu s play-off sehrál Patrik Eliáš v NHL celkem 1386 zápasů, vstřelil v nich 451 branek a připojil 691 asistencí.

Martin Erat si zahrál počtvrté v kariéře na MS.

Martin Erat

V předloňské sezóně přestoupil Martin Erat do Washingtonu, loni se stěhoval do Arizony, kde sehrál v uplynulém ročníku 79 zápasů základní části s bilancí 9 branek a 23 asistencí, což z něj učinilo čtvrtého nejproduktivnějšího muže Kojotů.

Arizonský klub nepostoupil do play-off a třebíčský odchovanec dostal záhy od Vladimíra Růžičky pozvánku na domácí mistrovství světa. Tam skončili Češi čtvrtí.

Ondřej Němec

Ondřej Němec startoval už na šestém MS.

Po dvou letech v pražském Lvu, jenž ukončil působení v ruské KHL, zamířil Ondřej Němec do Atlantu Mytišči. Tam rozehrál solidní partii (36Z, 3G+10A), ještě před koncem přestupního termínu však přestoupil posílit slavné CSKA Moskva (zde v základní části 19Z, 2G+4A; v play-off 9Z, 1A).

V průběhu kalendářního roku se představil ofenzivně laděný obránce na třech akcích Euro Hockey Tour. Nejprve startoval na ruském Channel One Cupu, v roce 2015 se pak dvakrát představil v nově zavedených dvojzápasech.

Utkání proti Rusku hrané 5. února 2015 bylo zároveň dle oficiálních statistik stým Němcovým startem v seniorské reprezentaci.

Po sezóně přidal Němec už šestou účast na MS. V týmové produktivitě mužstva Vladimíra Růžičky skončil se šesti body (3G+3A) v deseti odehraných zápasech čtvrtý, první mezi obránci českého týmu.

Vladimír Sobotka hrál na MS podruhé za sebou.

Vladimír Sobotka

Třetí odchovanec Třebíče ve slavné NHL, Vladimír Sobotka, sice dlouho upřednostňoval před sezónou 2014/15 setrvání v nejkvalitnější soutěži hokejového světa, nakonec však překvapivě opustil St. Louis a vydal se za lukrativnější nabídkou na Sibiř, kde podepsal smlouvu s týmem Avangard Omsk.

V ruské KHL odehrál třiapadesát zápasů základní části s bilancí 10 branek a 28 asistencí. V play-off pak přidal ve čtyřech duelech úvodního kola jednu branku a jednu asistenci.

Hned čtyřikrát startoval Sobotka v průběhu sezóny za národní tým. Nejprve na ruském Channel One Cupu, v roce 2015 pak ve dvojzápasech proti Rusku, Švédsku a Finsku.

Po roce pak znovu oblékl dres se lvíčkem na prsou i na vrcholném podniku sezóny, když si připsal účast na MS hraném v Praze a Ostravě.

I nadále by měl působit Sobotka v ruském Avantgardu, návrat do NHL se i přes zájem St. Louis prozatím odkládá.

Leoš Čermák byl kapitánem Komety Brno; foto Michal Eger, HC Kometa Brno

Leoš Čermák

Před sezónou 2013/14 byl novým kapitánem Komety jmenován Leoš Čermák, stejnou funkci zastával odchovanec Horácké Slavie i v ročníku 2014/15.

V posledním utkání sezóny si připsal jubilejní 600. start v extralize. Čermákova bodová bilance byla v základní části 9 branek a 8 asistencí (48Z), v play-off však Čermák úřadoval a se šesti body za dvě branky a čtyři asistence byl druhým nejproduktivnějším hráčem Brňanů.

Po uplynulé extraligové sezóně má Čermák, jenž prodloužil v Kometě spolupráci o další rok, na kontě už 600 zápasů v nejvyšší soutěži, ve kterých získal 327 kanadských bodů (157G+170A).

Roman Erat

Roman Erat byl lídrem mateřské Horácké Slavie.

Roman Erat, bratr slavnějšího Martina Erata hrajícího nově v Arizoně, se vrátil po dlouhých dvanácti letech do mateřské Horácké Slavie a stejně jako v ročníku 2001/02, i v uplynulé sezóně opanoval kanadské bodování klubu (pozn. red.: včetně play-off 56 bodů (15G+41A) – tolik za osmnáct prvoligových sezón ještě nikdo nezískal…; v sezóně 2001/02 celkově 18G+30A). Na závěr sezóny nakoukl zarputilý bojovník v dresu Komety Brno opět do extraligy (celkem 3Z, 1A).

Podobné články

Pohled do historie

Uplynulá sezóna 2017 – 2018 v řeči čísel

31.03.2018
Pohled do historie

Krátký pohled na další sezónu v prvoligové historii, uplynulý ročník 2017 – 2018

25.03.2018
Pohled do historie

Aktivní odchovanci 2016/17 – nižší soutěže a zahraničí

25.06.2017