Menu +

Osobnosti v poslední sezóně – Eliáš, M. Erat, Němec, Sobotka, Čermák, R. Erat

Pohled do historie
T ř e b í č - V níže uvedeném článku věnujeme pozornost nejslavnějším novodobým odchovancům Horácké Slavie Třebíč. Zároveň byly aktualizovány i profily těchto osobností. V nejbližší době přineseme ještě dva články o dalších aktivních odchovancích Horácké Slavie Třebíč.
Sdílejte článek
 
Patrik Eliáš, legenda klubu New Jersey Devils

Patrik Eliáš

V uplynulém ročníku vyřadila třebíčského odchovance ze hry dlouhá rekonvalescence po dvou operacích kolena, a i když se nejslavnější novodobý třebíčský odchovanec chtěl do kolotoče NHL vrátit, trénoval individuálně a sdílel i nadále šatnu se spoluhráči, navrátit se už nedokázal.

Na jaře tak naposledy symbolicky oblékl dres New Jersey, ale do utkání proti New Yorku Islanders už nenastoupil. Absolvoval pouze předzápasové rozbruslení a obstaral slavnostní buly, které mu vhodily jeho manželka a dcery.

Konečné číslo kariéry v NHL – 408 přesných tref v základní části a 1025 kanadských bodů. V součtu s play-off sehrál Patrik Eliáš v NHL celkem 1402 zápasů, vstřelil v nich 453 branek a připojil 697 asistencí.

V prosinci se objevil Patrik Eliáš v Třebíči, kam si odskočil na vánoční svátky, nechyběl přitom na hokejové exhibici, při které se setkal výběr hráčů Horácké Slavie za posledních dvacet let.

Zdali bude ještě hokejová kariéra Patrika Eliáše pokračovat, je ve hvězdách. Působení v Evropě zatím Eliáš zcela nevyloučil. Jisté ale je, že pokud se rozhodne přeci jen v hráčské kariéře pokračovat, rozhodnutí padne určitě až v létě.

Martin Erat se stal jednou z hvězd české nejvyšší soutěže a výrazně se podepsal pod mistrovským titulem. FOTO: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

Martin Erat

Martin Erat se stal po letním přestupu do Komety jednou z hvězd české nejvyšší soutěže. Od začátku sezóny nastupoval v první útočné formaci s Markem Kvapilem a dorostencem Martinem Nečasem, jejich hra bavila diváky. Dlouho se přetahoval v kanadském bodování soutěže s Kvapilem o první místo, nakonec odehrál v základní části vinou zranění jen 39 utkání s bilancí 13 branek a 23 asistencí, což mu stačilo na druhé místo klubové produktivity (pozn. red.: o 4 body za Kvapilem, který odehrál o 10 utkání více), v ligovém měřítku byl s 36 kanadskými body šestnáctý.

V extraligovém play-off se ve třinácti střetnutích prosadil čtyřikrát a připsal si také stejný počet asistencí. Výrazně pomohl Kometě k vytouženému dvanáctému titulu, na který ve městě pod Špilberkem čekali jednapadesát let.

Z účasti na Mistrovství světa se Martin Erat z rodinných důvodů omluvil; vracel se do Ameriky a vrcholný podnik sezóny by asi nezvládl natolik, na kolik by sám chtěl.

Ondřej Němec se stal jedním z lídrů týmu jdoucího na vrchol. FOTO: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

Ondřej Němec

Po šesti letech v KHL se vrátil Ondřej Němec do české extraligy a byl to návrat více než impozantní. Nejen že dirigoval z pozice asistenta kapitána obranné řady Komety, ale zvedl také na konci sezóny nad hlavu trofej udělovanou českému mistru.

V základní části přispěl třebíčský odchovanec 50 starty, 7 góly a 17 asistencemi, což mu vyneslo jednoznačné vítězství v klubové produktivitě obránců, v bodování ligy byl mezi obránci sedmý. Ve vítězném play-off odehrál dvanáct zápasů s bilancí tří gólů a tří asistencí.

Po uplynulé extraligové sezóně měl Němec na kontě už 540 zápasů v nejvyšší soutěži, ve kterých získal 166 kanadských bodů (58G+108A).

Z účasti na Mistrovství světa se stejně jako Martin Erat omluvil, vinou byly zdravotní problémy, otřes mozku, kvůli kterému vynechal první dvě finálová utkání.

Vladimír Sobotka

Třetí odchovanec Třebíče ve slavné NHL, Vladimír Sobotka, pokračoval také v ročníku 2016/17 ve spolupráci s ruským Avangardem Omsk. V Kontinentální hokejové lize odehrál 41 zápasů základní části s bilancí devíti branek a jednadvaceti asistencí, v play-off naskočil do 12 utkání (3G+7A).

Po vypadnutí z play-off předčasně ukončil v ruském velkoklubu smlouvu a dohodl se na novém kontraktu s týmem St. Louis Blues, kam bezprostředně poté zamířil dohrát stávající sezónu. Hned v prvním zápase po návratu do NHL, v posledním zápase základní části, vstřelil branku, v úvodních dvou kolech play-off sehrál celkem 11 zápasů s bilancí dvou branek a čtyř asistencí.

Následoval letecký přesun do Evropy, z Prahy do Paříže a třetí účast na Mistrovství světa. Ve třech zápasech se Sobotka bodově neprosadil, týmu nepomohl projít přes čtvrtfinále.

V průběhu sezóny startoval Sobotka také na ruském Channel One Cupu, kde byl kapitánem týmu (3Z, 1A). Za národní tým nastoupil už i na podzimním Světovém poháru (3Z, 1A).

Leoš Čermák dovedl jako správný kapitán Kometu k mistrovskému titulu po dlouhých jednapadesáti letech. FOTO: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

Leoš Čermák

Leoš Čermák vedl již čtvrtou sezónu brněnskou Kometu z pozice kapitána. V základní části vstřelil v padesáti duelech 11 branek a 12 dalších připravil, ve vítězném play-off, na jehož konci zvedl nad hlavu Masarykův pohár, si připsal dvě gólové asistence.

Po uplynulé extraligové sezóně má Čermák, jenž prodloužil v Kometě spolupráci o další rok, na kontě už 706 zápasů v nejvyšší soutěži, ve kterých získal 371 kanadských bodů (180G+191A).

Roman Erat byl opět lídrem Třebíče.

Roman Erat

Roman Erat, který si zahrál v sezóně ve dvou zápasech v dresu Komety v útoku společně s bratrem Martinem, byl opět jedním z lídrů mateřské Horácké Slavie, přitom stihl odehrát vinou zranění jenom 37 zápasů (7G+27A). Také v ročníku 2017/18 bude pokračovat v dresu Třebíče v aktivní hráčské kariéře.

Podobné články

Pohled do historie

Uplynulá sezóna 2017 – 2018 v řeči čísel

31.03.2018
Pohled do historie

Krátký pohled na další sezónu v prvoligové historii, uplynulý ročník 2017 – 2018

25.03.2018
Pohled do historie

Aktivní odchovanci 2016/17 – nižší soutěže a zahraničí

25.06.2017