Palec dolů pane Třetino, i vyhrávat se musí umět

T ř e b í č - Utkání Třebíče s Ústím na Labem přineslo výborný hokej. Vyrovnaný boj musely nakonec rozhodnout až samostatné nájezdy, když domácí ještě padesát pět vteřin před třetí sirénou vedli 3:2. V dovednostní soutěži však byli šťastnější hosté a z Třebíče si tedy vezou dva body. Díky hráči Miroslavu Třetinovi, jenž poslední nájezd proměnil, ale nevezou z Třebíče sympatie diváků, spíše naopak.

A sympatie neztratili Lvi u třebíčského publika ani kvůli tomu, že vyhráli, ani kvůli hrubému faulu Zbyňka Skleničky. Tohle se v hokeji stává a patří to k němu.

Co ovšem ke sportu nepatří, je chování Miroslava Třetiny. Ten totiž po vstřelení vítězné branky svého týmu gesty provokoval diváky i domácí střídačku.

Jen málokdo v tu chvíli chápal myšlenkové pochody tohoto hráče. Vždyť samotné utkání se hrálo ve férovém duchu, bez zákeřností, bez nějakých vypjatých momentů, nebo snad invektiv na Třetinovu adresu. O to překvapivější pak jeho chování bylo. A i kdyby, omluvou pro chování páně Třetinovo by to bylo jen stěží.

Napadá mě porovnání s nedávným chováním diváků Pitsburghu, když tam s týmem Philadephie přijel bývalý Tučňák Jaromír Jágr. Diváci na něj celý zápas bučeli, dělali posunky, provokovali …
Jaromír Jágr jejich chování přešel s velkým nadhledem. Ačkoli je to jeden z největších hráčů v historii celé NHL a mohl by se cítit dotčený.

Troufnu si říct, že velké hráče nedělají jen jejich výsledky na ledě, ale také a možná především fér sportovní chování, úcta a pokora k soupeři. Ta ovšem Miroslavu Třetinovi evidentně chybí. Možná se ale není čemu divit, když si člověk uvědomí, pod kterým trenérem Miroslav Třetina v posledních sezónách působil a jak se onen kouč sám prezentoval.