Menu +

Předseda HST Martin Svoboda: Hokej v Třebíči bude, pokud o něj budou mít diváci zájem

Rozhovory
T ř e b í č - O hodnocení právě končící sezóny, v níž Horácká Slavia zaznamenala největší úspěch od postupu do naší druhé nejvyšší hokejové soutěže, jsme požádali i předsedu klubu Ing. Martina Svobodu. Mluvili jsme nejen o týmu mužů, ale i o mládeži, návštěvnosti, rekonstrukci stadionu a dalších věcech s hokejem souvisejících. Řeč se však skoro u každé otázky stočila hlavně k ekonomice. Logicky, protože to je věc, která nejvíc ovlivňuje chod klubu.
Sdílejte článek
 

V neděli 30. dubna oficiálně končí hokejová sezóna 2022 – 2023. Z pohledu výsledků byla nejúspěšnější v novodobé historii klubu. Jaké je Vaše shrnutí této historické sezóny?

Z naší činnosti samozřejmě nejvíc vyskakuje výsledek, vítězství v základní části a celkové třetí místo našeho áčka, což považujeme za velikánský úspěch. Ať už to je vítězství v základní části nebo pak putování vyřazovacími boji v play off. To tady dlouho nebylo. Je ale třeba se podívat i na další činnost klubu a to na kategorie mládeže. Tam je třeba kladně hodnotit to, že se nám povedlo udržet v lize dorostu, což bylo velice důležité pro budoucnost klubu. To je velice pozitivní a tady bych vyzdvihl práci trenéra Nikoly Marka a všech hráčů, kteří za tím stojí, a kteří u nás působili. Naopak co se nepovedlo a trochu nám to na sezónu vrhá stín, je nepostup juniorky do ligy juniorů. Skončili jsme v prvním kole play off na hráčích Třemošné.

Už v lednu jste začali podepisovat smlouvy a zveřejňovat jména hráčů, kteří tvoří kostru mužstva a budou tady i nadále působit. Jak moc bylo složité tyto důležité a kvalitní hráče v Horácké Slavii udržet i pro další sezónu?

Úspěch, který vnímají i fanoušci třebíčského hokeje s sebou přináší to, že čím je klub úspěšnější, čím víc se mu daří, tím se také zvětšuje zájem o dané hráče. Proto jsme začali s některými z nich jednat už na konci minulého roku. Na přelomu ledna a února jsme avizovali, že základní kostru týmu se nám povedlo udržet. Jmenovat můžu Tondu Bořutu, Martina Dočekala, Láďu Bittnera, Matěje Psotu, Michala Vodného, ale i mladší kluky, Radima Ferdu s Davidem Michálkem. Nejdelší a nejsložitější jednání se vedla okolo Pavla Jekela. Tohle všechno s sebou pak nese i ten fakt, že ne na všechny členy úspěšného kádru byly prostředky a někteří museli odejít. Ekonomický tlak na kluby je čí dál větší a udržet celoročně celé mužstvo kvalitních hráčů začíná být velký problém a takřka nereálný stav.

Samostatnou kapitolou je návštěvnost, která se po covidu a díky situaci v zemi snížila snad ve všech klubech. Nejinak tomu snad až na výjimky derby bylo v základní části i v Třebíči. V play off ale pak byla návštěvnost velice slušná. Přinesla pro klub i kýžený ekonomický efekt?

S play offem, speciálně pak se zápasy se Zlínem byl velký nárůst diváků a s tím je spojený i nárůst tržeb za vstupné. Bohužel ani to nestačí na pokrytí ztráty z úbytku diváků v základní části. Pokles zájmu diváků v Chance lize byl napříč všemi kluby a všechny kluby se s tím nějak perou. Zmiňuji to často a opakuji to i dnes. Hokej v Třebíči bude, když o něj bude divácký zájem, budou na něj chodit diváci a za lístky budou platit a tím podpoří svůj klub. Příjem ze vstupného je nedílnou a významnou součástí rozpočtu klubu. Čím lepší hráče chceme mít nebo čím lepší hráče chceme vychovávat, tím víc peněz to stojí, a my je musíme z různých zdrojů skládat. Vstupné je jedním z nich. Vím, že doba není jednoduchá, a že plošné zdražení všeho dopadá na rodinné rozpočty. Je ale třeba si uvědomit, že to samé zažívá i klub a náklady se zvedají samozřejmě i hráčům.

Co říkáte na názory, že výše vstupného už je na náš region na hraně, nebo na připomínky, že klub nenabízí třeba rodinné vstupné, desetizápasové permanentky a podobně?

Jedna věc je, jak technicky zvládnout různé druhy vstupenek a jestli by to přineslo očekávaný efekt zvýšení návštěvnosti. Druhá věc je samotná výše vstupného. Za mě, a už jsem to také někde říkal, je 150 korun minimální částka, za kterou se hokej na takovéto úrovni dá dělat. Je třeba si uvědomit, že hrajeme druhou nejvyšší a plně profesionální soutěž, ve které všichni hráči, kteří u nás působí, mají profesionální smlouvy, které se musí pokrýt z našich zdrojů příjmů, a jedním z těch zdrojů je vstupné. Do budoucna lze očekávat, že jak porostou náklady na činnost klubu a požadavky hráčů, lze očekávat další nárůst ceny vstupného. Tomu se nikdo neubrání. Uvědomme si, že rostou náklady na energie, náklady na výstroj, cestování a mnoho dalších materiálních věcí včetně oprávněných mzdových požadavků hráčů, trenérů a další mzdové náklady. Tohle klub prostě musí přenášet i na výstupovou stránku, jejíž součástí je i cena vstupného.

Ze sportovního hlediska dopadla sezóna výborně. Jaká byla, když to tak nazvu u těch věcí okolo klubu. Víme, že minulé sezóny byly velice náročné ať už z důvodu, že byly narušeny covidem, hrálo se úplně bez diváků, před tím to bylo úmrtí Radka Nováka, který v klubu dělal velmi cennou práci i další problémy. Tohle všechno jste museli zvládnout a nebylo to nic jednoduchého. Byla ta právě končící sezóna z tohoto pohledu pro vás klidnější?

Co se týče sportovního tlaku, byla to opravdu jedna z těch klidnějších sezón. Vyhnuly se nám ty hrůzostrašné věci, které jste zmínil. Ale na druhou stranu se na klub neskutečným způsobem zvyšuje tlak ekonomický. Ceny všeho stále rostou a udržet chod klubu na alespoň stávající úrovni je stále těžší a těžší. Vstupy pro náš klub jdou stále nahoru ale nedaří se nám úplně docílit toho, aby nám stejným způsobem rostly i naše výstupy, to znamená příjmy klubu. S tím bojujeme denodenně a snažíme se vymyslet, jak dál do budoucna zajistit fungování klubu.

V jednom z rozhovorů jste zmínil, že plánovaná rekonstrukce stadionu bude začátkem nové etapy v životě klubu. Podle původního plánu se mělo začít už letos na jaře, ale bohužel byla realizace o dva roky odložena. Můžete vysvětlit co k tomu vedlo?

Důvody jsou stejné, jako ty o kterých mluvíme při popisu chodu našeho klubu - ekonomika. Skokové zdražení je tak velké, že to, co jsme měli připravené se nedaří od jara 2023 zrealizovat. Ve spolupráci s městem Třebíč jsme na tom ale dál pracovali a nový startovací termín je jaro 2025. Vzhledem k technickému stavu stadionu a udržitelnosti jeho provozu je to nejzazší termín. Rekonstrukce by opravdu měla být jakousi novou startovací čárou Horácké Slavie a hokeje v Třebíči. Ano, řekněme si, že sezóna 2022 – 20233 byla úspěšná, ale my tyto úspěšné sezóny chceme opakovat. Chceme být úspěšným klubem, chceme mít kvalitní kádr a chceme si vychovávat vlastní hráče, ať už do vlastního áčka nebo do extraligy a to bez rekonstrukce stadionu nepůjde. Klub není úspěšný tím, že se mu podaří jednou za čas uspět v Chance lize, ale je třeba tyto úspěchy potvrzovat dlouhodobě a prokazovat, že dokážeme vychovávat i nové mladé hráče.

Každý, kdo situaci sleduje musí vidět, že po Vašem nástupu do funkce předsedy klubu se udělalo velké množství dobré práce. Z klubu, který bojovával spíš o vyhnutí se bojům o záchranu, se stal pravidelný účastník play off, každý rok se posouvá dál a dál. Loni to bylo čtvrtfinále, rok před tím zastavil postup do semifinále covid a přerušení sezóny, letos vyšel postup do semifinále. Z toho přece jen musíte, i přes všechny problémy a starosti, mít radost.

Tohle mi samozřejmě radost dělá. Ale je to zásluha všech lidí v tomto klubu. Všichni, kdo se točí ať už okolo prvního týmu nebo i okolo mládeže, tak to nedělají jen pro peníze. Jdou do toho i s určitým pocitem sounáležitosti s klubem. Skoro všichni tady prošli naší mládeží, nebo A týmem, jsou s klubem spjatí od malička. O to já se snažím a je to cesta, kterou razím. Kdybychom měli všechno tohle pořizovat za sto procent ceny, tak klub už nemůže fungovat. I hráči, kteří sem chodí cítí, že atmosféra je tady trošku jiná, než třeba v jiných klubech.

Oni to hráči dost často i sami zmiňují, že se jim líbí rodinná atmosféra v klubu, že se těší do kabiny, což je také důležité. Podle toho, co jsem já zaznamenal, tak kabina mužů opravdu táhla za jeden provaz, což je důležitý faktor úspěchu.

Od covidové doby, která přinesla mnoho negatvních věcí, ke kterým se už nechci vracet, prošla kabina a celý tým určitou změnou. Fanoušci někdy ty změny těžko chápali a nevěděli proč někteří hráči odchází, ale jsou věci, které na chodbách stadionu nebo v kabině prostě musí zůstat. Jak se říká, co se v kabině upeče, má tam i zůstat. Je vidět, že všechny ty kroky k něčemu byly a že zafungovaly. Někdy se fanouškovi může zdát, že odchod nebo výměna hráče není to pravé. Na rovinu říkám, že ne vždy se to musí povést, může zapůsobit i faktor určitého sportovního štěstí. Ale myslím, že je vidět, že změny, které jsme udělali a cesta, kterou jdeme, je ku prospěchu věci. A to mluvím i o letošních lednových výměnách. Pokud se vyměněnému hráči v novém klubu daří, je vidět, že ta výměna mu pomohla a jak bylo vidět, dařilo se i hráči, který výměnou přišel k nám.

Nezasvěcený člověk si může myslet, že se sportovním úspěchem se teď sponzoři hrnou, že se sami ozývají. Je to tak nebo je to představa trošku naivní?

Žádná taková přímá úměra není. Je to dlouhodobě dané, a říká se tomu ekonomická kocovina z úspěchu. Ty úspěšné kluby pak v těch následných sezónách mají určité problémy v tom smyslu, že cena hráčů, kteří se prosadili, byli třeba tahouny týmu, na hráčském trhu vzrostla atd. atd. Že by samotný sportovní úspěch byl nějak finančně oceněn, třeba od generálních partnerů, od partnerů soutěže samotné nebo od hokejového svazu, tak to bohužel není. Samozřejmě se nám jedná lépe, když můžeme ukázat sportovní úspěch, vítězství v základní části i úspěch v play off. Ale, že by to mělo nějaký přímo úměrný vliv, tak to nemá. Pro existenci klubu Horácké Slavie je nezbytně nutné zachování spolupráce s MĚSTEM TŘEBÍČ a udržení našich největších partnerů, který mi jsou Skupina ČEZ JE DUKOVANY a společnost KHNP. To jsou ti největší, ale velice si vážíme i všech dalších až po ty nejmenší. Bez podpory partnerů se hokej v České republice dělat nedá. Ani nechci říkat, kolik by musel stát lístek, kdyby se nám nedařilo tyto partnery shánět a kdyby nás nepodporovali. V takovém případě by se pro diváky návštěva zimního stadionu a hokeje stala nedostupnou.

Co vás teď v nejbližší době ještě čeká za důležité kroky směrem k další sezóně?

Budeme podepisovat smlouvy s trenéry a to i u mládežnických kategorií. To je teď pro nejbližší dobu všechno. Dál se budeme intenzivně věnovat zajištění finanční stránky pokrytí rozpočtu. To znamená mnoho jednání s partnery. Co se týče sportovní stránky, tak máme vlastně kompletní kádr pro letní přípravu a další doplnění očekáváme až v srpnu. Dolaďují se přípravné zápasy, ve kterých budeme zkoušet nové hráče, kteří by se mohli připojit k týmu. Stejně tak pracujeme na složení kádru týmů juniorky a dorostu. Opět chceme, aby juniorka bojovala o postup do Ligy juniorů a dorost aby sehrál co nejlepší roli v Lize dorostu s jasným cílem udržet soutěž.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů při jednáních se sponzory a hodně hokejové radosti v nové sezóně.

Vítěz základní části Chance ligy 2022 - 2023

Podobné články

Rozhovory

Martin Svoboda: Rok 2024 nebude jednoduchým rokem, brzo očekávám dobré i špátné zprávy

dnes
Rozhovory

Trenérská dvojice Kamil Pokorný – Jaroslav Barvíř v Horácké Slavii končí. Potřebujeme změnu, shodli se

27.03.2024
Rozhovory

Letos jsme měli nejvíce výkyvů, ale i tak považuju sezonu za úspěšnou, říká Kamil Pokorný

21.03.2024