HST HRDINŮM – díl druhý – Hasičský záchranný sbor Třebíč
od 16:30 - na parkovišti před zimním stadionem prezentace techniky Hasičského záchranného sboru
17:00 - 17:15 – na travnaté ploše naproti zimnímu stadionu akční ukázka zásahu hasičů
první přestávka - slanění na statickém laně, krátký výstup po laně nahoru pomocí lanových svěr, opět slanění a odchod po ledové ploše.
"Když se řekne hasič, vybaví se mi teď někdo úplně jiný, než před tím, co jsme si vyzkoušeli jejich práci. Těchto lidí si moc vážím. Já sám jsem jako dítě chtěl být hasičem, ale teď nevím, jestli bych to dal. Navíc já mám problém s výškami, ale kousl jsem se a nechal se vyzvednout vysokou zvedací plošinou až nahoru. Jak jsme se dozvěděli, práce hasiče je velmi široká, zdaleka se nejedná jen o hašení požárů. Jde o práce při různých nehodách, ať už dopravních nebo jiných, vystříhávání zraněných z automobilů, resuscitace a první pomoc, pomoc při postižení přírodními živly... Je toho hodně. Navíc všichni kluci tady k nám byli moc vstřícní a kamarádští. Za tohle všechno si jich všech a jejich práce nesmírně vážím," říká ke dni strávenému u hasičů, kterou si s Ondrou Malcem, Lukášem Patákem a Václavem Čejkou vyzkoušel, asistent trenéra Jaroslav Barvíř.
Aktivity Radegast – už před zápasem na stadionu, o druhé přestávce i na ledě
Zatímco na venkovní ploše bude probíhat prezentace hasičů, uvnitř stadionu – na ochozu a pod VIPkou, bude pivovar Radegast nabízet atraktivní vyzkoušení hned několika aktivit. Nabízet bude vyzkoušení hokejové virtuální reality, zájemci si budou moci vyzkoušet souboj s hitovacím panákem a chybět nebude ani fotokoutek.
O druhé přestávce se na ledě bude střílet na plexisklo, za kterým budou schováni tři majitelé triček, která budou vystřelena mezi diváky (viz video).
Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina
Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina vznikl k 1. lednu 2001 sloučením pěti bývalých hasičských záchranných sborů okresů Havlíčkobrodského, Jihlavského, Pelhřimovského, Třebíčského a Žďárského. V Kraji Vysočina je 21 stanic profesionálních hasičů. Na Třebíčsku je pět stanic profesionálních hasičů. Tyto stanice najdete v Třebíči, Náměšti nad Oslavou, Jemnici, Hrotovicích a Moravských Budějovicích.
Na Třebíčsku slouží 115 příslušníků ve služebním poměru a 2 občanští zaměstnanci v pracovním poměru.
V uplynulém roce hasiči v Kraji Vysočina zasahovali u 9802 mimořádných událostí (z toho v 79 případech se jednalo o prověřovací cvičení).
Zásahová činnost hasičů na Třebíčsku v roce 2018:
V uplynulém roce zasahovali hasiči na Třebíčsku u 1 659 mimořádných událostí, z toho u:
- Požárů: 149
- Dopravních nehod: 289
- Únik nebezpečné látky: 68
- Planých poplachů: 149
- Technických pomocí a ostatních zásahů: 990
- Prověřovací cvičení: 14
Proč a jak se stát hasičem:
V dnešní době jsou hasiči bráni jako univerzální záchranáři, pomáhají u nejrůznějších situací. Zasahují u dopravních nehod, požárů, vyprošťují lidi z výtahů, zachraňují zvířata, likvidují uniklé chemické látky, odstraňují popadané stromy atd., činností je mnoho. Hasiči jsou potřeba dnes a denně. Na jejich pomoci závisí miliony lidí. Za svůj život jim vděčí nejen lidé, ale i zvířata. Jedná se o jednu z nejnáročnějších a nejpotřebnějších prací vůbec.
Uchazeč o práci hasiče musí mít minimálně středoškolské vzdělání s maturitou a musí mít čistý trestní rejstřík. Musí být fyzicky, zdravotně a osobnostně způsobilý k výkonu služby.