Menu +

Třebíčští odchovanci září – doma i ve světě

Aktuální zprávy
T ř e b í č - Čím více se blíží závěr sezóny, tím více je slyšet o odchovancích třebíčského hokeje, kteří svými výkony dělají dobré jméno nejen mateřskému klubu, ale také městu Třebíč, na jehož stadionu s hokejem začínali. Jednoho z hráčů, kteří udělali první kroky na ledě právě v Třebíči, obránce Ondřeje Němce, můžete vidět ve finále české nejvyšší soutěže. Příští týden budete moci vidět v televizi i Leoše Čermáka a Pavla Kubiše v dresu národního týmu na posledním turnaji Euro Hockey Tour v Liberci. V přenosech z NHL lze sledovat Patrika Eliáše, Martina Erata, či Vladimíra Sobotku.
Sdílejte článek
 
Tento článek je jen stručným přehledem odchovanců třebíčského hokeje.
Má za cíl připomenout fakt, že hokejová Třebíč, potažmo Horácká Slavia, je a vždy byla líhní hokejových talentů a vychovává spoustu hráčů nejen pro extraligu a NHL, ale také pro reprezentační tým.
I v současné době je v Třebíči mnoho zatím hokejově "bezejmenných" hráčů, kteří jsou velmi šikovní, například v extralize juniorů už na sebe upoutali pozornost a mohli by v budoucnu oblékat dresy slavných klubů.

Odchovanci doma

Na kluzištích české nejvyšší hokejové soutěže O2 extraligy se v sezóně 2007-08 prohánělo, a v případě Ondřeje Němce vlastně ještě prohání, hned šest odchovanců třebíčského hokeje.
Leoš Čermák – HC Bílí Tygři Liberec, Pavel Kubiš - HC RI Okna Zlín, Ondřej Němec - HC Energie Karlovy Vary, Roman Erat - HC Znojemští orli Znojmo, Jiří Beroun - HC Znojemští orli Znojmo a Marek Laš – HC Lasselsberger Plzeň.


Leoš Čermák

Leoš Čermák

S Libercem se až do semifinále extraligy probojoval Leoš Čermák, jenž ve čtyřiceti zápasech základní části nasbíral 29 bodů za 20 branek a 9 přihrávek. V play-off se pak Čermák stal nejproduktivnějším hráčem Bílých Tygrů. V jedenácti zápasech si připsal stejný počet bodů za sedm přesných střel a čtyři přihrávky. V současné době Leoš Čermák bojuje v národním týmu o možnost zúčastnit se mistrovství světa v Kanadě. Ve dvou zápasech proti Švýcarsku dokázal urostlý forvard nastřílet tři branky a nahlas tak upozornil trenéra Aloise Hadamczika, že takový střelec by v konečné nominaci rozhodně neměl chybět.


Pavel Kubiš

Pavel Kubiš

Dalším hráčem, který obléká reprezentační dres, je Pavel Kubiš. Přestože se jeho současnému zaměstnavateli Zlínu sezóna vůbec nepovedla, poctivé výkony vynesly rodákovi z Náměště nad Oslavou pozvánku do reprezentace. Ačkoli šance na to, že by se Pavel probojoval až do nominace pro boj o titul mistra světa do Kanady, nejsou příliš velké, už samotná pozvánka do reprezentace a možnost se ukázat je pro poctivého bojovníka Kubiše velkou motivací do budoucna. Pavel Kubiš při přípravném utkání české reprezentace s Běloruskem v Třebíči vstřelil svůj premiérový gól v národním dresu, připsal si i jednu asistenci a byl vyhlášen nejlepším českým hráčem utkání.


Ondřej Němec

Ondřej Němec

Ondřej Němec je dalším borcem z líhně třebíčského hokeje, který v současné době bojuje o příčku nejvyšší. Není to sice zatím reprezentační dres, který na sebe poctivý bek navléká, ale ani ten by ho za spolehlivé výkony v dresu karlovarské Energie nemusel minout. Nyní má však bývalý hráč Vsetína jiné starosti. Ve vypjaté sérii se Slavií Praha se rve o pohár pro vítěze české extraligy. Jeho Karlovy Vary jsou nejpříjemnějším překvapením letošního ročníku extraligy a Ondřej Němec na tomto faktu má svůj nezanedbatelný podíl.Svoji šestou sezónu v dresu HC Znojemští orli odkroutil Roman Erat

Roman Erat

Roman Erat

a patří tak už k inventáři tohoto jihomoravského zástupce v nejvyšší české hokejové soutěži. Roman Erat letos odehrál za Znojmo 42 zápasů základní části se ziskem patnácti bodů za osm branek a sedm asistencí. Tři zápasy odehrál i v play-off, kde se mu však nepovedlo zapsat se do statistik ani brankou, či přihrávkou. Roman Erat má i reprezentační zkušenosti. V sezóně 2004-05 odehrál jedno přípravné utkání v českém dresu. Roman Erat měl možnost hrát v jedné útočné trojici s Jiřím Dopitou a spolupráce se známým hokejovým bardem mu šla opravdu k duhu. Jejich produktivita a spolupráce držela Orly nad vodou i v době, kdy se jejich spoluhráčům příliš nedařilo.
Jiří Beroun

Jiří Beroun

Společně s Romanem Eratem rozdává nejen znojemským fanouškům hokejovou radost další odchovanec Třebíče, Jiří Beroun. Sedmadvacetiletý útočník v Třebíči hrál první ligu až do sezóny 2002-03. Ještě v téže sezóně však naskočil i do extraligy v dresu tehdejšího HC JME Znojemští orli. Od té doby je členem kádru Orlů už šestou sezónu. V minulých dvou sezónách Jiří Beroun pomáhal také prvoligové Olomouci. Jiří Beroun patřil v dobách, kdy hrával za Horáckou Slavii, k nejoblíbenějším hráčům třebíčského hokejového publika.První extraligovou sezónu v dresu HC Lasselsberger Plzeň letos odehrál další hráč, jenž vyrostl v Třebíči, Marek Laš.

Marek Laš

Marek Laš

Marek je příkladem pracovitého hráče, který aniž by hrál nejvyšší juniorskou soutěž, se dostal do reprezentačního výběru ČR20, kde na sebe upozornil a pak už nic nebránilo v jeho cestě za vysněnou extraligou. Ještě před tím, než Marek přestoupil do Plzně, hrál v Třebíči dvě sezóny jak první ligu mužů, tak i ligu juniorů a sbíral v nich zkušenosti, které letos mohl zúročit v extralize dospělých. Marek Laš ve své premiérové sezóně v extralize získal osm bodů za pět gólů a tři asistence a byl nominován na cenu pro nejlepšího nováčka O2 extraligy.Odchovanci ve světě

Michal Mikeska

Michal Mikeska

Právě včera, 11. dubna, získal titul mistra ruské nejvyšší soutěže – superligy - Michal Mikeska, který tak svému zaměstnavateli týmu Salavat Yulayev Ufa pomohl k historickému prvnímu titulu. Mikeska, kterému v jeho dřívějšímu působišti Pardubicích, ale i v rodné Třebíči nikdo neřekne jinak než „Mikeš“, si tak může do vitríny postavit k poháru za zisk titulu s Pardubicemi také pohár za vítězství v ruské superlize. Není nereálné, že Michal Mikeska bude třetím hráčem, jenž s hokejem začínal v Třebíči, který letos obdrží pozvánku do národního týmu a bude bojovat o místo v kádru pro mistrovství světa, které bude zahájeno na počátku května v kanadských městech Quebecu a Halifaxu.


V NHL má třebíčský hokej hned tři zástupce.
Jsou jimi už zámořským hokejem ostřílení Patrik Eliáš - New Jersey Devils a Martin Erat - Nashville Predators, k nimž v právě probíhající sezóně přibyl také mladý Vladimír Sobotka - Boston Bruins.


Patrik Eliáš

Patrik Eliáš

Z Třebíče přes Kladno až do New Jersey putoval Patrik Eliáš. V mužstvu Devils však jakoby našel svůj druhý domov. Za Ďábly už válí neuvěřitelnou dvanáctou sezónu. 13. dubna oslaví kapitán New Jersey Devils své třicáté druhé narozeniny. V letošní sezóně dokázal v odehraných sedmdesáti čtyřech utkáních základní části nasázet dvacet gólů a pětatřicet branek svým spoluhráčům připravil. To dává v součtu velmi slušných 55 kanadských bodů. Eliášovo New Jersey se probojovalo do play-off, kde bojuje s Jágrovými New York Rangers o postup do dalšího kola.Martin Erat

Martin Erat

Martinu Eratovi vyšla letošní sezóna skvěle. V sedmdesáti šesti zápasech nasbíral sedmapadesát bodů za dvacet tři branek a třicet čtyři asistencí. Martin Erat je juniorským mistrem světa. Tento titul vyhrál v roce 2001 a od té doby patří k základním kamenům týmu Nashville Predators, kde tráví už svoji šestou sezónu. V době výluky NHL nastupoval v české extralize v dresu Zlína a v tehdejší sezóně patřil k nejlepším hráčům, kteří byli na českých kluzištích k vidění. Martin Erat je vynikající bruslař, jakých je opravdu málo. Jeho Nashville se probojoval do play-off, kde může Martin svůj bodový účet této sezóny ještě rozšířit.Vladimír Spbotka

Vladimír Sobotka

Zatím posledním hráčem, který rozšířil třebíčskou kolonii v NHL, je rtuťovitý forvard Vladimír Sobotka. Talentovaného útočníka si v třebíčském dorostu vyhlédl Vladimír Růžička, jenž ho vytáhl do Slavie Praha, kde hrál nejvyšší soutěž juniorů. Sobotka se zúčastnil i dvou světových šampionátů osmnáctiletých hokejistů a to v letech 2004 a 2005. Mistrovství světa dvacetiletých pak absolvoval také dvakrát, v letech 2006 a 2007. Mezitím ještě stihl naskakovat za juniorku a muže Slavie Praha a pomáhal i Havlíčkovu Brodu v boji o postup do první ligy. Po minulé sezóně se Vladimír Sobotka rozhodl pro odchod do zámoří, kde hrál na farmě Bostonu, ale pro dobré výkony byl pozván do prvního týmu Bruins. Za Medvědy stihl už dát i svoji premiérovou branku v NHL a připsal si i šest přihrávek. Také Boston postoupil do play-off, kde svádí tvrdé boje s jedním z nejslavnějších týmů celé soutěže - Montrealem Canadiens.


Jak je vidět z tohoto stručného přehledu, je Třebíč opravdovou líhní výborných hokejistů, kteří díky tomu, že mohli s hokejem začít právě na třebíčském ledě, šíří nyní dobré jméno Horácké Slavie, města Třebíče a českého hokeje nejen na domácích kluzištích, ale i v Evropě a v zámoří. V Třebíči je hokej zdaleka nejúspěšnějším sportem v počtu odchovanců, kteří se prosadili ať už v nejvyšší české soutěži, v zahraničních ligách, v zámořské NHL i v reprezentaci.


V článku jsou použity fotografie ze serverů hcorli.cz, predators.nhl.com, hcplzen.cz, hokejkv.cz, hcbilitygri.cz, hc-slavia.cz, hstrebic.cz a autorkou fotografie Michala Mikesky je Michaela Říhová - Právo.

Podobné články

Aktuální zprávy

Připomenutí kariéry Radka Nováka. Aneb třebíčský patriot se vším všudy

včera
Aktuální zprávy

První pomoc na ulici a další vzpomínky na Radka Nováka od redakce HST

před 2 dny
Aktuální zprávy

Vzpomínky hráčů na Radka Nováka - NEZAPOMENEME! Zelenka, Hrubec, Erat, Čermák a další

před 3 dny