Menu +

Třebíčští odchovanci zvedli nad hlavu Masarykův pohár, Kometa přehrála Liberec

Aktuální zprávy
T ř e b í č - Kometa Brno, se kterou Horácká Slavia úzce spolupracuje, získala po jednapadesáti letech mistrovský titul. Více než půlstoletí čekali ve městě pod Špilberkem na dvanáctý titul pro vítěze české, popř. československé nejvyšší hokejové soutěže. Ziskem Masarykova poháru, trofejí udělovanou českému mistru, se Kometa dorovnala v historické tabulce jihlavské Dukle. Pod tímto velkým brněnským úspěchem se podepsalo hned sedm odchovanců Třebíče. Plus trenér Kamil Pokorný, jak už bylo řečeno dříve.
Sdílejte článek
 

Kometa v play-off

Kometa předvedla spanilou jízdu v play-off, kdy postupně vyřadila Spartu a Hradec Králové, aby pak nedovolila Liberci, obhajujícímu loňský titul, ve finálové sérii ani jedno vítězství. Troufnu si říci, že kdyby přišla po Liberci další série vedoucí k cíli, byla by opět vítězná. Alespoň takový byl dojem z předvedených zápasů modrobílých. Precizně dodržovaná taktika založená na důsledné obraně prakticky bez chyb. A když už nějaká přeci jen nastala, tak zasáhl naprosto bezchybný Marek Čiliak, který načasoval po dvou zraněních v sezóně a třech rozehrávajících se zápasech v Třebíči formu dokonale (14Z; průměr 1,42; úspěšnost zákroků 94,59%).

Ze čtrnácti zápasů prohráli Brňané jen dvakrát s Hradcem Králové. Spartě ani Liberci nedovolili ani bod. Teprve potřetí se navíc od roku 2003, kdy se hraje finálová série na čtyři vítězné zápasy, stalo, že vítěz rozhodl ve čtyřech duelech. To se předtím podařilo v letech 2005 a 2010 jen Pardubicím. Další zajímavostí extraligy je, že za posledních jedenáct let získalo mistrovský titul deset různých týmů.

Masarykův pohár

Od roku 2014 se vítězi extraligy ledního hokeje uděluje Masarykův pohár. Nese jméno našeho prvního prezidenta, název trofeje odkazuje na historické kořeny českého hokeje. Pan Tomáš Garrigue Masaryk coby prezident věnoval totiž v roce 1924 pohár pro vítěze mistrovství Českého svazu hockeyového, jednalo se o jeden z prvních pokusů vytvořit dlouhodobou soutěž v tehdejším Československu. Další pohár pak věnoval pan Masaryk i v roce 1933 pro vítěze prvního mistrovství světa v Praze.

Jako první odchovanec Třebíče zvedl tento prestižní tuzemský pohár hned v roce 2014 Pavel Kubiš, nyní přibyla další sedmička odchovanců Bílých hvězd, jejichž jména by měla být vyryta na ocelovém podstavci: Leoš Čermák, Martin Erat, Ondřej Němec, Martin Dočekal, Tomáš Vondráček, Tomáš Bartejs a Karel Vejmelka.

Stopa odchovanců Třebíče v play-off

LEOŠ ČERMÁK dovedl jako správný kapitán Kometu k mistrovskému titulu po dlouhých jednapadesáti letech. V Brně působí po návratu z Ruska už šest sezón, poslední čtyři ji vede jako kapitán. Po zranění nastupoval pravidelně od třetího čtvrtfinále, ve dvanácti duelech si připsal dvě gólové asistence. FOTO: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

MARTIN ERAT se stal jednou z obrovských posil Komety před sezónou a výrazně se podepsal pod mistrovským titulem. Ze zdravotních důvodů musel vynechat třetí čtvrtfinálový zápas, jinak nastupoval pravidelně v elitní formaci s Markem Kvapilem a Janem Hruškou. Ve třinácti play-offových duelech si připsal čtyři branky a stejný počet gólových asistencí. Do čtvrtého finále si schoval důležitou uklidňující čtvrtou trefu Komety a dvě gólové asistence (na první a pátý gól). FOTO: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

ONDŘEJ NĚMEC, top obránce s reprezentačními parametry, zamířil taktéž do Komety před sezónou, aby se stal jedním z lídrů týmu jdoucího na vrchol. Elegantně bruslící asistent kapitána hrající s neskonalým přehledem se zranil v postupovém šestém zápase semifinále a musel vynechat úvodní dva finálové zápasy v Liberci. Od domácích soubojů už ho byl zase plný led. Ve dvanácti duelech si připsal tři branky (hattrick v semifinále číslo 3; KOM – HK 8:0) a tři gólové asistence. Dvě si schoval na finále číslo 4 (nahrál na rozhodující třetí gól). FOTO: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

MARTIN DOČEKAL nevynechal ani jeden zápas v play-off. Vítězné tažení Komety absolvoval povětšinou po boku Čermáka a Vincoura, respektive Vondráčka. Od pátého semifinále nastupoval stabilně ve druhé formaci s Čermákem a Vondráčkem. Po zranění Vojtěcha Němce vedl čtvrtou formaci s Vondráčkem a Radimem Zohornou na křídlech. Ve čtrnácti duelech si připsal gól a gólovou asistenci.
TOMÁŠ VONDRÁČEK vstupoval do play-off z pozice třináctého útočníka, nicméně do hry zasáhl hned v úvodním čtvrtfinále a takto tomu bylo i v dalších zápasech. Dva zápasy v sestavě modrobílých chyběl, pak už nastupoval pravidelně po boku Dočekala. Ve dvanácti duelech play-off si připsal jednu branku. FOTO: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

TOMÁŠ BARTEJS začínal sezónu v Třebíči, pak si ho vytáhla pro vrchol sezóny Kometa. Odehrál všech čtrnáct zápasů v play-off, plnil defenzivní povinnosti a odvedl spoustu černé práce.
KAREL VEJMELKA do play-off nezasáhl, kryl záda Marku Čiliakovi. V době jeho zranění v průběhu sezóny byl však jedničkou Komety, odchytal 31 zápasů základní části.
Pod úspěchem Komety se podepsal také z pozice asistenta trenéra KAMIL POKORNÝ.
Všechny tři najdete na fotografii. FOTO: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

Podobné články

Aktuální zprávy

Aktuální informace k dění v klubu

před 2 dny
Aktuální zprávy

VIDEO: Připomenutí kariéry Radka Nováka. Aneb třebíčský patriot se vším všudy

25.05.2020
Aktuální zprávy

První pomoc na ulici a další vzpomínky na Radka Nováka od redakce HST

24.05.2020