Menu +

Už teď pracujeme na stavbě nového týmu, ohlížíme se i po hráčích z okolí, říká Radek Novák

Rozhovory
T ř e b í č - První rok ve funkci sportovního manažera strávil v sezóně 2018 – 2019 Radek Novák. A nutno říct, že musel řešit hned několik zapeklitých situací. Kariéru ukončili Roman Erat s Davidem Dolníčkem a sportovní manažer musel hledat jejich náhradu. Přišel Lukáš Nedvídek, který v Třebíči zažil životní sezónu, stejně jako Adam Raška. Dále do HST přišel i Vladimír Brož a v průběhu soutěže Šimon Szathmary, který se zařadil k nejlepším bekům soutěže. Posilami byli i Lukáš Forman či Karel Nedbal. Ve druhé polovině soutěže přišli i Matěj Psota, který v Třebíči zakotvil na delší dobu, a Tomáš Havránek. Z výčtu těchto jmen je vidět, že klub se snažil stále posilovat řady hráčů, a to nejen o hráče z Komety, ale i z jiných klubů. Radek Novák nyní přibližuje, jak se z jeho pohledu sezóna 2019 – 2019 vyvíjela.
Sdílejte článek
 

Radku, sezóna 2018 – 2019 končí pro tým mužů Horácké Slavie velmi brzy, nepostupem do play-off. Kde vidíte ze sportovního hlediska příčiny?

Zejména v nestabilitě výkonů v jednotlivých utkáních.

Před sezónou jste avizoval, že chcete mít dvě formace po celou sezónu pohromadě, což se ale dařilo jen částečně. Jaké byly důvody?

U útočníků byl jedním z důvodů zdravotní stav některých hráčů, jako například zranění u Michala Vodného v počátku sezóny, nebo Petra Kratochvíla, kterého zranění vyřadilo na delší dobu. Právě Petr měl patřit k ofenzivní síle našeho týmu. Věřím, že se z této zkušenosti se zraněním oklepe a jeho kariéra půjde vzhůru. Je to pracovitý kluk. Všichni mu to v Třebíči přejeme. Po Novém roce přišel odchod Adama Rašky, jeho odchod jsem již dříve obsáhle vysvětloval na našich stránkách. Ve stručnosti připomenu, že hráč, který dlouhodobě výkonnostně přesahuje rozměry Chance ligy, může, v případě zájmu z vyšší soutěže, pokračovat v kariéře, samozřejmě po dohodě mezi kluby, ve vyšší soutěži. Je to logický posun, který se odehrává i v jiných profesích. My jsme na tuto situaci rychle reagovali. V tomto období jsme měli v týmu již Matěje Psotu, jsme rádi, že ho v našem týmu máme. V samotném závěru soutěže došlo z výkonnostních důvodů ke střídavým startům do Tipsport Extraligy i u Silvestera Kuska. I v tomto případě jsme reagovali s předstihem a do týmu jsme přivedli Tomáše Havránka. Příjemným překvapením byl v některých fázích sezóny mladíček Vojtěch Střondala. V závěru sezóny to byl Robert Havlát nebo třebíčský odchovanec Matěj Novák. V obraných řadách se nám dařilo náš tým v průběhu sezóny neustále zkvalitňovat a konkurence tam byla opravdu velká. Tato konkurence přiměla Romana Čermáka k odchodu z HST na vlastní žádost s tím, že si chce hledat nové angažmá. S Romanem jsme se rozešli v dobrém, je možné, že se někdy v budoucnu ke společné spolupráci vrátíme. V daném období však neměl z výše zmiňovaného důvodu prakticky možnost zasáhnout do hry. Hráli prostě ti hráči, co měli lepší sportovní formu. Konkurenci a kvalitu naší obrany zvýšil příchod Lukáše Formana a Šimona Szathmáryho v průběhu sezóny.

Mužstvo po odchodu Davida Dolníčka a Romana Erata, kteří byli částí fanoušků považováni za nenahraditelné, táhli úplně jiní hráči. Jak jste spokojen s jejich příspěvkem nejen v bodování, ale i ve hře samotné?

David i Roman byli v kabině, a jsem přesvědčen, že i v celé naší soutěži, skutečnými osobnostmi. Hráči, kteří se dostali na jejich posty, v našem týmu postupně vstřebávali svoji roli. V bodování se někteří kluci dostali dost vysoko, někdy však chyběla vyváženost mezi ofenzivou a defenzivou ve všech fázích utkání. Je nutné si uvědomit, že v současném hokeji je jak ofenziva, tak i defenziva věcí všech hráčů.

Na druhou stranu ale v průběhu sezóny odešel mozek přesilových her Adam Raška. V závěru sezóny hrál i Silvester Kusko v Kometě a na úplný závěr pak i Lukáš Nedvídek v Hradci Králové. Nešlo těmto odchodům nějak zabránit? Můžete fanouškovské obci vysvětlit okolnosti těchto trejdů?

O Adamovi a Silvesterovi jsem se již zmínil výše. Lukáš Nedvídek šel vypomoci Mountfieldu HK, kromě jednoho utkání v průběhu sezóny až v době, kdy jsme ztratili možnost účasti v play-off.

Jak klub reagoval na odchod Adama Rašky a můžete prozradit, jaká byla za něj od Chomutova kompenzace? Šlo o hráčskou nebo finanční kompenzaci?

Již jsem zmínil, v tomto období jsme přivedli do klubu Matěje Psotu. Matěj je pro HST důležitý hráč. Navíc jsme měli po celou dobu sezóny velmi široký kádr, tím byla v týmu zajištěna celosezónní konkurence. Hráči, kteří se nevešli na soupisku ke konkrétnímu utkání Chance ligy, měli možnost hrát II. ligu v Moravských Budějovicích nebo ve Žďáře nad Sázavou. S trenéry obou týmů naši trenéři pravidelně komunikovali a měli přehled o jejich výkonech v jednotlivých zápasech. Tím, že měli i tito hráči v průběhu sezóny možnost pravidelně hrát, se jejich výkonnost zvyšovala. Tuto hráči prokázali například v utkání proti Kladnu. Další utkání v Havířově jsme však nezvládli, tímto se znovu vracím ke stabilitě týmových výkonů v jednotlivých po sobě jdoucích zápasech, kde se střídá domácí a venkovní prostředí. Pokud jde o kompenzaci za Adama Rašku, my jsme ho měli za určitých podmínek v Třebíči z Chomutova a za určitých podmínek se Adam vrátil zpět z Třebíče do Chomutova. Na tomto odchodu Adama do Chomutova bylo velmi důležité přání samotného Adama hrát extraligu za Chomutov. Jednání a vyrovnání mezi kluby proběhlo korektně.

Se kterými hráči může Horácká Slavia počítat do příští sezóny? Smlouvy s některými hráči byly uzavírány buď na delší dobu nebo s opcí.

V tuto dobu již intenzivně pracujeme na novém kádru pro sezónu 2019 – 2020. Některým hráčům bude smlouva prodloužena formou uplatnění opčního práva jako třeba Šimonovi Szathmárymu nebo Lukáši Nedvídkovi, nebo byla podepsána smlouva nová, jak tomu bylo v případě Matěje Psoty. Průběžně budeme naše fanoušky informovat o vývoji a stavbě našeho nového týmu.

Za minulé roky se v Třebíči vystřídalo velké množství hráčů a fanoušci mají někdy problém se s mužstvem sžít. Uvažujete o tom, že by se tato situace stabilizovala?

Ano. Tým pro novou sezónu stavíme tak, aby byl co nejvíce pospolu.

Proslýchá se, že ve druhé lize končí Moravské Budějovice, ve druhé lize a extralize juniorů hrají v nedalekém okolí týmy Žďáru nad Sázavou a Havlíčkova Brodu. Neuvažujete o tom, že by někteří z hráčů těchto mužstev naskočili do přípravy a porvali se o dres Horácké Slavie? Podobný postup, tedy sázku na hráče z regionu, uplatnila před pár sezónami Kometa Brno a těží z toho prakticky dodnes.

Pravdou je, že se díváme i tímto směrem. Některé hráče máme vytipované a budeme s nimi jednat.

Máte už v tomto směru výhled na sezónu 2019 – 2020, alespoň rámcově?

Klíčová je v tuto dobu výše zmiňovaná stavba nového týmu. Vedeme intenzivní jednání a naše příznivce budeme průběžně informovat. Další otázkou je struktura samotné soutěže. V tuto dobu vrcholí extraliga. Věřím, že v blízké budoucnosti najdeme společný prostor pro širší obeznámení naší veřejnosti o tom, jak bude v nadcházející sezóně naše soutěž postavená a s jakým kádrem do soutěže vstoupíme včetně cílů, které si pro novou sezónu vytyčíme. Jak jsem již několikrát zmínil, na našich příznivcích nám nesmírně záleží. Touto cestou bych chtěl našim fanouškům poděkovat za celosezónní přízeň a všem partnerům Horácké Slavie Třebíč za podporu, kterou HST vytvářejí.

Panu Jiřímu Mokrému děkuji za otázky a celé redakci našeho oficiálního webu za celosezónní aktivní nepřetržitou spolupráci s Horáckou Slavií Třebíč.

Podobné články

Rozhovory

Viktor Konečný: zkušený kondiční trenér pomůže naší juniorce a dorostu

12.10.2021
Rozhovory

Václav Krliš: Derby? Strach nemáme, bude to napjaté a přijde dost lidí

05.10.2021
Rozhovory

R. Ferda o zákroku, fazóně i áčku na dresu: Obrovská čest. Fanoušci? Nemám slov

28.09.2021