V zápase s Kometou vyhrála zaslouženě Třebíč, na ledě se objevil i sud od piva, bohužel prázdný

T ř e b í č - Těžká šichta čekala hokejisty Horácké Slavie ve 44. kole první hokejové ligy. Na třebíčský led totiž přijela Kometa Brno, před tímto duelem jen o skóre třetí celek tabulky. Navíc brněnský celek přijelo do Třebíče z nedalekého Brna podpořit velké množství příznivců. Bohužel chování některých z nich připomínalo jistý zvířecí druh než cokoli jiného. To však nebylo nic platné, protože Horácká Slavia opět potvrdila, že se silnými soupeři hrát umí a porazila Kometu po výborném hokeji, na němž měla svůj podíl obě družstva 4:2. Dvě branky vstřelil Jozef Lukáč, po jedné přidali Petr Zahradník a Ondřej Látal. K pozápasovým ohlasům jsem pozvali za hosty ještě loni hráče Třebíče, obránce Oldřicha Kališe,. Za domácí pak útočníka Petra Zahradníka a obránce Jožku Lukáče a Pavla Buličku.

Fotografie ze zápasu najdete TADY.

Už začátek zápasu ukázal, že ti diváci v ochozech, kteří mají chuť na dobrý hokej si přijdou na své. Hrál se výborný, rychlý hokej s mnoha šancemi na obou stranách. Brankáři však byli pozorní a tak, i když některé příležitosti po gólech opravdu volaly, šlo se do kabin po první dvacetiminutovce za stavu 0:0. Druhá část zápasu, to už byla jiná káva. Domácí od 27. do 36. minuty čtyřikrát rozradostnili svoje fanoušky a položili čtyřmi brankami základ ke konečné důležité výhře. Komplikací byl gól v třebíčské síti, který dal v osmatřicáté minutě brněnský Meluzín a tak po dvou třetinách svítil na kostce nad ledem stav 4:1. Do třetí části vstoupila lépe Kometa a i díky přesilovkám se dostávala do tlaku, jehož výsledkem bylo snížení v minutě dvaapadesáté, kdy se prosadil Holý. Třebíčští ale koncentrovaným výkonem Kometu nepouštěli k většímu ohrožení branky a zápas se pomalu blížil ke svému konci. To neunesla skupina příznivců Komety. Nejprve několikrát vhodila na led lahve, a prázdný sud od piva, pročež zápas musel být na deset minut přerušen. Po uklidnění se pokračovalo ve hře, ale přišla další „akce“ několika jedinců, kteří se snad ani nedají nazvat fanoušky. Bitka, která se strhla v hledišti, a kterou tito šílenci vyvolali, znamenala opět přerušení zápasu a na stadion muselo napochodovat policejní komando těžkooděnců. Pokračovalo se až poté, co si své „fanoušky“ musel uklidnit kapitán hostí Richard Brančík. Ani pak však nebyl všem nepřístojnostem konec. Snahu brněnských „takyfans“, kteří podle zákulisních informací již cestou do Třebíče plánovali, že pokud bude Kometa prohrávat udělají vše pro to, aby se zápas nedohrál, podtrhla další láhev na ledové ploše vržená přes policejní kordon. Autor tohoto vrhu byl identifikován a postará se o něj, doufejme, že důkladně, police České republiky.

TRECHO

Oldřick Kališ, ještě v dresu Horácké Slavie

V pozápasových ohlasech dostal slovo jako první obránce hostů Oldřich Kališ, který v Třebíči odehrál předcházející tři dobré roky. „Musím říct, že jsme vyloženě pokazili druhou třetinu. Jinak myslím, že ten zápas byl vyrovnaný. Slavia si v první a druhé třetině až na přesilovky nevytvořila žádné šance a my, jak už jsem řekl, jsme pokazili druhou třetinu. To dnes rozhodlo.“

Oldřich Kališ na dotaz co říká na řádění brněnských příznivců řekl: „Tohle jsem ještě nezažil. Je to špatné a tohle by se stávat nemělo. Na ledě jezdí hráči a mezi ně padají skleněné lahve. To je opravdu špatné.“

Zápas musel být na deset minut přerušen, což určitě Kometě k vystupňování závěrečného tlaku nepomohlo: „Těžko říct jak by to dopadlo, každopádně je to zásah do utkání, hráči vychladli a konec zápasu to určitě poznamenalo.“

Petr Zahradník byl prvním domácím hráčem, který toto utkání hodnotil: „Zápas začala obě mužstva ve velkém tempu. Ve druhé třetině tempo nepolevilo. Na naši stranu se přiklonilo i trochu štěstí a dali jsem čtyři rychlé branky. Podle mě ta druhá třetina o utkání rozhodla.“

TRECHO

Petr Zahradník a Martin Čech měli prsty v třetí brance v síti Pavla Maláče.

Petr Zahradník měl prsty v tom, že Maláč lovil ze sítě třetí puk. „Hráli jsme ještě přesilovku a nahozený puk se několikrát odrazil. Nakonec obránce vystřelil, puk skončil na chráničích jednoho z bránících hráčů Komety. Pak mi ho Martin Čech posunul a já jsem to dal k tyčce. Bylo v tom i trochu štěstí.“

„Určitě to nebylo nic příjemného, když na led létaly lahve a sud od piva. Bylo těžké si toho nevšímat, ale my jsme se snažili koncentrovat na svůj výkon a myslím, že jsme to dobře zvládli. Ta pauza asi prospěla oběma mužstvům. Kometa měla čas si promyslet co s tím zápasem ještě udělat, my jsme si zase trochu odpočinuli:“ vrátil se k incidentu a přerušení na konci utkání urostlý forvard.

Dvě branky v zápase vstřelil obránce domácích Jozef Lukáč, který v posledních utkáních podává velmi dobré a vyrovnané výkony. „Myslím, že v první třetině jsme si vytvořili dostatek příležitostí, ale Maláč chytal opravdu výborně. Naštěstí ve druhé třetině nám tam nějaké branky padly. Celkově bych řekl, že dnes jsme byli lepší než Brno a zápas jsme výborně zvládli.“

Dvě branky v jednom utkání se obránci nepodaří vstřelit každý den. Dnes se to povedlo Jozefu Lukáčovi. „Naposled se mi to povedlo loni v Anglii, kde jsem dal dvakrát po dvou gólech. Hlavně jsem rád, že se to povedlo v takhle důležitém zápase a v době, kdy pro záchranu v soutěži potřebujeme každý bod.“

„První gól, byla vlastně přihrávka, kterou jsem hledal na druhé modré Honzu Korotvičku, puk prošel až k brance a nějak, ani nevím jak, do ní prošel. Při druhém gólu šli naši dva hráči na jednoho. Brankář to chytil, ale na tu dorážku už se nestačil přesunout. Vlastně jsem to už jen prostřelil a jsem za to rád.“

Poté, co Horácká Slavia inkasovala druhou branku, rozhodli se domácí trenéři pro poradu s mužstvem a vybrali si oddechový čas. „Trochu jsme přestali bruslit a mysleli jsme, že už je zápas rozhodnutý. Trenéři nás upozornili, že ještě není konec, a že jestliže chceme získat body, musíme bojovat až do konce:“ prozradil sympatický obránce co bylo tématem pohovoru trenérů Horešovského a Otoupalíka s hráči.

TRECHO

Horácká Slavia vede 2:0. Oba góly vsítil obránce Jožka Lukáč.

„Ve hře je ještě dvacet čtyři, vlastně dvacet sedm bodů, protože Prostějov dnes nehrál a tato soutěž je nevyzpytatelná, takže k záchraně musíme ještě tři, možná čtyři zápasy vyhrát:“ zamyslel se nad situací v prvoligové tabulce řízný bek.

Jozef Lukáč má zkušenosti z anglické nejvyšší hokejové soutěže odkud do Horácké Slavie před touto sezónou přišel. Může tedy porovnávat nejen herní kvalitu obou soutěží, ale i chování diváků. „Něco podobného by se v Anglii stát nemohlo. Tam se lidé chodí na sport pobavit, samozřejmě, že mají radost, když jejich tým vyhrává, ale hlavně jim jde o tu zábavu. Vezmou děti, a celá rodina vyrazí potěšit se sportovním zážitkem. Tam neuslyšíte vulgární pokřiky, o házení lahví na led nemluvě.

„V závěru dnešního zápasu jsme se soustředili hlavně na svůj výkon. Trochu jsme si odpočinuli a snažili jsme se nevšímat si toho, co se děje na tribunách Hlavně jsme to už chtěli zvládnout bez inkasované branky, což se nám také povedlo:“ uzavřel hodnocení zápasu Jozef.

Jeden z mladých obránců v sestavě Horácké Slavie Pavel Bulička odehrál další povedené utkání. Přestože v úvodu sezóny nedostával pravidelně šanci, ve druhé polovině soutěže přesvědčil trenéry o tom, že do základní sestavy patří a do zápasů nastupuje pravidelně.

„Myslím, že zápas to byl dobrý, hráli jsme dobře zezadu a dali jsme čtyři branky, takže opravdu dobré to dnes bylo.“

Výborně nám bekům dneska pomáhali útočníci, kteří výborně napadali rozehrávající, hráče, které jsme si my vzadu pak přebírali, takže myslím, že jsme to měli dobře pokryté, navíc jsme měli dobrý pohyb a od toho se to odvíjelo:“ vysvětlil Pavel důvody toho proč se ani tak dobrý bruslař jako David Appel k vážnější šanci, či brejku dnes nedostal.

Opravdu nevím co říct na to, co se stalo ke konci zápasu. Asi jen, kde byli policisté? Nic podobného jsem ještě nezažil. Myslím, že to přerušení bylo pro oba týmy k něčemu dobré. Oni si mohli říct, co chtějí dál hrát, my jsme si zase trochu oddychli:" řekl k událostem v závěru zápasu Pavel Bulička.

Tato část článku obsahuje osobní názor autora

Bohužel to není poprvé kdy se projevilo „specifické“ chování fanoušků brněnské Komety. V době kdy Kometa sestupovala z extraligy, ničili zařízení vlastního stadionu, napadli dokonce vlastní hráče i tehdejšího trenéra Komety Brno, Josefa Sršně. Určitě by se v televizním archivu daly tyto záběry nalézt, stejně jako rozhovor s jedním z hráčů Komety, kteří před několika roky zachraňovali pro Brno první ligu, a který si v něm stěžoval, že fanoušci jim nadávají nepublikovatelnými výrazy a lijí po nich na střídačkách pivo. Ani v Třebíči se podobným způsobem jako v tomto utkání brněnští fans neprezentovali poprvé. V minulé sezóně provedli velmi podobnou věc. Tehdy však zasáhla tvrdě policie a hordu agresivních brňáků rozehnala. Bohužel je neoddiskutovatelným faktem, že ve včerejším utkání zaspala jak policie, tak pořadatelská služba. Kladně ovšem lze hodnotit fakt, že jeden z těch, kdo hodili na led láhev byl zadržen a předán policii. Podle zákulisních informací se již cestou do Třebíče domlouvali brněnští „fandové“ na tom, že pokud bude Kometa prohrávat, udělají vše pro to, aby se zápas nedohrál. Je jen dobře, že toto se jim nepovedlo a to i zásluhou hlavního rozhodčího Vampoly, který velmi dobře pochopil o co jde, projevil velkou dávku citu a celé utkání, včetně jeho závěru, zvládl výborně. Ostuda, kterou příznivci Komety v Třebíči Brnu udělali navíc přišla právě v době, kdy Město Brno uvolnilo Kometě 2000 000 korun na play-off, kam Kometa už jistě postoupí. Fanoučci Komety zvolili opravdu zvláštní způsob poděkování a reklamy pro svůj klub.
Co dodat? Snad jen to, že i v táboře třebíčských fanoušků se najdou lidé, kteří jsou těm brněnským, o kterých je právě řeč hodně podobní, což dokázali třeba v Jindřichově Hradci. Doufejme, že to co včera viděli je přesvědčilo o tom, že tohle opravdu není cesta jak pomoci svému klubu a dokáží, že jsou lepšími a hlavně slušnějšími hokejovými fanoušky, než ta horda zdivočelých brněnských fandů, kteří je bezdůvodně napadli.
V utkání s Kometou byla parta třebíčských fanoušků možná méně hlučná, ale zato byla jednoznačně slušnější.