Menu +

VIDEO: Připomenutí kariéry Radka Nováka. Aneb třebíčský patriot se vším všudy

Aktuální zprávy
T ř e b í č - Radek Novák je jednou z nejvýraznějších osobností třebíčského hokeje. Nepatří sice mezi hráče, kteří by se dostali do elitních evropských lig, popřípadě NHL, avšak jeho přínos pro klub jako takový byl ohromný. Často až nedoceněný.
Sdílejte článek
 

Prohlášení Horácké Slavie Třebíč k úmrtí Radka Nováka

V minulých dnech spousta osobností třebíčského hokeje vyjádřila hluboký zármutek nad předčasným odchodem našeho kolegy a přítele Radka Nováka. Všichni se shodli na jeho příkladných vlastnostech a na jeho bezvýhradné lásce hokeji. Radek byl "Pan hokej, Pan HST” a tím navždy zůstane. Nám, jeho kolegům z vedení HST, navždy zůstane v srdcích a myslích. Jménem všech zaměstnanců HST vyslovujeme upřímnou soustrast rodině i všem jeho blízkým.

Pohled na kariéru Radka Nováka. Hráč, trenér i manažer

Radek Novák se narodil 5. července 1972. Patří k odchovancům třebíčského hokeje. Vždy platil za důrazného a silového útočníka, který se nebál přitvrdit. Pro soupeře byl díky těmto svým herním vlastnostem nepříjemný. Svému týmu naopak velmi platný. K jeho největším přednostem patřily pro hokejistu výborné fyzické parametry. Radek Novák si totiž dokázal svou výškou vynutit potřebný respekt. Pokud byl na ledě, mohli jste se spolehnout na to, že brankáři soupeře pořádně znepříjemní život.

Často za cenu mnoha úderů a faulů. Nikdy však neuhnul, a naopak když byl na ledě, vždy šel do předbrankového prostoru, kde to nejvíc bolí znovu. I to vypovídá o jeho povaze hodně. O povaze neúnavného dříče, bojovníka.

Byl to zároveň člověk i hráč spíše introvertně založený. Nepotřeboval na sebe strhávat světla reflektorů. Úspěchy a porážky prožíval zejména vnitřně. Vždy však dokázal jít příkladem. Motivování mu nikdy nečinilo problém. Právě naopak. Touto vlastností oplýval jako hráč, přičemž stejně tak si ji přenesl do pozdější role trenéra.

Největší úspěch hráčské kariéry zažil Radek Novák v sezoně 1996/1997. Ta byla pro Horáckou Slavii přelomová, neboť bílé hvězdy v ní dokráčely až do 1. ligy. Tam jsou dodnes, tato skutečnost dělá z Třebíče opravdovou stálici na české hokejové mapě. Radek Novák se na historickém úspěchu podílel nezanedbatelnou měrou. V 8 zápasech baráže o postup do druhé nejvyšší soutěže zaznamenal 5 kanadských bodů (2+3).

V začátcích třebíčské prvoligové epochy také zanechal svou nesmazatelnou hráčskou stopu. Sezonu 1997/1998 ozdobil ziskem 22 kanadských bodů, na které mu stačilo 39 odehraných utkání. O rok později si připsal 20 bodíků za 10 branek a stejný počet asistencí.

Následující soutěžní ročník, který ohraničil příchod nového milénia, byl pro Radka Nováka posledním v jeho hráčské kariéře. Zastavily jej zdravotní komplikace.

Na hokej však třebíčský odchovanec nezanevřel. Své bohaté zkušenosti totiž postupně předával z trenérské lavičky. Na tu seniorskou se poprvé dostal už během roku 2001, kdy působil jako asistent. S koncem této zkušenosti směřovaly další kroky Radka Nováka k mládeži. Právě zde se našel. Cepování nových vycházejících nadějí – to byla jeho parketa. Patřil k přísným, ale férovým trenérům.Přesně tak na něj jeho bývalí svěřenci vzpomínají a přesně takové dost možná český hokej ve větší míře postrádá.

K prvnímu týmu se vrátil v průběhu sezony 2010/2011. Vydržel zde do jara 2016. Spolupracoval s Kamilem Pokorným a Jiřím Míčkou. Byla to doba, kdy Třebíč konstantně patřila k nejlepším prvoligovým týmům. A Radek Novák měl pod těmito úspěchy svůj podpis.

Foto: Jiří Mokrý

V dalších letech působil znovu u mládeže, k tomu vykonával pozici sportovního manažera. Po trenérské rošádě, která nastala s koncem kalendářního roku 2019 to byl právě on, kdo dostal na svá bedra roli zachránce nedobře se vyvíjející sezony.

Nezklamal. Pod vedením Radka Nováka se bílé hvězdy vzepjaly k parádní stíhající jízdě. Ta jim vynesla účast v předkole play off, kde celek z Vysočiny vedl nad svým pražským rivalem 2:0 na zápasy.

Pak zasáhla pandemie koronaviru, jenž sezonu 2019/2020 předčasně ukončila. Následující ročník proto měl být ve znamení dokončení nedodělané práce. Bohužel to už bude bez Radka Nováka na střídačce. V dalších bitvách proto budeme bojovat i za něj. V našich srdcích žije a bude žít dál.

Podobné články

Aktuální zprávy

Radek Novák by dnes oslavil 48. narozeniny

05.07.2020
Aktuální zprávy

Top zápasy podzimu. Aneb proč si pořídit permanentku?

01.07.2020
Aktuální zprávy

Horácká Slavia Třebíč spouští prodej permanentních vstupenek pro sezonu 2020/2021

17.06.2020