Menu +

Ve středu do Třebíče zajíždí AZ Havířov. Pomůže mu Igor Timko z No Name?

Pozvánky na zápas
T ř e b í č - Ten totiž během Havířovských slavností 5. září oblékl na poslední dvě písně košické pop-rockové skupiny No Name tričko AZetu, aby tak vyjádřil sympatie tomuto klubu. Nicméně vzhledem k tomu, že No Name v Třebíči do konce roku 2015 s největší pravděpodobností nevystoupí, budou si muset Severomoravané vystačit s Timkovou podporou, kterou jim může vyjádřit maximálně při sledování onlajn přenosu, který pro Vás 7.10. od 17:30 připravujeme na www.onlany.com.
Sdílejte článek
 

Soupeř se představuje

Přímým předchůdcem současného HC AZ Havířov je klub, který vznikl, podobně jako SK Horácká Slavia Třebíč, už v roce 1928. Byl založen v Lazích, které jsou dnes součástí města Orlová. Zpočátku se zde hokejisté scházeli pod širým nebem na zamrzlém rybníku. Od roku 1931 pod hlavičkou KČT Lazy se přihlásil do slezské hokejové župy, kterou hrály například Vítkovice nebo Třinec. Lazy hrály župní přebor až do roku 1939, kdy byly organizované soutěže v regionu přerušeny druhou světovou válkou. K obnovení činnosti klubu došlo až na podzim 1945.

V Lazích klub působil až do poloviny 60. let a postupně se probojovával nižšími soutěžemi. Zpočátku hrál okresní soutěž, později krajskou soutěž a nakonec oblastní přebor. A to nejdříve jako Sokol Lazy a později Baník Zápotocký. První dva roky hrál ještě AZ na přírodním kluzišti v areálu Odborného učiliště Dolu Antonín Zápotocký, ale už v roce 1968 byl postaven moderní zimní stadion.

Ve stejném roce slavil tehdejší Baník postup do Národní hokejové ligy (tehdy 2. nejvyšší soutěže v Československu). Tu hrál AZ čtyři sezony, ale pak byl při reorganizaci přeřazen do II. národní hokejové ligy, v níž působil, s výjimkou let 1979 – 1983, kdy sestoupil do krajského přeboru, až do počátku 90. let. V roce 1992 se podařilo postoupit do I. ligy. O rok později končí sponzoring Dolu Lazy (zpět přejmenován z Dolu Antonína Zápotockého). Novými sponzory se stávají město a místní podnikatelé, a klub nese název HC Havířov. Klub působil ve druhé nejvyšší soutěži, obvykle ve středu tabulky, až do roku 1999. Posléze převzal extraligovou licenci od Opavy a mohl chystat kádr pro nejvyšší soutěž.

Havířov byl čtvrfinálovým soupeřem Horácké Slavie, ta však postoupila jasně 4:0 na zápasy a radovat se tak mohli příznivci Bílých hvězd

Havířovský hokej působil v nejvyšší soutěži celkem čtyři sezóny. Tým (od roku 2001 HC Panthers Havířov) se v úvodních dvou sezónách umístili na předposlední příčce a nejlepší sezóna byla 2001-02 – to klub skončil jedenáctý.Postup do play-off se tedy nepodařil, klub však také nemusel bojovat o záchranu. To přišlo až ve výsledkově tragické sezóně 2002-03, kdy Havířov získal v základní části pouhých 20 bodů. Klub následně nezvládl baráž s Kladnem a sestoupil opět do první ligy. Tam Pantheři působili od podzimu 2003 do ledna 2010. Nejlepšího výsledku v první lize pak Havířovští dosáhli v sezóně 2005-06, kdy po pátém místě v základní části ve čtvrtfinále vyřadili favorizovanou Kometu Brno a nestačili až v semifinále na Mladou Boleslav. Konečná bronzová příčka byla velkým úspěchem. V následujících třech sezónách se tým pohyboval kolem desátého místa. V sezóně 2009-10 se většinu ročníku přetahoval o to nemít černého Petra se Šumperkem. Začátkem kalendářního roku 2010 však vyvrcholily finanční potíže klubu a ten 8. ledna odstoupil z dalších prvoligových bojů.

Psal se rok 2010. Pod historickým názvem AZ Havířov nastoupil do druhé ligy. Sezona 2012/2013 byla pro havířovské hokejisty postupová. Opět vyhráli play-off své skupiny 2. ligy a v následné baráži si už po pěti zápasech suverénně zajistili postup o patro výš. V první lize jsou od sezony 2013/2014. Ve své druhé prvoligové sezoně klub skončil po základní části na 6. místě. Vypadl však hned ve čtvrtfinále s Horáckou Slavií Třebíč.

Ohlédnutí za 10. kolem WSM ligy

Pro Havířov bylo sobotní domácí utkání úspěšné. Na led havířovské K&K PNEU Arény zavítal host z Kadaně. Byť se domácím podařil úvod utkání, tak po první části bylo skromné vedení Havířova pouze jednogólové a tento rozdíl se soupeři podařilo ve druhé třetině smazat. O výsledku zápasu tak rozhodla závěrečná část, ve které se dokázal nejprve prosadit svým druhým gólem Jan Káňa a vítězství poté ztvrdil v přesilové hře v samém závěru zápasu Daniel Štumpf, kterému asistoval opět Jan Káňa. Extraligová posila z Vítkovic tak v sobotu Havířov výrazně podpořila. Zítra se však na ledě HST s největší pravděpodobností neobjeví, protože Vítkovické hokejisty čeká dnes - 6.10. - odveta 1. kola play off Ligy mistrů ve finském Tappara Tampere, do kterého by měl Jan Káňa dle vlastního vyjádření s největší pravděpodobností zasáhnout.

To Třebíč si z Jihlavy v sobotu dovezla prohru. Trenér Mička po utkání uvedl: „První třetina nám utekla, prohráli jsme ji 0:2. Ve zbytku zápasu jsme byli lepší, ale dali jsme jen jednoho góla a prohráli jsme. Co k tomu více říct? Je to škoda. Byli jsme málo důrazní do branky a když už jsme se k ní dostali a měli "gólovku", tak ji domácí brankář zázračně chytil. Na jeden gól se těžko vozí body... Nyní se musíme připravit na středeční zápas, který chceme stoprocentně zvládnout.“ Havířov před jedenáctým kolem ztrácí na šestou Třebíč pět bodů a je dvanáctý.

Sestavy Havířova a Třebíče v minulém kole

AZ Havířov: Vošvrda – Ostrčil, Mazanec, Štencel, Korím, Bahounek, Krisl – Kalus, Staněk, Maruna – Tomi, Káňa, Štumpf – Bárta, Pechanec, Sztefek – Kotala, Rimmel, Matějek

SK Horácká Slavia Třebíč: Vejmelka – Bilčík, Malena, Niko, Čejka, Přibyl, Šaur – Švec, Dolníček, Erat – Pekr, Polodna, Wasserbauer – Svoboda, Psota, Zuzin – Mrázek, Raška, Kusko – Abdul.

Podobné články

Pozvánky na zápas

Bílé hvězdy čeká rozhodující pátá bitva o postup do semifinále!

16.03.2024
Pozvánky na zápas

Série se přesouvá na třebíčské kolbiště! Pokračování je na programu ve středu a ve čtvrtek!

12.03.2024
Pozvánky na zápas

Čtvrtfinále je tady! Bílé hvězdy jej načnou dvojzápasem v Kalich aréně!

08.03.2024