Menu +

Z rozhovorů s hráči jsem přesvědčen, že se na novou sezónu a svou roli v týmu těší, říká Radek Novák

Aktuální zprávy
T ř e b í č - Novým sportovním manažerem Horácké Slavie Třebíč je Radek Novák. Muž spjatý s třebíčským hokejem takříkajíc od plenek. V klubu působil jako hráč, pak jako trenér mládeže i mužů, později jako sekretář. Od letošní sezóny zastává roli trenéra juniorů a velmi důležitou pozici sportovního manažera klubu. Co všechno jeho práce obnáší a mnoho dalších zajímavých věcí, si můžete přečíst v předsezónním rozhovoru.
Sdílejte článek
 

 • AKTUÁLNÍ SOUPISKA HORÁCKÉ SLAVIE TŘEBÍČ ZDE

 • Radku, od nové sezóny jste trenérem juniorů, ale také sportovním manažerem klubu. Co se z tohoto pohledu ve vaší práci změnilo a co všechno je ve vaší kompetenci?

  Jako trenér juniorů mám na starosti chod tohoto našeho nejstaršího klubového mládežnického týmu, mým kolegou u juniorů je Milan Přibyl. Jako sportovní manažer klubu řeším otázky spojené se sportovním chodem klubu, například výběr hráčů do družstva mužů, výběr trenérů k mládežnickým týmům, ale také i administrativu spojenou s registračním systémem, tj. registrace, hostování a přestupy u všech hráčů v klubu. Velmi důležitým faktorem v mé práci je, že o všech věcech dennodenně diskutuji s pány Čapkem a Svobodou, technické věci řeším s panem Šlapákem. Vše probíhá ve společné diskuzi s trenéry mužů, kteří si pak řeší každodenní posuny hráčů „A“ týmu, a s trenéry jednotlivých mládežnických týmů. Jako příklad uvedu plánování tréninkových jednotek v týdenních plánech tak, aby měli trenéři vše pod kontrolou. Dalším článkem mezi Horáckou Slavií a širokou veřejností je pan Mokrý, který zprostředkovává tok informací směrem k našim fanouškům na našich stránkách. Za to mu patří velké poděkování.

  V týmu mužů došlo k zásadní změně v tom smyslu, že kariéru ukončili zkušení borci David Dolníček a Roman Erat. Jak velký zásah do mužstva to z Vašeho pohledu je?

  Zásah je to zásadní. David i Roman odvedli pro klub skvělou práci. Osobně jsem rád, že jsem s nimi mohl několik sezón u mužů v Třebíči spolupracovat. Typologicky byli každý jiný hokejista, jejich společná chemie s vhodným pravým křídlem byla ale pro náš tým dlouhodobě prospěšná. Osobně jsem si přál, aby oba v Třebíči pokračovali i v letošní sezóně. David se rozhodl pro ukončení své hráčské kariéry jen několik málo dnů po posledním utkání loňské sezóny. S Romanem jsme jednali přibližně měsíc a půl, řešili jsme společně prakticky vše, co bylo spojené s jeho působením v nově se tvořícím týmu. V těchto otázkách mezi námi došlo ke společným shodám. Rozhodnutí, zda v kariéře pokračovat, bylo tedy pouze na Romanovi, nakonec se Roman rozhodl také pro ukončení své hráčské kariéry a my jsme to plně respektovali. V ten moment nám bylo jasné, že v Třebíči začneme tvořit úplně nový tým.

  Snažil se klub zajistit adekvátní náhradu a do jaké míry se to povedlo? S kterými hráči probíhala jednání a jak dopadla?

  Při stavbě tohoto našeho nového týmu pro mě bylo klíčové vědět, jakým herním projevem se budou chtít naši trenéři s týmem v sezóně 2018 – 2019 prezentovat. Do skladby tréninků, sestavy a systému hry trenérům nikdo v klubu nezasahuje i přesto, že s trenéry dennodenně prakticky o všem debatujeme. Z tohoto důvodu jsme do Třebíče přivedli Adama Rašku, Lukáše Nedvídka, novou smlouvu jsme podepsali se Silvesterem Kuskem a Michalem Vodným, ale třeba i s Ondrou Malcem, který umí přitlačit. V obraně se podařilo dotáhnout přestup Vlastimila Bilčíka, zůstal Václav Čejka. Pan Čapek podnikl kroky, aby přišel Karel Nedbal. Dále jsme pro náš tým získali Vladimíra Brože, který v Třebíči již v minulosti hrál, a Romana Čermáka. Na brankářském postu máme již pro třebíčského fanouška známé tváře v podobě Pavla Jekela, Dominika Svobody, Lukáše Dostála a Karla Vejmelky. I v letošní sezóně dále pokračuje oboustranně prospěšná spolupráce s Kometou Brno. S vedením i trenéry Komety probíhala také důležitá předsezónní jednání. Proto věřím, že mladíci, kteří u nás budou právě z Komety v letošní sezóně působit, zanechají u třebíčského fanouška pozitivní stopu, stejně jako třeba Dalimil Mikyska v obraně nebo Petr Kratochvíl s Lubošem Horkým v útoku v sezóně minulé. Všichni tři by se i letos mohli v našich barvách představit. Jmenovitě bych nechtěl rozebírat hráče, se kterými jsme i opakovaně jednali a nakonec se na působení v Třebíči z různých důvodů nedomluvili. Respektujeme jejich rozhodnutí. Kompletní soupisku „A“ týmu SK HS Třebíč chce náš klub zveřejnit na našich stránkách ve čtvrtek 06. 09. 2018.
  Důvodem je dotahování závěrečných potvrzení v registračním systému.

  Přišla doba, kdy probíhá určitá generační obměna týmu, obrazně řečeno vstanou noví bojovníci. Zodpovědnost za výsledky mužstva a víc času a prostoru dostanou teď další hráči?

  Je to tak, s konkrétními hráči jsme o tom při podepisování smluv mluvili. Z těch rozhovorů jsem přesvědčen, že se kluci sami těší na tuto svoji novou roli, kterou v Třebíči budou mít.

  Horácká Slavia Třebíč i letos spolupracuje s Kometou Brno, kde dozrává generace šikovných mladých hráčů, mistrů juniorské extraligy. Jaký prostor tito hráči v Třebíči dostanou a jaká je v tomto směru dohoda s Kometou?

  Pro mladé šikovné hráče je opravdu důležité hrát dospělý hokej a Chance liga je pro ně tou ideální variantou. Jmenný seznam hráčů budou mít naši fanoušci na našich stránkách ke zhlédnutí, jak jsem již zmínil, ve čtvrtek 06. 09. 2018. O tom, kdo jaký prostor dostane v samotných utkáních, rozhodnou naši trenéři. Někteří hráči, kteří se nevejdou v daných utkání do sestavy, budou získávat zkušenosti ve II. lize, která je pro ně také dobrou školou.

  Někteří z těchto kluků jsou hráči z Třebíče, místní odchovanci, což je plus jak pro ně, tak pro Třebíč. Souhlasíte?

  Nesouhlasím s tím, když někdo odejde z klubu na sezónu bez jakékoli návaznosti a koncepčnosti. Přitom v domácím prostředí by měl plnit roli lídra týmu, zvedat svoji výkonnost tím, že bude hrát „všechno“, a svým přístupem pomáhat těm mladším, tak jak to ti starší udělali v předešlých letech pro něj. Jiná situace je, když hráč odejde po dohodě mezi kluby, tedy i se souhlasem našeho klubu, získávat další zkušenosti. Musí to být ale v tu správnou dobu, tedy tak, aby hráč hrál opakované klíčové situace a byl na tuto novou životní etapu patřičně vyzrálý po všech stránkách. Důležitá je i další perspektiva růstu hráče v daném klubu, a ne pouze následné vysedávání na střídačce. Herní praxe je jedním z rozhodujících faktorů u vývoje každého hráče. Kluci, kteří se nyní vrací do Třebíče, prošli právě tímto pozitivním vývojem. Zatím jsou ale na samotném začátku své cesty v dospělém hokeji.

  Jakým způsobem budou hráči z Komety v Třebíči působit? Mám teď na mysli střídání startů v Třebíči, Brně, či reprezentačních výběrech. Má to nějaká pevná pravidla nebo bude záležet na momentálních potřebách klubů? Pro Třebíč by bylo nejlepší, kdyby zde tito hráči mohli být celou sezónu a také zde mohli trénovat. Je to ale v reálu možné?

  Někteří hráči jsou u nás na střídavý start, jiní na hostování se střídavým startem zpět do Komety nebo do svého mateřského klubu. Někteří hráči mají hostování k nám a střídavý start do II. ligy. Ano, stabilita prostředí je pro kluky důležitá z mnoha důvodů.

  Opakují se dotazy, proč vůbec spolupracuje Třebíč s Kometou, jaký to má význam a podobně. Můžete to fanouškům osvětlit?

  ODPOVĚĎ: Samotná spolupráce funguje již několik sezón. Jádro našeho týmu tvoří hráči, kteří jsou v Třebíči stabilně celou sezónu. Ať už jsou to naši kmenoví hráči nebo hráči na hostování z jiných klubů. Letos to bude po několika letech poprvé bez Davida Dolníčka a Romana Erata. Další část týmu tvoří právě mladí kluci z Komety, kteří mají možnost hrát a získávat zkušenosti v kvalitní soutěži dospělých, právě v barvách Horácké Slavie. Důležité bude, aby si vše sedlo v kabině a kluci mezi sebou vytvořili dobrou partu. Ti nejlepší, co v Třebíči hokejově dozrají na vyšší úroveň, se vrátí natrvalo zpět do Komety jako třeba Radim Zohorna.

  Jaká je filozofie třebíčského hokeje pro letošní sezónu a nejbližší období, co se týká sportovní stránky klubu?

  U mládeže jednoznačně zkvalitnit celý tréninkový program všech věkových kategorii s návazností na herní vytížení jednotlivých hráčů, neboli herní praxi. Věřím, že toto se nám daří naplňovat. Pomyslnou stavebnici skládáme kostku po kostce, na dětech nám velmi záleží a uděláme vše, co bude v našich silách, pro kvalitní tréninkovou náplň s tím, aby náročnost tréninkového programu odpovídala dané věkové kategorii. To je velmi důležité, jiné věci, v jiném objemu a intenzitě musí trénovat například junioři, a jiné děti ve 4. třídě. U mužů je to předvádět fanouškům takový hokej, který povede k úspěchům a bude třebíčské fanoušky bavit a těšit, že přišli náš tým podpořit. Z pohledu tabulky je cílem klubu postup do play-off. Play-off je jiná soutěž, proto bych toto téma nechtěl více rozvádět. Věřím, že se k tomuto tématu budeme moci vrátit po základní části Chance ligy 2018 – 2019.

  Co podle Vašeho názoru bude největším tahákem pro diváky v této sezóně? Ať už jde o hru našeho týmu, složení Chance ligy, či účasti Jaromíra Jágra a dalších okolností?

  Naše hra by měla být plná energie, musí mít však řád. Ta bude, věřím, fanoušky bavit. V naší lize je několik opravdu atraktivních týmů. Svoji kvalitu budou mít ale všechny týmy v soutěži, na každého se musíme důkladně připravit. Pokud by přijel do Třebíče hrát Jaromír Jágr, bylo by to opravdu skvělé.

  S jakým výsledkem a umístěním týmu mužů by panovala spokojenost po konci této sezóny?

  Jak jsem již zmínil výše, jednoznačně postup do play-off. Dál bych se opravdu zatím nechtěl dívat.

  Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů ve Vaší práci.

  Děkuji za přání a otázky.
  Rád bych touto cestou pozval naše třebíčské fanoušky na všechna utkání Chance ligy v sezóně 2018 – 2019 s přáním mnoha příjemných sportovních zážitků, ať již při domácích utkáních nebo výjezdech za naším týmem na stadiony našich soupeřů.

  Podobné články

  Aktuální zprávy

  Předprodej končí, zbývajících 500 lístků jde na pokladny

  před 2 dny
  Aktuální zprávy

  Chcete vidět Jágra? Lístky rychle mizí, koupí přes aplikaci máte jistotu

  19.02.2019
  Aktuální zprávy

  Hokejisté Horácké Slavie uspěli v anketě Sportovec Třebíče 2018

  18.02.2019