Menu +

Z rozhovorů s hráči jsem přesvědčen, že se na novou sezónu a svou roli v týmu těší, říká Radek Novák

Aktuální zprávy
T ř e b í č - Novým sportovním manažerem Horácké Slavie Třebíč je Radek Novák. Muž spjatý s třebíčským hokejem takříkajíc od plenek. V klubu působil jako hráč, pak jako trenér mládeže i mužů, později jako sekretář. Od letošní sezóny zastává roli trenéra juniorů a velmi důležitou pozici sportovního manažera klubu. Co všechno jeho práce obnáší a mnoho dalších zajímavých věcí, si můžete přečíst v předsezónním rozhovoru.
Sdílejte článek
 

 • AKTUÁLNÍ SOUPISKA HORÁCKÉ SLAVIE TŘEBÍČ ZDE

 • Radku, od nové sezóny jste trenérem juniorů, ale také sportovním manažerem klubu. Co se z tohoto pohledu ve vaší práci změnilo a co všechno je ve vaší kompetenci?

  Jako trenér juniorů mám na starosti chod tohoto našeho nejstaršího klubového mládežnického týmu, mým kolegou u juniorů je Milan Přibyl. Jako sportovní manažer klubu řeším otázky spojené se sportovním chodem klubu, například výběr hráčů do družstva mužů, výběr trenérů k mládežnickým týmům, ale také i administrativu spojenou s registračním systémem, tj. registrace, hostování a přestupy u všech hráčů v klubu. Velmi důležitým faktorem v mé práci je, že o všech věcech dennodenně diskutuji s pány Čapkem a Svobodou, technické věci řeším s panem Šlapákem. Vše probíhá ve společné diskuzi s trenéry mužů, kteří si pak řeší každodenní posuny hráčů „A“ týmu, a s trenéry jednotlivých mládežnických týmů. Jako příklad uvedu plánování tréninkových jednotek v týdenních plánech tak, aby měli trenéři vše pod kontrolou. Dalším článkem mezi Horáckou Slavií a širokou veřejností je pan Mokrý, který zprostředkovává tok informací směrem k našim fanouškům na našich stránkách. Za to mu patří velké poděkování.

  V týmu mužů došlo k zásadní změně v tom smyslu, že kariéru ukončili zkušení borci David Dolníček a Roman Erat. Jak velký zásah do mužstva to z Vašeho pohledu je?

  Zásah je to zásadní. David i Roman odvedli pro klub skvělou práci. Osobně jsem rád, že jsem s nimi mohl několik sezón u mužů v Třebíči spolupracovat. Typologicky byli každý jiný hokejista, jejich společná chemie s vhodným pravým křídlem byla ale pro náš tým dlouhodobě prospěšná. Osobně jsem si přál, aby oba v Třebíči pokračovali i v letošní sezóně. David se rozhodl pro ukončení své hráčské kariéry jen několik málo dnů po posledním utkání loňské sezóny. S Romanem jsme jednali přibližně měsíc a půl, řešili jsme společně prakticky vše, co bylo spojené s jeho působením v nově se tvořícím týmu. V těchto otázkách mezi námi došlo ke společným shodám. Rozhodnutí, zda v kariéře pokračovat, bylo tedy pouze na Romanovi, nakonec se Roman rozhodl také pro ukončení své hráčské kariéry a my jsme to plně respektovali. V ten moment nám bylo jasné, že v Třebíči začneme tvořit úplně nový tým.

  Snažil se klub zajistit adekvátní náhradu a do jaké míry se to povedlo? S kterými hráči probíhala jednání a jak dopadla?

  Při stavbě tohoto našeho nového týmu pro mě bylo klíčové vědět, jakým herním projevem se budou chtít naši trenéři s týmem v sezóně 2018 – 2019 prezentovat. Do skladby tréninků, sestavy a systému hry trenérům nikdo v klubu nezasahuje i přesto, že s trenéry dennodenně prakticky o všem debatujeme. Z tohoto důvodu jsme do Třebíče přivedli Adama Rašku, Lukáše Nedvídka, novou smlouvu jsme podepsali se Silvesterem Kuskem a Michalem Vodným, ale třeba i s Ondrou Malcem, který umí přitlačit. V obraně se podařilo dotáhnout přestup Vlastimila Bilčíka, zůstal Václav Čejka. Pan Čapek podnikl kroky, aby přišel Karel Nedbal. Dále jsme pro náš tým získali Vladimíra Brože, který v Třebíči již v minulosti hrál, a Romana Čermáka. Na brankářském postu máme již pro třebíčského fanouška známé tváře v podobě Pavla Jekela, Dominika Svobody, Lukáše Dostála a Karla Vejmelky. I v letošní sezóně dále pokračuje oboustranně prospěšná spolupráce s Kometou Brno. S vedením i trenéry Komety probíhala také důležitá předsezónní jednání. Proto věřím, že mladíci, kteří u nás budou právě z Komety v letošní sezóně působit, zanechají u třebíčského fanouška pozitivní stopu, stejně jako třeba Dalimil Mikyska v obraně nebo Petr Kratochvíl s Lubošem Horkým v útoku v sezóně minulé. Všichni tři by se i letos mohli v našich barvách představit. Jmenovitě bych nechtěl rozebírat hráče, se kterými jsme i opakovaně jednali a nakonec se na působení v Třebíči z různých důvodů nedomluvili. Respektujeme jejich rozhodnutí. Kompletní soupisku „A“ týmu SK HS Třebíč chce náš klub zveřejnit na našich stránkách ve čtvrtek 06. 09. 2018.
  Důvodem je dotahování závěrečných potvrzení v registračním systému.

  Přišla doba, kdy probíhá určitá generační obměna týmu, obrazně řečeno vstanou noví bojovníci. Zodpovědnost za výsledky mužstva a víc času a prostoru dostanou teď další hráči?

  Je to tak, s konkrétními hráči jsme o tom při podepisování smluv mluvili. Z těch rozhovorů jsem přesvědčen, že se kluci sami těší na tuto svoji novou roli, kterou v Třebíči budou mít.

  Horácká Slavia Třebíč i letos spolupracuje s Kometou Brno, kde dozrává generace šikovných mladých hráčů, mistrů juniorské extraligy. Jaký prostor tito hráči v Třebíči dostanou a jaká je v tomto směru dohoda s Kometou?

  Pro mladé šikovné hráče je opravdu důležité hrát dospělý hokej a Chance liga je pro ně tou ideální variantou. Jmenný seznam hráčů budou mít naši fanoušci na našich stránkách ke zhlédnutí, jak jsem již zmínil, ve čtvrtek 06. 09. 2018. O tom, kdo jaký prostor dostane v samotných utkáních, rozhodnou naši trenéři. Někteří hráči, kteří se nevejdou v daných utkání do sestavy, budou získávat zkušenosti ve II. lize, která je pro ně také dobrou školou.

  Někteří z těchto kluků jsou hráči z Třebíče, místní odchovanci, což je plus jak pro ně, tak pro Třebíč. Souhlasíte?

  Nesouhlasím s tím, když někdo odejde z klubu na sezónu bez jakékoli návaznosti a koncepčnosti. Přitom v domácím prostředí by měl plnit roli lídra týmu, zvedat svoji výkonnost tím, že bude hrát „všechno“, a svým přístupem pomáhat těm mladším, tak jak to ti starší udělali v předešlých letech pro něj. Jiná situace je, když hráč odejde po dohodě mezi kluby, tedy i se souhlasem našeho klubu, získávat další zkušenosti. Musí to být ale v tu správnou dobu, tedy tak, aby hráč hrál opakované klíčové situace a byl na tuto novou životní etapu patřičně vyzrálý po všech stránkách. Důležitá je i další perspektiva růstu hráče v daném klubu, a ne pouze následné vysedávání na střídačce. Herní praxe je jedním z rozhodujících faktorů u vývoje každého hráče. Kluci, kteří se nyní vrací do Třebíče, prošli právě tímto pozitivním vývojem. Zatím jsou ale na samotném začátku své cesty v dospělém hokeji.

  Jakým způsobem budou hráči z Komety v Třebíči působit? Mám teď na mysli střídání startů v Třebíči, Brně, či reprezentačních výběrech. Má to nějaká pevná pravidla nebo bude záležet na momentálních potřebách klubů? Pro Třebíč by bylo nejlepší, kdyby zde tito hráči mohli být celou sezónu a také zde mohli trénovat. Je to ale v reálu možné?

  Někteří hráči jsou u nás na střídavý start, jiní na hostování se střídavým startem zpět do Komety nebo do svého mateřského klubu. Někteří hráči mají hostování k nám a střídavý start do II. ligy. Ano, stabilita prostředí je pro kluky důležitá z mnoha důvodů.

  Opakují se dotazy, proč vůbec spolupracuje Třebíč s Kometou, jaký to má význam a podobně. Můžete to fanouškům osvětlit?

  ODPOVĚĎ: Samotná spolupráce funguje již několik sezón. Jádro našeho týmu tvoří hráči, kteří jsou v Třebíči stabilně celou sezónu. Ať už jsou to naši kmenoví hráči nebo hráči na hostování z jiných klubů. Letos to bude po několika letech poprvé bez Davida Dolníčka a Romana Erata. Další část týmu tvoří právě mladí kluci z Komety, kteří mají možnost hrát a získávat zkušenosti v kvalitní soutěži dospělých, právě v barvách Horácké Slavie. Důležité bude, aby si vše sedlo v kabině a kluci mezi sebou vytvořili dobrou partu. Ti nejlepší, co v Třebíči hokejově dozrají na vyšší úroveň, se vrátí natrvalo zpět do Komety jako třeba Radim Zohorna.

  Jaká je filozofie třebíčského hokeje pro letošní sezónu a nejbližší období, co se týká sportovní stránky klubu?

  U mládeže jednoznačně zkvalitnit celý tréninkový program všech věkových kategorii s návazností na herní vytížení jednotlivých hráčů, neboli herní praxi. Věřím, že toto se nám daří naplňovat. Pomyslnou stavebnici skládáme kostku po kostce, na dětech nám velmi záleží a uděláme vše, co bude v našich silách, pro kvalitní tréninkovou náplň s tím, aby náročnost tréninkového programu odpovídala dané věkové kategorii. To je velmi důležité, jiné věci, v jiném objemu a intenzitě musí trénovat například junioři, a jiné děti ve 4. třídě. U mužů je to předvádět fanouškům takový hokej, který povede k úspěchům a bude třebíčské fanoušky bavit a těšit, že přišli náš tým podpořit. Z pohledu tabulky je cílem klubu postup do play-off. Play-off je jiná soutěž, proto bych toto téma nechtěl více rozvádět. Věřím, že se k tomuto tématu budeme moci vrátit po základní části Chance ligy 2018 – 2019.

  Co podle Vašeho názoru bude největším tahákem pro diváky v této sezóně? Ať už jde o hru našeho týmu, složení Chance ligy, či účasti Jaromíra Jágra a dalších okolností?

  Naše hra by měla být plná energie, musí mít však řád. Ta bude, věřím, fanoušky bavit. V naší lize je několik opravdu atraktivních týmů. Svoji kvalitu budou mít ale všechny týmy v soutěži, na každého se musíme důkladně připravit. Pokud by přijel do Třebíče hrát Jaromír Jágr, bylo by to opravdu skvělé.

  S jakým výsledkem a umístěním týmu mužů by panovala spokojenost po konci této sezóny?

  Jak jsem již zmínil výše, jednoznačně postup do play-off. Dál bych se opravdu zatím nechtěl dívat.

  Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů ve Vaší práci.

  Děkuji za přání a otázky.
  Rád bych touto cestou pozval naše třebíčské fanoušky na všechna utkání Chance ligy v sezóně 2018 – 2019 s přáním mnoha příjemných sportovních zážitků, ať již při domácích utkáních nebo výjezdech za naším týmem na stadiony našich soupeřů.

  Podobné články

  Aktuální zprávy

  Info pro fanoušky: Dominik Valík u nás skončil

  před 2 dny
  Aktuální zprávy

  Dohodlo se…

  02.01.2021
  Aktuální zprávy

  SPORTOVEC ROKU 2020

  29.12.2020