Menu +

Leoš Čermák, rozený střelec

Leoš Čermák foto: hc-slavia.cz

Autor: Michal Martoch, foto: hc-slavia.cz, hcbilitygri.cz, hc-kometa.cz, Pavel Navrkal - Hoši, děkujeme... (Akcent, Třebíč 2003) a soukromý archiv autora

Leoš Čermák je dalším odchovancem Horácké Slavie Třebíč, který se probojoval do extraligy a svými výkony se prosadil i do reprezentace. V dresu se lvíčkem na prsou měl blízko k účasti na mistrovství světa v roce 2008 v Kanadě, odcestoval s týmem dokonce za oceán, trenér Hadamczik dal nakonec ale přednost jiným útočníkům, a proto poslal Čermáka předčasně domů.

Důrazný silový útočník, zarputilý bojovník, rozený střelec – tak by se dal forvard z třebíčské hokejové líhně charakterizovat. Stejně jako Michal Mikeska by si i on rád zahrál na konci kariéry v dresu Horácké Slavie. „Určitě jsem na to myslel. Samozřejmě, kdyby to šlo a třeba se tady sešla ta stará parta těch, co jsme v Třebíči vyrůstali spolu, tak bych si tady rád zahrál.“

Základní informace

Jméno: Leoš Čermák
Přezdívka: Lelin
Narozen: 13. března 1978 v Třebíči
Výška: 188 cm
Váha: 96 kg
Klub: HC Kometa Brno
Pozice: pravé křídlo, později centr
Číslo dresu: 12
Další kluby: SK Horácká Slavia Třebíč, HC Slavia Praha, HC Vítkovice, HK Sibir Novosibirsk, Bílí Tygři Liberec, Salavat Julajev Ufa, Torpedo Nižnyj Novgorod
První trenéři: pánové Tůma a Bartoš
Neoblíbený soupeř: Plzeň, Chabarovsk - KHL (kvůli vzdálenosti)
Zajímavost: první hattrick v extralize 21.11.2006 (Slavia Praha – Kladno 6:5)

Hokejová kariéra

Leoš Čermák

Leoš Čermák začínal kariéru na rybníku v Třebíči, kde se učil bruslit. „Zpočátku jsem bruslil na rybníku a potom na veřejném bruslení. S opravdovým hokejem jsem začal někdy v šesti, nebo sedmi letech, kdy mne táta, mimochodem hokejový fanatik, dovedl na zimní stadion v Třebíči,“ zavzpomínal kdysi při jednom z rozhovorů pro hokejové reportéry Leoš Čermák.

Leoš Čermák

Hokejovým domovem pro něj byla Horácká Slavia Třebíč až do jednadvaceti let, vyjma jedné sezóny v juniorské extralize ve Slavii Praha. Tam si ho vytáhl trenér Šindel, který ho znal z působení v Třebíči. Společně s Vladimírem Růžičkou poté Čermáka sledovali v první lize a zaujal je natolik, že mu otevřeli dveře do extraligové Slavie Praha.

Leoš Čermák

Od sezóny 2000/2001 tak působil třebíčský odchovanec v nejvyšší soutěži, hned v prvním ročníku odehrál 47 utkání s bilancí 11 branek a 13 asistencí, zahrál si i extraligové play-off (11Z, 2G+1A).

V následující sezóně 2001/2002 se mu ale nedařilo podle představ, a proto putoval po 32 zápasech (5G+6A) výměnou za Josefa Štrauba na hostování do Vítkovic. Tamější manažer František Černík měl o Leošovy služby zájem ještě za působení v Třebíči, s vedením Horácké Slavie se ale nedohodl.

Právě Vítkovice pak přinesly dosavadní největší úspěch pro důrazného útočníka – titul vicemistra extraligy. Týmu se dařilo, Čermák vstřelil v 17 utkáních základní části 7 branek a na 4 přihrál, v play-off si připsal pět důležitých branek. Vítkovice prohrály až ve finále se Spartou.

Čermák zaujal natolik, že si i přes zranění vysloužil pozvánku na přípravná reprezentační střetnutí před nadcházejícím mistrovstvím světa.

Leoš Čermák

V hokejovém ročníku 2002/2003 se vydal Čermák poprvé za ruským angažmá, kde hájil barvy Novosibirsku. Po sezóně se opět objevil v širším kádru české reprezentace před MS ve Finsku.

V následující sezóně 2003/2004 působil Čermák znovu ve Slavii Praha, stihl ale odehrát pouze 12 utkání (1G+3A) a byl vyměněn do Liberce (32Z, 9G+9A).

V sezóně 2004/2005 patřil k nejproduktivnějším hráčům Bílých Tygrů (43Z, 14G+11A), výborně hrál i v play-off (9Z, 3G+4A), bohužel ho v zápase semifinále s Pardubicemi zranil nešikovným faulem hokejkou protihráč Koukal a pro Leoše sezóna po vážném zranění oka skončila.

Leoš Čermák

Mluvilo se dokonce o předčasném konci kariéry, naštěstí se tak nestalo a extřebíčský forvard si mohl zahrát v následujícím ročníku 2005/2006 předtím než se vrátil do extraligového kolotoče i dva zápasy za mateřskou Horáckou Slavii (2G).

V dresu libereckých Bílých Tygrů se mu ale herně příliš nedařilo, a proto byl v průběhu sezóny 2006/2007 zapůjčen do Slavie Praha, kde hokejově ožil.

Leoš Čermák foto: Renáta Jínová, hcbilitygri.cz

V ročníku 2007/2008 už to byl zase ten starý známý Čermák, svůj účet zakončil se ziskem dvaceti vstřelených branek a devíti asistencí ve 40 zápasech. V play-off pak v roli kapitána přidal 7 branek a 4 asistence v 11 zápasech a stal se nejproduktivnějším hráčem Bílých Tygrů.

Po zásluze obdržel liberecký útočník pozvánku do národního týmu před blížícím se mistrovství světa v Kanadě. Ve dvou zápasech proti Švýcarsku nastřílel tři branky a zamotal hlavy reprezentačních trenérů. S týmem odcestoval dokonce do dějiště mistrovství světa, trenér Hadamczik dal nakonec ale přednost jiným útočníkům, a proto se vracel Čermák z Kanady předčasně domů.

Jeho výkony v dresu Bílých tygrů z Liberce i reprezentace mu přesto vynesly angažmá v ruském celku Salavat Julajev Ufa.

Tam stihl odehrát ale pouze ročník 2008/2009 (43Z, 9G+8A), pod novým trenérem Vjačeslavem Bykovem, který nemá rád Čechy, si už nezahrál.

A tak se přesunul společně s Michalem Mikeskou do Sibiru Novosibirsk, kde odehrál sezónu 2009/2010 se ziskem 13 branek a 14 asistencí v 51 zápasech.

Po sezóně měl Čermák namířeno do Kyjeva, ale ukrajinský tým doplatil na potíže se stadionem a start v KHL musel vzdát. Na ruské frontě ovšem třebíčský odchovanec zůstal, nový ročník strávil v celku Torpeda Nižnyj Novgorod.

Vinou zranění ale nebyla sezóna podle představ (39Z, 3G+6A), navíc Nižnyj Novgorod nesplnil požadavky vedení – nepostoupil do play-off.

Útočník se třiatřiceti starty v reprezentaci České republiky pak v polovině března prozradil, že by se už rád vrátil domů, nedlouho poté podepsal tříletou smlouvu v brněnské Kometě, kde se potkal s Romanem Eratem.

Leoš Čermák foto: Michal Eger, hc-kometa.cz

V dresu Komety se bil Leoš Čermák chvályhodně (52Z, 18G+15A; play-off 20Z, 5G+10A). Po základní části skončil o bod druhý v kanadském bodování klubu za Miroslavem Holcem, společně s ním byl zároveň nejlepším střelcem mužstva (18 branek).

V play-off se třebíčský odchovanec probojoval s Kometou Brno i Romanem Eratem až do finále extraligy, tam nestačili Jihomoravané na Nahodilovy Pardubice.

Leoš Čermák foto: Michal Eger, hc-kometa.cz

V dresu brněnské Komety se bil jako lev i v sezóně 2012/2013 (49Z, 9G+19A; play-out 5Z, 2G+1A), tým se od ledna ale střelecky trápil, klesal tabulkou a skončil dokonce i mimo desítku zaručující alespoň účast v předkole play-off. Po velkém úspěchu z předcházející sezóny následoval těžko předvídatelný pád.

Před sezónou 2013/14 byl Leoš Čermák jmenován novým kapitánem Komety. V průběhu hokejového ročníku sehrál jubilejní 500. utkání v extralize. Jeho bodový přísun v základní části byl 5 branek a 18 asistencí (43Z), což mu stačilo na třetí místo klubové produktivity. V play-off, ve kterém kráčel se svým týmem až do bojů o extraligový titul, zaznamenal v 18 duelech 1 branku a 3 gólové asistence. Po dvou letech vystoupala Kometa Brno znovu až těsně pod samotný vrchol, k titulu vicemistra extraligy.

Také v ročníku 2014/15 zastával odchovanec Horácké Slavie funkci kapitána brněnské Komety.

V posledním utkání sezóny si připsal jubilejní 600. start v extralize. Čermákova bodová bilance byla v základní části 9 branek a 8 asistencí (48Z), v play-off však Čermák úřadoval a se šesti body za dvě branky a čtyři asistence byl druhým nejproduktivnějším hráčem Brňanů.

Leoš Čermák foto: Michal Eger, hc-kometa.cz

Také následující, již třetí sezónu vedl brněnskou Kometu z pozice kapitána. V základní části vstřelil ve čtyřiceti duelech 10 branek a 7 dalších připravil, v play-off se díky dvěma trefám ve čtyřech duelech stal opět druhým nejproduktivnějším hráčem hokejistů z města pod Špilberkem.

V brněnských Hokejových hrách na začátku ledna roku 2016 nastoupil za Lužánkami společně s Burianem, Vondráčkem a Dočekalem ke dvojutkání pod otevřeným nebem. Utkání proti Spartě (hrané 8. 1. 2016; Čermák gól; Dočekal nenastoupil) přineslo nový divácký rekord českého a československého hokeje, 21 500 diváků (pozn. red.: divácký rekord na hokejovém utkání na území České republiky i bývalého Československa; dosavadní rekord ze sezóny 1962/63 čítal 19 000 fanoušků).

Leoš Čermák foto: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

V sezóně 2016/17 vedl již čtvrtou sezónu brněnskou Kometu z pozice kapitána. V základní části vstřelil v padesáti duelech 11 branek a 12 dalších připravil, ve vítězném play-off, na jehož konci zvedl nad hlavu Masarykův pohár, si připsal dvě gólové asistence.

Pátý ročník s "C" na dresu Komety okořenil obhajobou mistrovského titulu. Příkladný lídr v kabině i na ledě táhl Brno další spanilou jízdou v play-off, při cestě za titulem ztratila Kometa jen dva zápasy. Čermák byl produktivnější než loni, připsal si branku a pět asistencí.

Jako už po několikáté poté prodloužil v Kometě spolupráci o další rok. K obhajobě titulu to však už v sezóně 2018/19 nestačilo - Kometa skončila v semifinále, když ztroskotala po vyrovnaných zápasech na Liberci (2:4 na zápasy).

Po sezóně uzavřel Leoš Čermák aktivní hráčskou kariéru. V nejvyšší soutěži odehrál celkově 824 zápasů, získal v nich 403 kanadských bodů (195G+208A).

Leoš Čermák foto: Vladimír Jína, hcbilitygri.cz

Úspěchy

2001/2002 – titul vicemistra extraligy s týmem HC Vítkovice
2002 – účast na Karjala Cupu
2006 – účast na Channel One Cupu
2007 – účast na LG Hockey Games
2007 – účast na Karjala Cupu
2007 – účast na Channel One Cupu
2007/2008 – vítěz kanadského bodování klubu HC Bílí Tygři Liberec
2008 – blízko k účasti na MS v Kanadě
2008 – účast na Česká pojišťovna Cupu
2008 – účast na Karjala Cupu
2008 – účast na Channel One Cupu
2009 – účast na LG Hockey Games
2011/2012 – titul vicemistra extraligy s týmem HC Kometa Brno
2013/2014 – titul vicemistra extraligy s týmem HC Kometa Brno
2016/2017 – mistr české extraligy s týmem HC Kometa Brno
2017/2018 – mistr české extraligy s týmem HC Kometa Brno

Statistiky

Sezóna   Klub                                   Z   G   A   B  TM
1997-98  SK Horácká Slavia Třebíč (1.liga)      7   0   0   0    0
1998-99  SK Horácká Slavia Třebíč (1.liga)     47  17  11  28  116
1999-00  SK Horácká Slavia Třebíč (1.liga)     33  12  15  27   52
         SK Horácká Slavia Třebíč (1.liga,p-o)  5   3   2   5    6
2000-01  HC Slavia Praha (E)                   47  11  13  24   40
         HC Slavia Praha (E,p-o)               11   2   1   3   49
2001-02  HC Slavia Praha (E)                   32   5   6  11   63
         HC Vítkovice (E)                      14   7   4  11   39
         HC Vítkovice (E,p-o)                  13   5   1   6   14
2002-03  Sibir Novosibirsk (RUS1)              47  12   8  20  105
2003-04  HC Slavia Praha (E)                   12   1   3   4   14
         HC Bílí Tygři Liberec (E)             32   9   9  18   72
2004-05  HC Bílí Tygři Liberec (E)             44  14  13  27   80
         HC Bílí tygři Liberec (E,p-o)          9   3   4   7   10
2005-06  HC Bílí Tygři Liberec (E)             29   6   9  15   56
         HC Bílí Tygři Liberec (E,p-o)          5   0   0   0    8
         SK Horácká Slavia Třebíč (1.liga)      2   2   0   2    0
2006-07  HC Bílí Tygři Liberec (E)             24   8   7  15   48
         HC Slavia Praha (E)                   22   7   7  14   34
         HC Bílí Tygři Liberec (E,p-o)          8   1   2   3   12
2007-08  HC Bílí Tygři Liberec (E)             40  20   9  29   85
         HC Bílí Tygři Liberec (E,p-o)         11   7   4  11   12
2008-09  Salavat Yulayev Ufa (KHL)             43   9   8  17   89
         Salavat Yulayev Ufa (KHL,p-o)          3   0   0   0    0
2009-10  Sibir Novosibirsk (KHL)               51  13  14  27  114
2010-11  Torpedo Nižnyj Novgorod (KHL)         39   3   6   9   54
2011-12  HC Kometa Brno (E)                    52  18  15  33   84
         HC Kometa Brno (E,p-o)                20   5  10  15   50
2012-13  HC Kometa Brno (E)                    49   9  19  28   88
         HC Kometa Brno (E,p-out)               5   2   1   3   10
2013-14  HC Kometa Brno (E)                    43   5  18  23   74
         HC Kometa Brno (E,p-o)                18   1   3   4   18
2014-15  HC Kometa Brno (E)                    48   9   8  17  114
         HC Kometa Brno (E,p-o)                12   2   4   6   20
2015-16  HC Kometa Brno (E)                    40  10   7  17   64
         HC Kometa Brno (E,p-o)                 4   2   0   2   20
2016-17  HC Kometa Brno (E)                    50  11  12  23   83
         HC Kometa Brno (E,p-o)                12   0   2   2   10
2017-18  HC Kometa Brno (E)                    44   6   4  10   22
         HC Kometa Brno (E,p-o)                14   1   5   6   22
2018-19  HC Kometa Brno (E)                    50   8   8  16   66
         HC Kometa Brno (E,p-o)                10   0   0   0    8

Celkem   Nejvyšší soutěž ČR                   824 195 208 403 1389


Mezinárodní scéna
2001-02  příp.                                  3   0   0   0   4
2006-07  příp. + EHT                            6   0   0   0   8
2007-08  příp. + EHT                           10   6   3   9   4
2008-09  příp. + EHT                           14   4   6  10  28

Celkem   Reprezentace ČR		       33  10   9  19  44