Menu +

Miroslav Sláma, mistr světa z roku 1947, stříbrný olympionik z roku 1948

Miroslav Sláma

Autor: Michal Martoch, foto: sekretariát SK Horácká Slavia Třebíč, Pavel Navrkal - Hoši, děkujeme... (Akcent, Třebíč 2003) a Třebíčáci se lvíčkem na prsou. Miroslav Sláma (Třebíčský zpravodaj, 2/2012, s. 21)

Miroslav Sláma patřil do zlaté poválečné generace, která získala pro Československo v roce 1947 na pražské Štvanici historicky první titul mistrů světa a v roce 1948 pak přidala olympijské stříbro. Reprezentační obránce začínal s hokejem v DSK Třebíč. Během 2. světové války přestoupil do klubu I. ČLTK Praha.

Ke konci války byl vězněn v koncentračním táboře Terezín (až do osvobození 8. května 1945 Rudou armádou). Po válce dokončil studia na právech a získal titul doktor práv. V prosinci roku 1948 se zúčastnil s týmem LTC Spenglerova poháru. Domů se již nevrátil a zůstal ve Švýcarsku, kde se věnoval hokeji plných pět let, jako hráč i trenér. V roce 1953 se přestěhoval do USA.

Základní informace

Jméno: Miroslav Sláma
Akademický titul: JUDr. Miroslav Sláma
Přezdívka: Muky
Životní data: 3. srpna 1917 v Třebíči – 30. listopadu 2008 v Thousand Oaks (Kalifornie, USA)
Pozice: střední útočník, v reprezentaci obránce

Hokejová kariéra

Miroslav Sláma začínal stejně jako Vladimír Bouzek na rybníku Kuchyňka. Už tam sváděli oba budoucí členové zlaté poválečné generace první souboje o puk, dělily je jen tři roky (pozn. red.: Bouzek byl o tři roky mladší). Oba se pak stali středními útočníky, každý ale v jiném klubu. Bouzek v Horácké Slavii, Sláma v týmu DSK Třebíč (pozn. red.: Dělnický SK). Ve společném dresu se potkali až v roce 1947, v tom národním…

Hokejový tým DSK Třebíč v sezóně 1933/34, mistr župy. Čtvrtým stojícím zprava je Miroslav Sláma.

Po maturitě na třebíčském gymnáziu zvolil Miroslav Sláma studium práv na Karlově univerzitě. Krátkou dobu hrál za „B“ tým pražského klubu LTC, v sezóně 1937/38 znovu oblékl dres DSK, jenž té zimy hrál v lize. Poté zakotvil v Hokejovém odboru Vysokoškolského sportu (pozn. red.: HOVSu). S týmem dokonce vyhrál v Norsku titul akademického mistra světa. Po uzavření českých vysokých škol v listopadu 1939 vzal za své i HOVS. Mužstvo dokončilo sezónu pod krycím názvem HO Karlín, poté bylo rozpuštěno. Sláma si našel nové působiště, klub I. ČLTK Praha.

Miroslav Sláma ještě v dresu DSK.

V té době už patřil mezi velké postavy domácí ligy, což potvrdilo v roce 1939 periodikum České slovo: „Podobně jako Zábrodský i Sláma ukázal, že je dalším centrforvardem, který kdykoli může nahradit Malečka. Vyniká zejména houževnatostí a neobyčejně účelnou hrou.“

Roku 1941 pražský klub I. ČLTK zvítězil v lize (pozn red.: když porazil 2:1 LTC) a Miroslav Sláma se navíc stal s devíti brankami králem ligových střelců. Tehdy se hrálo za zimu pouhých pět zápasů, neboť v soutěži působilo šest klubů a ty se střetly pouze jedenkrát.

V dalších letech skončil pražský tým vždy druhý, Sláma hrával i nadále v útoku na postu centra. Často nastupoval v útoku s Kobranovem a Drobným. Po opětovném otevření českých vysokých škol třebíčský odchovanec dokončil studium práv.

Reprezentace

O výtečného bruslaře a technika se začali zajímat stavitelé národního mužstva už na počátku války, možnost obléci národní dres se naskytla Slámovi ale až po jejím skončení (pozn. red.: v době války byly znemožněny mezinárodní konfrontace; pravidelně se hrály zápasy Čechy – Morava, hráči byli rozděleni dle klubové příslušnosti, Moravan Sláma tak hrával za Čechy). V listopadu roku 1946 byl poprvé pozván k oficiálnímu mezistátnímu utkání proti Švýcarsku a pro jeho obranářské schopnosti nastoupil na postu obránce. Legendární trenér Mike „Matěj“ Buckna měl totiž na výběr dostatek skvělých útočníků, zato hráči pro defenzívu chyběli.

Mistři světa z roku 1947, na fotografii nechybí ani Miroslav Sláma (třetí stojící zleva).

Ve zkoušce obstál hbitý Sláma na výbornou, a proto měl místo v reprezentaci jisté. Jeho prvním partnerem v národním dresu byl Vilibald Šťovík, později pak Josef Trousílek. Na slavném pražském světovém šampionátu v únoru 1947 nevynechal ani jedno utkání, v obranné dvojici s ním nastupoval František Pácalt.

Nejlépe se ale Slámovi hrálo s Oldřichem Zábrodským, se kterým zářil v roce 1948 na zimních olympijských hrách ve Svatém Mořici. Legendární obranná dvojice měla lví podíl na zisku stříbrné medaile i díky bezbrankové remíze s vysoce favorizovanou Kanadou, navíc si bývalý útočník vylepšil renomé pěti góly.

Emigrace

V létě roku 1948 přestoupil Miroslav Sláma do Vítkovic, neboť mu nabídli místo přednosty právního oddělení Vítkovických železáren. Na sklonku roku si ho vypůjčil pražský LTC k zájezdu do Davosu na Spenglerův pohár. Všem hráčům byla tehdy nabídnuta emigrace, Miroslav Sláma se rozhodl ve Švýcarsku zůstat (pozn. red.: doma by ho čekaly pravděpodobně stejně jako Bohumila Modrého roky v uranovém lágru). Hokejovou scénu tak de facto opustil v pouhých jednatřiceti letech.

Ve Švýcarsku se věnoval Sláma hokeji ještě pět let (pozn. red.: jako hráč i trenér), v roce 1953 se přestěhoval do USA, kde získal magisterský titul z knihovnictví na univerzitě v Denveru. V roce 1966 se stal hlavním správcem knihovny Moorpark Junior College, do důchodu odešel v roce 1980. Zemřel 30. listopadu roku 2008 v Kalifornii.

Miroslav SlámaMiroslav Sláma (zleva vlevo) na střídačce světového šampionátu.

Statistiky

V REPREZENTACI
mistr světa 1947, stříbrný olympionik 1948
mistr Evropy 1947 a 1948
necelé 3 sezony, 26 utkání
9 gólů (z toho 8 ve světových soutěžích)
poprvé: Švýcarsko 12:3, Praha 13. 11. 1946
naposledy: Švýcarsko 9:1, Praha 9. 12. 1948
první gól: Polsko 12:0, MS, Praha 19. 2. 1948
poslední gól: Švýcarsko 9:1, Praha 9. 12. 1948

V LIZE
mistrovský titul 1941, 8 sezon
37 zápasů, 20 gólů

Zdroj: Miloslav Jenšík: Třebíčáci se lvíčkem na prsou. Miroslav Sláma. In: Třebíčský zpravodaj, 2/2012, s. 21.