Miroslav Sláma, mistr světa z roku 1947, stříbrný olympionik z roku 1948
Autor: Michal Martoch, foto: sekretariát SK Horácká Slavia Třebíč, Pavel Navrkal - Hoši, děkujeme... (Akcent, Třebíč 2003) a Třebíčáci se lvíčkem na prsou. Miroslav Sláma (Třebíčský zpravodaj, 2/2012, s. 21)
Miroslav Sláma patřil do zlaté poválečné generace, která získala pro Československo v roce 1947 na pražské Štvanici historicky první titul mistrů světa a v roce 1948 pak přidala olympijské stříbro. Reprezentační obránce začínal s hokejem v DSK Třebíč. Během 2. světové války přestoupil do klubu I. ČLTK Praha.
Ke konci války byl vězněn v koncentračním táboře Terezín (až do osvobození 8. května 1945 Rudou armádou). Po válce dokončil studia na právech a získal titul doktor práv. V prosinci roku 1948 se zúčastnil s týmem LTC Spenglerova poháru. Domů se již nevrátil a zůstal ve Švýcarsku, kde se věnoval hokeji plných pět let, jako hráč i trenér. V roce 1953 se přestěhoval do USA.
Základní informace
Jméno: | Miroslav Sláma |
Akademický titul: | JUDr. Miroslav Sláma |
Přezdívka: | Muky |
Životní data: | 3. srpna 1917 v Třebíči – 30. listopadu 2008 v Thousand Oaks (Kalifornie, USA) |
Pozice: | střední útočník, v reprezentaci obránce |
Hokejová kariéra
Miroslav Sláma začínal stejně jako Vladimír Bouzek na rybníku Kuchyňka. Už tam sváděli oba budoucí členové zlaté poválečné generace první souboje o puk, dělily je jen tři roky (pozn. red.: Bouzek byl o tři roky mladší). Oba se pak stali středními útočníky, každý ale v jiném klubu. Bouzek v Horácké Slavii, Sláma v týmu DSK Třebíč (pozn. red.: Dělnický SK). Ve společném dresu se potkali až v roce 1947, v tom národním…
Po maturitě na třebíčském gymnáziu zvolil Miroslav Sláma studium práv na Karlově univerzitě. Krátkou dobu hrál za „B“ tým pražského klubu LTC, v sezóně 1937/38 znovu oblékl dres DSK, jenž té zimy hrál v lize. Poté zakotvil v Hokejovém odboru Vysokoškolského sportu (pozn. red.: HOVSu). S týmem dokonce vyhrál v Norsku titul akademického mistra světa. Po uzavření českých vysokých škol v listopadu 1939 vzal za své i HOVS. Mužstvo dokončilo sezónu pod krycím názvem HO Karlín, poté bylo rozpuštěno. Sláma si našel nové působiště, klub I. ČLTK Praha.
V té době už patřil mezi velké postavy domácí ligy, což potvrdilo v roce 1939 periodikum České slovo: „Podobně jako Zábrodský i Sláma ukázal, že je dalším centrforvardem, který kdykoli může nahradit Malečka. Vyniká zejména houževnatostí a neobyčejně účelnou hrou.“
Roku 1941 pražský klub I. ČLTK zvítězil v lize (pozn red.: když porazil 2:1 LTC) a Miroslav Sláma se navíc stal s devíti brankami králem ligových střelců. Tehdy se hrálo za zimu pouhých pět zápasů, neboť v soutěži působilo šest klubů a ty se střetly pouze jedenkrát.
V dalších letech skončil pražský tým vždy druhý, Sláma hrával i nadále v útoku na postu centra. Často nastupoval v útoku s Kobranovem a Drobným. Po opětovném otevření českých vysokých škol třebíčský odchovanec dokončil studium práv.
Reprezentace
O výtečného bruslaře a technika se začali zajímat stavitelé národního mužstva už na počátku války, možnost obléci národní dres se naskytla Slámovi ale až po jejím skončení (pozn. red.: v době války byly znemožněny mezinárodní konfrontace; pravidelně se hrály zápasy Čechy – Morava, hráči byli rozděleni dle klubové příslušnosti, Moravan Sláma tak hrával za Čechy). V listopadu roku 1946 byl poprvé pozván k oficiálnímu mezistátnímu utkání proti Švýcarsku a pro jeho obranářské schopnosti nastoupil na postu obránce. Legendární trenér Mike „Matěj“ Buckna měl totiž na výběr dostatek skvělých útočníků, zato hráči pro defenzívu chyběli.
Ve zkoušce obstál hbitý Sláma na výbornou, a proto měl místo v reprezentaci jisté. Jeho prvním partnerem v národním dresu byl Vilibald Šťovík, později pak Josef Trousílek. Na slavném pražském světovém šampionátu v únoru 1947 nevynechal ani jedno utkání, v obranné dvojici s ním nastupoval František Pácalt.
Nejlépe se ale Slámovi hrálo s Oldřichem Zábrodským, se kterým zářil v roce 1948 na zimních olympijských hrách ve Svatém Mořici. Legendární obranná dvojice měla lví podíl na zisku stříbrné medaile i díky bezbrankové remíze s vysoce favorizovanou Kanadou, navíc si bývalý útočník vylepšil renomé pěti góly.
Emigrace
V létě roku 1948 přestoupil Miroslav Sláma do Vítkovic, neboť mu nabídli místo přednosty právního oddělení Vítkovických železáren. Na sklonku roku si ho vypůjčil pražský LTC k zájezdu do Davosu na Spenglerův pohár. Všem hráčům byla tehdy nabídnuta emigrace, Miroslav Sláma se rozhodl ve Švýcarsku zůstat (pozn. red.: doma by ho čekaly pravděpodobně stejně jako Bohumila Modrého roky v uranovém lágru). Hokejovou scénu tak de facto opustil v pouhých jednatřiceti letech.
Ve Švýcarsku se věnoval Sláma hokeji ještě pět let (pozn. red.: jako hráč i trenér), v roce 1953 se přestěhoval do USA, kde získal magisterský titul z knihovnictví na univerzitě v Denveru. V roce 1966 se stal hlavním správcem knihovny Moorpark Junior College, do důchodu odešel v roce 1980. Zemřel 30. listopadu roku 2008 v Kalifornii.
Statistiky
V REPREZENTACI
mistr světa 1947, stříbrný olympionik 1948
mistr Evropy 1947 a 1948
necelé 3 sezony, 26 utkání
9 gólů (z toho 8 ve světových soutěžích)
poprvé: Švýcarsko 12:3, Praha 13. 11. 1946
naposledy: Švýcarsko 9:1, Praha 9. 12. 1948
první gól: Polsko 12:0, MS, Praha 19. 2. 1948
poslední gól: Švýcarsko 9:1, Praha 9. 12. 1948
V LIZE
mistrovský titul 1941, 8 sezon
37 zápasů, 20 gólů
Zdroj: Miloslav Jenšík: Třebíčáci se lvíčkem na prsou. Miroslav Sláma. In: Třebíčský zpravodaj, 2/2012, s. 21.