Menu +

Chyběla vyrovnanost výkonů a delší šňůra výher, lituje Martin Sobotka a Jaroslav Barvíř

Rozhovory
T ř e b í č - Hokejistům Horácké Slavie se nepovedlo probojovat do elitní osmičky a do bojů play-off nezasáhnou. Z tohoto pohledu tedy sezóna skončila neúspěchem. Přesto lze najít pozitiva, a to hlavně na herním projevu mužstva v domácích zápasech. Vždyť na Zimním stadionu města Třebíče – KHNP ARENĚ viděli diváci dvacet vítězství a jen osm porážek. Tým na domácím ledě předváděl výborný celoplošný a dravý hokej, čímž dělal problémy i největším favoritům. “Do play–off jsme neprošli hlavně kvůli nevyrovnaným výkonům,“ vidí hlavní příčinu toho, že Třebíč už podruhé za sebou chybí mezi elitními osmi týmy Chance ligy, hlavní trenér Martin Sobotka.
Sdílejte článek
 

Sezóna pro Horáckou Slavii, tedy pro tým mužů už skončila. Jaké je její hodnocení očima trenéra?

Týmový cíl jsme nesplnili, ale větší a podrobnější analýzu si teprve budeme dělat. Jednoznačné je, že tým play-off neudělal a nesplnil tak daný úkol. V průběhu sezóny jsme ale viděli i pozitivní věci, na kterých se dá stavět. Po minulé sezóně, kdy skončili David Dolníček a Roman Erat, jsme museli hledat nové lídry týmu. To byl úkol, který před námi stál už před startem nového ročníku Chance ligy. Museli jsme vybrat nového kapitána a tady musím říct, že toho se velmi dobře zhostil Václav Čejka, který prostředí v Třebíči zná nejdýl. Našli jsme i už zmiňované nové lídry týmu – opírali jsme se o hráče, jako je Michal Vodný, Silvester Kusko, Adam Raška a Lukáš Nedvídek. Tihle kluci se ale nestali lídry ze dne na den. Čím víc sezóna plynula, tím víc si uvědomovali svou roli a s nimi se zvedal i celý tým. Aby se však staly opravdovými lídry v pravém slova smyslu, tak budou muset v dobrých výkonech pokračovat i v dalších sezónách a budou muset svou výkonnost potvrzovat.

Sezóna byla velmi úspěšná co se týká přesilových her, byli jste na čele v jejich využívání.

Ano, i tam jsme našli vhodné typy hráčů a je to další pozitivum této sezóny. Přesilové hry a jejich využití jsme měli nejlepší ze všech týmů. Oslabení máme dlouhodobě dobrá, jejich úspěšnost je podobná už několik sezón. To jsou drobná pozitiva sezóny. Diváci myslím viděli i slušné zápasy, ať už s Českými Budějovicemi, oba domácí zápasy se Vsetínem nebo vrchol sezóny a utkání s Kladnem s Jaromírem Jágrem a Tomášem Plekancem v sestavě. To byla utkání, která se divákům musela líbit.

Pracovali jste i na tom, aby hráči navázali na herní styl z minulých sezón? Letos byl v domácích utkáních herní projev asi nejlepší ze všech tří sezón, v nichž jste s Jaroslavem Barvířem u týmu.

Snažili jsme se o herní styl s dobrým bruslením a dobrým pohybem. To si myslím, že se nám celkem podařilo.

Problémy nebyly ani na postu brankářů...

Ano, to je pravda. Ať už chytali Lukáš Dostál nebo Karel Vejmelka, či potom i Dominik Svoboda s Pavlem Jekelem, tak tam nebyl vůbec žádný problém. V obranných řadách jsme v sezóně postupně získávali kvalitu, když přišli Lukáš Forman a Šimon Szathmary. Na začátku nám kvůli zranění chyběl Vladimír Brož. To byly výborné posily hlavně do přesilových her a celkového zkvalitnění obrany. Během sezóny přišli do útoku i Matěj Psota a Tomáš Havránek, což bylo také oživení hry dopředu. Ač sezóna skončila neúspěchem, tak toto jsou pozitiva, na kterých se dá stavět do budoucna.

Proč tedy podle Vás nepřišel ten kýžený postup do play-off?

Působilo zde i mnoho mladých hráčů a s tím přišla i nevyrovnanost výkonů mužstva. U mladých hráčů se často stává, že ještě nedokáží udržet delší dobu stálou vysokou výkonnost, takže pak přišly zápasy, které nás teď mrzí. Mohu jmenovat třeba porážku v Kadani nebo Benátkách, navíc přišly ztráty některých zápasů v jejich samém závěru, kde jsme také pár bodů poztráceli a museli jsme je získávat až v prodlouženích nebo nájezdech. Chyběla nám nějaká delší šňůra výher. Pořád jsme se pohybovali pod tou osmičkou a nedokázali jsme udělat větší bodovou šňůru, která by nás do vytoužené osmičky posunula. Jedním dechem ale musím říct, že mnoho mladých hráčů se letos výrazně zlepšilo. Ať už to byl třeba Vojta Střondala, Robert Havlát, který vlastně začínal víceméně v Moravských Budějovicích a teď v závěru sezóny si skvělým tréninkovým přístupem vybojoval post v první formaci. Nerad bych na někoho zapomněl, ale výkonnostní růst předvedl třeba i Matěj Novák, Jan Süss, Dalimil Mikyska, Radim Ferda, Tadeáš Král a další hráči.

V pozápasových hodnoceních od vás trenérů dost často zaznívalo slovo disciplina. Můžete upřesnit, kam to mířilo a co tím přesněji bylo myšleno?

Někdy to bylo kvůli zbytečným vyloučením, ale spíše to mířilo na herní disciplinu týmu, kdy jsme některé branky inkasovali po opravdu školáckých chybách. Díky tomu jsme některé zápasy nezvládli. Vše vychází právě z už zmiňovaného dobrého pohybu hráčů. Když máte dobrý pohyb, nemusíte faulovat a naopak musí faulovat soupeř. Potýkali jsme se i se ztrátami kotouče, což ale nesouvisí s disciplinou, ale spíš ze zodpovědností vůči týmu.

Zase jste letos posunuli do extraligy některé hráče, což je důkaz toho, že se tady s mladými hráči pracuje dobře. Nicméně jejich odchod je pak komplikací pro vás trenéry. Třeba Adam Raška v přesilových hrách hodně chyběl a jejich úspěšnost v závěru sezóny nebyla už tak vynikající.

Každý odchod je samozřejmě určitou komplikací, ale mladí hráči do Chance ligy jdou s tím, že se chtějí vyhrát a posunout výš, tak to prostě je. O jejich kvalitních výkonech se samozřejmě v extralize ví. Adamovi přišla nabídka jako prvnímu a on ji přijal. Dalším hráčem byl Silvester Kusko, který tady za tři roky odvedl stabilní výkony a udělal výkonnostní posun. A jen svou vlastní pracovitostí se pak mohl posunout do extraligy. Pobyt tady v Třebíči mu jednoznačně prospěl a díky tomu, že tady dobře pracoval, se mohl posunout do Komety. To by měl být úkol týmů v Chance lize. Šance pak přišla i pro Lukáše Nedvídka, který si vydobyl místo v Hradci Králové. My musíme počítat a kalkulovat s tím, že pokud u nás mladý hráč bude podávat dobré a stabilní výkony, přijde i zájem a nabídka z extraligy.

Ovšem z pohledu fanouška to bylo oslabení týmu, což se asi i promítlo do návštěvnosti některých zápasů. Návštěvnost i přesto, že hra týmu byla v domácích utkáních dobrá, asi nebyla taková, jakou by si tým a předváděná hra zasloužily.

Tohle je pro mě těžké hodnotit. Do hlav fanoušků nevidím. Myslím si však, že i přes to, že odešli Adam Raška a Silvester Kusko, tak tady bylo dost kvalitních dalších hráčů a bylo se na co dívat.

Ano ale také je Chance liga rok od roku kvalitnější a vyrovnanější. Je to vidět nejen na jménech hráčů, kteří v ní nastupují, ale třeba i na jejím složení. Byl postup do play-off tedy zase o něco těžší něž loni?

Je to tak. Před sezónou jsme si s Jardou Barvířem dělali takový náhled. Před očima jsme měli první čtyřku, před kterou jsme mohli skončit snad jen v nějakých snách. To jsou Jihlava, České Budějovice, Vsetín a Kladno. Tahle čtyřka potvrdila svou dominanci v dlouhodobé části soutěže. Pak následovaly celky jako Prostějov a Přerov, což už je šest týmů, které měly kádry na to, aby v play-off nechyběly. Říkali jsme si, že o to sedmé a osmé místo, což byl náš malý sen, bychom měli bojovat my společně s týmy jako byl Havířov, Slavia Praha, Poruba, Litoměřice nebo třeba Frýdek–Místek. Nepovedlo se to, ale hokejový život tím nekončí. Přijdou další sezóny a já věřím, že v té příští už Třebíč v osmičce chybět nebude.

V příští sezóně 2019 – 2020 je zrušena baráž o extraligu, což znamená, že bude dostatek termínů třeba i pro předkolo play-off. Jak se díváte Vy osobně na tuto změnu?

Je to určitě krok správným směrem. Vždyť sedmi klubům v Chance lize právě kvůli nedostatku termínů končí sezóna 26. února. Přitom my třeba máme spoustu kluků ve věku osmnáct až dvacet dva let. A pro ně už nezbývá bohužel nic jiného, než jen trénovat nebo se na hokej dívat jen z hlediště, což je velká škoda. Určitě by bylo dobré, kdyby i pro tyhle hráče byla soutěž dlouhá aspoň do konce března nebo do poloviny dubna. Pro mladé hráče je třeba, aby hráli co nejvíc, samotný trénink jim nikdy nedá to, co zápasy, které letos už většina z nich mít nebude.

Už jste to částečně naznačil, přesto přibližte jaký program teď hráče čeká.

Matěj Novák ještě splňuje kritérium juniora, takže se přesouvá do juniorky Komety Brno, Pavel Jekel bude v Kometě plnit roli třetího brankáře. Lukáš Forman a Tomáš Havránek se vrací do Karlových Varů, Karel Nedbal pak do Pardubic. Pro Kometu jsou pak pro zbytek sezóny k dispozici Šimon Szathmary, Petr Kratochvíl, Tadeáš Král a Robert Havlát.

Máte už nějaké náznaky o tom, jaká bude budoucnost trenérské dvojice Martin Sobotka – Jaroslav Barvíř na střídačce Horácké Slavie?

Zatím jsme se o tom nebavili, sezóna ještě neskončila. Já jsem se do Třebíče dostal díky nabídce od pana Zábranského, kterému chci poděkovat za šanci pracovat u týmu naší druhé nejvyšší soutěže. Díky spolupráci Horácké Slavie Třebíč s Kometou Brno tady mohu být a dokud sezóna úplně neskončí, je předčasné toto řešit.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho štěstí v dalších sezónách.

Podobné články

Rozhovory

David Dolníček hodnotí dosavadní průběh sezony

29.12.2020
Rozhovory

Hraje ve vánočních ponožkách. Hezké, že? směje se Matěj Psota. Kdo mu leze do zelí?

21.12.2020
Rozhovory

V Ústí jsem nebyl tři čtvrtě roku, tak ty brány musel někdo vyčistit, směje se střelec Krliš

02.12.2020