Menu +

Jakub Žiška: První liga se bez podpory města hrát nedá

Rozhovory
B R N O - Po pěti letech v dresu Horácké Slavie se rozhodl Jakub Žiška ukončit svoji aktivní hokejovou kariéru. Vystudovaný právník se rozhodl naplno se věnovat své profesi a brusle pověsit nadobro na hřebík. Zajímá Vás, proč už tak brzy zanechal hokejové kariéry, na co z hokejového prostředí nejraději vzpomíná, nebo co říká na současné problémy třebíčského klubu? Potom si přečtěte následující rozhovor.
Doplněna fotografie.
Sdílejte článek
 
Jakube, jaké byly důvody k ukončení Tvé kariéry?

"Důvod byl zcela jasný, začal jsem pracovat v oboru, který jsem vystudoval a jelikož to nešlo skloubit s prvoligovým hokejem, tak jsem se musel rozhodnout. A mé rozhodnutí je už jasné."

Na jakou část své kariéry vzpomínáš nejraději a na kterou by jsi nejraději zapoměl?

"Nejraději vzpomínám na působení v Třebíči. Jednak jsem tam působil pěl let, což je vlastně polovina mé kariéry a jednak se tam sešla výborná parta kluků. Proto byly pro mě zápasy i tréninky velkou zábavou. Nejhorší byly asi začátky v seniorském hokeji, kdy se mi zas tak nedařilo."

Dokázal by jsi nějak zhodnotit své působení v Třebíči?

"Já šel do Třebíče za zaměstnáním. Postupem doby se z toho však stala srdeční záležitost, začal jsem si tam připadat jako v domácím klubu a dalo mi to vztah vůbec k třebíčskému hokeji a k celému městu."

Ještě v nedávné době se v prní lize proháněl po ledě jeden z nejúspěšnějších útoků Kaňka - Žiška - Holý, jak na Michala s Robertem vzpomínáš?

"Na ně vzpomínám úplně nejraději. Od prvního okamžiku, co jsme spolu začali hrát, tak bylo vidět, že nám to spolu sedlo. Teď se nechci vychloubat, ale myslím si, že když jsme hráli spolu, tak jsme jako útok patřili k tomu lepšímu v první lize."

V minulé sezoně jsi dal poslední branku v posledním zápase sezony v Opavě, jak dlouho na ni budeš vzpomínat?

"Tenhle gól si budu určitě dlouho pamatovat. Byl to poslední gól mé kariéry a zůstane ve vzpomínkách nejspíš natrvalo."

Aktivní kariéru jsi však ukončil docela brzy, neuvažoval jsi o tom, že se k hokeji ještě v budoucnu vrátíš? Třeba ve funkci manažera nebo trenéra?

"Přeci jen si myslím, že to zas tak brzy nebylo. Už je mi 31 a já jsem chtěl skončit v té době, abych nebyl na ledě trpěný. Pro mě bylo lepší skončit teď, než abych hrál jen pro zásluhy, to jsem opravdu nechtěl."

Horácká Slavia se momentálně nachází ve špatné finanční situaci, myslíš si, že se tomuto faktu dalo nějak předejít?

"Obávám se, že nedalo. Region Třebíče je velice chudý, kousek je Jihlava, pak Znojmo. Zde je však zásadní, že klub v Třebíči by mělo více podporovat město. Bez podpory města takovéto kluby nemohou absolutně přežít. Oni mohou hrát důstojnou roli ve druhé lize. Jisté je, že partneři klubu ho nemohou táhnout pět, deset let a v klubech, jako je i Třebíč musí mít hlavní slovo město, tak, jak je to i v jiných klubech. Podívejme se třeba na Jihlavu, tam město koupilo také zimní stadion a nepřijde jim to jako špatná investice."


Jakub Žiška v klubku spoluhráčů jen pár okamžiků před vhozením prvního buly posledního utkání sezóny 2004/05 v Opavě. Tušil Jakub již tenkrát, že je to poslední utkání jeho kariéry?

Je tedy jasné, že jsi zastáncem toho, aby město do klubu v Třebíči vstoupilo. "Ano, to zajisté. A na druhou stranu si musíme uvědomit, že hokej je v Třebíči sport, který jako jediný za něco stojí a je také výkladní skříní Třebíče. Židovská čtvrť a hokej, to jsou dvě vizitky města. Peníze, které by město do hokeje dalo se zákonitě musí vrátit v jiných podobách. Ona už myslím ani žádná jiná cesta nevede, než, že město do hokeje musí v budoucnu vstoupit."

V současné době se také hovořilo o poloprofesionalitě první ligy, byl by to podle Tebe krok zpět nebo naopak dopředu?

"Rozhodně by to uškodilo celému hokeji. Hráči by začali chodit do práce, ubylo by tréninkových dávek, zápasů a plno kluků by se už ani z první ligy nemuselo do extraligy dostat. Tím pádem by se samozřejmě dost snížila úroveň první ligy. Dle mého názoru by jí to jenom uškodilo."

Na webových stránkách Horácké Slavie volili čtenáři Tvého nástupce, nejvíce hlasů získal Bedřich Ščerban a Jirka Oliva, koho by jsi nejraději viděl na místě kapitána Ty?

"Viděl jsem tu anketu, ale přiznám se, že jsem nehlasoval.Svůj tip neprozradím, ale určitě by to měl být někdo zkušený a starší. Jen řeknu, že v nominovaných byl můj tip také."

V poslední otázce by Ti chtěl fanklub Horácké Slavie poděkovat za práci, kterou jsi v Třebíči odvedl, popřát Ti hodně zdraví a štěstí a zda Tě budou moci fanoušci vidět alespoň v ochozech?

"V první řadě bych chtěl fanklubu poděkovat. Už jsem o tom mluvil na začátku, že jsem si k Třebíči vytvořil hodně vřelý vztah. Pokud se bude v Třebíči hrát první liga a já věřím, že se tam důstojně hrát bude, tak slibuji, že mě tam bude vidět pravidelně."

Za rozhovor poděkoval a hodně štěstí popřál Mirek Šafránek

Podobné články

Rozhovory

David Dolníček hodnotí dosavadní průběh sezony

29.12.2020
Rozhovory

Hraje ve vánočních ponožkách. Hezké, že? směje se Matěj Psota. Kdo mu leze do zelí?

21.12.2020
Rozhovory

V Ústí jsem nebyl tři čtvrtě roku, tak ty brány musel někdo vyčistit, směje se střelec Krliš

02.12.2020