Kolotoč zápasů pokračuje. V pondělí zajíždí Bílé hvězdy do Chomutova

Pozvánky na zápas
T ř e b í č - V pondělí nás čeká třetí kolo letošního ročníku Chance ligy. HST zamíří v jeho rámci do dalekého Chomutova, kde chtějí svěřenci trenérů Sobotky a Barvíře bodovat. Vše důležité, co potřebujete před utkáním vědět, se dočtete v tomto článku.

Chomutov začíná po pádu z extraligy novou kapitolu

Piráti z Chomutova působili ještě loni v extralize. Jenže to platilo jen do jara tohoto roku, neboť v baráží je o právo hrát nejvyšší hokejovou soutěž připravilo Kladno. Musíme zmínit, že klub byl v té době podroben několika nepříjemným událostem. Tou největší bezesporu byly dluhy, které chomutovské vedení vůči nejen hráčům mělo. Však také Piráti zvažovali bojkot svých zápasů a i když k tomuto krajnímu řešení nakonec nedošlo, zcela jistě to zanechalo větší či menší vliv na samotných výkonech. A když k tomu připočteme salmonelu, kterou první tým prodělal těsně před startem baráže, není divu, že chomutovští následné boje nakonec nezvládli. Jestliže byl konec sezony na severu Čech hektický, tak léto přineslo do chomutovského hokeje přímo zemětřesení. Jeho intenzitu by dost možná přesně nezměřila ani Richterova stupnice. Dlouholetý mecenáš Jaroslav Veverka předal vedení klubu takzvané skupině chomutovských patriotů – podnikatelé, kteří se rozhodli angažovat v místním hokeji. Jejich prvořadým úkolem je, jak se sami nechali slyšet oddlužení. To však není věc, která by se dala zvládnout mávnutím kouzelného proutku, zkrátka nikdo nedisponuje pohádkovým prstýnkem po vzoru princezny Arabely. Vše musí jít postupně. Piráti museli nejdřív přestavět svůj kádr, a to z gruntu. Za normálních okolností bychom si tu teď vyjmenovali hokejisty, kteří z klubu během letní přestávky odešli. Bylo jich ale tolik, že bude mnohem snazší říct si ty, kteří na severu Čech zůstali. Mezi ty patří například brankář Dominik Pavlát, obránce Lukáš Blaha či útočníci Marek Tomica, Jakub Sklenář a Matyáš Svoboda. K odchodům lze zařadit brankáře Justina Peterse (Liberec). Pod Ještěd zamířil rovněž zadák Ronald Knot, Ondřej Buchtela přesídlil do Benátek nad Jizerou, David Štich podepsal smlouvu s Litvínovem, Juraj Valach si letos vyzkouší pro změnu EBEL. To platí také o Tomáši Svobodovi, zkušený útočník si plácl se Znojmem. Petr Koblasa s Adamem Raškou posílili Karlovy Vary. Odešel také Radek Duda, který upřednostnil kariéru začínajícího trenéra. Vladimír Růžička mladší zkusí své štěstí v pražské Spartě a několik nadějných mladíků z chomutovské hokejové líhně zamířilo ke konkurenčním klubům do Chance ligy. Například Kryštof Ouřada a Petr Chlán, ti nabrali směr Prostějov. Mezi posily nově rodícího se týmu lze zařadit zkušené beky Martina Rýgla nebo Dominika Tejnora. Platnou součástí defenzivy bude jistě také Dušan Žovinec. Kolonii krajánků zastupuje švédský bek Viktor Lang. Útočnou vozbu obohatil produktivní Jan Rudovský, důrazný Tomáš Pitule, popřípadě Petr Stloukal, který dorazil z Karlových Varů. Ofenziva může počítat taktéž se zámořskou výpomocí. Tu zastupuje Američan Darby Llewellyn, respektive Kanaďan Tyler Thompson.

Citelný odchod: Tomáš Svoboda (Znojmo)

Podařený příchod: Jan Rudovský (Frýdek Místek)

Třebíč získala z úvodních dvou zápasů bod, Chomutov tři

HST dokázala z prvních dvou zápasů nové sezony vyválčit bod. Nejdříve prohráli svěřenci Martina Sobotky a Jaroslava Barvíře těsně na ledě Českých Budějovic. V prvním utkání před domácím publikem, které zároveň patřilo akci HST HRDINŮM se třebíčští dlouho rvali o první výhru. Byl to zápas několika zvratů, jenž nakonec dospěl až do prodloužení. V něm byli úspěšnější hosté z Přerova. Ti si odvezli dva body za vítězství v prodloužení.

Třebíč – Přerov 4:5 po pr.

Branky a nahrávky: 15. Šťovíček (Michálek, Psota), 20. Tadeáš Král (Nedbal, Vodný), 42. T. Havránek (Šťovíček, Michálek), 51. Michálek (Šťovíček, T. Havránek) – 21. Navrátil (R. Černý), 35. T. Sýkora (Hejcman, Číp), 38. Číp (Zbořil, Kubeš), 55. Krisl (Navrátil), 64. Hejcman (Dufek). Rozhodčí: Barek, Vrba – Bohuněk, Zedník. Vyloučení: 5:4, navíc Nedbal (TRE) 10 minut OT. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 1973. Střely na branku: 24:42. Průběh utkání: 2:0, 2:3, 4:3, 4:5.

Martin Sobotka po zápase s Přerovem: „Když to vezmu od konce, tak tam jsme hráli hodně oslabení a nemuseli jsme mít ani ten jeden bod. Mrzí nás opět jedna věc. Jdeme do vedení 2:0 a znovu se opakovala historie z minulého zápasu v Budějovicích a ve druhé třetině jsme třikrát inkasovali. Musíme si pozorně rozebrat tu druhou třetinu, kde nás postihl dvacetiminutový výpadek, a nakonec jsme o ten zápas přišli. V poslední třetině uděláme parádní otočku, ale pak přišly zase zbytečné fauly. a nakonec bojujeme aspoň o ten jeden bod. Za to musíme hráče trošku pokárat, protože se nám to opakuje. Jinak děkuji klukům za bod, který v závěru vydřeli. Bohužel se k nám v závěru nepřiklonilo štěstí. Jedeme dál, nachystáme se na Chomutov a pokusíme se další body urvat v pondělí tam. Situace před rozhodujícím gólem byla sice sporná, ale chyba byla, že k tomu souboji vůbec došlo. V našem pásmu jsme si zbytečně dávali puk zadovkou. K tomu souboji tam vůbec nemělo dojít.“

Chomutov vyválčil z úvodních dvou střetnutí tři body. Severočeši nejdříve ovládli domácí utkání proti nováčkovi ze Sokolova poměrem 4:1. Druhý zápas jim však nevyšel. Svěřenci Martina Štrby padli po vyrovnaném průběhu na stadionu prostějovských Jestřábů 3:4. Na svém kontě tedy mají tři body z šesti možných.

Prostějov – Chomutov 4:3

Branky a nahrávky: 8. L. Krejčík (Brančík, Chlán), 27. Kafka (Račuk, Žálčík), 46. Kafka (Hrníčko, Brančík), 48. Berger (Žálčík, Račuk) – 8. Blaha (Suchý), 23. Suchý (Tupý, Tejnor), 51. Thompson (Blaha). Rozhodčí: Jiří Kašík, Filip Vrba, Roman Komínek, Henrich Kráľ Vyloučení: 6:9. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1560. Střely na branku: 37:27.

Trenér Chomutova Martin Štrba po zápase s Prostějovem: „Myslím, že diváci sledovali kvalitní zápas. Měli jsme šance, abychom odskočili na 3:1 nebo 4:1, jenže jsme je bohužel neproměnili. Prostějovští pak byli podle mého hladovější a víc chtěli vyhrát. My už jsme ztrátu nedohnali, což je škoda, protože si myslím, že jsme nějaký bod mohli získat.“

Sestavy z minulého zápasu:

SK Horácká Slavia Třebíč: Jekel – Jenáček, Nedbal, Forman, Padrnos, V. Čejka, Furch – P. Kratochvíl, Nedvídek, Psota – Vodný, Šťovíček, Havránek – Malec, Král, Paták – Havlát, Michálek, Ferda.

Piráti Chomutov: Pavlát (Altrichter) – Žovinec, Rýgl, Blaha, Lang, Štochl, Tejnor, Pařízek – Stloukal, Pitule, Rudovský – Tomica, Thompson, Llewellyn – J. Sklenář, Chrpa, Tupý – Vrhel, Suchý, Hrala.

Trenér Jaroslav Barvíř před zápasem v Chomutově: „K zítřejšímu utkání do Chomutova jedeme s odhodláním bodovat. Chceme se herně posouvat, takže věřím, že se poučíme z chyb, které nás zatím staly lepší výsledek. Na utkání se těšíme a věříme že budeme úspěšní.“

Věděli jste, že?...

- Na lavičce Chomutova nahradil Vladimíra Růžičku v roli hlavního trenéra Martin Štrba. Vladimír Růžička nyní působí jako konzultant Kadaně.

- Davidu Michálkovi se zápas s Přerovem povedl náramně. Připsal si v něm bilanci 1+2.

- Na soupisce Pirátů jsou tři zahraniční hokejisté. Jeden Švéd, jeden Američan a jeden Kanaďan.

- Poslední ostrý vzájemný zápas mezi Třebíčí a Chomutovem se odehrál 17.1 2015. Tehdy zvítězili na třebíčském ledě Piráti 7:3.