Menu +

Stanislav Dietz: Ve třetí třetině už snad soupeř nechtěl hrát, chtěl se jen prát a fauloval

Ohlasy po utkání
T ř e b í č - Poslední derby Vysočiny základní části, mezi Jihlavou a Horáckou Slavií Třebíč, zvládli lépe Bílé Hvězdy z Třebíče. V utkání byly lepší ve všech činnostech a odměnou jim je výhra s čistým kontem. Červenobílí zvládli i bitky a provokace jihlavských hráčů, kteří se ve třetí třetině na ataky hráčů, včetně hlavy brankáře, soustředili víc, než na hru samotnou. Potrestal je za to obránce Stanislav Dietz, jenž nevídanou a přesnou střelou stanovil konečné skóre na krásně kulatých 0:3.
Sdílejte článek
 

Derby v této sezóně vyhrávají hosté. Toto pravidlo se potvrdilo i ve čtyřicátém osmém kole 1. ligy, kdy třebíčští hokejisté zajížděli na led v tabulce třetího týmu Jihlavy. Třebíčští si své zásahy rozdělili rovnoměrně, každou třetinu poslali jihlavskému Rittichovi jednu přesnou navštívenku a zaslouženě se radují z vítězství s čistým kontem. Dukláci totiž třebíčského Filipa Novotného nedokázali překonat ani jedinkrát. Třetí branku hostů, která definitivně rozhodla o vítězství Červenobílých, vstřelil krásnou a umístěnou ranou obránce Stanislav Dietz, který se po utkání stal terčem našeho redakčního mikrofonu.

“Děkuji za gratulaci, myslím, že do zápasu jsme vstoupili přesně tak, jak jsme potřebovali, začali jsme docela aktivně a Jihlavu jsme přehrávali. První dvě třetiny jsme byli lepší, dali jsme i góly, což jsme potřebovali. Navíc jsme vzadu ubránili nulu. A co říct k té třetí třetině? Přišlo mi, že za stavu 0:2 už to snad ani nechtěli otočit, bylo ještě třináct minut do konce, oni to už ale vzdali a chtěli se s námi jen rvát. Co třeba předvedl Malec, nad tím zůstává rozum stát, okamžitě po buly skočí na našeho hráče bez jakéhokoli upozornění, nebo náznaku. Myslím si, že to od něj bylo docela zbytečné,“ krčí nechápavě rameny urostlý obránce nad přístupem jihlavské střídačky k závěru utkání.

Derby je derby, vypjaté souboje k tomu určitě patří. Vše by ale mělo mít určitou hranici a pravidla. Když ale hráči kdysi slavné Dukly viděli, že na regionálního rivala hokejově nestačí, sáhli k unfair zákrokům. Vše odstartovaly zbytečné a v hokejově vyspělých zemích nevídané ataky na hlavu brankáře Filipa Novotného. Ten první v brankovišti ještě rozhodčí nepotrestal, ten druhý za brankou už ale ano. Od té doby nabralo utkání úplně jiný směr, hned po buly se domácí Malec jako smyslů zbavený pustil bez jakéhokoli varování, nebo dohody, do třebíčského Marka Laše. Byla z toho hromadná mela a několik vyšších trestů. Marek Laš sice ze souboje neodešel poražen, utžil ale tržnou ránu v obličeji, kterou muselo spravit několik stehů. Vítězně si v bitce počínal i Martin Dočekal, který soupeře svlékl z dresu, což v hokeji znamená jasnou výhru a konec bitky.

“Hlavně jsme si říkali, že to chceme dohrát v klidu, že se nechceme prát, nebo dělat nějaké zbytečné nehokejové zákroky jako oni kolenem a podobně. Ten zápas jsme už chtěli vlastně jen dohrát a čekali jsme, kdy to skončí,“ připomíná Stanislav Dietz i další zákroky, mezi nimiž vynikal sprostý faul kolenem od jihlavského Zdeňka Čápa, na třebíčského Tomáše Fořta, který klidně mohl skončit zraněním ohrožujícím kariéru faulovaného hráče. Čáp za tento zákrok vyfasoval zcela po právu trest do konce utkání.

Filip Novotný byl v tomto utkání opět výborný. Pochytal několik nebezpečných šancí soupeře, hlavně v přesilových hrách, navíc dokázal svým spoluhráčům pomáhat výbornou rozehrávkou. Když už hráči Jihlavy nevěděli jak na něj, zkusili to jinak, než hokejově. Pak už následovaly jen bitky, strkanice …

“Já ani přesně nevím, co se tam semlelo. Myslím ale, že je tam poslal trenér, protože když jsem viděl Malce na buly, trochu jsem čekal, že se něco stane, že asi bude bitka. Filipa Novotného tam dohráli dvakrát, nebo třikrát a to si myslím, že k hokeji nepatří,“ připomíná, že i když se jedná o derby, je to stále jen sport s pevnými i nepsanými pravidly, odchovanec jihočeského hokeje.

Krásný výsledek 0:3 znamená pro HST další krůček k pátému místu v tabulce. Právě Stanislav Dietz k výbornému výsledku pomohl třetí brankou, která byla opravdu výstavní. Pro vysokého blonďáka to byla první branka v sezóně, ale kdo ji viděl naživo, ví, že stála za to.

“No konečně trefená brána, teď už ten gól musí dát asi každej, když jsem ho dal i já,“ směje se sympatický bek. “Ale vážně, jsem rád, že mi to tam padlo, moc gólů nedávám, takže jsem rád, za každý, který mi tam padne. Asi jsem byl z toho gólu tak v šoku, že jsem se jel radovat pod kotel domácích, místo pod ten náš. Ale nebyl v tom žádný úmysl, nebo provokace,“ vysvětluje Dietz, který odehrál všech čtyřicet osm zápasů základní části soutěže.

Už jen čtyři kola zbývají do konce základní části, Třebíčští drží vynikající páté místo v tabulce a mezi fanoušky se pomalu rozjíždí diskuse o tom, kdo bude soupeřem Bílých hvězd v prvním kole play – off. Stanislav Dietz odmítl jakékoli spekulace o vybírání si soupeře jasným prohlášením.

“Vybírat si soupeře se nevyplácí. My půjdeme do všech zbývajících zápasů s tím, že je chceme vyhrát. To, že už máme jisté play – off, určitě neznamená, že nějakým způsobem povolíme, naopak do každého zápasu půjdeme s tím, že jej chceme vyhrát za tři body.“

Už třetí nulu v dresu Horácké Slavie si připsal brankář Filip Novotný a v zápasech, v nichž obléká dres s Bílou hvězdou, si drží skvělou úspěšnost 96,7%. Poklonu brankáři vysekl i Stanislav Dietz.

“Je to fantastický brankář, ty jeho rozehrávky, vlastně všechno je perfektní. Hraje se nám výborně, když máme za sebou takového gólmana,“ pochvaluje si člen druhé obranné dvojice Horácké Slavie Třebíč a vzápětí při zmínce o tom, že Filip Novotný si zase pochvaluje práci beků před ním, s úsměvem dodává, “asi jsme si sedli.“

A jak by řekl známý bavič Milan Pitkin, vo, vo, vo tom to je. Hokej je kolektivní sport, kde do značné míry rozhoduje právě kolektivní pojetí, chemie, která dokáže z průměrného mužstva udělat výborný kolektiv. Síla kolektivu pak může dokázat porazit i jinak silnějšího protivníka.

Nezbývá, než si přát, aby právě tato chemie v týmu Horácké Slavie působila co nejdéle. Ve vyřazovacích bojích bude právě dobrá parta, kde každý dokáže zabojovat za druhého, hodně potřeba.

Podobné články

Ohlasy po utkání

Věřím, že se to odehraje. Všichni chceme hrát, říká Ladislav Bittner

11.03.2020
Ohlasy po utkání

Jan Václavek: My jsme nadšení. Byl to skvělý týmový výkon

11.03.2020
Ohlasy po utkání

Zvládli jsme to díky tvrdé práci, říká střelec vítězné branky Lukáš Nedvídek

09.03.2020