Menu +

Tomáš Zelenka: Třebíčský hokej mě stále zajímá

Tomáš Zelenka
T ř e b í č - Vydal jsem se za Tomášem Zelenkou do domova důchodců, kde se o něj, jak on sám řekl, dobře starají a poskytují mu péči. Tomáš byl tak laskavý a poskytl pro náše internetové stránky rozhovor o jeho současných zálibách, o tom co obnáší být manažerem sledge hokeje a prostě o jeho životě.
Sdílejte článek
 
Jak trávíte svůj volný čas?

Svůj veškerý volný čas v současné době rozděluji do třech hlavních skupin a těmi jsou jak rehabilitace, tak škola a práce. Rehabilituji neustále, protože se potřebuju držet v kondici a na druhou stranu vyplňuji čas právě školou a prací. Studuji finanční a správní školu v Mostě a v současné době jsem prošel do 3. ročníku, takže doufám, že to příští rok zakončím. A ohledně práce, tak se sledge hokejem jsem začal asi před rokem a věnuji se tomu pořád a určitě bych se tomu chtěl věnovat i nadále. A svůj volný čas, jako zábavu trávím většinou s kamarády. Jezdím třeba za Žiškovými do Brna, kde se sejdeme vždycky na nějakém dobrém filmu v kině, a nebo tady u kamaráda Jirky Olivy na zahradě. Ale to přichází v úvahu jenom v létě, neboť zimu já nemám rád, takže když je teď zima, tak budu večery trávit v domově a budu se více věnovat škole.

Jak se vám v tomto domově líbí?

To rozhodnutí bydlet tady v domově přišlo asi před 3 roky, když jsem se chtěl vrátit do Třebíče, protože jsem tady měl kamarády a měl jsem nedaleko odtud domluvenou rehabilitaci. Pořád si za tím rozhodnutím stojím a myslím si, že v současné době je to pro mě nejlepší, protože tady mám 24 hodinovou péči, kterou momentálně ještě potřebuji. Jednak jsem nesoběstačný a na druhou stranu prostě potřebuji mít nějaké to kvalitní zázemí. Vyšli mi tady vstříc a starají se o mě dobře. Myslím si, že je to pro obě strany tady toho vztahu - jak pro ošetřovatelky, tak i pro mě - obohacující.

Když máte čas, jakou si nejraději pustíte muziku?

Tak touto otázkou jsi mě zaskočil, ale tak už od těch mých mladých let poslouchám Roxette, kterým jsem věrný až dodnes. Nedávno se mi dostalo do ruky jejich kompletní DVD, takže se rád na jejich klipy podívám. Určitě mám rád také muziku Phila Collinse a Maddonu.

Všichni víme, že jste manažerem sledge hokeje. Co všechno obnáší být takovým manažerem?

Být manažerem sledge hokeje mi momentálně zabere tak 2 až 3 dny v týdnu, neboť organizuji různé soustředění, nebo různé turnaje. Také sháním peníze a snažím se o reklamu tohoto sportu, takže mám na starosti také marketing.

Přibližte lidem, co je to sledge hokej.

Sledge hokej je v České republice poměrně novým sportem. Myslím, že se s tímto sportem začalo v České republice roku 1999, kdy s tím začal Zlín a v současnosti to dospělo až do takové situace, že máme 6 klubů a hrajeme svoji vlastní soutěž. Tento sport je pro handicapované sportovce, ale musím říci, že jsou povoleny i výjimky pro nepostižené, ale je to omezené. Je to vlastně hokej na sáňkách. S pomocí hokejek se odrážíte a snažíte se vstřelit branku. Pravidla jsou dost podobná. Liší se to akorát posuzováním faulů.

Dosáhl jste ve sledge hokeji nějakého výrazného úspěchu?

U sledge hokeje jsem teprve 1 rok a u reprezentace ještě méně, ale myslím si, že jsme zrovna před 14 dny dosáhli výrazného úspěchu. Tento úspěch patří k takovým překvapením této sezony, poněvadž jsme hráli o postup na paralympijské hry v Turíně, kde jsme neprohráli, postupně jsme remizovali s Estonskem 2:2, porazili Koreu 1:0 a porazili jsme také Itálii 4:0. V posledním zápase, kde jsme se utkali o přímý postup s Velkou Británii jsme pouze remizovali 0:0. Kdyby se nám podařilo zvítězit, tak by to byl ještě větší úspěch a my bychom se zúčastnili zimních paralympijských her v Turíně.

Co byste chtěl ve sledge hokeji dokázat?

Asi nemám před sebou takový nějaký výrazný cíl, ale rozhodně by bylo příjemné vyhrát mistrovství světa, mistrovství Evropy, a nebo se i kvalifikovat na tu příští paralympiádu.

Odběhneme od sledge hokeje. Chtěl jsem se zeptat jestli jste sledoval fotbalovou kvalifikaci na MS 2006?

Tak jestli se jedná o fotbal a zvláště o reprezentaci, tak se ze mě stává vlastenec a samozřejmě že sleduji. Prožíval jsem celou kvalifikaci i ty naše prohry, ale poněvadž mám teď slabší srdíčko a špatně to zvládám, tak okamžitě při inkasované brance přepínám a jsem rád, že teď v posledních 2 zápasech té baráže jsem to nemusel nikdy přepnout a že jsme postoupili. Určitě plánuji se i do Německa nějakým způsobem na nějaký zápas dopravit.

Jaké dáváte našim fotbalistům šance?

Samozřejmě že bude záležet na aktuální formě fotbalistů, ale kdyby se to mělo odvíjet od výkonu, jaký předvádí naši fotbalisté za poslední 2 roky od ME v Portugalsku, tak bych si přál, aby to 3. místo při nejmenším zopakovali, abych nemusel půl mistrovství světa oželet sledováním něčeho jiného.

Slyšel jsem, že prý studujete nějakou školu.

Tak před 2 lety jsem procházel dost těžkým obdobím, a tak v tu chvíli jsem se rozhodl, abych měl nějaké jiné myšlenky, nebo abych koncentroval myšlenky někam jinam než na sebe, tak jsem se rozhodl věnovat nějakému studiu. V tu chvíli přicházeli v úvahu dvě možné školy. Jednak třebíčská v Borovině, zaměřená na informační technologie a druhá mostecká, zaměřená na finance. Potom jsem se z důvodu té asistence rozhodl pro mosteckou, poněvadž mi tam pomáhá rodina, když potřebuji jít na zkoušku.

Sledujete ještě třebíčský hokej?

Třebíčský hokej sleduji a myslím si, že ho nepřestanu sledovat, protože si myslím, že Jirka Oliva, ten tady bude hrát tak do pětapadesáti let a to umřu ještě dříve, než on přestane ten hokej hrát (smích). Třebíčský hokej sleduji proto, že tam mám kamarády, baví mě to a chci o třebíčském hokeji stále vědět. Využívám každopádně internetových přenosů a když nemám možnost tohoto přenosu, tak jsem v kontaktu po každém zápase s Jirkou Olivou, kde se dozvídám veškeré informace a novinky z toho zápasu.

Uvidíme Vás ještě někdy v Třebíči na hokeji?

Tak určitě se někdy v Třebíči na zimák dostanu, ale nevím kdy. Každopádně chtěl bych se tam dostat, kdyby postoupili hokejisté do play off, a nebo kdyby byly nějaké opravdu zajímavé zápasy.

Každý týden bývá v televizi extraliga ledního hokeje. Sledujete ji? Koho považujete za favorita?

Myslím, že už jsem to někde zmiňoval, ale bohužel v televizi extraligu nesleduji. Musela by být výjimka v tom, že by zrovna hráli moji kamarádi, který mám třeba ve Spartě, nebo v Pardubicích, nebo prostě někdo, kdo by mě zajímal zvláště. To se zatím mockrát nestalo. Takže to moc nesleduji a spíše se věnuji jiným aktivitám, ale určitě co sleduji výsledky na teletextu, tak si myslím, že Slavie má dobrý kádr a myslím, že to letos opět dotáhne hodně daleko.

Koho považujete za favorita 1. ligy?

Podle mě má velikou šanci Ústí Nad Labem.

Na jaké pořady se v televizi díváte?

Tak abych řekl pravdu tak na televizi nemám skoro vůbec čas, protože toho mám strašně moc. Ale rád si čas udělám na M*A*S*H, zprávy, nebo nějakou tu publicistiku, jako je Na vlastní oči, nebo Občanské judo. Abych nebyl jenom u Novy, tak také sleduji reportéry ČT. A samozřejmě že nastane ta chvilka, kdy mám čas na opravdu dobrý film. Naštěstí tady mám takovou DVDtéku, že mám z čeho vybírat, takže si i jednou za týden pustím i nějaký ten kvalitní film. Jednak i kvůli Angličtině a taky kvůli tomu, abych nezakrněl ve světě kultury.

Podobné články

Tomáš Zelenka

Sledgehokejová exhibice v Třebíči

08.10.2009
Tomáš Zelenka

Tomáš Zelenka vhazoval v Liberci čestné buly

20.04.2008
Tomáš Zelenka

Tomáš Zelenka získal se sledge hokejisty stříbro

03.12.2007