Menu +

Třebíč mi přirostla k srdci, říká Tomáš Zelenka

Tomáš Zelenka
T ř e b í č - Na den přesně před čtyřmi lety se stala jedna z největších hokejových tragédií v historii třebíčského hokeje. 22. února 2001 se při čtvrtfinálovém utkání první ligy vážně zranil útočník Tomáš Zelenka. Po tvrdém ataku jihlavského obránce Mariána Moravy musel být tehdy pětadvacetiletý hokejista převezen do nemocnice a dodnes se potýká s následky.
Sdílejte článek
 

Tomáši Zelenkovi učarovala hokejka hned v útlém věku. Brusle si poprvé obul v pěti letech a na hokej od té doby nedá dopustit. Dokonce na něj nezanevřel ani ve chvíli, kdy mu přinesl hodně bolesti. Litvínovský rodák, který od roku 1997 oblékal dres prvoligové Horácké Slavie Třebíč, utrpěl při jednom z mnoha hokejových zápasů vážný úraz. Před čtyřmi lety zůstal bezvládně ležet po zákroku protihráče u mantinelu a od té doby je upoután na invalidní vozík. Přesto zůstává optimistou a smutek byste v jeho tváři hledali marně.

Od loňské sezóny je jméno devětadvacetiletého Tomáše Zelenky spojováno především se sledge hokejem. „Nejprve jsem dostal nabídku z Karlových Varů na práci asistenta manažera, a u té příležitosti jsem se měl věnovat i začátečníkům ve sledge hokeji. Po půl roce se ale můj zdravotní stav zhoršil a já musel svou činnost omezit. V současné době už dělám pouze manažera reprezentačního týmu,“ vysvětluje Tomáš Zelenka.

Sledge hokej je určen především vozíčkářům a lidem s větším postižením dolních končetin. V České republice má toto sportovní odvětví zatím pouze krátkou historii a letos čeká sledge hokejovou reprezentaci vlastně teprve první velká akce, evropský šampionát. „Bude se hrát ve Zlíně 11. až 18. dubna na nově otevřeném stadionu, který je speciálně upraven pro sledge hokej. Vrcholem přípravy bude turnaj ve Švédsku, kde bychom se měli setkat dokonce se švédskou královnou. Mistrovství pak bude zároveň kvalifikací pro účast na paralympiádě v Turíně 2006,“ říká manažer českého výběru Tomáš Zelenka, který se prý ve volném čase rozhodně nenudí. „Volný čas skoro vůbec nemám. Kromě toho, že se věnuji manažerské činnosti ještě taky studuji a navíc chodím pravidelně cvičit. Vlastně jsem rád, když si můžu o víkendu odpočinout a nic nedělat. Nejčastěji relaxuji u televize.“

Současný zdravotní stav zatím Tomášovi nedovoluje zkusit si sledge hokej na vlastní kůži, jednou k tomu prý ale možná dojde. V poslední době se totiž cítí mnohem lépe. „Já myslím, že je to na mně vidět. Ze začátku to opravdu nebylo moc k žití, ale teď už jsem čím dál tím víc soběstačnější. Mým cílem je být naprosto nezávislý.“
Tomáš Zelenka se narodil na severu Čech, mnohem bližší je mu ale v současné době Vysočina. Konkrétně Třebíč, kde bydlí v jednom z domovu důchodců. „Ani nějak zvlášť nevnímám, že jsem v domově důchodců. Mám hodně práce a málo času. Jinak ale musím říct, že se tady o mě starají výborně, byt je velice pěkný, a hlavně bezbariérový, což já potřebuju,“ pochvaluje si pobyt v domově sympatický mladý muž, který prý stále bedlivě sleduje výkony Horácké Slavie. „Jsem v každodenním kontaktu s Jirkou Olivou nebo Kubou Žiškou, takže mám veškeré zprávy ohledně třebíčského hokeje z první ruky. Nikdy je neopustím a vždycky je budu sledovat. Třebíč mi přirostla k srdci,“ tvrdí hokejový bojovník Tomáš Zelenka.

Podobné články

Tomáš Zelenka

Sledgehokejová exhibice v Třebíči

08.10.2009
Tomáš Zelenka

Tomáš Zelenka vhazoval v Liberci čestné buly

20.04.2008
Tomáš Zelenka

Tomáš Zelenka získal se sledge hokejisty stříbro

03.12.2007