Menu +

Trenér Martin Sobotka hodnotí úvodní část sezony

Rozhovory
T ř e b í č - Připravili jsme si pro vás obsáhlý rozhovor s hlavním trenérem třebíčským hokejistů Martinem Sobotkou. Zkušený kouč se v něm ohlíží za první fází letošního ročníku Chance ligy. Řeč přišla na nejrůznější témata, takže se máte nač těšit.
Sdílejte článek
 

Trenére, nejdříve zeširoka. Jak hodnotíte úvodní část sezony?

Samozřejmě úplně spokojení být nemůžeme. Není to ideální. Naším cílem stále je atakovat první osmičku, která má jistou účast v play-off, vzhledem k letošnímu systému soutěže. Což se nám zatím nedaří, takže spokojeni být nemůžeme. Pokud by se nepodařilo skončit mezi prvními osmi, chceme rozhodně v následující nadstavbě získat deváté nebo desáté místo. Tedy pozice, jež rovněž opravňují k účasti ve vyřazovacích bojích. Když se ohlédnu za jednotlivými zápasy. Hodně nás mrzí zápas doma s Benátkami, který jsme měli dobře rozehraný, vedli jsme 2:0 a nakonec ho prohráli. Stejně tak nás mrzí utkání se Vsetínem, popřípadě některé zápasy venku. Ať už je to třeba Přerov nebo Poruba. To jsou zápasy, kde jsme nebyli horší, ale body z nich bohužel nemáme. Další věcí jsou zranění. Rozhodně se na ně nechceme vymlouvat, ale pravdou je, že jsme kádr skládali s nějakým záměrem, který se nám vlivem absence důležitých hráčů v podstatě rozpadl. Hodně chybí Šimon Szathmáry, který pro nás měl být klíčovým bekem do přesilovek. Chybí také kapitán Venca Čejka, ten je pro změnu jeden z nejlepších beků do oslabení. Citelná je i absence Matěje Psoty, chybí také Denis Kusý, ten se u nás uvedl výborně, když dal v prvních kolech několik gólů, a pak si jej stáhly Pardubice. Takže jak říkám, rozhodně se na zranění a nemoci nechceme vymlouvat, k hokeji to patří a nás to momentálně bohužel postihlo. Je to pro nás nepříjemnost a na výsledcích se to, ať chceme nebo ne, prostě podepsalo.

Zdá se, že se zatím pohybujete v určitých vlnách. První zápasy se vám výsledkově příliš nevydařily, pak přišla série vítězství, přičemž následovaly opět porážky. Čím to?

To má z mého pohledu několik důvodů. Na začátku sezony jsme měli docela těžký los, kde jsme hráli se silnými soupeři. Pak se nám začalo dařit, ale následně se rozmohly nemoci a zranění, které se na nás určitým způsobem podepsaly. Jak už jsem řekl v předchozí odpovědi, rozhodně se na to nechceme vymlouvat, ale zkrátka to tak je. Možná, že jedním z takových klíčových zápasů bylo už zmiňované střetnutí s Benátkami nad Jizerou, kde jsme ho měli dotáhnout do vítězného konce, tam jsme možná trošku, jak se říká, urazili hokejového boha a od té doby se nám výsledkově úplně nedaří. Chtěli bychom zlepšit koncovku, všichni na tom tvrdě pracujeme na trénincích, věříme, že se výsledky dostaví. Byly zápasy, které jsme měli dobře rozehrané, ale bohužel nedotáhly jsme je. Tak už to každopádně ve sportu chodí a jak říkám, tvrdě pracujeme na tom, abychom se zase dostali na vítěznou vlnu.


Martin Sobotka


Už jsme zmínili, že vás trápí rozsáhlá marodka. Je u některého z marodů šance, že se do hry zapojí už krátce po reprezentační přestávce?

Začal bych Láďou Bittnerem. U něj je situace už dobrá, přičemž věříme, že se během reprezentační přestávky dá kompletně dohromady a pomůže nám hned od dalších zápasů. Lepší se situace Šimona Szathmáryho. Ten už s námi chodí na led, ještě ale nechodí do osobních soubojů. Zranění ramene jsou pro hokejistu vždy ošidná, proto nechceme nic uspěchat. Šimon má ještě naplánovanou nějakou kontrolu u lékaře a pak záleží také hodně na něm, jak se bude cítit. Věříme však, že nám už brzy pomůže. U Matěje Psoty a Vaška Čejky si doba rekonvalescence vyžádá ještě nějaký čas.

Při dlouhodobých absencích Šimona Szathmáryho a Václava Čejky máte velmi mladou obranu. Jak jste spokojeni s jejími výkony?

Máme tam řadu mladých hokejistů. Ať je to Matúš Hlaváč, který u nás sice zatím odehrál jen jeden zápas, takže na nějaké soudy je ještě brzy, ale věřím, že časem z něj může být hráč, který bude velmi platný. Adam Rutar disponuje velmi dobrou rozehrávkou. Daniel Kowalczyk je rovněž velmi talentovaným mladíkem, což dokazuje i fakt, že patří do širšího kádru mládežnických reprezentací. My chceme těmto klukům dát prostor, aby se mohli vyhrát a časem naskočit třeba i do extraligy. Dobře se ukazuje také Lukáš Hort, jenž odvádí svůj slušný standard. Je jasné, že u těchto mladých hokejistů se občas objeví nějaké výkyvy, ale to je něco, co se jim dá odpustit. Pracujeme na tom, aby jejich výkonnost neustále rostla.

Obecně je celý váš tým jeden z nejmladších v soutěži. Jak se vlastně pracuje s tak mladým kádrem? Má to nějaká specifika?

Neřekl bych, že to má vyloženě specifika. My se u našeho mladého týmu snažíme dbát na kvalitní intenzivní trénink, což je pro mladé kluky důležité. Je logické, že se hraje a připravuje trošku jinak, když máte v týmu několik zkušených hráčů nad 30 let. Nás s Jardou Barvířem každopádně práce s talentovanými hráči baví. Je fajn sledovat jejich posun a progres. Občas se sice objeví drobné chyby, ale to je pochopitelné. Jak už jsem řekl, my intenzivně pracujeme na tom, abychom šli jako tým nahoru.

Několikrát jste zmiňoval, že vaším cílem je zlepšit koncovku. Jak toho docílit? Není to spíše záležitost psychiky?

Já bych v prvé řadě řekl, že je to záležitost celého českého hokeje. Ryzích střelců je zkrátka málo. Nedaří se nám je vychovávat v hojném počtu. Každopádně na trénincích pracujeme, abychom to zlepšili. Soustředíme se na zakončování v rychlosti, pod tlakem, ale nakonec je stejně na klucích, jak dané situace vyřeší v zápasech. Tohle se prostě úplně natrénovat nedá. Každopádně se zlepšujeme a věřím, že to časem bude ještě pozitivnější.


Martin Sobotka umí na střídačce také pěkně zvednout hlas


Kdybyste měl vybrat někoho nebo něco, co vás během úvodní části sezony příjemně překvapilo. Co by to bylo?

V naší hře máme pozitivní prvky, ať je to bojovnost, popřípadě týmová soudržnost. Hodně sázíme na partu, která je dobrá a která má, jak se říká, duši. Já už jsem to říkal několikrát, na trénincích společně pracujeme a je jen na nás, abychom tu práci přenesli i do zápasů a získali nějaké lepší výsledky, pro naše fanoušky, kteří si je zaslouží. I těm bych chtěl poděkovat za to, že nás podporují a že na nás nezanevřeli ani v momentech, kdy se třeba tolik nedařilo.

Odehráli jste spoustu dobrých zápasů, kde byste si bodovat rozhodně zasloužili, ale nepodařilo se to. Příkladem je zápas se Vsetínem. Chtělo by to asi trošku víc toho sportovního štěstíčka…

(usměje se) Rozhodně bychom přivítali, kdyby se k nám i to štěstíčko trošku přiklonilo. Já myslím, že jsme neodehráli špatné zápasy a že ta hra byla dobrá. Ale bohužel klíčové jsou hlavně výsledky. Podle mě jsme třeba s už zmíněným Vsetínem odehráli dobré utkání, trefili jsme tam několik tyček, ať už Michal Vodný nebo Martin Šťovíček. Kdyby nám tam něco spadlo, mohl se ten zápas vyvíjet i dopadnout jinak. Takže je to i smůla. Samozřejmě je to rovněž otázka zkušeností, my na tom pilně pracujeme, kluci se zlepšují a jak už jsem řekl, věřím, že se to brzo projeví také na výsledcích.

Plánujete nějaké další změny v hráčském kádru?

Díváme se po různých možnostech, takže změny nastat mohou. Priorita však je uzdravení hráčů, které tady máme. Věřím, že když budou pohromadě, tak nám to bude fungovat, protože mužstvo sílu rozhodně má.

Jaký má tým program během reprezentační přestávky? Na co se budete zaměřovat při trénincích?

Kluci dostali v neděli a pondělí volno. V úterý jsme se účastnili již tradičního odběru krve, jsme velmi rádi, že jsme tuto akci mohli opět podpořit. Ve středu, čtvrtek a pátek máme takový intenzivnější tréninkový blok, kdy máme na programu jak led, tak i posilovnu. Soustředit se proto budeme na fyzickou kondici i herní situace. Na ledě bychom každý z těchto dnů měli být 90 minut. Přes víkend máme volno a od pondělí se budeme klasicky věnovat přípravě na další soutěžní utkání, které hrajeme ve středu 13.11. na ledě Frýdku-Místku.

A co vy osobně? Jak budete v reprezentační přestávce odpočívat a regenerovat?

Mě myšlenky na hokej neopustí. (úsměv) Budu sledovat reprezentaci, NHL, třeba to, jak si vede Martin Nečas, i další zápasy. Já to mám tak, že pro mě moje práce vlastně ani prací není, jde hlavně o můj koníček, to pak člověk zase tolik regenerovat nepotřebuje. Přes víkend pak máme v Praze u sestry rodinný program, takže to trošku vypnu a od pondělí znovu do toho klasického koloběhu.

Podobné články

Rozhovory

První zápas v Chance lize? Obrovská zkušenost, říká Michalčuk a chce se zlepšit

27.09.2022
Rozhovory

Výsledky teď nejsou to nejdůležitější, ale když se vyhrává, tak se lépe trénuje a hraje, říká David Tureček

13.08.2022
Rozhovory

Martin Čech: Letní příprava od druhé třídy až po juniorku byla skutečně výživná

28.07.2022