|
Karel Čapek (vpravo) s trenérem Horešovským |
Pane Čapku, z jakého důvodu jste se rozhodli angažovat pana Horešovského? Znal jste ho vy osobně již z dřívějška?
Ano, známe se spolu z hráčské kariéry, ještě ze 70. let. Byli jsme sice protihráči, ale potkávali jsme se spolu na ledě. Dále pana Horešovského znám z trenérského působení a vím, že sledoval aktivně současné hokejové dění. Je to erudovaný trenér, který by nám mohl pomoci naše mužstvo „vyléčit“. Má toho hodně za sebou, zažil už v hokeji hodně radosti, samozřejmě ale i nějaká ta zklamání, takže ví, o co jde. Věříme, že díky svým zkušenostem vyvede "A" tým ven ze současných potíží. Nebude to však cesta jednoduchá.
Nabídnete panu Horešovskému kontrakt pouze do konce této sezóny, anebo se budete snažit, aby zde zůstal déle?
V této fázi jsme se domluvili, že zůstane do konce sezóny.
Nebojíte se, že potom zase vypukne podobné martyrium jako nyní?
Tomu se nikdy nedá vyhnout, v této práci se s podobnými věcmi musí počítat. Je pravda, že nás tyto problémy potkaly v poslední době častěji, ale potíže měly i jiné oddíly. Sport tyto věci prostě přináší.
Máte vyhlédnutého i asistenta?
Ano, nyní probíhají určitá jednání. Chtěli bychom, aby asistoval nejen u "A" mužstva, ale zároveň vedl i juniory.
(Rozhovor vznikl ještě před angažováním pana Otoupalíka - pozn. autora.)
Byl by tento asistent z Třebíče?
To vám zatím neřeknu.
Myslíte, že hráči hráli špatně právě kvůli trenérům?
Vůbec ne. Takhle to prostě ve sportu chodí, člověk si někdy něco naplánuje a ono to nevyjde. Když je čtrnáct mužstev, někdo je první a někdo poslední. Samozřejmě je špatné, když se to týká právě vás a jste na posledním místě dlouho. Ale musíme brát v úvahu to, že výkony týmů jdou v různých sinusoidách, někdy jsou lepší roky, jindy naopak horší. Taková je realita. Nejhorší je, když se zpanikaří a dělají se nějaká unáhlená rozhodnutí. Vůbec bych proto neházel předcházející nezdary jenom na trenéry, to by bylo hrozně moc jednoduché a nefér.
Na diskusním fóru našich stránek se mnozí čtenáři také zamýšleli, že někteří hráči nemají srdíčko pro Třebíč…
V dnešní dynamické době nemůžeme hráče dělit jenom na třebíčské a jiné. Hráč, který obleče dres Horácké Slavie, by měl být vnímán fanoušky i veřejností jako náš. Například ve Znojmě také nemají moc vlastních hráčů, přesto nebo právě proto hrají extraligu, Nemůžeme tedy dělit hráče na třebíčské a mimotřebíčské, ale na ty, kteří jsou schopni a ochotni za Horáckou Slavii bojovat a nechat tady duši a v neposlední řadě musejí něco umět a nabídnout to fanouškovi, který kvůli tomu za nim přijde znovu a řekne, ten je dobrý, to je náš dobrý hráč. Jsem přesvědčen, že takové hráče zde máme a chci věřit, že jde jen o přechodný pokles výkonnosti.
V poslední době na zápasech citelně ubylo diváků. Chtěl bych se proto na závěr zeptat, zda si myslíte, že v budoucnu ochozy opět zaplní dva či tři tisíce lidí, jako tomu bylo před několika lety, anebo zda tato nižší návštěvnost setrvá.
To nás samozřejmě mrzí. Návštěvnost je problémem také mnoha jiných klubů. Faktorů je více. Nevhodný brzký začátek soutěže a ještě k tomu před extraligou. Podstatné a rozhodující jsou však výkony a výsledky. To nejvíce odrazuje fanoušky. Není to v této době jednoduché. Žijeme v regionu, kde je spousta nezaměstnaných, souvisí to i s úspěšností firem v této lokalitě a jejich možným sponzorstvím. Musíme se na to dívat ze širšího hlediska a také z pohledu, který ukazuje, že vznikají další oblasti a možnosti zábavy či aktivního vyžití pro jednotlivce i kolektivy a vůbec nemusí jít o vrcholový sport. Lidé si z nich vybírají,podle svých představ a takhle to prostě chodí.Důležitou otázkou je, zda široká veřejnost tuto soutěž chce jako prostředek k zábavě a vhodnému využití volného času. Podle současných reakcí se zdá, že ano. Fanouškům současný stav není lhostejný a to je dobře. Pokud ovšem nedáme dohromady všechno, co je k ní potřebné, tak si ji ani nezasloužíme. To není otázka jednoho či dvou lidí nebo jen vedení klubu, je to otázka obrovského množství subjektů a jejich spojení.
Návštěvnost je barometrem výkonnosti. Když budou výkony, bude větší návštěvnost. A to se zase odvíjí od toho, jak bude kvalitní zázemí, jak bude kvalitní hráčský kádr. Dobře víme, že kvalitní hráči stojí peníze, a proto se opět naskýtá otázka: "Jsme schopni v tomto regionu peníze nalézt? A jsou všichni ochotni tyto peníze do hokeje vložit?"
Je to všechno propojené, důležité je, abychom našli společnou řeč, jak hokej vyvézt z této, doufám, že dočasné, krize. Věřím ale tomu, že se na stadion opět vrátí radost a s ní také diváci, s nimiž prožijeme krásné chvíle.
Za rozhovor poděkoval Milan Krčmář