Začíná čtvrtfinálový souboj Davida s Goliášem, Třebíč versus Ústí nad Labem

Pozvánky na zápas
T ř e b í č - V pondělí 27. února 2012 odstartuje čtvrtfinále play-off první hokejové ligy, Horácká Slavia se vrací do Ústí nad Labem, kde vybojovala poslední středu vítězství po samostatných nájezdech a zajistila si účast v play-off. Druhý zápas úvodního kola bude na programu hned o den později, Třebíč tak čekají, v obou případech od 17:30 hodin, dva duely ve Zlatopramen aréně.

Čtvrtfinále play-off první hokejové ligy – kdo vyhraje?

Jasným favoritem budou domácí Lvi, jenže hosté jsou povzbuzeni 11 výhrami z posledních 13 odehraných utkání a také letošní vzájemné zápasy, které skončily vždy rozdílem jediného gólu, zvěstují minimálně vyrovnaný průběh. Pokud se třebíčští mladíci nezaleknou a budou pokračovat ve výkonech ze závěru základní části, mohou směle konkurovat zkušenějšímu Ústí.

Ústečtí Lvi

HC Slovan Ústečtí Lvi. Hokejový klub, který patří od sezóny 2004/2005 ke špičce první hokejové ligy. Hned následující ročník opanovali Ústečtí celou soutěž a podívali se i do baráže o extraligu. V ní ale uspěli až v sezóně následující a ročník 2007/2008 tak strávili v extraligové společnosti. Jenže tam vydrželi pouze rok. V dalších letech skončilo Ústí vždy v lize po základní části první a z toho třikrát hrálo baráž, Mladá Boleslav ale byla ve všech případech nad jejich síly.

Někteří hokejisté ústeckého Slovanu působili v Třebíči, naposledy, v loňské sezóně, například vynikající brankář PAVEL FRANCOUZ.

Ústí ovládlo individuální statistiky

Podíváme-li se na produktivitu první ligy, zjistíme, že ústecký Slovan má v sestavě nejproduktivnějšího útočníka i obránce. Kanadské bodování soutěže vyhrál Jaroslav Roubík, který si připsal 58 kanadských bodů za 26 branek a 32 asistencí. Stačilo mu k tomu 50 startů, v průměru tak získává 1,16 bodu na zápas.

Na postu obránce dominoval ústecký kapitán Jan Klobouček. Ten odehrál o jedno utkání více a připsal si 40 kanadských bodů za 10 branek a 30 asistencí.

Mezi brankáři skončil s procentuální úspěšností 92,91 % na třetím místě ústecký Zdeněk Orct (1,79 gólu/zápas; dvakrát čisté konto).

Osobnosti Horácké Slavie

Pokud by měla být jmenována nějaká jména, pak by mezi osobnosti Třebíče mohli být zařazeni brankář Šimon Hrubec a útočník David Dolníček. Mág v brankovišti, jenž si připsal nejvíce startů a odchytal nejvíce minut v lize (pozn. red.: 49 Z, 2964 minut), byl co do procentuální úspěšnosti zásahů 93,34 % (pozn. red.: 1822 zásahů, druhý nejvíce zaměstnaný brankář, Tomáš Štůrala, 45 Z a pouhých 1590 zásahů) druhý za olomouckým Kašíkem (94,47 %), ten ale odchytal pouhých 26 utkání. S pěti vychytanými čistými konty se dělí třebíčský Šimon Hrubec s Dominikem Halmošim chytajícím za Jihlavu.

David Dolníček vyhrál kanadské bodování klubu a se 40 body za 17 branek a 23 asistencí skončil celkově čtrnáctý v lize. Byla to jeho nejpovedenější sezóna. Jako správný kapitán dovedl svůj tým do play-off, když byl neomylný při svém samostatném nájezdu na Zdeňka Orcta.

DAVID DOLNÍČEK prožil životní sezónu. V 50 startech si připsal 17 branek a na 23 dalších se podílel (celkově tedy 40 kanadských bodů). Od 37. kola bodoval ve 12 zápasech, zaznamenal v nich 17 bodů. Jako správný kapitán navíc poslal svůj tým za vteřinu dvanáct do play-off, když rozhodl ve třetí sérii samostatných nájezdů v zápase 52. kola s Ústím. Byla to navíc jeho jubilejní stá branka v dresu Horácké Slavie.

Čtvrtfinálová série očima Třebíčských

Horácká Slavia nemá svázané ruce, není pod tlakem, jde si prostě příjemně prodloužit sezónu, namísto zápasů ve skupině o baráž ji čeká play-off, byť bude jejím soupeřem lídr soutěže. „Co čekat od té série? Nejsme pod žádným tlakem, můžeme si užít atmosféru play-off, diváky… Favoritem je Ústí, určitě bude chtít hrát trošku jinak než dnes. Bylo znát, že se jakoby šetří, nechtějí se zranit,“ přemítal nad čtvrtfinálovou sérií David Dolníček.

Cíle Třebíče jsou jistě naplněny, podle Šimona Hrubce je play-off příjemná nadstavba. „Nepřáli jsme si hrát play-out. Dostat se do play-off byla naše priorita. Tu jsme splnili za vteřinu dvanáct. Kterého soupeře dostaneme, nám bylo svým způsobem jedno. Musíme odvést slušný výkon a hrát se ctí. Před čtvrtfinálem potrénujeme, máme výbornou partu. Nemáme co ztratit, můžeme překvapit. Jsme mladý bojovný tým, musíme padat do střel, bojovat a bavit se a užívat si hokej,“ nastínil možné výhody fantom třebíčského brankoviště.

Nad čtvrtfinálovou sérií se pozastavil i trenér Kamil Pokorný, jenž vyzdvihl kvality soupeře. „Do Ústí nad Labem přijedeme v pondělí s naprosto s čistou hlavou, chceme si vyřazovací boje užít. Naše priorita byla záchrana, nikdo se po 39 odehraných kolech nemohl divit. Je to velký hokejový zázrak. Lvům se samozřejmě neodevzdáme, chceme přilákat na náš stadion diváky a něco před nimi uhrát. Slovan je obrovský favorit, má ambice postoupit do extraligy, kádr na to má.“

Letošní vzájemné zápasy – krok po kroku

V uplynulé sezóně sehráli soupeři pro první kolo play-off čtyři zcela vyrovnané duely. V tom prvním zvítězila Horácká Slavia na svém ledě 3:2 v prodloužení, když vedla po dvou třetinách 2:0 a po vyrovnání Ústí pak rozhodl v prodloužení Vladimír Brož.

Ústečtí Lvi Třebíči porážku vrátili ve 26. kole, když vedli po šestnácti minutách už 3:0. Pak sice hosté dvěma zásahy snížili na rozdíl jediné branky, ale po trefě Ludvíka už pouze snižoval na konečných 3:4 z pohledu Slavie David Dolníček.

Devětatřicáté kolo přineslo vedení Ústeckých Lvů v poměru 2:1, obrat Třebíčských na 3:2 a vyrovnání Jakubem Lvem pouhých 55 vteřin před třetí sirénou, čímž si vynutili hosté prodloužení. Až v nájezdech rozhodl ústecký Třetina.

Poslední měření mají všichni doposud v paměti. Dvaapadesáté kolo a bytí Horácké Slavie o všechno. Nejprve vedení, pak padesát pět minut trvající vyrovnaný stav, aby až ve třetí sérii samostatných nájezdů rozhodl David Dolníček.

Ve výsledcích

SK Horácká Slavia Třebíč – HC Slovan Ústečtí Lvi 3:2p (Rangl, Kaut, Brož)
HC Slovan Ústečtí Lvi – SK Horácká Slavia Třebíč 4:3 (Valenta, Havel, Dolníček)
SK Horácká Slavia Třebíč – HC Slovan Ústečtí Lvi 3:4sn (Dolníček, Havel, Paták)
HC Slovan Ústečtí Lvi – SK Horácká Slavia Třebíč 1:2sn (Vondráček, Dolníček)

Sestavy z 52. kola

HC Slovan Ústečtí Lvi: Orct - Klobouček, J. Zeman, L. Poživil, F. Pavlík, Gureň, K. Černý, Dan Růžička, Sklenička - Šagát, Roubík, Ludvík - Daniel Boháč, Alinč, Pazourek - Lev, Hanzl, Handlovský - M. Čermák, Pajič, Rod.

SK Horácká Slavia Třebíč: Hrubec - Rangl, Dietz, Kadela, Kania, Vl. Brož, T. Valenta, Sobotka, L. Sláma - P. Sedláček, Dolníček, Laš - Vondráček, Dočekal, M. Čech - do 29. V. Stejskal, Kaut, O. Látal - Finsterle, Vítek, M. Přibyl.

První dvě utkání 1. kola play-off první hokejové ligy mezi týmy HC Slovan Ústečtí Lvi – SK Horácká Slavia Třebíč startují v pondělí a úterý 27. a 28. února 2012 v 17:30 hodin ve Zlatopramen aréně. Kolegové z tamější redakce zajistí po oba dva dny tradiční online přenos.

Bílé hvězdy čeká rozhodující pátá bitva o postup do semifinále!