Menu +

Život Tomáše Zelenky v kostce

Tomáš Zelenka
Z našeho rozhovoru z července 2002 vznikl tento souhrn dosavadní životní cestyTomáše Zelenky.
Sdílejte článek
 
Tomáš litvínovský
Tomáš Zelenka se narodil 20.11.1975 v Litvínově a tam také poprvé v pěti letech vyzkoušel, jak tvrdý může být led. První zápas odehrál malý Tomáš v šesti letech a Litvínov tehdy vyhrál nad Berounem 10:3. Mládežnická družstva tohoto extraligového klubu měla vždy vysokou úroveň a v té době patřila ke špičce. Často se stávalo, že si z  turnajů domů přiváželi cenné kovy. Tomáš patřil už od začátku mezi opory týmu. Přes svou zpočátku drobnější postavu se dokázal svou technikou a hokejovým přehledem prosadit. Nebyl však sám. Skvěle se doplňovali zejména se Zdeňkem Skořepou a Romanem Vopatem.

Tomáš světový
S hokejem sjezdil téměř celou Evropu a v roce 1989 se s Litvínovem zúčastnil turnaje v Kanadě. Když potom v roce 1995 dostal nabídku od svého bývalého litvínovského spoluhráče Lukáše Gergela, aby za ním přijel vyzkoušet hokej do Kanady, neváhal ani chviličku. Tam působil v juniorské IHL v klubu Olds Grizzlys nedaleko Calgary. Na základě skvělých výsledků byl nominován do výběru tamní ligy na mezinárodní turnaj za účasti několika výběrů do 18 let z Evropy, USA a Ruska. V posledním přípravném zápase se ovšem zranil a turnaje se nemohl zúčastnit. Přestože měl další nabídky z universit, rozhodl se vrátit zpět do Čech.

Tomáš druholigový
Původním záměrem byl návrat do Litvínova, ale v základní sestavě se pro něj místo nenašlo, proto odešel s dalšími dvěma mladými spoluhráči do Děčína. Zejména díky litvínovské lajně byla sezóna 96/97 pro Děčín velmi úspěšná, neboť vyhrál druhou ligu a v baráži se pokoušeli o postup do první. Právě na barážových utkáních s Kadaní měla své skauty Horácká Slavia Třebíč a mladého, šikovného útočníka si vyhlédla.

Tomáš třebíčský
Třebíč byla v sezóně 97/98 v 1.lize nováček, a proto se zde hrál spíše defenzívní hokej. Ofenzívně laděnému Tomášovi rok trvalo než na tento systém přivykl. Vždy ale patřil mezi ty, co prosazovali útočný hokej a na jeho hře to bylo znát. Zejména s kapitánem Jirkou Olivou vytvořili tandem, který byl tahounem celého kolektivu. Následující sezóna byla velmi zdařilá, padalo hodně branek a Tomáš se na jejich realizaci podílel měrou vrchovatou. I ročník 99/00 byl rozehrán výtečně a po základní části postupovalo mužstvo do play-off ze druhého místa. V té době byl Tomáš dokonce nejúspěšnějším střelcem první ligy.

Tomáš zraněný
V tréninku si ovšem nešťastně poranil rameno a sezóna pro něj skončila. Ani další sezóna nezačala dobře. V předposledním přípravném utkání s slovenskou Nitrou se opět zranil a byl nucen stát až do konce ledna. Když se konečně začal rozehrávat ke kvalitním výkonům přišel osudný čtvrtfinálový zápas s Duklou Jihlava. Dne 22.2.2001 se Tomáš ocitá po nevybíravém zákroku jihlavského obránce bez vlády na ledě.

Tomáš bojující
A jak to bylo? Přišla rána, Tomáš se ocitl na ledě, potom na lůžku, teď sedí na vozíčku a dělá všechno pro to, aby se zase mohl postavit na vlastní nohy. Všichni jeho blízcí se mu snaží maximálně pomáhat, ale fantastická je i podpora od všech ostatních. Po jeho boku stojí od samého začátku jeho věrná opatrovnice, přítelkyně Radka Štěpničková. Ale vše je především na Tomášovi. Jeho vůle a víra je nezměrná a po malých krůčcích si jde za svým cílem. Od počátku absolvoval několik léčebných kůr ve věhlasných rehabilitačních střediscích pod vedením uznávaných fyzioterapeutů.

Lidi nezapomínají
K tomu, aby si mohl Tomáš zdraví doplňovat, slouží bankovní konto (19-7755330237/0100), na nějž jdou finanční prostředky získané z benefičních akcí a na nejž může každý poslat svůj příspěvěk na Tomášovu rekonvalescenci. Jednou z těch nejvýznamnějších byla hokejová exhibice Hvězdy hrají pro Tomáše, kterou pomohl uspořádat Tomášův kamarád, třebíčský rodák, Patrik Eliáš. Ale kromě této, tu bylo mnoho dalších, drobnějších akcí, hromadných sbírek i jednotlivců, kteří svými příspěvky podporují cestu za Tomášovým uzdravením.

Podobné články

Tomáš Zelenka

Sledgehokejová exhibice v Třebíči

08.10.2009
Tomáš Zelenka

Tomáš Zelenka vhazoval v Liberci čestné buly

20.04.2008
Tomáš Zelenka

Tomáš Zelenka získal se sledge hokejisty stříbro

03.12.2007