Bez gólu se vyhrát nedá. Třebíč zápas v Praze nezvládla

V Praze to nevyšlo. Horáci na svého soupeře od začátku nestačili a ve hře je držel hlavně Pavel Jekel, který po celý zápas předváděl parádní zákroky. Těmi musel Pražany místy až deptat. Efekt to ale nemělo, protože všechny tři body tentokrát zůstaly v Edenu.

48.kolo, středa 23.2.2022
SLA SLA
2:00:0, 1:0, 1:0
Branky a nahrávky: 38. Žejdl (P. Machač), 57. T. Knotek (P. Kafka, Hejda). Rozhodčí: Pilný, Šudoma - Beneš, Komínek. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:0.V oslabení: 0:0. Diváci: 626. Střely na branku: 38:21. Průběh utkání: 2:0.
HC Slavia Praha: M. Michajlov – Daniel Krejčí, Hejda, Barák, Mikuláš Hovorka, Zelingr, R. Havel, T. Duda – P. Kafka, T. Knotek, Kern – J. Doležal, Poletín, M. Ondráček – P. Machač, Žejdl, Kružík – Šteiner, R. Všetečka, Jaroslav Brož.
SK Horácká Slavia Třebíč: Jekel – Mlčák, Hunkes, L. Forman, M. Furch, Poizl, Tureček, Popela – Vodný, L. Bittner, Psota – Šťovíček, Nedvídek, Střondala – Meluzín, D. Michálek, D. Sklenář – Krliš, Gajarský, Lang.

Zápas v hlavním městě začal vyloučením na domácí straně. Na lavici hanby putoval po čtyřech minutách hry Lukáš Žejdl. Horáci však ideální možnost, jak hned z kraje zápasu uštědřit svému rivalovi boxerský direkt nevyužili. Střelou od modré to zkoušel Poizl – bez úspěchu. Následná kombinace Psoty s Bittnerem skončila v náručí Martina MIchajlova. V osmé minutě si první přesilovku vyzkoušeli také Pražané. Patrně největší šanci k otevření skóre měl během Formanova trestu na čepeli své hole Knotek. Zkušený útočník pálil z kruhu, ale Pavel Jekel ukázal, že gymnastika mu rozhodně není cizí a bleskurychlým rozštěpem Knotkovi šanci zneškodnil. Hned nato zůstal za třebíčskou obranou nikým nehlídaný Jaroslav Brož, který zkusil zaklepat na Jekelovu svatyni. Jekel však gólovou donášku odmítl. Brožovu tutovku pohltily jeho betony. Pět minut před koncem úvodního dějství odcestoval k relaxačnímu pobytu na trestnou lavici Jiří Doležal. I on si jej po hříchu prodloužil na celé dvě minuty. Bílé hvězdy přesilovku nevyužily – navíc v ní mohly sami inkasovat. Ránu Michala Poletina z pravé strany opět zneškodnil pozorný brankář. Závěr úvodního dějství nabídl pro změnu početní výhodu sešívaných. Od modré v ní pálil Daniel Krejčí, jeho navštívenka ovšem Pavlu Jekelovi neunikla.

Druhá dvacetiminutovka přinesla taktickou bitvu, ve které se čekalo na první gól, který by zápas výrazněji rozhýbal. A že to bylo pořádně dlouhé čekání. Prolomit jej mohl Kružík – ve slušné střelecké pozici ale selhal. Na druhé straně to z voleje zkusil Krliš – Michajlov byl připraven. Totéž platilo o následné dorážce Langa, kterou ukryl slávistický brankář ve své výstroji. Poté zkusil své štěstí opět Jaroslav Brož. Proti Jekelovi neuspěl ani tentokrát. Inu… Snad bude mít útočník Pražanů štěstí alespoň v lásce, řeklo by se. Ve hře ho totiž tentokrát třebíčský maskovaný muž zastínil. Pak přispěchal s bombou od modré čáry Lukáš Forman. Nápřah to byl sice skoro až ke stropu stařičké haly v Edenu, nicméně ani z tohoto mráčku nezapršelo. V polovině základní hrací doby mohl rozradostnit příznivce červenobílých Petr Kafka. Ten sice mířil šikovně, jenže k jeho smůle jen do Jekelova ramene. Ostřílený bard následně jen nevěřícně obrátil oči v sloup. Věděl, že z takové pozice by skórovat měl. V další příležitosti se objevil Martin Šťovíček, který ale ránou z kruhu jen políbil zadní mantinel. A tak přišel trest. Na světelné tabuli svítil čas 37:03, když se produktivní Lukáš Žejdl rozhodl otestovat pozornost třebíčské obrany. Přes beky sice neprošel, vadit mu to ale nemuselo. Svou střelu podél jednoho z nich totiž skryl tak šikovně, že ani Pavel Jekel už zareagovat nestihl. Klíčový první gól tak dali domácí. Nejtěsnější možný náskok si Pražané odnesli i do kabin.

Třetí dějství zápasu v Edenu mělo předem narýsovaný průběh. Bylo jasné, že Třebíč vrhne své síly do útoku, kdežto sešívaní si na své šance počkají. Jedna taková se otevřela ve 42. minutě před Patrikem Machačem. Ten ale slibně vypadající přečíslení v gól nepřetavil. Jekelův beton byl opět proti. Zoufat si mohl také Jiří Doležal, který v další ložence zařízení přestřelil. V těchto fázích zápasu se zdálo, že Horákům chybí energie. Pražané byli ve většině situací o krok napřed z čehož plynuly jejich další příležitosti. Tak jako v případě (opět neúspěšně) střílejícího Petra Kafky. Když to nešlo útočníkům, zkusil své štěstí třebíčský zadák Hunkes. Jeho rána svůj cíl jen těsně minula. V závěrečné části třetí třetiny vysunula Třebíč svůj forčeking. Cíl byl jasný – dostat domácí pod tlak a vynutit si vyrovnání. Hra vabank však přináší i svá rizika. Když ztratíte puk, snadno může dojít k tomu, že soupeř dostane možnost zápas rozhodnout. A právě k tomu také bohužel došlo. V čase 56:48 měl Tomáš Knotek dost času i prostoru na to, aby přesně zacílil a poslal sešívané do dvougólového vedení. Byl to rozhodující moment bitvy v hlavním městě. Od té chvíle bylo jasné, že export bodů z Edenu se tentokrát konat nebude. Absolutorium za svůj výkon si po právu zaslouží Pavel Jekel, který si připsal 36 bezchybných zákroků. Na úspěch to ale tentokrát nestačilo.

Jiří Šejba - HC Slavia Praha: Soupeř byl v prvních deseti minutách první třetiny určitě lepší – měli jsme špatný pohyb, hráli jsme si s kotoučem. Nicméně pak se to srovnalo a už to bylo lepší. Tyto zápasy rozhodují, kdo dá první branku, a my jsme ji dali. V poslední třetině jsme měli šance, ale moc jsme nepouštěli soupeře do gólových šancí, protože víme, že mají dobré střelce, kteří umějí dávat góly. Bohužel jsme všechny minišance nevyřešili dobře. V poslední době jsme pracovali na dorážkách, aby to obránci čistili před brankou. Pak už za stavu 2:0 jsme to kontrolovali.

Kamil Pokorný – SK Horácká Slavia Třebíč: Dnes jsme zažili jakési deja vu zápasu s Litoměřicemi. Dvě třetiny jsme hráli slušně a bylo to o prvním gólu. Na trénincích jsme se věnovali hře před bránou a tlaku v předbrankovém prostoru, bohužel v zápase samotném se to neprojevilo. Bylo to dnes znovu o prvním gólu, který jsme dostali po špatném střídání. Nabídli jsme šanci nejlepšímu střelci domácích Žejdlovi, a ten ji nekompromisně proměnil. Ve třetí třetině jsme chtěli dát gól, od desáté minuty jsme pak otevřeli hru a domácí nám chodili do přečíslení. V této fázi nás hodně podržel Pavel Jekel. I druhý gól jsme inkasovali po chybě při střídání, kdy jsme hráli snad dvacet sekund ve čtyřech. Tyto dvě chyby dnes rozhodly zápas a obě byly zbytečné. Domácí nás dnes přestříleli, ale nebezpečně až v závěru, kdy jsme otevřeli hru. Do té doby neměli střely až tak nebezpečné, i když jich měli víc. Není střela jako střela. U nás je to teď o tom dát nějaké špinavé góly, uvědomit si, že proti těmto týmům, které hrají o všechno a hrají nesmírně obětavě, musíme hrát jinak, musíme se tlačit víc do koncovky a před bránu. Nějaké puky jsme před bránu dostali, ale nebyl tam nikdo, kdo by je dorazil. Máme ještě tři zápasy na to, abychom si tohle uvědomili, vyříkali si to a naladili se dobře na vrchol soutěže, o který jsme celou sezónu bojovali.