Bílé hvězdy i přes střeleckou převahu doma s Kolínem neuspěly

T ř e b í č - Bílé hvězdy i přes výraznou střeleckou aktivitu nedokázaly zvrátit náskok Kolína. Ten si Kozlové začali vytvářet už v první periodě, kdy Kryštof Ouřada nabral rychlost ve středním pásmu a poté z kruhu svižnou ranou otevřel skóre zápasu. Ve druhé periodě přidal ještě větší klid na hokejky svých spoluhráčů Václav Jankovský, jehož střelecký pokus zaplul až do sítě. Třetí branku přidal po bravurní přihrávce od Zdeňka Krále Jan Veselý, který v předbrankovém prostoru převzal kotouč a poslal jej za záda třebíčského brankáře. O korekci skóre se postaral Vojtěch Střondala, který se po sérii odrazů dostal ke kotouči a odčaroval kouzlo ruského brankáře ve službách Kolína. To ale bylo ze strany domácích vše a hosté si tak odvezli všechny body.

39.kolo, úterý 8.2.2022
1:30:1, 0:2, 1:0
KOL KOL
Branky a nahrávky: 48. Střondala (L. Bittner, Vodný) – 10. Ouřada (Lukáš Krejčík, Morong), 27. Jankovský (David Šafránek, Z. Král), 39. Jan Veselý (Z. Král, David Šafránek). Rozhodčí: Čech, Skopal – Otáhal, Komínek. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 669. Střely na branku: 42:33. Průběh utkání: 0:3, 1:3.
SK Horácká Slavia Třebíč: Jekel (41. Mičán) – L. Doudera, M. Furch, L. Forman, Mlčák, Poizl, Tureček, Zukal – Dočekal, L. Bittner, Střondala – Šťovíček, Malý, D. Sklenář – Gajarský, Vodný, Havlát – Krliš, D. Michálek, Ferda.
HC Kolínští Kozlové: G. Kuzněcov – Piegl, Kukla, Pinkas, Niko, Čáp, V. Čížek, Váchal – Jankovský, David Šafránek, Z. Král – J. Sklenář, Miškář, Jan Veselý – L. Krejčík, Štohanzl, Ouřada – Síla, Morong, Pajer.

Začátek první třetiny se nesl v duchu zakládání útočných akcí na obou stranách. Hned v 1. minutě se ke střele dostal kapitán domácího týmu Láďa Bittner, ve 2. minutě pak od levého mantinelu pálil i Venca Krliš. Kuznetsov však otevření stavu nedovolil. Na druhé straně pak ve 3. minutě zahrozil David Šafránek, jehož nahození ale skončilo v Jekelově lapačce. V té samé minutě vyslal bombu na třebíčskou bránu i Ján Niko, ten však pálil mimo, trefil jen tvrzené sklo za brankou. V 5. minutě zápasu se karta znovu obrátila. Michalu Vodnému se podařilo zavézt kotouč až před bránu kolínských, k dorážce se pak přiřítil i Lukáš Forman. Strážce kolínské brány, Georgy Kuznetsov, měl však situaci pod kontrolou. Následně se ke střele dostal znovu Krliš, ten však trefil jen Kuznetsovův beton.

Šanci prolomit prokletí kolínské brány, a otevřít skóre, dostaly bílé hvězdy ke konci 6. minuty s vyloučením Jána Nika za hrubost. Největší šanci této přesilovky měl na svědomí Lukáš Doudera, který však svou ranou z modré Kuznetsova nepřekvapil. Zbytek přesilovky se dá nazvat pokračováním třebíčského trápení, co se přesilovek týče. Spoustu času a sil ztratili domácí "znovuzavážením" puku do útočného pásma a snahou se v něm udržet. Zlaté hokejové pravidlo, nedáš - dostaneš, se pak opět naplnilo. Po přesilovce zaúřadoval Kryštof Ouřada, který se zmocnil puku, bleskovým tempem ukázal třebíčské obraně záda a byl to právě on, kdo mocnou ranou z pravého kruhu otevřel skóre. Pavel Jekel v třebíčské svatyni se tentokrát mohl jen bezmocně ohlédnout, když mu kotouč zasvištěl kolem uší. 0:1.

Vstřeleným gólem se kozlové dostali na koně a začali využívat třebíčských nepřesností k zakládání vlastních protiútoků. Bílé hvězdy se měly co ohánět. Marně hledaly recept na proražení tuhé kolínské obrany. Z téhle snahy nakonec přišlo jen první vyloučení z domácích řad. Na trestnou lavici zamířil obránce David Tureček za držení.

Oslabení bílé hvězdy zvládly, a co víc, i šance byly! Třebíčským se podařilo zavézt kotouč před kolínskou bránu a Kuznetsov musel likvidovat nebezpečnou šanci Lukáše Formana. Střely na druhé straně pak zadržel před brankovou čárou beton Pavla Jekela. Třebíčští se i dále, ve hře 5 na 5, snažili skóre vyrovnat. Slibnou šanci vyčaroval Martin Dočekal, který přihrál do jízdy Střondalovi. Ten si však v zakončení vylámal zuby na připraveném Kuznetsovovi. Stejně jako Láďa Bittner, který se v předposlední minutě první třetiny snažil najít skulinku u tyče kolínské brány. Marně. V poslední minutě pak Kuznetsov vychytal i slibnou šanci Davida Michálka a víc jsme toho v první třetině nestihli.

Na začátku druhé třetiny kozlové vyvinuli tlak ve snaze svůj náskok navýšit. To jim však Jekel se svou lapačkou nedovolil. Z tlaku Kolína tak bylo nakonec jen další vyloučení pro jednoho z kozlů. Tentokrát si na trestné odpočinul Lukáš Pajer za podrážení.

Domácí přesilovka se tentokrát nesla se ve slibném duchu. Třebíčští se drželi na puku a nebezpečně kroužili kolem kolínské svatyně. Do šance se dostal Dočekal, jeho střelu však pohltil připravený Kuznetsov, který se stihnul bleskově přemístit. Další velkou šanci této přesilovky zařídil Martin Šťovíček, po jehož ráně se před brankou Kolína vytvořila tlačenice. Bílé hvězdy se v ní ze všech sil snažily dostat gumový nesmysl za Kuznetsova, rozhodčí však pro nepřehlednost přerušil hru. Kolín se třebíčskému tlaku ubránil bez následků, zeď v jeho bráně se zdála být nepropustná.

Ve 26. minutě pak přišla další rána. Tentokrát od pravého mantinelu, kde David Šafránek sebral kotouč a vyslal ho na bránu. Zde byl připravený Václav Jankovský, který střelu tečoval ke vzdálenější tyči, kam se Jekel nestihl přemístit včas. Síť za jeho zády se zavlnila podruhé. 0:2.

Třebíčské ledoborce inkasovaná branka opět na chvíli utlumila, ne však na dlouho. Ve 29. minutě se do samostatného úniku dostal Vojta Střondala. V časové tísni, a obtěžkán kolínskými obránci, se však ke střele dostal pozdě a zasáhl golmana, který jeho šanci hravě pohltil. Třebíčští se pak dále trápili s bravurní kolínskou obranou, která jim nedovolila téměř nic. Hra se držela ponejvíce kolem mantinelů, odkud se dost těžko střelecky prosazuje. Kozlové měli situaci zkrátka pod kontrolou.

Tlak se zvedal nejen na ochozech třebíčské arény, ale i na ledové ploše, což vyústilo v šarvátku mezi Matějem Morongem a Lukášem Douderou. Chlapci si trochu vjeli do vlasů, a tak je rozhodčí nechal vychladnout na trestné. Během dvou minut hry 4 na 4 byla k vidění bojovnost obou stran. Nejprve zatroubila k útoku Třebíč, byla však zastavena a z rychlého protiútoku pak zahrozil Kolín. Šanci měl Veselý, který objel třebíčskou bránu a zkusil tím Jekela přelstít. Ten si však jeho střelu pohlídal a další neplechu za svými zády nepřipustil.

Ve 36. minutě pak přišlo další oslabení domácího týmu. Na trestnou lavici tentokrát zamířil Lukáš Forman za hákování, s čímž domácí příznivci bouřlivě nesouhlasili. Ovšem, bylo to to jediné, co s tím mohli dělat. Kolín pak nekompromisně uzamkl horáky v obranném pásmu a dvě minuty před koncem druhé třetiny - těsně před koncem kolínské přesilovky - se síť za Jekelem zavlnila potřetí. Jan Veselý vyslal střelu před bránu, kam si šikovně vyjel Zdeněk Král, a svou holí tečoval jeho střelu do odkryté části třebíčské branky. Do kabin se tedy šlo za stavu 0:3 z pohledu rozmrzelých třebíčanů.

Závěrečné dějství dramatu Třebíč versus Kolín přineslo změnu v brankovišti bílých hvězd, kam se místo Pavla Jekela, který se stále zotavuje po zranění, postavil Honza Mičán. Celá třetina se nesla víceméně ve znamení třebíčského útoku. Ani Kolín se však nenechal zahanbit a ve 42. minutě zápasu připravil třebíčskému publiku další infarktový zážitek. Nejprve zahrozil René Piegl, který dostal nabito od Miškáře, ale s jeho ranou od modré si Mičán poradil. O pár vteřin později přišla další obrovská šance kozlů. Třebíčská golmanská dvojka na chvíli ztratila kontrolu nad kotoučem, čehož se okamžitě snažil využít Jankovský, po něm ještě dorážel Šafránek. Ani jeden z nich však čtvrtý gól za Mičánova záda nakonec neprocpal.

Třebíčský útok od začátku třetí třetiny zakládal nové a nové akce ve snaze pozměnit stav utkání. Dopředu se tlačili Střondala, Michálek, Dočekal, opakovaně pálil i Vodný. Všechno marné. Kuznetsov byl všude a za svá záda nepustil ani jednu z jejich střel.

Ve 46. minutě zápasu přišla další přesilová hra pro domácí tým, která se změnila na největší drama celého utkání. Kolínská obrana hned z počátku vyhodila puk ze svého obranného pásma, třebíčští se však dostali zpět do tlaku a ve 47. minutě se síť zavlnila, tentokrát za Kuznetsovem. Obrovská radost domácího publika však záhy zhořkla a proměnila se ve vztek. Rozhodčí gól neuznali. Dočekal vsítil bruslí. Achjo.

Ještě v té samé minutě se k Miroslavu Kuklovi na trestné lavici Kolína přidal Václav Čížek za hákování. Třebíč se tak dostala do výhody 5 na 3. O pár vteřin poté mohla KHNP aréna znovu slavit dílčí úspěch, tentokrát již uznaně. Lukáš Doudera od modré nahodil puk před bránu, odkud se jej kolínské obraně nepodařilo dostat včas. Toho využil Vojta Střondala a pohotově zametl kotouč za Kuznetsova. 1:3.

Třebíčští, nakopnuti vsítěným gólem, se nepřestávali cpát před bránu Kolína. Přecijen, pár minut do konce utkání ještě zbývá a v hokeji se může stát ledasco. K vidění byla šance Doudery, který svou ranou zasáhl jen golmana. Hned poté i velká šance Dočekala, kterou musel Kuznetsov pracně likvidovat. Naděje na srovnání pak mírně eliminovalo vyloučení z domácích řad, a to konkrétně Dominika Sklenáře za podražení, které přišlo v 53. minutě. Těsně před koncem přesilovky pak mohlo být definitivně vymalováno, když se ke střele dostal Lukáš Krejčík. Narazil však na Mičána, který jeho šanci nedal šanci proklouznout za svá záda. Tím udržel ještě zbytky nadějí na třebíčský megaobrat.

Ten se dnes však, bohužel, nakonec nekonal. Poslední obrovskou šanci zaznamenal Střondala, který se v 57. minutě, po přihrávce od kapitána Bittnera, ocitl tváří v tvář Kuznetsovovi. Mířil přesně, ale fantom kolínské brány stejně přesně nastavil střele svoje rameno. A i když se bílé hvězdy nakonec znovu dostaly do početní výhody 6 na 4 - díky vyloučení Jána Nika za hrubost a využití možnosti powerplay - žádné další velké šance neproběhly.

Budiž hvězdám ke cti, že obzvlášť v poslední třetině se rvali jako lvi. Na kozly z Kolína to však nestačilo, ti si zaslouženě odváží cenné bodíky s sebou. No, a my se o další utkáme v sobotu s Benátkami!

Autor reportáže: Lucie Strnadová

P. Martínek a J. Barvíř po utkání TRE - KOL 1:3

Jaroslav Barvíř – SK Horácká Slavia Třebíč: Souhlasím s hodnocením trenéra Kolína. Hráli o život a taky se tak na ledě chovali. My jsme do zápasu vstoupili pohodlně a laxně. Dávali jsme Kolínu hodně prostoru ke kombinaci, což jsme ale od hráčů nechtěli. Všechno dnes bylo z naší strany naopak. Taky jsme za to byli zaslouženě potrestaní. Pokud odehrajete prvních dvacet minut nějakým způsobem, tak pak se do něj zpátky těžko dostáváte, není to jednoduché. I když jsme si vytvořili nějaké šance, tak jsme je neproměnili. Na to mělo ale vliv hlavně to, jak jsme k zápasu přistoupili a jakou hrou jsme se prezentovali. Povedlo se nám sice snížit na 1:3, ale každý zápas se srovnávat nebo otáčet nedá. Kolín vyhrál zaslouženě, my se o tom musíme pobavit a příště k zápasu přistoupit úplně jinak než v dnešním utkání. Ne, že bychom o přestávkách na hráče křičeli, o té první jsme si k tomu něco řekli společně, o té druhé jsem si vzal slovo já. I když jsme ve třetí třetině měli opticky víc ze hry, tak Kolín už se zatáhl a hlídal si výsledek. Dnes jsme si víc ani nezasloužili.

Petr Martínek – SC MARIMEX Kolín: Jsme nesmírně rádi za tři body, hráli jsme u druhého týmu tabulky a víme, že tady se jen tak jednoduše nevyhrává. Přijeli jsme obrovsky koncentrovaní a od první minuty jsme to na ledě dokazovali. Domácí na nás v určitých fázích zápasu vyvinuli obrovský tlak a měli spoustu šancí. My jsme ale dneska šli padat po hlavě do střel, šli jsme se nechat zranit pro to, abychom si nějaký bodík odvezli. To, že vezeme tři, je nad naše očekávání. Byli bychom dnes rádi za každý bodík, za tři znovu říkám, jsme šťastní. Čekají nás ale další těžká utkání, všichni vidíme, jak našlapaná je tabulka a rozhodovat bude každý bod, řekl bych každý vyhraný souboj, který k tomu bodu může pomoct. My jinou cestu nemáme, a proto z ní nesmíme uhnout. Musíme se dobře připravit na další zápas v Prostějově, odkud bychom také rádi nějaký bod přivezli. Důležitý byl dnes předbrankový prostor, odkud jsme dali dva góly. Rozhodující část zápasu přišla ve druhé třetině, kde měli domácí prvních deset minut obrovský tlak. Nám se v té fázi zápasu pořádně nepovedlo vyjet z pásma, pak jsme jednou ujeli a byl z toho gól. Pak jsme v přesilovce dali další, a to byl, myslím, zlomový moment. Když měli domácí ve třetí třetině přesilovky, bylo to pro nás hodně těžké, ale jak už jsem říkal, padali jsme hlavou do střel a ta bojovnost nám přinesla tři body, za které jsme šťastní.