Bílé hvězdy ve vyrovnané bitvě nedokázaly vsítit branku a padly nejtěsnějším možným rozdílem

T ř e b í č - Bílé hvězdy v gólově chudém utkání nestačily na Litoměřice a ve vyrovnaném utkání těsně padly. I když ve šlágru kola brankáři likvidovali celkem třiašedesát střel, tak padla jen jedna jediná branka, která skončila v třebíčské síti. Oba dva maskovaní muži předváděli koncert úžasných zákroků a střelci si na jejich umu vylámali všechny zuby. Jedna střela se ale nakonec přeci jen ujala. Po Výtiskově pasu se v přesilovce ke kotouči dostal Jaroslav Kracík, který svou ránu z kruhu perfektně umístil ke vzdálenější tyči Jekelovy branky. Hosté si tak na cestu domů díky hubenému vítězství v základní hrací době přibalili všechny body.

47.kolo, sobota 19.2.2022
0:10:0, 0:1, 0:0
LTM LTM
Branky a nahrávky: 39. Kracík (Výtisk, Martin Procházka). Rozhodčí: Petružálek, Hucl – Polák, Otáhal. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1000. Střely na branku: 31:25. Průběh utkání: 0:1.
SK Horácká Slavia Třebíč: Jekel – Hunkes, Mlčák, M. Furch, L. Forman, Tureček, Poizl, Popela – Meluzín, L. Bittner, Psota – Střondala, Nedvídek, Šťovíček – D. Sklenář, D. Michálek, Krliš – Gajarský, Vodný, M. Zabloudil.
HC Stadion Litoměřice: Tomáš Král – Martin Böhm, Jebavý, J. Holý, Výtisk, Klikorka, Černohorský, Kuboš – Sihvonen, R. Přikryl, Válek – Martin Procházka, Kracík, O. Procházka – Berka, J. Jícha, Rouha – Smola, Křehlík.

První třetina prestižního utkání začala z obou stran opatrně. Hra se v prvních minutách poměrně svižně přelévala a hlavní roli v ní hrála obrana obou celků. Netrvalo však dlouho a oba celky se dostaly i k prvním šancím. Nejprve k nim měli blíže kališníci, kteří bílé hvězdy uzavřeli v jejich obranném pásmu. Jen o pár vteřin později se však do úniku dostal Martin Šťovíček, jehož střela se nakonec zakousla do betonů litoměřického Krále.

První vyloučení zápasu na sebe nenechalo dlouho čekat. Ve 4. minutě zápasu byl vyloučen domácí bek Lukáš Forman za zdržování hry, když jeho vinou kotouč vyletěl mimo hrací plochu. Litoměřičtí se semkli kolem třebíčské svatyně a začala první nelítostná řež dnešní bitvy.

Obětavé zákroky třebíčských obránců byly lahůdkou pro oko domácího diváka. Blokování střel s nasazením vlastního zdraví předvedli Furch a následně i Mlčák, který zastavil protihráče vlastním tělem, přičemž se otočil kolem své osy a tvrdě se poroučel k ledu. Domácí tým pak vyhodil kotouč ze svého obranného pásma a cestu zpátky přes střední pásmo soupeři značně komplikoval. I díky skvělému zákroku Pavla Jekela v posledních vteřinách přesilové hry, kdy zalehl nepříjemně odraženou ránu, se podařilo nerozhodný stav uhájit.

V následujících minutách měli více ze hry třebíčští. Proběhlo dokonce několik krásných akcí. V 7. minutě pálil Krliš od levého mantinelu po tom, co se urval hostující obraně - slibně vypadající šance však nakonec proplachtila těsně vedle brány. Velikou šanci pak připravil i Erik Meluzín, který, ještě v té samé minutě a ze stejného místa, nahodil kotouč na bránu, kde se motal kapitán týmu - Láďa Bittner. Ani ten však nakonec tohle nahození v domácí radost neproměnil.

Ve 13. minutě kopnul do vrtule Šťovíček, ujel hostující obraně po pravém křídle a už to vypadalo, že první gól je na spadnutí. To by ale v soupeřově bráně nemohl stát Tomáš Král, který se bleskově přemístil a betonem zhatil nejslibněší domácí šanci první třetiny. Následně to znovu zkusil Bittner, jenže i ten narazil na Králův beton, těsně natlačený do rohu branky, aby neprošla ani myš. I na druhé straně se pár střel našlo, opakovaně to zkoušel Holý, ale jeho střely si pro změnu pohlídal duchapřítomný Jekel.

Ke konci 16. minuty zápasu posadili rozhodčí na trestnou lavici třebíčského Michálka za hákování a další ostřelovaná mohla začít. Litoměřicím se přesilovka dařila - drželi se na puku, dostávali se do střeleckých pozic. Zkoušel to Válek, Procházka dokonce opakovaně, ke konci přesilovky pálil i Jícha. Třebíčská obrana však srdnatě bránila, jak je jí vlastní. Při každé příležitosti letěl kotouč pryč z pásma - bezpečně daleko od domácí brány. I Jekel se opět blýsknul. Nepropustil za svá záda ani jednu ze střel vzešlých z rostoucího tlaku hostí.

Strážce třebíčské brány pak udržel zápas v nerozhodném stavu 0:0 i v posledních minutách první třetiny, ve kterých se kališníci cpali do vedení. Nejprve to byl Výtiskova dělovka od modré, kterou musel likvidovat. V poslední minutě si pak cestu ke střele našel Sihvonen, jehož střelu Jekel vyrazil před bránu. Následně se musel rychle přemístit a ohlídat si nepříjemné Válkovo dorážení. První třetina patřila jednoznačně oběma maskovaným mužům a jen stěží lze určit, který z nich si počínal více královsky.

Do druhé třetiny se oba celky vrhly s velkým zápalem a tlak v KHNP aréně tak narůstal každým okamžikem. Hlavním bojištěm bylo střední pásmo, které si oba celky snažily ohlídat. I přesto se našlo pár pistolníků, kteří se přes střed dostali ke střetu. Hned ve druhé minutě třetiny zkoušel na Krále nahazovat Poizl od modré, jeho střely však neměly takovou razanci, aby si s nimi hostující golman neporadil. Hned v další minutě se do obrovské šance dostal hostující Procházka. Ten se dostal až tváří v tvář Jekelovi, ovšem jeho backhandová klička nevyšla tak přesně, jak by si hostující “pukostřelec” přál. Ve 24. minutě pro změnu zajiskřilo nadějí na druhé straně, když se do samostatného úniku dostal Střondala, jehož střela nakonec zapadla do Královy lapačky místo za jeho záda.

Obrovská šance pro kališníky přišla ve 26. minutě, kdy se k puku znovu dostal zkušený Sihvonen. Ten se mrštnou stahovačkou zbavil domácího obránce a vypálil na bránu. Přesně, prudce, leč marně. Jekel puk zastavil jedním ze svých parádních zákroků, kterým dostával četné osazenstvo ochozů KHNP arény do varu.

A vřelo to i na ledě. Ke konci 27. minuty přišlo oboustranné vyloučení domácího Střondaly a hostujícího Jíchy. Ten neudržel nervy na uzdě a po další slibné střele Střondaly se do něj pustil, což si domácí nenechal líbit. Oba tak vyfasovali dvě minuty za hrubost.

Ve hře 4 na 4 se větší iniciativy zhostila Horácká, gól však do litoměřické brány neprotlačila. Na bránu Litoměřic to jen lítalo, nahazoval Furch i Poizl od modré. Král v bráně měl však přehled a dostatečný postřeh. A to i v případě obrovské šance třebíčských, ve které se dostali do přečíslení dva na jednoho a ke střele se dostal již několikrát zmiňovaný Erik Meluzín. Stačil však jeden pohyb rukou a i tahle nebezpečná střela skončila v lapačce litoměřického lapače.

Následně měli znovu navrch litoměřičtí, jejichž rostoucí tlak byl nepříjemně znát. Ve 31. minutě pálil Sihvonen, který dostal přesnou přihrávku před brankoviště. Jekela však přestřelit nedokázal ani on, ani Procházka, který to jen pár vteřin poté zkoušel z mezikruží.

Druhá třetina se blížila ke svému konci, když přišla její poslední přesilová hra, opět pro hostující celek. Na trestnou zamířil tentokrát Erik Meluzín za sekání. Přesilovka se hostům zprvu moc nevedla. Třebíčští šikovně vyhazovali puk do bezpečné vzdálenosti a před Jekelem tvořili neprostupný val. Na konci přesilovky se na litoměřické přecijen usmálo štěstí. První a současně jediný gól padl v poslední vteřině před koncem přesilové hry, v 39. minutě utkání. Furch nešťastně ztratil puk z hole - toho okamžitě využil Jan Výtisk a přesnou přihávkou jej naservíroval Jaroslavu Kracíkovi vyčkávajícímu na pravém kruhu. Ten pak vystřelil přesnou dělovku ke vzdálenější tyči a kotouč se odrazil do brány, kde jen těsně zaplul za brankovou čáru. Ani dva z domácích hráčů, kteří obětavě padli do jeho střely, nezabránili otevření skóre. 0:1.

Třetí třetina předvedla přesně to, co skóre slibovalo. Drama a boj do posledních vteřin. A ne, že by těch šancí k vyrovnání bylo zrovna málo. Hned v 41. minutě zápasu přišlo vyloučení hostujícího Procházky za podrážení. Třebíčští se při této přesilové hře sice udrželi na puku, velké problémy však litoměřickým nenadělali. Z pinkané kolem modré čáry a mantinelů vykoukla jen jedna šance, kdy na bránu vystřelil Poizl. Vyraženou střelu pak ještě dorážel Vodný, ale Král byl nakonec rychlejší a kotouč před ním raději schoval do lapačky. Ve 44. minutě měl vyrovnání na holi Láďa Bittner. Ten dostal kotouč na hůl a ocitl se před Králem sám. I jeho střela skončila v Králově výstroji.

Vroucí kotel třebíčských přívrženců hřmotně žádal vyrovnání. V nejednom z nich se pak rozdmýchal plamen naděje ve 45. minutě, kdy došlo hned ke dvěma vyloučením v hostujícím týmu. Nejprve na trestnou zasedl Martin Böhm za držení a jen za pár vteřin ho následoval i Jan Výtisk za podrážení. Třebíč se tak dostala do výhody 5 na 3, kterou však i přes všechny snahy využít nedokázala. Litoměřičtí si kvalitně bránili svůj těžce vydobytý jednogólový náskok. Na něm nic nezměnila rána Hunkese od modré, ani Poizlova střela, která jen těsně minula odkrytý roh Královy brány. Ve 46. minutě pálil i Střondala, trefil boční síť brány - která k naší smůle zrovna nebyla dostatečně děravá.

Neprostupný obranný val se tentokrát utvořil kolem svatyně hostí a čas neúprosně směřoval k poslední siréně. Třebíčští se jen stěží dostávali do šancí, a ačkoliv jej hlučné domácí publikum hnalo dopředu a bojovný zápal se třebíčským upřít nedá, nakonec recept na vyrovnání nenašli. Nejblíže k němu bylo v 51. minutě, kdy puk nebezpečně poskakoval v brankovišti hostí. Ani jedna z horáckých hokejek mu však nestihla dát ten správný směr. V 56. minutě zápasu pak vyslal dělovku od modré Lukáš Forman, jehož projektilu Král nastavil vyrážečku. Ještě v 59. minutě měl puk na holi znovu kapitán Bittner, který hledal Střondalu, aby mu poslal přihrávku do výhodnější pozice. Toho však již odstavila hostující obrana, která nehodlala nechat nic náhodě. A ani po necelé minutě domácí power-play se na stavu zápasu nic nezměnilo.

Sláva vítězům, čest poraženým. Dnes jsme měli možnost shlédnout velice vyrovnané utkání, ve kterém rozhodovaly detaily. Věříme, že i přes ne úplně šťastný konec, si třebíčský fanoušek a milovník hokeje přišel na své.

Poslední domácí zápas základní části před domácím publikem odehrajeme posledního února, kdy nás čeká soupeř ze Sokolova. Doufáme, že nás přijdete podpořit a vykouzlit tak skvělou atmosféru jako dnes!

Autor reportáže: Lucie Strnadová

D. Tvrzník a J. Barvíř po utkání TRE - LTM 0:1

Jaroslav Barvíř – SK Horácká Slavia Třebíč: Zápas měl asi už kvalitu play off, oba týmy byly opatrné a snažily se pracovat do defenzivy a počkat si na nějaké momenty v útoku, které by se daly využít. Myslím si, že remíza po první třetině byla zasloužená a ve druhé jsme nezvládli závěr jednoho oslabení, kdy jsme dokázali jednu střelu zblokovat, ale nebyli jsme pohotoví na odražený kotouč tak, jak po celý zápas. Litoměřice byly lepší na hokejce. My jsme s tím chtěli něco udělat, takže jsme trošku přeházeli sestavu a dostali jsme dvouminutovou přesilovku pět na tři, kterou se nám nepovedlo využít, i když zase jsme v ní neměli štěstí na odražené puky. Ta přesilovka nebyla až tak dobře sehraná, byla dost čitelná. Pak jsme si vytvořili tlak, ale řešení na puku jsme měli špatné a vyrovnat jsme už nedokázali. Příležitosti jsme měli, myslím si, že i víc než soupeř, ale ty situace jsme vyřešili špatně. Kluci to odmakali, to jim nemůžeme vyčíst, ale kvalita na puku od nás nebyla taková, abychom vstřelili gól. Kluci cítili podporu diváků a chtěli i kvůli nim, bavili jsme se o tom i o přestávkách, že chceme dát gól. Věděli jsme, že by to je i nás ještě víc nakoplo, pomáhali nám, ale bohužel jsme je zklamali, což nás mrzí nejvíc. Přišla plná kapacita, tým dřel, ale kvalita v útočné fázi od nás nebyla.

Daniel Tvrzník – HC Stadion Litoměřice: Na obou týmech byla vidět důležitost dnešního utkání. Byl to hodně opatrný zápas, ve kterém se potkaly dva odlišné systémy. Takový zápas jsme ale očekávali, protože nám se v poslední době moc střelecky nedaří. Za poslední čtyři zápasy jsme dali dva góly, proto je pro nás dnešní výhra strašně důležitá, důležitá pro naše sebevědomí. Jsme rádi, že jsme to zvládli, byl to zápas prvního s druhým, nic těžšího pro nás dnes nemohlo být. Bylo to dnes o poctivé defenzivě a výborném výkonu Tomáše Krále, který letos získal první nulu. Několikrát byl blízko a za letošní výkony si ji zasloužil, a že přišla v takhle důležitém zápase, je o to lepší. Říkali jsme si, že je to dnes zápas play off. Kdybychom prohráli, dotáhla by se nám Třebíč na čtyři body. Nebudeme si dělat alibi, základní část chceme vyhrát, a kdybychom dnes prohráli, bylo by to těžké. Teď je ten náskok hezký, ale nic není ještě hotové, zbývají nám čtyři zápasy do konce. Počítat ale umíme, a proto byl dnes pro nás ten zápas klíčový v bitvě o první místo. Jsem rád, že i hráči k tomu tak přistoupili. V poslední třetině jsme nechtěli nic měnit, hra nám až na jedno přečíslení dva na jednoho fungovala. Jinak jsme domácí do vyložených šancí nepouštěli a chtěli jsme v tom pokračovat a pořád hrát aktivně. Nechtěli jsme zalézt a pořád jen bránit, to by nešlo. Věděli jsme logicky, že domácí dostanou nějakou přesilovku, ale nechtěli jsme na to nějak podrážděně reagovat. Přesilovka domácích pět na tři byla skoro dvě minuty dlouhá, a to byl asi klíčový okamžik zápasu. Kluci ukázali charakter, mnoho střel zblokovali a Tomáš to podržel v bráně.