Derby pro Třebíč, Znojmu nasázela čtyři branky

T ř e b í č - Na Zimní stadion Města Třebíče - KHNP ARENU jakoby se alespoň na chvíli vrátily staré dobré hokejové časy. Více, než tři tisíce diváků viděly parádní hokejovou podívanou s vítězným koncem pro Horáckou Slavii. Podobné bitvy s ještě vyššími návštěvami byly k vidění po postupu obou celků do první ligy na přelomu století. Starší diváci tak na tyto bitvy vzpomněli, mladší zase objevili, jaké to je, když přijde a fandí více, než tři tisíce diváků. Už více, než hodinu před zápasem byly slušně zaplněné tribuny a stadionem se nesly chorály obou kotlů. V samotném utkání šli do vedení domácí už v šesté minutě, když se zblízka prosadil Jiří Ondráček po skvělé asistenci Antonína Bořuty. Hosté vyrovnali v minutě jedenácté Adámkem, ale jak se později ukázalo, byla to jejich jediná gólová radost v tomto střetnutí. Ještě v první třetině, konkrétně ve čtrnácté minutě využil přesilovou hru kapitán Ladislav Bittner a Třebíč znovu vedla. Druhá část zápasu branku nepřinesla i přes několik přesilovek a šancí na obou stranách. Oba brankáři předvedli několik skvělých zákroků. A tak diváci čekali, co se stane v závěrečné části zápasu. A že se měli na co těšit. Sice museli čekat až do pětapadesáté minuty, ale čekání se rozhodně vyplatilo. Ladislav Bittner přidal svůj druhý gól, když parádně tečoval mezi betony Durného přihrávku svého parťáka Matěje Psoty - 3:1. Hosté pak zariskovali, více, než tři minuty před sirénou sáhli k power play. V té se pokusil o gólovou střelu přes celé kluziště Pavel Jekel, ale ne o moc minul. Vteřinu před koncem devětapadesáté minuty nezištně přihrál Martin Dočekal Davidu Michálkovi a ten už si věděl rady - 4:1. Pak už se na tribunách jen slavilo a diváci hráče HST vyvolali i z kabiny, aby si oslavu užili se vším všudy.

33.kolo, pátek 29.12.2023
4:12:1, 0:0, 2:0
LOZ LOZ
Branky a nahrávky: 05:17 Ondráček (Bořuta; 5/5), 13:25 Bittner (Vodný, Bořuta; 5/4), 54:50 Bittner (Psota; 5/5), 58:59 Michálek (Dočekal; 5/5) – 10:34 Adámek (Matuš; 5/5). Rozhodčí: Barek, Čáp – Polák, Dědek. Diváci: 3393. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:0. Střely na branku: 25:22 (7:10, 3:4, 15:8). Zblokované střely: 11:10. Vhazování: 38:23. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1.
SK Horácká Slavia Třebíč: Jekel – Vodička, Bořuta, Furch, Štebih, J. Stehlík, Baláž, Poizl – Psota, Bittner, Dočekal – Ferda, Michálek, Vodný – Frömel, Kučera, Ondráček – Michalčuk, Malý, Maty. Svoboda.
HC Leram Orli Znojmo: Durný – Bartko, Zahradníček, Bukač, E. Mareš, Remta, J. Jenáček – Jenyš, Hruška, T. Svoboda – Berger, Šťovíček, Beránek – L. Adámek, Matuš, Sklenář – Masař, Čermák, J. Sedláček.

Derby mezi Třebíči a Znojmem se od počátku odehrávalo ve skvělé fanouškovské kulise, na které měli svůj podíl příznivci obou soupeřících celků. Parádně zaplněné tribuny KHNP ARÉNY nemusely na první gól zápasu čekat dlouho - v čase 05:17 dostal ideální přihrávku do slotu Jiří Ondráček a bombou směřovanou nad rameno brankáře Durného otevřel skóre. 1:0 Vedení však bílým hvězdám dlouho nevydrželo - v čase 10:34 předvedl pohlednou individuální akci Lukáš Adámek, jehož bekhnedové zakončení bylo nad síly Pavla Jekela. 1:1 Jenže radost hostů z vyrovnání měla jepičí život. V čase 12:58 putoval na trestnou lavici znojemský Petr Beránek, přičemž třebíčská přesilovka trvala jen 27 vteřin. Když na multimediální kostce svítil čas 13:25, skóroval Ladislav Bittner. Jak jinak než z dorážky. 2:1. Těsně před odchodem do kabin mohli Orli znovu srovnat. Střelu hříšníka Beránka ovšem Pavel Jekel zneškodnil.

Druhá perioda přinesla bojovný hokej, ve kterém nebylo k vidění příliš mnoho šancí. Jednu z mála měl na holi Jan Sedláček, nicméně lapačka Pavla Jekela předvedla pohotový semafor. Na druhá straně vypálil Jakub Malý, ale ani on neuspěl. Brankáři v této fázi zápasu zavřeli krám a nad střelci zkrátka dominovali.

Podobný ráz hry dlouhou dobu nabízelo i třetí dějství. Obrany a brankáři hrály prim, oba celky totiž věděly, že každá chyba může být rozhodující Klíčový moment přišel v čase 54:52 a postarala se o něj třebíčská hokejová dvojčata - tedy Matěj Psota s Ladislavem Bittnerem. První jmenovaný vyrazil do rychlého kontru, předložil puk Bittnerovi, jenž kus černé gumy mistrně nasměroval za Romana Durného. 3:1. Znojmo poté sice ještě zkusilo hru bez brankáře, leč kýžený výsledek snažení Orlů nepřineslo. Naopak. Minutu před koncem trefil prázdnou bránu David Michálek a pečetil třebíčské vítězství 4:1.

Jaroslav Barvíř - SK Horácká Slavia Třebíč: Jsme šťastní, že se nám podařilo vyhrát v tomto posledním zápase tohoto roku. Doufáme, že zároveň i do nového roku vstoupíme takto úspěšně. Utkání však pro nás bylo velmi náročné, přijel kvalitní a organizovaný tým. Věděli jsme, že to nebude jednoduchý zápas. V první třetině se nám podařilo získat náskok 2:1, přestože měl soupeř více střel a byl aktivnější v osobních soubojích. V druhé periodě jsme se pořád lehce trápili s osobními souboji. Poté jsme se již dokázali stabilizovat a hráli jsme se Znojmem velmi vyrovnaný duel, každý měl šance na skórování. V poslední dvacetiminutovce jsme se snažili hrát trpělivě a dobře bránit. V těchto zápasech nechceme hrát nahoru a zase dolů. Myslím si, že to kluci zvládli parádně, když z jednoho brejku dokázali zvýšit na 3:1. Od toho gólu jsme měli hru takřka úplně pod kontrolou a hosté nepřešli přes střední pásmo. Vítězství jsme pak už jen pečetili gólem do prázdné branky. Osobně bych řekl, že jsme si to vítězství zasloužili. Když Pavel Jekel v závěru vystřelil a snažil se trefit puk do prázdné branky, tak jsme mu drželi všichni palce. Byl by to snad první brankář v historii klubu, který by takto skóroval. Na druhou stranu je asi dobře, že to netrefil. Kdyby ano, tak bychom to s trenérem brankářů, panem Odehnalem, asi nevydrželi. Výkony hostů však vůbec neodpovídají jejich postavení v tabulce, pro nás to byl velmi těžký zápas. Dnes jsme to chtěli zlomit a získat další výhru za plný počet bodů, což se nám teď chvíli nedařilo. Věděli jsme, že má přijít hodně diváků a chtěli jsme s nimi vyhrát a trošku jim zlepšit závěr roku. Oba tábory dnes vytvořily parádní atmosféru, samozřejmě Třebíčští byli lepší, to je jasné. Věřím, že si to diváci společně s kluky užili, přeci jen je derby takový malý svátek. Kdo dneska přišel, určitě nelitoval. Opět se nám zde potvrdilo, že Třebíč je hokejové město. Závěrem bych chtěl všem, nejen těm, kteří dnes přišli na zimák, popřát šťastný nový rok.

Václav Baďouček - HC LERAM Orli Znojmo: Řekl bych, že diváci viděli vyrovnané utkání, které bohužel pro nás dopadlo špatně. Špatně jsme naložili s gólovými příležitostmi, které jsme si vypracovali. Osobně si myslím, že jsme měli tři nebo čtyři šance, které měly skončit brankou. Dnes o vítězství rozhodla lepší efektivita v zakončení domácího mužstva. Tabulkový rozdíl mezi oběma celky určitě je. Síly v zápase si ale myslím, že byly vyrovnané. Dnes tu navíc byla skvělá divácká kulisa, za což jsme rádi. Hokej se přeci jen hraje hlavně kvůli lidem.