JIH - TRE 3:2 - Vidina play-off se rozplynula

T ř e b í č - Veledůležité utkání čekalo Horáckou Slavii v sobotu 24.1.2009, kdy jela bojovat do krajské Jihlavy o tolik potřebné body chybějící k postupu do play-off. Jihlavští hokejisté už po dvou minutách a třiačtyřiceti sekundách vedli 2:0, a to prakticky rozhodlo o tom, že se v Třebíči letos nebude hrát play-off. Slavisté sice zásluhou Vladimíra Stejskala snížili na 2:1, o čtyřiačtyřicet vteřin později už to bylo ale znovu o dvě branky. Snížení na 3:2 dvě vteřiny před sirénou už nic neznamenalo. A protože zvítězily Benátky, Kadaň i Havířov, na Třebíč tak zbyl „černý Petr“ a čeká ji bohužel skupina o udržení.

45.kolo, sobota 24.1.2009
JIH JIH
3:23:1, 0:0, 0:1
Branky a nahrávky: 2. Dolníček (Rytnauer), 3. Hodek (Andersons, Bakus), 9. Rytnauer (Hanzal) - 9. Stejskal (Nahodil, Burian V.), 60. Barus (Kaláb). Rozhodčí: Dvořák - Štofa, Beneš. Vyloučení: 4:2. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2790. Střely na branku: 29:40. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2.
HC Dukla Jihlava: Řehoř - Malena, Martinka, Ficenc, Andersons, Novák, Kašpar, Bílek - Man, Bakus, Hodek - Říha, Mareš, Bezděk - Hanzal, Dolníček, Rytnauer - Krupka, Hradecký, Suk.
SK Horácká Slavia Třebíč: Lev - Hrbáček, Havran, Sedláček, Kaláb, Sláma, Bulička, Koktan - Čech, Zahradník, Obdržálek - Burian V., Nahodil, Stejskal - Pšurný, Barus, Sojčík - Přibyl, Staněk, Vrba.

Opatrný začátek derby vzal rychle za své. První nebezpečnou ránu vyslal domácí Bezděk. Ve druhé minutě zbytečně ztratil puk v obranném pásmu Pšurný, Rytnauer našel mezi kruhy volného Davida Dolníčka, který poslal střelu přes beka a ta zapadla přesně k tyči třebíčské branky – 1:0.
Za další minutu to bylo s hosty ještě horší. Bakusova lajna způsobila zmatek před Lvem. Andersonsovu dělovku od modré ještě třebíčský brankář vyrazil, ve zmatku se nejlépe zorientoval Daniel Hodek - 2:0.
Třebíč se pochopitelně vrhla do útoku. Burian pálil vedle, Barusovu střelu kryl Řehoř. V 6. minutě způsobil Zahradníkův útok chaos před jihlavskou svatyní, z kruhu pálil Havran v jasné šanci nad. Kýžené ovoce přinesla aktivita Horácké Slavie v minutě deváté. Nahodil vyjel od mantinelu a jeho střelu přeměnil v gólovou tečující Vladimír Stejskal - 2:1.
Jenže ze snížení se radovala početná skupina třebíčských fanoušků pouhých 45 sekund. Hanzal vyhrál buly na hůl Ladislava Rytnauera, jenž Dukle vrátil dvoubrankový náskok.
Horácká Slavia nepolevovala v útočné aktivitě. Vtipná zadovka Stejskala úspěch neslavila, za chvíli pálil dobře Pšurný a od dojíždějícího Baruse se puk odrazil mimo nebezpečí pro Jihlavské. V 15. minutě podnikl výpad Hodek, jehož rána minula Lvovu klec. Minutu před koncem první třetiny hledal Obdržálek před brankou Čecha, ale ten na přihrávku nedosáhl.

Hned v první minutě vytlačil přesunují se Lev očima sraženou přihrávku Hodka mimo nebezpečí. Pak byl vyloučen Sedláček, ale Jihlava v přesilovce nic nepředvedla. Ve 25. minutě si nabruslil na levý kruh Staněk, Řehoře však nepřekonal. Poté přenechal kotouč Burian do druhé vlny Nahodilovi, jehož střelu zlikvidoval domácí brankář. V polovině zápasu si zahrála přesilovku Horácká Slavia. Hezkou kombinaci sehrála Barusova formace, na jejímž konci posílal centr útoku střílenou přihrávku na Sojčíka, ale adresát na puk jen těsně nedosáhl. Po návratu hříšníka na led podnikla Dukla rychlý protiútok. Střelu Bezděka Lev vyrazil a dorážku Dolníčka vytěsnil ramenem nad branku. Ve zbytku druhé dvacetiminutovky domácí zodpovědně bránili.

Třetí perioda přinesla stejný obraz hry, který byl k vidění od 10. minuty zápasu. Jihlava bránila, vyrážela do rychlých protiútoků a Třebíč se snažila s výsledkem něco udělat. Při vyloučení Rytnauera pálil Burian jen do domácího brankáře. Ve 46. minutě se snažil obelstít Zahradník Řehoře zasunutím puku k tyči po výjezdu zpoza brány. Za minutu pálil v protiútoku Malena od modré těsně vedle.
V polovině poslední dvacetiminutovky vyslal Vrba velmi těžkou střelu nad rameno jihlavského brankáře, ale Řehoř i tuto velice jedovatou střelu dokázal zkrotit. V 56. minutě se Pšurný protáhl kolem beka. Duklu znovu podržel Řehoř. Za okamžik vyslal tvrdou střelu od modré čáry Sláma těsně vedle. V pokračujícím tlaku pálil z otočky Nahodil, se kterou měla brankářská opora v jihlavské brance plné ruce práce a až napodruhé zkrotila neposedný touš. Závěrečnou hru bez brankáře Třebíče ještě umocnilo vyloučení Dolníčka. Jenže snížení přišlo moc pozdě. Dvě sekundy před koncem se opřel do přihrávky Kalába přeš šíři útočného pásma Miroslav Barus a uzavřel brankový účet – 3:2.

Derby rozhodly tři věci. Nekoncentrovanost Třebíče na začátku zápasu, zbytečné chyby hostujících hráčů před vlastní brankou a velice slabý hlavní rozhodčí Dvořák, který netrestal ani ty nejviditelnější fauly na obou stranách.
Prohrané derby vzhledem k ostatním výsledkům znamená účast Horácké Slavie ve skupině o udržení. Třebíčské fandy čeká velice neklidný závěr sezony.

Martin Čech po zápase Jihlava - Třebíč 3:2

Jakub Lev po zápase Jihlava - Třebíč 3:2

Kamil Pokorný - Horácká Slavia Třebíč: „Úvod utkání byl jak přes kopírák k tomu zápasu z úvodu sezony. Jeden z pokynů hráčům byl dobrý začátek, koncentrace, bohužel tomu tak nebylo, domácí odskočili do dvoubrankového vedení, a i když pak hráči dřeli, bojovali, lezli po čtyřech, kontaktní gól jsme nedali a Dukla vyhrála. Do zápasu jsme šli pod obrovským tlakem, Jihlava neměla co ztratit, hrála o pohodu a pro diváky.“

Josef Augusta - HC Dukla Jihlava: „Dobře jsme začali, pak jsme sice měli ještě nějaké šance, ale asi trochu pod vědomím toho, že vedeme 3:1, hráči přenechali aktivitu Třebíči. Ale na druhou stranu musím říct, že soupeře jsme do vyložených šancí nepouštěli a utkání jsme dohráli do vítězného konce.“