KOM-TRE 3:2pp - Třebíč poslala zápas do prodloužení, v něm však úspěšná nebyla

B r n o - Horácká Slavia opět získala bod, tentokrát v hale Rondo, kde se střetla s tamní Kometou. Utkání nebylo pro Třebíč jednoduché, v polovině zápasu během dvaceti vteřin dvakrát inkasovala. V poslední třetině se však Třebíčští zvedli a zejména zásluhou Davida Vrbaty za necelou minutu srovnali skóre. Zápas proto dospěl do prodloužení, v němž byli šťastnější hosté, kteří Slobodovou brankou získali cenné dva body.

31.kolo, pondělí 13.12.2004
KOM KOM
3:20:0, 2:0, 0:2 - 1:0
Branky a nahrávky: 31. Meluzín (Appel), 32. Šebek (Moskal), 64. Sloboda (Černý) - 55. Vrbata, 55. Valko (Vrbata, Kališ). Rozhodčí: Dvořák - Havlín, Kureš. Vyloučení: 9:8, navíc Šebek 10 min., Moskal 10 min., Baranyk 5 min. a do konce utkání (všichni Brno). Využití: 0:2. Diváci: 2111.
HC Kometa Brno: Maláč - Mikel, Vyrůbalík, Elsner, Lhotský, Staněk P., Sloboda - Černý, Brančík (21. Sedláček), Fadrný (32. Staněk A.) - Appel, Meluzín, Nohel - Baranyk, Šebek, Moskal.
SK Horácká Slavia Třebíč: Slávik - Máka, Kališ, Kučný, Ščerban, Horák, Hrbáček - Škoda, Žiška, Vrbata - Fryauf, Oliva, Beroun - Topol, Sobotka, Valko. Od 41. minuty IV. pětka Svačina, Sedláček - Wolf, Caha, Čech.

Úvod byl ve znamení přesilovky hostí, když ve třetí minutě oslabil domácí Fadrný podražením. Horácká Slavia si v ní sice vytvořila tlak, ovšem střelecky vyšla naprázdno. První velká šance zápasu tak zbyla na domácí. V 6. minutě pálil Elsner od modré, jenomže Slávikova lapačka byla na svém místě. Další gólové šance přinesla přesilovka Komety, když pykal na trestné lavici hostující Hrbáček. Betony výborně chytajícího Slávika zastavily Meluzínovu střelu z mezikruží, stejně jako o chvíli později teč, kterou se snažil změnit směr tvrdé střely Nohelovy. Od 9. minuty opět dostali možnost domácí přesilové hry, ale paradoxně svou první velkou šanci si v ní připsali Třebíčští, když Beroun využil Brančíkova kiksu na modré a sám se řítil na Maláče - v rozhodující chvíli však přestřelil. V 17. minutě se uvolnil během přesilovky Třebíče Meluzín, ujel hostujícím obráncům a jeho střela jen velmi těsně minula tyč Slávikovy svatyně. Na bezgólové první třetině pak už nic nezměnila ani už v pořadí třetí přesilovka domácích.

KOM-TRE

Patrik Šebek útočí na Slávikovu branku.

V prostřední části hry se bojovalo hlavně o střední pásmo. Od 23. minuty opět zahříval jeden z Třebíče - Topol - trestnou lavici, jenomže domácí se nezmohli než na nějaké to ostřelování od modré, které nedělalo Slávikovi velké problémy. Ve 28. minutě nevyužili přečíslení brněnské obrany Oliva s Kališem, jehož střelu Maláč vyrazil nad svou branku. Pak už přišla 31. minuta a velké chvíle brněnského celku. Nejprve si udělal s pukem výlet Meluzín, objel celou branku a zkušeně poslal Kometu do vedení 1:0. Třebíč se ani nestačila vzpamatovat z právě utrpěného šoku, když se Šebek neohroženě vrhl za dorážkou Moskalovy dělovky a puk podruhé za dvacet vteřin zasvištěl okolo Slávikovy lapačky do sítě - 2:0. Během krátké chvilky si tak domácí vybudovali dvougólové vedení. Ve 32. minutě přišla Kometa o Jana Fadrného, jemuž se po tvrdém zákroku hostujícího obránce obnovilo zranění kolena. Rozhodčí usoudil, že vše proběhlo podle pravidel, jen Fadrný musel ze zápasu odstoupit, byv nahrazen A. Staňkem, a minimálně týden, možná i víc si nezahraje. Třetí branku mohl v 35. minutě přidat Černý, jenomže tentokrát Slávika nepřelstil.

Do třetí třetiny nastupovala Kometa sice ve čtyřech (na konci druhé třetiny si Appel rozšířil sbírku trestných minut o dva další přírůstky), za to ale s dvoubrankovým vedením. Zkorigovat vedení Komety se málem povedlo hostujícímu Hrbáčkovi ve 45. minutě. Před jeho střelou od modré zachránila Maláče tyčka. Hrálo se především ve středním pásmu kluziště, oba brankáři neměli příliš mnoho práce, neboť obě obrany pracovaly zodpovědně. Až přišla 53. minuta a s ní i velké představení rozhodčího. Začal nevídaným způsobem vylučovat a až do konce zápasu se dvířka trestných lavic nezastavila. Nejprve šel ven třebíčský Kučný za podražení. Necelou minutu na to dostal za vysokou hůl Moskal 2 + 10 minut a po dalších 30 sekundách si k němu přisedl ještě Mikel. Třebíč hrála přesilovku 4 na 3, kterou po 18 sekundách využil střelou nad vyrážečku Vrbata. Po chvilce hry 4 na 4 se opět dostali do početní výhody hosté a v přesilovce 5 na 4 vyrovnal zápas Valko. V hledišti i na ledě pochodovaly všem nervy. V hledišti probíhaly potyčky fanoušků s ochrankou a bojová nálada se přenesla i na led. Vyloučením to odnesl opět Appel - 2 minuty za faul loktem, fauly hostů však zůstávaly bez povšimnutí. Tak se nakonec dohrálo kompletních 60 minut, každý si rozdělil po bodu, a ještě se mělo pokračovat v bitvě o jeden navíc. Bohužel pro Brněnské už bez P.Šebka, kterému nadělil rozhodčí osobní desetiminutový trest.

Mezitím ale naplno propukla bitva v hledišti, ojedinělé potyčky se rozrostly v několik velkých ohnisek nepokojů, ochranka, teď už ve spolupráci s městskou policií, nestíhala pobíhat z jednoho koutu stadiónu na druhý, neboť se to mlelo i ve třech sektorech naráz. Snad jen v sektoru pro hosty byl klid - tam taky vlastně skoro nikdo nebyl. Fanoušci hostů byli volně rozptýleni po areálu a v tak vypjaté atmosféře derby s nervózním závěrem stačilo spolu s alkoholem jen malinko k tomu, aby se vzájemné boje rozhořely naplno.

To se už ale začalo hrát na ledě. Po 31 sekundách se probíjel před Maláče jeden z červených třebíčských dresů, který se dostal do kontaktu s Vyrůbalíkem, za což sudí nařídil trestné střílení. Exekuce se ujal Vrbata, ale Maláče nedokázal obhodit. Stadión explodoval nadšením. To málem zchladila Ščerbanova střela o minutu později, jenomže se jí do cesty postavila tyčka. Pak se snažil dorážet za Slávika Baranyk,ale jeho snaha vyvolal nevoli třebíčských obránců, což přineslo menší hromadnou rvačku. Baranyk dostal za sekání trest 5 + do konce zápasu, jeho třebíčský protějšek 2+2 min za hrubost. Hrálo se dále a ve 64. minutě přišel rozhodující okamžik - Černý ujel třebíčské obraně do tandemu se Slobodou a slovenský zadák chladnokrevně prostřelil Slávika. Teď už byla radost domácích fans zasloužená. Bod z prodloužení si tak našel nakonec cestu do pokladnice Komety, která si jej jako tým, který byl po většinu utkání lepším, zasloužila.

Jiří Otoupalík (asistent trenéra SK HS Třebíč): "Myslím, že první dvě třetiny jsme odehráli zakřiknutě, bez pohybu, špatně jsme bruslili. Je možné, že se na nás podepsal zahuštěný herní program posledních dní. Do třetí třetiny jsme poslali čtvrtou pětku, čímž se ten náš pohyb zlepšil. Ten jeden bod je pro nás výhrou."

Svatopluk Číhal (trenér HC Kometa Brno): "Po dvou třetinách to bylo na tři body, ale nechali jsme se zbytečně vylučovat a se štěstím to pak dotáhli na body dva, za kterém jsem rád. Hráči reagovali místy příliš podrážděně a výkon rozhodčích nechci komentovat, neboť každý jej může vidět subjektivně."