Lepší prohrál, Třebíč padla s Kolínem po nájezdech

T ř e b í č - Už jen tři kola chybí do konce základní části Chance ligy a Horácká Slavia stále drží důležitou pozici v první šestce, konkrétně pátou, když má stejně bodů jako čtvrté Litoměřice. Proti Kolínu odehrály bílé hvězdy utkání, o němž se říká, že lepší prohrál. Bylo to tak nejen podle obrazu hry, ale i podle počtu nebezpečných střel (46:14), šancí, přesilovek... A přesto se radoval soupeř. Tak to někdy ve sportu bývá. Třebíčští nastoupil do utkání před televizními kamerami výborně. Jan Mičán měl v brance jen minimum práce, zato Jakub Soukup v kleci Kolína se musel otáčet. Svůj tým ale podržel i při třech přesilových hrách Červenobílých. Podobný obrázek hry přinesla i druhá část hry, ani v ní však diváci neviděli žádný gól. A to i přesto, že se hrálo za trvalé převahy domácího týmu. Hosté měli několikrát i štěstí, puk se ze Soukupovy výstroje vykutálel jen těsně vedle tyčky, nebo zvonila samotná konstrukce jeho branky. A tak přišel ve třetí třetině trest, když hosté skórovali v přesilovce pěti proti třem. Honza Mičán první střelu vyrazil, ale na dorážku Kloze zblízka už šanci neměl 0:1. Domácí ale opláceli stejnou mincí, i když to bylo v přesilovce pěti proti čtyřem, prosadil se Radim Ferda - 1:1. Prodloužení přineslo spíše opatrnou hru a tak se muselo rozhodnout až v nájezdech, V těch zářili oba brankáři, Jan Mičán předváděl parádní zákroky, jenže stejně dobře chytal i Soukup na druhé straně kluziště. Rozhodnutí přinesla až devátá série nájezdů a kolínský Chalupa.

49.kolo, čtvrtek 22.2.2024
1:2sn0:0, 0:0, 1:1 – 0:0 – 0:1
KOL KOL
Branky a nahrávky: 55:51 Ferda (Štebih, Ondráček; 5/4), rozh. náj. Chalupa – 48:53 Kloz (Mucha, Lang; 5/3). Rozhodčí: Vrba, Květoň – Otáhal, Komínek. Diváci: 1114. Vyloučení: 3:7. Využití: 1:1. Střely na branku: 46:14 (8:4, 21:5, 17:4). Zblokované střely: 18:8. Vhazování: 43:27. Průběh utkání: 0:1, 1:1.
SK Horácká Slavia Třebíč: Mičán – Štebih, Baláž, Vodička, Furch, Poizl, Kříž, Bořuta – Vodný, Bittner, Psota – Dočekal, Malý, Ferda – Maty. Svoboda, Matěj Svoboda, Michálek – Ondráček, Kučera, Michalčuk.
HC Kolínští Kozlové: Soukup – Hampl, Gaspar, J. Šedivý, Kolmann, Piegl, Š. Němec, Naar – Vrhel, Štohanzl, Chalupa – Mucha, J. Kloz, Ouřada – Síla, Morong, K. Lang – D. Šedivý, Skořepa, Gajda.

Horáci byli od první minuty aktivnějším celkem na ledové ploše. První velkou šanci vypracoval Dočekal pro Bittnera, ten ale sám před Soukupem netrefil zařízení. Na druhé straně kontroval Matěj Chalupa, proti jehož zakončení vytasil Mičán parádní semafor. Těsně před koncem úvodní periody zívala na Davida Michálka zcela odkrytá brána, třebíčský forvard však v pokleku trefil tyč.

Druhé dějství nabídlo ještě výraznější třebíčskou převahu. Velké šance na otevření skóre měli Dočekal, Matěj Svoboda nebo Jiří Ondráček. Ani jeden z těchto pokusů ovšem v sítí neskončil. Kolínský brankář měl svůj den, což potvrdil rovněž proti střele Štebiha od modré či dorážce Jakuba Malého. Jan Mičán v takové permanenci zdaleka nebyl, což pro něj bylo poměrně dost ošidné. Jednu z mála střel hostí ve druhé třetině namířil na Mičánovu svatyni Ouřada, třebíčský brankář si ale povyjel a pokus kolínského forvarda bez obtíží lapil.

Góly začaly padat až v závěrečné periodě, kterou poznamenalo hned několik dvouminutových trestů na obou stranách. A právě během nich se rozvlnily brankové sítě. Nejdříve měli Kozlové početní výhodu pěti proti třem, kterou dokázali svěřenci Jana Šťastného proměnit ve vedoucí trefu. Na střelu Kryštofa Langa ještě dokázal Jan Mičán reflexivně zareagovat, dorážka Jana Kloze už ale skončila za jeho zády. V té chvíli ukazovala multimediální kostka na ledem čas 48:53. 0:1. K vyrovnání došlo rovněž při přesilové hře. V čase 55:51 namířil přesný projektil do šibenice kolínské svatyně Radim Ferda. 1:1 Deset vteřin před koncem základní hrací doby mohl rozhodnout o tříbodovém zisku pro Třebíč Psota, sám před Soukupem ale neuspěl.

A protože rozhodnutí nepřineslo ani pětiminutové prodloužení, následovaly samostatné nájezdy. K vidění tentokrát bylo hned devět sérií, během nichž dominovali oba brankáři. Klíčovou trefu nakonec zaznamenal Matěj Chalupa, právě díky němu si Kolín odváží domů dva body za výhru 2:1

Jaroslav Barvíř - SK Horácká Slavia Třebíč: Věděli jsme, že nás čeká velmi silně ofensivní soupeř, za posledních 5 utkání nastříleli 20 branek. Do zápasu jsme chtěli hlavně dobře vstoupit, a to se nám podařilo. Byli jsme aktivní, hráli jsme velmi dobře, vytvářeli jsme si plno šancí a určovali jsme tempo hry. I díky naší aktivitě jsme si dokázali vynutit tři přesilové hry, které se nám bohužel nepodařilo proměnit. V druhé třetině to bylo velmi podobné, byli jsme aktivnější, ale vždy nás zastavil hostující gólman. Ve třetí třetině jsme se dostali do oslabení, dokonce i 5 na 3. Soupeř toho využil a skóroval první. Nakonec se nám podařilo srovnat asi až ze sedmé přesilovky, myslím že zaslouženě. Prodloužení a nájezdy jsou pak o něčem jiném. Nájezdy se nám už od začátku sezóny nedaří proměňovat. Musíme na nich stále pracovat, blíží se play-off a tam mohou být klíčové. Dnes si i přes to myslím, že jsme hráli velmi dobře. Týmu nemáme co vyčítat, hráli podle našich instrukcí. Snad jen ty neproměněné nájezdy.

Jan Šťastný - HC MARIMAX Kolín: Vstup do utkání nebyl z naší strany vůbec povedený. Domácí určovali tempo hry a nám se nedařilo srovnat krok. V první třetině jsme měli tak jednu nebo dvě šance na skórování, což je docela málo. Druhá třetina měla stejný obrázek jako ta první. Soupeř byl v tu dobu lepší, ale nás podržel Kuba Soukup. Ve třetí periodě pak přišla přesilovka pro nás a dokázali jsme ji zužitkovat. Dnes nás však body nejvíce stála disciplína. Často jsme hráli oslabení a to poslední pro nás bylo obzvláště drahé. Domácím se podařilo zaslouženě vyrovnat, byli dnes lepším týmem. My jsme jen silou vůle, obětavostí a týmovým duchem, který nás pohání celou sezónu, dokázali získat další bod. Pro domácí to dnes bylo asi kruté, přeci jen fakt byli lepší, ale pro nás ty dva body mají cenu zlata.